DVB-T z RTON IŁAWA KISIELICE

looser

Re: DVB-T z RTON IŁAWA KISIELICE

Post autor: looser »

MUX-1 nie został jeszcze oficjalnie uruchomiony - teraz są tylko testy. Przerwy mogą więc występować bez informacji.

ba_rt87

tv DVB-T do laptopa

Post autor: ba_rt87 »

Witajcie, mam pytanko odnoście sygnału DVB-T. Dziś się zarejestrowałem więc nie jeździjcie po mnie od razu :)

Chciałbym podłączyć pod laptopa mojego antenke z odbiornikiem dvb-t na usb. Jest szansa żeby złapało mi sygnał? Mieszkam w Iławie,osiedle podleśne, 3 piętro. Mam do mojego odbiornika na usb przejściówke na zwykły kabel antenowy.

Powiedzcie jak to najlepiej zrobić i co było by najlepsze?

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: DVB-T z RTON IŁAWA KISIELICE

Post autor: orin »

Jeśli masz okna w kierunku Kisielic to masz szanse na odbiór na antenie pokojowej,ale tylko w przypadku braku przeszkód np. budynku w najbliższym otoczeniu.Inaczej pozostaje antena kierunkowa zewnętrzna, bez wzmacniacza (tylko symetryzator) plus dobrej jakości kabel.W przypadku okien w przeciwnym kierunku potrzebny będzie wzmacniacz antenowy i antena kierunkowa. W punkcie gdzie handlują N-ką i CB po schodkach, koło dawnego Nenufara sprzedają anteny.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: DVB-T z RTON IŁAWA KISIELICE

Post autor: Martens »

Proszę panów z Emitela o wyjaśnienie kilku rzeczy:

1. Na jakim obecnie kanale nadawany jest MUX-3 z obiektu Iława/Kisielice? Na stronie http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... misji-dvbt w tabelce dla tego obiektu podane jest: częstotliwość - 674 MHz, a kanał - 48. Gdzie jest błąd?
a) Czy błędnie podany został kanał (częstotliwość wskazuje na kanał 46), czy błędnie podana została częstotliwość?
b) Jeżeli po 19 marca zmieniony został kanał MUX-3, to czy obecnie RTON Iława/Kisielice pracuje synchronicznie z RTCN Gdańsk/Chwaszczyno?
2. Czy to już jest docelowy kanał i moc dla MUX-3 z obiektu Iława/Kisielice? Na publikowanych mapkach ("Przyporządkowanie kanałów TV do stosownych obszarów wykorzystania częstotliwości dla sieci własnego multipleksu TVP") dla tego obszaru podane są kanały 48, 26 i 36.
3. Identyczne pytanie (przy okazji) dla RTON Elbląg/Jagodnik - czy kanał 45 jest docelowym dla MUX-3 nadawanego z tego obiektu? Na publikowanych mapkach ("Przyporządkowanie kanałów TV do stosownych obszarów wykorzystania częstotliwości dla sieci własnego multipleksu TVP") dla tego obszaru podane są bowiem kanały 48 i 26, natomiast w tabeli ("Przyporządkowanie kanałów TV do poszczególnych obszarów wykorzystania częstotliwości zgodnie z planami implementacji DVB-T w Polsce w okresie przejściowym i docelowym") kanał 45 figuruje jako rezerwa.

Dziękuję za wyjaśnienie.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: DVB-T z RTON IŁAWA KISIELICE

Post autor: Martens »

Widzę, że wiadomość została odczytana, bo błąd na stronie Emitela został poprawiony. Póki co tego samego błędu nie poprawiono jeszcze na stronie MAiC: http://cyfryzacja.gov.pl/Aktualne,param ... T,354.html
Nie rozumiem dlaczego żaden z panów nie udzielił odpowiedzi na moje pytania?
Pisałem kiedyś, że mam problem z odbiorem Chwaszczyna i muszę ratować się odbiorem z odległego Elbląga czy Iławy. Dlatego parametry emisji z tamtych obiektów są dla mnie bardzo istotne (tym bardziej jeżeli mają to być emisje SFN). Sądziłem, że to forum podobnie jak strona MAiC ma służyć użytkownikom pomocą. No cóż srogo się zawiodłem.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTON IŁAWA KISIELICE

Post autor: Jarosław Bałuka »

Martens pisze:Proszę panów z Emitela o wyjaśnienie kilku rzeczy:

1. Na jakim obecnie kanale nadawany jest MUX-3 z obiektu Iława/Kisielice? Na stronie http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... misji-dvbt w tabelce dla tego obiektu podane jest: częstotliwość - 674 MHz, a kanał - 48. Gdzie jest błąd?
a) Czy błędnie podany został kanał (częstotliwość wskazuje na kanał 46), czy błędnie podana została częstotliwość?
b) Jeżeli po 19 marca zmieniony został kanał MUX-3, to czy obecnie RTON Iława/Kisielice pracuje synchronicznie z RTCN Gdańsk/Chwaszczyno?
2. Czy to już jest docelowy kanał i moc dla MUX-3 z obiektu Iława/Kisielice? Na publikowanych mapkach ("Przyporządkowanie kanałów TV do stosownych obszarów wykorzystania częstotliwości dla sieci własnego multipleksu TVP") dla tego obszaru podane są kanały 48, 26 i 36.
3. Identyczne pytanie (przy okazji) dla RTON Elbląg/Jagodnik - czy kanał 45 jest docelowym dla MUX-3 nadawanego z tego obiektu? Na publikowanych mapkach ("Przyporządkowanie kanałów TV do stosownych obszarów wykorzystania częstotliwości dla sieci własnego multipleksu TVP") dla tego obszaru podane są bowiem kanały 48 i 26, natomiast w tabeli ("Przyporządkowanie kanałów TV do poszczególnych obszarów wykorzystania częstotliwości zgodnie z planami implementacji DVB-T w Polsce w okresie przejściowym i docelowym") kanał 45 figuruje jako rezerwa.

Dziękuję za wyjaśnienie.
Ad.1-2 RTON Iława/Kisielice nadaje na k.48 synchronicznie z Gdańsk/Chwaszczyno na docelowym kanale
Ad.3 Dla Elbląg/Jagodnik kanał docelowy to k.26

thomas256
Posty: 26
Rejestracja: 10 stycznia 2010, o 19:04
Odbiornik: Samsung UE40D6500

Re: DVB-T z RTON IŁAWA KISIELICE

Post autor: thomas256 »

Jarosław Bałuka pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
Panie Jarosławie

Pomiędzy RTON Iława/Kisielice a Gdańsk/Chwaszczyno jest dużo ponad 67,2 km ? Czy można nadawać SFN ?

Czy z nadajnika RTON Iława/Kisielice przewidziana jest więcej niż jedna emisja MUX3 np. MUX3 na kanale 48 (Info Gdańsk), MUX3 na kanale 26 (Info Bydgoszcz) i MUX3 na kanale 26 (Info Łódź)?

Czy emisja dookólna na kanale 48 MUX3 z Iławy jest docelowa czy będzie w przyszłości kierunkowa?

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: DVB-T z RTON IŁAWA KISIELICE

Post autor: Martens »

Jarosław Bałuka pisze: Ad.1-2 RTON Iława/Kisielice nadaje na k.48 synchronicznie z Gdańsk/Chwaszczyno na docelowym kanale
Ad.3 Dla Elbląg/Jagodnik kanał docelowy to k.26
Pięknie dziękuję za odpowiedź. :)

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTON IŁAWA KISIELICE

Post autor: Jarosław Bałuka »

thomas256 pisze: Panie Jarosławie

Pomiędzy RTON Iława/Kisielice a Gdańsk/Chwaszczyno jest dużo ponad 67,2 km ? Czy można nadawać SFN ?

Czy z nadajnika RTON Iława/Kisielice przewidziana jest więcej niż jedna emisja MUX3 np. MUX3 na kanale 48 (Info Gdańsk), MUX3 na kanale 26 (Info Bydgoszcz) i MUX3 na kanale 26 (Info Łódź)?

Czy emisja dookólna na kanale 48 MUX3 z Iławy jest docelowa czy będzie w przyszłości kierunkowa?
Tak, można.
Wolałbym nie potwierdzać zanim informacji nie przekaże operator MUX3 lub urząd. BTW czemu Łódź..?
Nie mam informacji o zmianie charakterystyki.

thomas256
Posty: 26
Rejestracja: 10 stycznia 2010, o 19:04
Odbiornik: Samsung UE40D6500

Re: DVB-T z RTON IŁAWA KISIELICE

Post autor: thomas256 »

Jarosław Bałuka pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
Pomyłka - miałem na myśli oczywiście Olsztyn.

djrm

Re: DVB-T z RTON IŁAWA KISIELICE

Post autor: djrm »

Koledzy dzielę się informacją odnośnie odbioru DVB-T MUX-3 z Kisielic w Toruniu.

Zmiana kanału z 46 na 48 poprawiła znacznie poziom sygnału.
Lokalizacja: Toruń, osiedle Na Skarpie, anteny na dachu bloku 4-piętrowego połączone sumatorem antenowym:
- siatka synfazowa na Trzeciewiec,
- dipol z reflektorem na UKF nakierowany na Trzeciewiec z filtrem typu T,
- 16-elementowa Yagi-Uda własnej konstrukcji dla odbioru z Kisielic.

Poziom sygnału na kanale 46 wynosił zazwyczaj 74% (okresowo spadał do 65%).
Po zmianie kanału na 48 poziom wzrósł do 88% (czasem spada do 80%).
Praktycznie wcale nie przycina, nie klatkuje.

A teoretycznie jesteśmy poza zasięgiem Kisielic.

Zachęcam Toruniaków do odbioru MUX-3 już dziś z Kisielic - również TVP2 w jakości HD.

clipperton66

Re: DVB-T z RTON IŁAWA KISIELICE

Post autor: clipperton66 »

Do kolegi Thomas 256

Odnosnie twojego pytania kilku emisji mux3 z kisielic to powiem ci kolego ze chyba cos sie swieci w tym kierunku w Limzy.Bylem przejazdem kilka dni na poczatku marca tego roku i w RTON kisielice emitel robil kablowanie na maszcie oraz instalowano sprzet firmy Rhode Schwarz.Byc moze to o niczym jeszcze nieswiadczy ale jak na moj nos to w kisielicach juz wszystko funkcjonuje i nic wiecej wedlug planu sie nieprzewiduje wiec jedynym sensownym wytlumaczeniem jest fakt dodatkowej emisji mux3 dla tvp info Bydgoszcz i olsztyn.Sprawdzalem na stronce rhode schwarza i bezdyskusyjnie produkują nadajniki dvb-t wiec jestem na 98% pewny ze bedzie w maju kolejny mux3 dla kujawsko pomorskiego.Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 1 maja 2013, o 19:06 przez clipperton66, łącznie zmieniany 1 raz.

clipperton66

Re: DVB-T z RTON IŁAWA KISIELICE

Post autor: clipperton66 »

Odnosnie mojej powyższej informacji dotyczacej Mux3 / Tvp Info Bydgoszcz / z nadajnika w kisielicach dla kujawsko pomorskiego ,to dodam ze kontaktowałem sie z moim znajomym z UKE w warszawie i podał mi informacje potwierdzająca moje przypuszczenia,Z RTON Kisielice bedzie nadawanych kilka Tvp Info w tym info Bydgoszcz. ,Ma to miec miejsce z nadajnika w Kisielicach na K 36 ale przewidziany start to 2014 r ,ale nalezy obserwowac komunikaty przed samym wylaczeniem emisji analogowych w maju.Byc moze juz wlasnie w maju na K 36 dla kujawsko-pomorskiego bedzie nadawane tvp info Bydgoszcz z Kisielic..pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 1 maja 2013, o 19:06 przez clipperton66, łącznie zmieniany 1 raz.

slaw7018

Re: DVB-T z RTON IŁAWA KISIELICE

Post autor: slaw7018 »

djrm pisze:Koledzy dzielę się informacją odnośnie odbioru DVB-T MUX-3 z Kisielic w Toruniu.

Zmiana kanału z 46 na 48 poprawiła znacznie poziom sygnału.
Lokalizacja: Toruń, osiedle Na Skarpie, anteny na dachu bloku 4-piętrowego połączone sumatorem antenowym:
- siatka synfazowa na Trzeciewiec,
- dipol z reflektorem na UKF nakierowany na Trzeciewiec z filtrem typu T,
- 16-elementowa Yagi-Uda własnej konstrukcji dla odbioru z Kisielic.

Poziom sygnału na kanale 46 wynosił zazwyczaj 74% (okresowo spadał do 65%).
Po zmianie kanału na 48 poziom wzrósł do 88% (czasem spada do 80%).
Praktycznie wcale nie przycina, nie klatkuje.

A teoretycznie jesteśmy poza zasięgiem Kisielic.

Zachęcam Toruniaków do odbioru MUX-3 już dziś z Kisielic - również TVP2 w jakości HD.
W Kwidzynie brak możliwości odbioru MUX-3 z Kisielic i Gdańska. Mam dwie anteny jedną na maszcie odsłoniętą, drugą którą zasłania metalowy dach od strony Gdańska i Trzeciewca. Na odsłoniętej MUX-1 i MUX-2 odbieram z Kisielic, Trzeciewca i Gdańska bez najmniejszych problemów. Na odsłoniętej antenie nie da się odebrać MUX-3, dopóki był na 46 kanale nie było najmniejszych problemów. Najprawdopodobniej Gdańsk MUX-3 k.48 i Kisielice MUX-3 k.48 zakłócają się wzajemnie. Na antenie osłoniętej dachem wszystko jest ok. Więcej tutaj:

http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... &start=140

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: DVB-T z RTON IŁAWA KISIELICE

Post autor: Martens »

@thomas256, @clipperton66: Też się zastanawiałem, czy z jednego obiektu może być prowadzonych kilka emisji MUX-3 na różnych kanałach i z różnymi wersjami TVP Info. Na to wskazują właśnie mapki. Ciekawe jak to będzie wyglądać, czyżby tak: z RTON Iława/Kisielice nadawany będzie MUX-3 na kanale 48 z wersją TVP Gdańsk i emisja będzie skierowana w kierunku Gdańska, z kolei na kanale 36 nadawany będzie MUX-3 z wersją TVP Bydgoszcz i emisja skierowana będzie w kierunku Bydgoszczy, a na kanale 26 nadawany będzie MUX-3 z wersją TVP Olsztyn i emisja będzie skierowana w kierunku Olsztyna?

Tylko nie zgadza mi się jedno. Pan Jarosław odpowiedział mi, że MUX-3 z RTON Elbląg/Jagodnik nadawany będzie docelowo na kanale 26. Tymczasem mapki pokazują, że na tym obszarze wykorzystywane będą dla MUX-3 kanały 48 i 26. Czyli analogicznie jak w przypadku RTON Iława/Kisielice, emisja MUX-3 z RTON Elbląg/Jagodnik powinna być prowadzona na kanale 48 w kierunku Gdańska z wersją TVP Gdańsk, a na kanale 26 w kierunku Olsztyna z wersją TVP Olsztyn.

Panie Jarosławie, bardzo proszę o wyjaśnienie czy docelowo z RTON Elbląg/Jagodnik będzie prowadzona emisja MUX-3 w kierunku Gdańska na kanale 26 czy jednak 48. Jest to dla mnie bardzo istotna informacja, gdyż w Gdańsku odbieram 3 MUX-y właśnie z tego obiektu. Tylko z tego obiektu bowiem odbiór w moim miejscu jest w miarę przyzwoity.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTON IŁAWA KISIELICE

Post autor: Jarosław Bałuka »

Dla Elbląg / Jagodnik planowany jest k. 26 i emisja MUX3 dla warmińsko-mazurskiego.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: DVB-T z RTON IŁAWA KISIELICE

Post autor: Martens »

Ale rozumiem, że poza zmianą kanału (45->26) i SFN z RTCN Olsztyn/Pieczewo, pozostałe parametry emisji MUX-3 z RTON Elbląg/Jagodnik się nie zmienią i sygnał doleci do Gdańska, tak jak jest obecnie?

Już teraz domyślam się skąd ten kanał 48 pokazany na tym obszarze. Najprawdopodobniej będzie to dodatkowa emisja MUX-3 z Jaśkowej Kopy. TVP obiecywała odbiór wewnętrzny w większych miastach, a obiekt ten ładnie niesie też w stronę Elbląga.
Jeszcze miałbym Panie Jarosławie ostatnie pytanie, czy jeżeli kiedyś (pewnie dopiero w ostatnim etapie ;) ) uruchomiona zostanie emisja MUX-3 z Jaśkowej Kopy, to zainstalowany będzie tam nadajnik (niezależny od Chwaszczyna), czy raczej będzie to gapfiller (retransmitujący sygnał z Chwaszczyna)? Czy Jaśkowa Kopa ma podciągnięty światłowód?

Dziękuję za odpowiedź i przepraszam za off-top.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTON IŁAWA KISIELICE

Post autor: Jarosław Bałuka »

Niekoniecznie moc zostanie taka sama. Nie pamiętam z głowy ale po uruchomieniu wszystkich nadajników docelowych moc niektórych może być mniejsza niż obecnie. Wynika to z faktu, że w danym rejonie pojawi się większa liczba nadajników pracujących w SFN (aby spełnić wysokie wymagania pokrycia sygnałem), co może spowodować brak konieczności nadawania z dużą mocą (jak obecnie) na niektórych obiektach.
Ze względu na pracę SFN z Chwaszczynem, Jaśkowa będzie wyposażona w regularny nadajnik.

EOT :)

demo
Posty: 20
Rejestracja: 6 września 2011, o 14:22

Re: DVB-T z RTON IŁAWA KISIELICE

Post autor: demo »

Mam takie 2 pytania.

na jakich obiektach obecnie i w przyszłości jest/będzie nadawany TVP GDAŃSK i z jaką mocą.

i

kiedy bedzie MUX 3 z kisielic z mocą 100kW ??

slaw7018

Re: DVB-T z RTON IŁAWA KISIELICE

Post autor: slaw7018 »

Jarosław Bałuka pisze:
thomas256 pisze: Panie Jarosławie

Pomiędzy RTON Iława/Kisielice a Gdańsk/Chwaszczyno jest dużo ponad 67,2 km ? Czy można nadawać SFN ?

...
Tak, można.

...
Terefere. Zapraszam do Kwidzyna na MUX-3 nic nie ma. W teotrii wszystko można. W praktyce są nadajniki duże moce i brak możliwości odbioru 26 km od nadajnika. A od 10 maja brak możliwości odbioru pomimo odizolowania anteny od Chwaszczyna. Co gorsz brak info na temat tego co się dzieje. Dwa lata testów i jak przychodzi do włączeń wielka kicha. Prosiłbym przedstawicieli o wyjaśnienie zaistniałych problemów. Dodam tylko ,że do końca marca nie było najmniejszych problemów z MUX-3. Nie mam problemów z MUX-1, MUX-2 Z Kisielic, Trzeciewca i Chwaszczyna (to tak dla wyjaśnienia jeżeli ktoś zacznie mi wmawiać, ze jest zła instalacja).

PS
Opanowałem problem. Podczas burzy padł wzmacniacz. Ponieważ mam symetryzator w antenie (zamontowanej pod metalowym) dachem , postanowiłem połączyć przewody bez wzmacniacza. Okazało się, że na MUX-1, MUX-2 z Kisielic jakość była na poziomie 94%. MUX-3 82%, ale przy maksymalnym poziomie błędów. Ze względu na to, że przewód od anteny do telewizora jest kilkakrotnie połączony (złączki, gniazda) postanowiłem połączyć antenę bezpośrednio do telewizora. Na wszystkich MUX-ach przy takim podłączeniu mam teraz 100%, więc muszę przeprosić tych, których nie słuchałem, a doradzali wywalenie wzmacniacza. Pozostaje mi jeszcze sprawdzić to samo na odsłoniętej antenie choć tam jest podział na kilka telewizorów (no i doszedł Trzeciewiec). Jak sprawdzę to dam znać.
Pozdrawiam :)
Ostatnio zmieniony 21 maja 2013, o 10:04 przez slaw7018, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany