DVB-T z RTON IŁAWA KISIELICE

Bartosz Czach

DVB-T z RTON IŁAWA KISIELICE

Post autor: Bartosz Czach »

Czy wiadomo coś na temat uruchomienia DVB-T w Iławie? Harmonogram mówi o marcu 2010. Jednak wiadomo, jak obecnie wygląda cyfrówka w Polsce i jej wdrażanie. Obecnie do Gdańska dolatuje analog z Limży. Mam więc nadzieję na odebranie sygnału cyfrowego (liczę na TVP Gdańsk, tak jak to jest w analogu).

crishome

Re: DVB-T Iława

Post autor: crishome »

Z informacji zawartych na http://radiopolska.pl/wykaz/polskadv.php wynika że ruszył nadajnik w Iławie z mocą 100kW.Jestem oddalony o około 25 kilometrów od nadajnika i posiadam telewizor (niestety z mpeg2).Czy na takim telewizorze powinienem złapać kanały z dzwiękiem bez obrazu bo niestety nic nie znajduje, czy może ktoś potwierdzić?

romanodepalma

Re: DVB-T Iława

Post autor: romanodepalma »

Do każdego osobno : Czytajcie uważnie forum. To nie są włączone nadajniki tylko rezerwacje częstotliwości na których będą w przyszłości pracować.

jaro8539

Re: DVB-T Iława

Post autor: jaro8539 »

nadajnik w ilawie jak i w pozostalych miastach nie sa jeszcze uruchomione. w wykazie sa w "poczekalni"

widex

Re: DVB-T Iława

Post autor: widex »

Nie będzie emisji testowej z Kisielic (Iława).

MUX3 (to jest pewne) zostanie uruchomiony na jesieni 2011. MUX1 i MUX2, jak dobrze pójdzie to do końca roku.

interaktiv

Re: DVB-T Iława

Post autor: interaktiv »

Ja mam pytanie o maszt w Iławie.
Czy będą tam zastosowane anteny sektorowe dla trzech nadajników?
Obiekt stoi praktycznie na pograniczu trzech województw, więc zgodnie z założeniem o regionalizacji MUX3 można tam nadawać TVP Olsztyn, TVP Bydgoszcz i TVP Gdańsk.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T Iława

Post autor: Jarosław Bałuka »

A dlaczego miałyby być sektorowe?

widex

Re: DVB-T Iława

Post autor: widex »

Mieszkam w Brodnicy (kujawsko-pomorskie), a Iława to warmińsko-mazurskie. Jednak mi w sumie nie zależy, nie oglądam TVP Bydgoszcz.

e2rdo

Re: DVB-T Iława

Post autor: e2rdo »

Testowo raz na jakiś czas można wyłapać już z tego nadajnika programy w dvb-t. Krótki filmik pokazówka jak to wygląda u mnie: http://www.youtube.com/watch?v=t-KxHBl71m8

Awatar użytkownika
kaem3
Posty: 287
Rejestracja: 6 września 2010, o 21:39
Miejscowość: Starogard Gd.
Odbiornik: Philips 32PFS6855/12
Instalacja antenowa: Dipol prosty w oknie, 3 piętro. Brak odbioru MUX-8.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice (61 km)

Re: DVB-T Iława

Post autor: kaem3 »

Nie wiem jak z innych lokalizacji, ale TVP2 na mux3 z Kisielic ma stale wyłączone WSS, nawet gdy idzie program 16:9.

e2rdo

Re: DVB-T Iława

Post autor: e2rdo »

Zauważyłem, ale na szczęście oprogramowanie tj. Windows Media Center jak i Arcsoft TotalMedia 3.5 pozwala w odpowiedni sposób rozciągnąc obraz. Mogę powiększyć i rozciągnąć. Jest nawet opcja rozciągnięcia z zachowaniem proporcji na środku obrazu, więc tylko boki są jakby dociągnięte tak by nie zostałe czarne pasy. Ale i tak inaczej muszę ustawiać sposób rozciągnięcia dla tvp2 niż dla pozostałych kanałów.

biopal777

Re: DVB-T Iława

Post autor: biopal777 »

U mnie w tv sharp do wyboru wws wl lub wyl. odbieram w Gdansku Zaspa sygnal z nadajnika Gdansk Chwaszczyno z takimi proporcjami : sila sygnalu 99,jakosc - wacha sie cos pomiedzy 74 a 78 ,choc moze powinno byc odwrotnie i w tv mam jakis blad,czasem pikseluje.Zauwazylem tez to gdy na TVP INFO leci program z Warszawy to pojawia sie jakis snieg i nie wyglada to na jakosc cyfrowa,natomiast gdy leci program lokalny obraz jest czysty bez zarzutu.Mam nadzieje ze to wkrotce sie zmieni jak i mam nadzieje ze wiecej kanalow pojawi sie w Mux 3 bo przeciesz do 8miu mozna zmiescic.Sproboje niebawem zlapac takze sygnal z Ilawy ,w drugim pokoju mam TVP 2 ,TVP 1 z analogu z Ilawy dosc zaniezone ale wyrazne ,wiec mozliwe ze odbiore takze Mux 3 z Ilawy

widex

Re: DVB-T Iława

Post autor: widex »

Na serio nie działa WSS? :(

e2rdo, mam 45 km do Iławy. Czy emisja jest stała? Robią przerwy?
Jakiej anteny używasz, aby złapać sygnał na tym tunerze?

Nie mam jeszcze tunera DTV, bo zwklekam z jego zakupem.

e2rdo

Re: DVB-T Iława

Post autor: e2rdo »

Jak na razie nadają różnie, wcześniej była testowa emisja TVP1 i TVP2, później przez kilka dni nie nadawano nic, a teraz pojawiła się cała oferta mux-3, mam nadzieję że przerw już nie będzie :)
A antena to zwykła "siatka" + wzmacniacz. Poczekam do zakończenia testów i jeżeli pixeloza nadal będzie czasami atakować zastanowię się nad montażem jakiejś yagi.

_chris_

Re: DVB-T Iława

Post autor: _chris_ »

widex pisze:Czy emisja jest stała? Robią przerwy?
do 27.10 trwa URUCHOMIENIE mux-3, więc dziać się może wszystko. Możesz już instalować odbiornik, ale musisz się liczyć do 27.10. z przerwami nadawania i innymi przyjemnościami :D

Pamiętaj, że podstawa odbioru (bez chwilowych zacięć i pikseli) to porządna instalacja antenowa - antena, kabel, wtyczki, ale zacznij na antenie, którą wykorzystujesz obecnie.

widex

Re: DVB-T Iława

Post autor: widex »

Już się wypowiadałem na ten temat. Co do DVB-T w Polsce, to muszę mieć pewność. U nas oficjalnie uruchomienie można traktować jako testy. ;]

Dziękuje za informacje. Ostatnio szukałem (dwa dni temu) tunerem w telewizorze u znajomych. Niestety nie złapało nic. Najsłabsza antena pokojowa, jaką miałem xD. Analogowe łapało wyjątkowo słabo. ;)

_chris_

Re: DVB-T Iława

Post autor: _chris_ »

widex pisze:U nas oficjalnie uruchomienie można traktować jako testy. ;]
test to test, a uruchomienie to coś jakby innego... :D
Ostatnio szukałem (dwa dni temu) tunerem w telewizorze u znajomych. Niestety nie złapało nic. Najsłabsza antena pokojowa, jaką miałem xD. Analogowe łapało wyjątkowo słabo. ;)
przy 45km antenka wewnętrzna to znikoma szansa na odbiór - trzeba być w czepku urodzonym. Ale przyzwoita pasywna zewnętrzna powinna dać radę...

e2rdo

Re: DVB-T Iława

Post autor: e2rdo »

Teraz z tego nadajnika mam śliczny obraz, bez zakłóceń i problemów :) Działa już TVP Kultura oraz EPG. W Windows Media Center przewodik po audycjach w końcu przedstawia poprawnie aktualne audycje. Wygląda na to że została uruchomiona ostateczna konfiguracja.

edit, pojawiły się problemy z tvp3, czarny obraz albo pojedyncza klatka.

widex

Re: DVB-T Iława

Post autor: widex »

TVP2 - Panorama. Mówili, że od jutra rusza MUX 3 z kanałami TVP. Nie oglądam tego programu infor., ale dziś przypadkowo słyszałem.

e2rdo

Re: DVB-T Iława

Post autor: e2rdo »

Do opcji wyświetlania doszedł wybór sygnału audio, zwykły albo z dolby digital. Dźwięk w DD jest znacznie lepszy niż ten zwykły, ale obraz i dźwięk są zdesynchronizowane. Tzn dźwięk wyprzedza znacząco obraz, szkoda bo jakość audio jest świetna. Mam nadzieję że to poprawicie.

Zablokowany