DVB-T z RTON IŁAWA KISIELICE

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: DVB-T IŁAWA (RTON Iława / Kisielice)

Post autor: orin »

Odbiór jest możliwy ale wszystko zależy od jakości instalacji antenowej i wysokości zawieszenia anteny odbiorczej. Nisko umieszczona antena plus gęste zalesienie w bliskiej odległości skutecznie tłumią sygnał.Dobra antena kierunkowa, ewentualnie ze wzmacniaczem powinna rozwiązać problem.Czy odbierasz analogowy sygnał TVP1 (k.48) i 2 (k.31) z Kisielic?

mir1111

Re: DVB-T IŁAWA (RTON Iława / Kisielice)

Post autor: mir1111 »

Odbieram program z Kisielic analogowy,tz.1 i 2 tv,ale śnieży.Czy przy tej odległości tz 56 km.w lini prostej sygnałn TV-cyfrowej będzie silniejszy.Pozdrawiam.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: DVB-T IŁAWA (RTON Iława / Kisielice)

Post autor: orin »

Na jakiej instalacji antenowej, podaj rodzaj anteny. Czy ma wzmacniacz i czy jest ustawiona w kierunku nadajnika w Kisielicach?
Na 99% będziesz odbierał na niej DVB-T lecz warto poprawić sygnał, unikniesz zakłóceń lokalnych.
Proponuje zastosowanie takiej anteny http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2670.htm
plus dobrej jakości kabel np. Triset 113.Ewentualnie jeśli rozwiązanie jest zbyt drogie to można coś tańszego http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1615.htm
Czy masz już odbiornik DVB-T i jaki?

mir1111

Re: DVB-T IŁAWA (RTON Iława / Kisielice)

Post autor: mir1111 »

Pozdrawiam- antena to kierunkowa ale stary model sprzed dobre 15 lat,bo odbieram TV z kablówki.Telewizor mam nowy samsung Le40c550,prawdopodobnie ma dekoder.Z góry dziękuję,raz jeszcze pozdrawiam.

_chris_

Re: DVB-T IŁAWA (RTON Iława / Kisielice)

Post autor: _chris_ »

mir1111 pisze:Pozdrawiam- antena to kierunkowa ale stary model sprzed dobre 15 lat...
Może dobry, stary Polkat. Zmienić puszkę antenową, dodać mały wzmacniacz i spróbować. Powinno zadziałać - jeśli antena pokrywa swoim wykonaniem kanały cyfrowe. Co do kabla antenowego - 15 lat to dużo - jeśli biały to na 90% do wymiany - najlepiej na czarny.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: DVB-T IŁAWA (RTON Iława / Kisielice)

Post autor: orin »

mir1111 pisze:Pozdrawiam- antena to kierunkowa ale stary model sprzed dobre 15 lat,bo odbieram TV z kablówki.Telewizor mam nowy samsung Le40c550,prawdopodobnie ma dekoder.Z góry dziękuję,raz jeszcze pozdrawiam.
Twój TV ma wbudowany tuner DVB-T MPEG-4, można spróbować wyszukać cyfrowe kanały naziemne po podłączeniu tej 15 letniej anteny. Jednak warto zainwestować w nową instalacje antenową, obraz z kablówki analogowej jest na 100% gorszy niż DVB-T.
Docelowo w Kisielicach od kwietnia 2011 będzie obecny MUX-2 a w nim Polsat, TVN, TVN7, PULS,TV4 i inne nowe kanały tematyczne.TVP odgraża się ża w 2012 będzie TVP1 i 2 w technologii HD właśnie w DVB-T.
Ostatnio zmieniony 9 listopada 2010, o 09:56 przez orin, łącznie zmieniany 1 raz.

mir1111

Re: DVB-T IŁAWA (RTON Iława / Kisielice)

Post autor: mir1111 »

Szanowni Panowie dokładnie to jest antena firmy ALL-ANT,model ATX-91w.Będę próbował na przewodzie triset 113.Jest tylko mały problem mimo że mam nowy telewizor,jest dekoder,to nie da rady za jednym połączeniem przewodu do gniazda antenowego oglądać TV kablowej i naziemnej.Czy jest jakiś sposób,czy muszę kupić oddzielnie dekoder.Czy możecie mi podać Panowie częstotliwość w KHZ,Modulację w QAM,oraz przepływowość w KS/s.Dane te będę potrzebował do programowania ręcznego w telewizorze samsung Le40c550.Jak w tym telewizorze programować-proszę o odpowiedz.Z góry Dziękuję.Pozdrowienia z Lidzbarka.Mir1111

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: DVB-T IŁAWA (RTON Iława / Kisielice)

Post autor: orin »

Po pierwsze antena ATX-91 to dobry model o ile jest sprawna (szczelna puszka z symetryzatorem,brak wody, sprawne połączenie z TV).
Po drugie w Iława/Kisielice DVB-T/MUX-3 jest nadawany na kanale 46, 674MHz,przepływność 8 MHz, modulacja 64 QAM.
ATX-91 skierowana dokładnie w tym kierunku powinna zapewnić odbiór.
Po trzecie do zsumowania sygnału z analogowej kablówki i anteny naziemnej można zostawać prosty sumator http://www.dipol.com.pl/sumator_telwizy ... _C0910.htm
Kilka słów na temat DVB-T w Polsce http://www.dipol.com.pl/wdrazanie_dvb-t ... bib210.htm

mir1111

Re: DVB-T IŁAWA (RTON Iława / Kisielice)

Post autor: mir1111 »

Szanowmi Panowie,pragmę podziękować za bardzo szczegółowe informacje i wskazówki odnośnie instalacji DVD.Wszystko gra bardzo dobrze mianowicie -antena ustawiona w kierunku kisielic w azymucie316,6 stopnia odległość 56 km i programy wszystkie.Ciekawe w bardzo dobrej jakości łapię kanały z nadajnika Płock Rachocin,gdzie azymut wynosi 196 stopni nadajnik obecnie nadaje tylko z mocą 20 Kw a mam 44 km.Pytanie czy mogę w jakis sposób zlikwidować z nadajnika Płock pr.1 i 2 TV,a zostawić tylko info Warszawa.Kablówka działa i tam zlikwidowałem już program 1 i 2.Następnie jakie programy dojdą do MUX-3.Wg grafiku złapię już z nadajnika Płock 30.12.10 MUX-2,gdzie antena będzie skierowana na Kisielice.Jeszcze raz serdecznie dziękuję,pozdrawiam z Lidzbarka mir1111.Dziękuję.

mir1111

Re: DVB-T IŁAWA (RTON Iława / Kisielice)

Post autor: mir1111 »

Raz jeszcze zrobiłem test diagnostyczny,dokładnie informacja o sygnale i jest w następujący sposób:częstotliwośś-674000 KHz,ID 0001,multipleks TSID 0003,ONID 2268,sieć NW 02 Pomors....ID341a,poziom błędów 0,siła sygnału95.To jest o kej,chyba tak.Mianowicie przy tym samym kierunku tz na kisielice sygnał z Płocka jest częstotliwość 586000,poziom błędów skacze od 1 do82 siła sygnału 88.ale jest okej.Antena na maszcie buja mi sie i w jutro jeszcze ja przymocuję sztywniej,to ten może być błąd,ale to małe piwo.Raz jeszcze dzięki pozdrawiam.mir1111

_chris_

Re: DVB-T IŁAWA (RTON Iława / Kisielice)

Post autor: _chris_ »

mir1111 pisze:Raz jeszcze zrobiłem test diagnostyczny,dokładnie informacja o sygnale i jest w następujący sposób:częstotliwośś-674000 KHz,ID 0001,multipleks TSID 0003,ONID 2268,sieć NW 02 Pomors....ID341a,poziom błędów 0,siła sygnału95.To jest o kej,chyba tak.Mianowicie przy tym samym kierunku tz na kisielice sygnał z Płocka jest częstotliwość 586000,poziom błędów skacze od 1 do82 siła sygnału 88.ale jest okej.
Płock odbierasz tzw. tylnym listkiem bocznym swojej anteny - w tego typu antenach to właśnie jest gdzieś w okolicach 120 stopni odległości kątowej pomiędzy nadajnikami. Z tym, że zysk anteny na tym tylnym listku bocznymjest zwykle około 20...30 dB mniejszy od zysku z kierunku na wprost, ale jak widać, w twoim wypadku to wystarcza, choć powoduje to taką niestabilność jakości sygnału z Płocka.

Gdybyś chciał odbierać Płock w takim układzie, a z sygnałem mux-2 coś by było nie tak (to, że odbierasz mux-3 z Płocka wcale nie oznacza, że równie dobrze odbierzesz mux-2), to są dwie opcje:
  • pozostawiając obecne ustawienie anteny na Kisielice, precyzyjnie ustawić ją na maksimum jakości sygnału z Płocka. Kisielicom nie powinno zaszkodzić, za to Płockowi pomóc.
    .
  • gdyby się jednak nie udało zrobić tak, aby oba kierunki odbierały OK, to można dodać drugą antenę (najlepiej tego samego rodzaju) skierowaną na Płock, i połączyć obie jednakowej długości kablami poprzez sumator antenowy. Powinno być OK.
mir1111 pisze:Pytanie czy mogę w jakis sposób zlikwidować z nadajnika Płock pr.1 i 2 TV,a zostawić tylko info Warszawa.
Tylko zakasowując te programy w menu telewizora, o ile ma on taką możliwość.
mir1111 pisze:Następnie jakie programy dojdą do MUX-3.
to tak nie do końca wiadomym jest. Prawdopodobnie Seriale, możliwe, że i mityczny Parlament.

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: DVB-T IŁAWA (RTON Iława / Kisielice)

Post autor: Tom345 »

mir1111 pisze:Pytanie czy mogę w jakis sposób zlikwidować z nadajnika Płock pr.1 i 2 TV,a zostawić tylko info Warszawa.
Wciskasz przycisk CH LIST na pilocie, wybierasz odpowiedni kanal i wciskasz przycisk TOOLS. Powinna być opcja Usuń ;)

wachcio

Re: DVB-T IŁAWA (RTON Iława / Kisielice)

Post autor: wachcio »

Kolega mir1111 ma ten sam 'problem' co ja. Odbieram z tych dwóch nadajników tyle, że u mnie mocniejszy sygnał jest z Rachocina. Przez złe oznaczenie TVP1 i TVP2 są one podwójnie. W dodatku nie wiem czy tylko mój TV Samsung LE37B530 czy inne również ustawia kolejność dość nielogicznie tzn. TVP Historia, TVP Kultura, TVP Info Gdańsk, TVP Info Warszawa, TVP1 Warszawa, TVP1 Gdańsk, TVP2 Warszawa, TVP2 Gdańsk. Historia i Kultura mają te same ID i TV wybiera tę z mocniejszym sygnałem. Czy przedstawiciele Emitela nie mogli by zmienić ID TVP1 i TVP2 na jednakowe z całym kraju? Inna sprawa, że nadal nie wiem jak zmusić TV do sortowania po ID a nie po nazwie.

lpf1972
Posty: 215
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 12:38
Odbiornik: LE40B650, Ariva T50
Instalacja antenowa: ASR860P25 (pod dachem ceramicznym)+ antena SAT, rozdzielnia HDTV Center plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno / Kisielice

Re: DVB-T IŁAWA (RTON Iława / Kisielice)

Post autor: lpf1972 »

wachcio pisze:Kolega mir1111 ma ten sam 'problem' co ja. Odbieram z tych dwóch nadajników tyle, że u mnie mocniejszy sygnał jest z Rachocina. Przez złe oznaczenie TVP1 i TVP2 są one podwójnie. W dodatku nie wiem czy tylko mój TV Samsung LE37B530 czy inne również ustawia kolejność dość nielogicznie tzn. TVP Historia, TVP Kultura, TVP Info Gdańsk, TVP Info Warszawa, TVP1 Warszawa, TVP1 Gdańsk, TVP2 Warszawa, TVP2 Gdańsk. Historia i Kultura mają te same ID i TV wybiera tę z mocniejszym sygnałem. Czy przedstawiciele Emitela nie mogli by zmienić ID TVP1 i TVP2 na jednakowe z całym kraju? Inna sprawa, że nadal nie wiem jak zmusić TV do sortowania po ID a nie po nazwie.
Kanały pojawiają się w kolejności wyszukania przez TV (oraz ID w multipleksie). W tych telewizorach sortowania kanałów po nazwach raczej nie ma (mam B650), ale jest zmiana numeru kanału i spokojnie poprzestawiasz jak chcesz. Gorsza sprawa że numeru kanałów cyfrowych i analogowych rozpoczynają się od 1 i zaczyna być śmiesznie - wciskasz np. 1 i masz kan. analogowy, ponownie 1 i masz cyfrowy.

wachcio

Re: DVB-T IŁAWA (RTON Iława / Kisielice)

Post autor: wachcio »

Tutaj dokładnie opisałem o co mi chodzi http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=18&t=1147
A Tobie lpf1972 jak układa kanały?

mir1111

Re: DVB-T IŁAWA (RTON Iława / Kisielice)

Post autor: mir1111 »

Witam.Jest wszystko okej.Przeprogramój programy w telewizorze w następujący sposób.Wejdz na pilocie w menu,następnie zjedz na antene i otwórz menedżer kanałów wyświetlą się programy cyfrowe.Następnie po zaznaczeniu przez ciebie danego programu na pilocie naciśnij TOOLS.Z prawej strony telewizora jest ramka-po naznaczeniu odpowiedniej obcji robisz co pragniesz usuwasz niepotrzebne kanały,edytujesz nr kanału itd.W moim to jest samsungu LE40 c 550.Uciebie chyba tak jest samo.Teraz mam zlikwidowany 1 i 2 program i poustawiałem je wg kolejności:
pr 1 znacznik na pilocie 1
-- 2-------------------- 2
info gdańsk ------------ 3
---- warszawa----------- 4
kultura ---------------- 5
historia---------------- 6
Tak spróbój musi wyjść.Jestem zadowolony,pozdrawiam mir1111

wachcio

Re: DVB-T IŁAWA (RTON Iława / Kisielice)

Post autor: wachcio »

mir1111 ja nie pisałem o tym co mogę później zrobić z tą listą tylko jak kanały się same ustawiają. Pewnie, że mogę ręcznie poprzestawiać kolejność kanałów czy pousuwać niechciane. Jednak po ewentualnych zmianach w mux-ie i ponownym skanowaniu danego kanału wszystko się rozsypuje i zabawę mam od nowa. Na razie odbieram mux3 z dwóch nadajników. Co będzie jak mux-ów będzie więcej z większej ilości nadajników? Do końca roku będę w zasięgu mux-a komercyjnego a za rok 2 mux-ów z co najmniej 3 nadajników

_chris_

Re: DVB-T IŁAWA (RTON Iława / Kisielice)

Post autor: _chris_ »

@ wachcio - a kiedy ostatni raz skanowałeś multipleksy?

wachcio

Re: DVB-T IŁAWA (RTON Iława / Kisielice)

Post autor: wachcio »

Mam regularny dostęp do mux-a od 27 października. Więc w sumie niedługo. Skanuję dosyć często ostatni raz chyba jak była zmiana fonii na TVP Kulturze. 6 grudnia ma wejść nowy kanał TVP. Do końca roku mam być w zasięgu MUX2. Od kwietnia następnego roku najbardziej mnie interesujący TVP Info Bydgoszcz. Więc sytuacja choć dość rzadko będzie się powtarzała w dodatku przez większą liczbę kanałów i mux-ów będzie coraz gorszy bałagan.
Wiem, że to nie jest jakaś wielka przeszkoda jednak chciałbym znaleźć rozwiązanie dla niej. Po coś w końcu jest ID kanału.

biopar
Posty: 285
Rejestracja: 1 listopada 2010, o 21:03
Miejscowość: Dolna Grupa
Odbiornik: TV: Sony XR-55X90S
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 + LNA-177, Dipol 1RUZ B, ZA-106, SWE 40-01
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Kisielice/Iława

Re: DVB-T IŁAWA (RTON Iława / Kisielice)

Post autor: biopar »

Skąd masz te info o nadawaniu TVP Bydgoszcz z Iławy?

Zablokowany