Harmonogram wdrażania MUX3

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: belzebiusz »

JaroslawMroczkowski pisze:Oczywiście rozumiem potrzebę promowania własnej stronki internetowej, ale "urzędowy" komunikat (także z informacją o wersjach programów regionalnych) znajduje się na stronie Urzędu Komunikacji Elektronicznej:
http://uke.gov.pl/zmiany-w-mux-1-oraz-mux-3-13726
1. Nie mam nic wspólnego z tą stroną i dodatkowo nie jestem właścicielem ŻADNEJ strony internetowej
2. Brak informacji o wersji regionalnej w komunikacie Emitela
3. Komunikatu na stronie UKE wcześniej nie widziałem

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Zrealizowane zmiany w MUX-3 planowane na 25 kwietnia.

RTON Iława / Kisielice – uruchomienie nadajnika (k.26)
RTON Iława / Kisielice – uruchomienie nadajnika (k.36)
RTON Rzeszów / Baranówka – zmiana mocy wyjściowej ERP z 2 kW do 3,7 kW
TON Łanięta – uruchomienie nadajnika (k.43)
TON Łanięta – uruchomienie nadajnika (k.36)
RTCN Płock / Rachocin – uruchomienie nadajnika na (k.36)
RTCN Leżajsk / Giedlarowa – uruchomienie nadajnika (k.36)
RTCN Kalisz / Mikstat – uruchomienie nadajnika (k.26)
RTCN Lublin / Boży / Dar – uruchomienie nadajnika (k.42)
RTCN Dęblin / Ryki – uruchomienie nadajnika (k.42)
SLR Katowice / Bytków – uruchomienie nadajnika (k.41)

RTCN Piła / Rusinowo - uruchomienie nadajnika (k.60)
RTCN Koszalin / Gołogóra - uruchomienie nadajnika (k.60)
RTCN Siedlce / Łosice - uruchomienie nadajnika (k.56)
RTON Zielona Góra - uruchomienie nadajnika (k.32)
RTON Gdańsk / Jaśkowa Kopa - uruchomienie nadajnika (k.48)
RTON Tarnów / Św.Marcina - uruchomienie nadajnika (k26)
TON Tarnobrzeg / Machów - uruchomienie nadajnika (k.26)
TON Płock / Radziwie - uruchomienie nadajnika (k.39)
SLR Opole / Korfantego (k.34)
TON Drezdenko [GapFiler] – uruchomienie (k.32)
RTON Elbląg / Jagodnik – zmiana mocy wyjściowej ERP z 4,5 kW na 7,5 kW

RTON Lublin / Raabego – zmiana mocy wyjściowej ERP z 0,7 kW na 1 kW
TON Częstochowa / Błeszno - zmiana mocy wyjściowej ERP z 2 kW na 3 kW
TSR Szczecinek / Winnicza [GapFiller]- przestrojenie z k.23 na k.60
TSR Nowe Miasto Lubawskie / Kurzętnik [GapFiler] - przestrojenie z k.48 na k.26

SLR Poznań / Piątkowo - uruchomienie nadajnika (k.27)
SLR Szyndzielnia– uruchomienie nadajnika (k.41)
RSN Szczecin / Warszewo - uruchomienie nadajnika (k.48)
TON Zabrze – uruchomienie nadajnika (k.41)

TON Rybnik - uruchomienie nadajnika (k.41)
TON Włocławek - uruchomienie nadajnika (k.36)

TON Dobiegniew (k.32)

digitrax
Posty: 80
Rejestracja: 14 czerwca 2013, o 07:10
Odbiornik: Blankom TSI-108
Thomson THT501
Opticum HD N2
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jagodnik, Chwaszczyno, Pieczewo

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: digitrax »

JaroslawMroczkowski pisze:Zrealizowane zmiany w MUX-3 planowane na 25 kwietnia.
Stan na godzinę 16:00
...
RTON Elbląg / Jagodnik – zmiana mocy wyjściowej ERP z 4,5 kW na 7,5 kW
...
I jest gorzej niż było :arrow: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 55#p191155

Awatar użytkownika
neo69
Posty: 237
Rejestracja: 20 kwietnia 2011, o 14:12
Miejscowość: Stolica Górnego Śląska
Odbiornik: Panasonic TX-50GX830E
Mar. 29, 2022
Ver. 3.744
Instalacja antenowa: Yagi-Uda: Dipol 44/21-69 Tri Digit + symetryzator, balkon, 22 m n.p.t., 25,6 km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Ostrava-Hošťálkovice

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: neo69 »

Mam informacje, że w Opolu - dzielnica Malinka, po odpaleniu nadajnika MUX3 przy ul. Korfantego niemożliwy jest odbiór całego multipleksu 3. Prawdopodobnie przesterowany sygnał w instalacji antenowej... MUX 1 i 2 działają prawidłowo.

sem
Posty: 395
Rejestracja: 22 stycznia 2011, o 18:18
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: sem »

W okolicy Polanek w Oliwie szlak trafił odbiór z III MUX-a.Jak przestawie antenę na III mux-a na Wrzeszcz to szlak trafi odbiór z I i II.Czy to nie chodzi przypadkiem o zniechęcenie nas do odbioru naziemnej i ratowanie UPC.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Martens »

Jasne, TVP płaci dodatkową kasę za doświetlenia, aby nabijać kabzę UPC. :lol: Możesz mieć po prostu przesterowany sygnał, bo w Gdańsku sygnał z Jaśkowej Kopy na pewno jest mocniejszy niż Chwaszczyna czy Jagodnika (nie wiem skąd odbierasz MUX-1 i MUX-2).
Dzięki doświetleniu z Jaśkowej Kopy niektóre dzielnice Gdańska w końcu doczekały się dobrego, stabilnego odbioru MUX-3. Szkoda, że tylko tego jednego MUX-a. :(
Ostatnio zmieniony 25 kwietnia 2014, o 22:54 przez Martens, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: DanielK »

Prawdopodobnie są to efekty wzmacniaczy w antenach, robi się przesterowanie a spora ilość odbiorników ma bardzo niską tolerancję.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Poland »

Moim zdaniem teraz TVP wylało ostatnie pieniądze jakie miało na DVB-T w błoto. Zamiast doświetlać granice i tereny górskie jak do 31 sierpnia 2014 r. to oni zrobili nadajniki tam gdzie już MUX działa czym według schrzanili sprawę bo są przestery.

U mnie jakby co wszystko bez zmian...

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Martens »

Kolego jak nie znasz realiów, to nie pisz głupot o pieniądzach wyrzuconych przez TVP w błoto. :evil: Fajnie, że u ciebie DVB-T odbierało i odbiera dobrze, ale np. u mnie do dnia dzisiejszego w ogóle nie miałem możliwości odbioru MUX-3 z moją wersją regionalną (TVP Gdańsk), a MUX-3 odbierany z odległego Jagodnika (z wersją TVP Olsztyn) odbierał bardzo niestabilnie. Zrozum, że w miastach z uwagi na gęstą zabudowę czy przeszkody terenowe (góry, lasy) odbiór z obiektów pozamiejskich bardzo często jest utrudniony, a nawet niemożliwy. Bardzo dobra decyzja TVP o doświetleniu miast z obiektów miejskich!

sem
Posty: 395
Rejestracja: 22 stycznia 2011, o 18:18
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: sem »

To jak to jest bo ja nie rozumiem.Chwaszczyno nadal nadaje jak nadawało III MUX a dodatkowo z Jaśkowej nadają jako doświetlenie?
Jeżeli tak to dlaczego nie mam prawidłowego odbioru przy Polankach.Spada siła sygnału,skacze,obraz się zatrzymuje.MUX I i II odbieram z Chwaszczyna tak jak III do tej pory.

sem
Posty: 395
Rejestracja: 22 stycznia 2011, o 18:18
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: sem »

Martens pisze:Jasne, TVP płaci dodatkową kasę za doświetlenia, aby nabijać kabzę UPC. :lol: Możesz mieć po prostu przesterowany sygnał, bo w Gdańsku sygnał z Jaśkowej Kopy na pewno jest mocniejszy niż Chwaszczyna czy Jagodnika (nie wiem skąd odbierasz MUX-1 i MUX-2).
Dzięki doświetleniu z Jaśkowej Kopy niektóre dzielnice Gdańska w końcu doczekały się dobrego, stabilnego odbioru MUX-3. Szkoda, że tylko tego jednego MUX-a. :(
No właśnie dlaczego tylko tego jednego,znasz wytłumaczenie.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Martens »

sem pisze:To jak to jest bo ja nie rozumiem.Chwaszczyno nadal nadaje jak nadawało III MUX a dodatkowo z Jaśkowej nadają jako doświetlenie?
Dokładnie tak. Chwaszczyno cały czas nadaje MUX-1, MUX-2 i MUX-3, a Jaśkowa Kopa od dziś dodatkowo nadaje MUX-3.
sem pisze:Jeżeli tak to dlaczego nie mam prawidłowego odbioru przy Polankach.Spada siła sygnału,skacze,obraz się zatrzymuje.MUX I i II odbieram z Chwaszczyna tak jak III do tej pory.
Spróbuj znaleźć optymalne położenie anteny, bo możliwe, że sygnały MUX-3 z Chwaszczyna i z Jaśkowej Kopy w danym położeniu anteny się zakłócają. Możliwe także, że masz przesterowany sygnał MUX-3 (jeśli masz wzmacniacz w antenie). Spróbuj odebrać MUX-3 na pokojówce, albo na kawałku drutu. ;)
sem pisze:No właśnie dlaczego tylko tego jednego,znasz wytłumaczenie.
Ano dlatego, ponieważ nadawcy komercyjni nie są zainteresowani doświetleniami miejskimi. :(

sem
Posty: 395
Rejestracja: 22 stycznia 2011, o 18:18
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: sem »

Dziękuję za odpowiedz,bo wszystkie artykuły tego tak nie wyjaśniły.Teraz mogę kombinować z anteną albo wzmacniaczem.Nie miałem zbyt dokładnie ustawionej anteny bo kiedyś na jednej miałem i TVP i Polsat z gdańska a wiec wypośrodkowane to było kosztem wszystkich kanałów.Jeżeli z miernikiem ustawie antenę na Chwaszczyno to będzie dobrze.Jeszcze raz dziękuje.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: kb997 »

digitrax pisze:
JaroslawMroczkowski pisze:Zrealizowane zmiany w MUX-3 planowane na 25 kwietnia.
Stan na godzinę 16:00
...
RTON Elbląg / Jagodnik – zmiana mocy wyjściowej ERP z 4,5 kW na 7,5 kW
...
I jest gorzej niż było :arrow: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 55#p191155
Podbijam http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?t=2170

sem
Posty: 395
Rejestracja: 22 stycznia 2011, o 18:18
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: sem »

Wracając do wczorajszego problemu z odbiorem z MUX-a III w okolicy Polanek w Oliwie,to po skręceniu potencjometru na wzmacniaczu maksymalnie w lewo,obraz jest już zrywany bardzo,bardzo rzadko ale BER od 5000-10000.Oczywiście nie ma to znaczenia dla prawidłowego odbioru.Bałem się,że z kolei na pozostałych MUX-ach sygnał będzie za słaby ale jest dobrze.Mam wysoko antenę/24 elementową// i ponad 20m kabla i bez wzmacniacza nie ma nic,nawet po doświetleniu obraz by się nie pokazał, próbowałem.Koledze mieszkającemu parę set metrów od tzw.doświetlacza w Wrzeszczu jakość wzrosła tylko o 10% tj.z40 na 50% co przy złej pogodzie będzie miało znaczenie,powiedzał ale za to innym brzydko mówiąc rozpieprzyli odbiór.Albo doświetla się wszystkie MUX-y albo wcale. Gdyby nie było możliwości regulacji albo na pozostałych dwóch MUX-ach zaczął zrywać obraz po zmniejszeniu mocy na wzmacniaczu,została by tylko umowa z UPC.Jak jutro podmienią programy i znowu może coś skopią to żona umawia się z przedstawicielem UPC,powiedziała i to będzie koniec naszej przygody z NTC po trzech latach.Miło wspominam testowy okres NTC a problemów było mniej.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Martens »

@sem, a próbowałeś obecnie odbioru MUX-3 na kawałku drutu, tak jak pisałem wczoraj? Dało by to jakąś odpowiedź czy przypadkiem nie przesterowałeś sygnału MUX-3 wzmacniaczem. U mnie na Niedźwiedniku sygnał z Jaśkowej Kopy jest tak silny, że odbiór tego MUX-a jest możliwy po przytknięciu palca w gniazdo, natomiast jak włożę kawałek drutu, to siła wynosi 100% i jakość oczywiście również 100%.
Zawsze możesz także zastosować 2 anteny - 1 antena ze wzmacniaczem na Chwaszczyno (MUX-1 i MUX-2), a druga bez wzmacniacza na Jaśkową Kopę (MUX-3).

sem
Posty: 395
Rejestracja: 22 stycznia 2011, o 18:18
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: sem »

Na antenie pokojowej próbowałem i cisza.Polanki są za wzgórzem morenowym a ja jako jedyny z sąsiadów mam ponieważ udało mi się antenę na wysokości 4 piętra umieścić.Obecnie nagle zaczęło mi rwać obraz na MUX2,widocznie cały czas coś robią.Trzeba poczekać na zamianę kanałów i zapewne poprawki na doświetlaczu i może wszystko wróci do normy.Nie może być taka sytuacja,że będziemy zmuszeni do instalowania dwóch anten w różnych kierunkach i jedna z wzmacniaczem a druga bez.To są a przynajmniej powinni być fachowcy i ich zasr..ną sprawą jest dostosować się do nas a nie że my musimy kombinować żeby mieć odbiór i nadrabiać ich nieudolność.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Martens »

Także bym sobie życzył doświetlenia wszystkich MUX-ów z Jaśkowej Kopy, bo Chwaszczyno u mnie to kompletna porażka, a Jagodnik coraz słabszy i są problemy z odbiorem MUX-1 i MUX-2 (oczywiście na antenie kierunkowej). :( Wiem jednak, że to nierealne, bo nadawcom komercyjnym nie zależy na odbiorcach miejskich. Takie luksusy to tylko w Warszawie. :evil: A powiedz mi jak odbierałeś analogowy TVN z Jaśkowej Kopy? Jeśli miałeś bezproblemowy odbiór, to i MUX-3 powinien obecnie hulać. ;)

train_01
Posty: 1
Rejestracja: 24 listopada 2011, o 15:28
Odbiornik: Samsung B2230HD
Instalacja antenowa: Telmor DIGITactiva
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jemiołów

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: train_01 »

JaroslawMroczkowski pisze:Zrealizowane zmiany w MUX-3 planowane na 25 kwietnia.
Stan na godzinę 19:00
...
TON Drezdenko [GapFiler] – uruchomienie (k.32)
...
Czy mógłbym prosić o dokładne współrzędne lokalizacji GapFilerów w Drezdenku i Dobiegnieiwe?
Ostatnio zmieniony 26 kwietnia 2014, o 20:23 przez train_01, łącznie zmieniany 1 raz.

sem
Posty: 395
Rejestracja: 22 stycznia 2011, o 18:18
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: sem »

A powiedz mi jak odbierałeś analogowy TVN z Jaśkowej Kopy? Jeśli miałeś bezproblemowy odbiór, to i MUX-3 powinien obecnie hulać. ;)[/quote]
.....................................................................

Na tej samej antenie kierunkowej 24 elementowej typu jaga skierowanej na Chwaszczyno odbierałem TVP2,3 i od tyłu odbierała TVN i POLSAT.Tylko TVP3 trochę kiepsko ale reszta to żyleta.Żeby miarą był odbiór TVN to i siła nadawania powinna być taka sama 3,5KW a chyba jest dużo mniejsza ponieważ Kopa jest tylko dla Niedźwiednika.Czekamy do poniedziałku,zobaczymy po nocnych zmianach programów.Mam nadzieje,że nie skończy się tak jak z wszystkim u nas.

Zablokowany