Harmonogram wdrażania MUX3

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Martens »

@sem: Polsat i TV 4 nadawane były w analogu z mocą tylko 1 kW, a TVN z mocą bodajże 20 kW. W przypadku DVB-T potrzeba jednak dużo mniejszych mocy i te 3,5 kW powinno zapewnić lepsze pokrycie niż te 20 kW w przypadku analogowego TVN-u. ;)
Ale jak widzę Ty również miałeś (w analogu) i masz (w DVB-T) problemy z odbiorem Chwaszczyna. To jest naprawdę paranoja, żeby w Gdańsku potrzeba było stosować wzmacniacze, aby złapać cokolwiek z obiektu, który ma w nazwie "Gdańsk" i jest głównym obiektem dla tego miasta. :(

P.S. A próbowałeś obrócić antenę i sprawdzić odbiór w konfiguracji MUX-1 (k.43) i MUX-2 (k.25) z Jagodnika oraz MUX-3 (k.48) z Jaśkowej Kopy? Może będzie lepiej, bo Jagodnik i Jaśkowa Kopa są w jednym kierunku.

digitrax
Posty: 80
Rejestracja: 14 czerwca 2013, o 07:10
Odbiornik: Blankom TSI-108
Thomson THT501
Opticum HD N2
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jagodnik, Chwaszczyno, Pieczewo

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: digitrax »

Ja natomiast nie mam żadnego wzmacniacza, ponieważ korzystam z anteny kierunkowej Televes DAT 75 z symetryzatorem. W związku z tym, iż antena wisi na wysokim maszcie 4 piętrowego budynku użyłem kabla zewnętrznego RG11 o tłumienności 13 dB/100 m. Mam go w sumie jakieś 25 m czyli strata na nim wynosi 3,25 dBu. Na końcu kabla mam rozgałęźnik podwójny, który tłumi w przelocie 3,5 dBu. Razem strata = 6,75 dBu + tłumienie kabli RG6 za rozgałęźnikiem niechaj to w sumie będzie z 10 dBu. Za rozgałęźnikiem mam już podłączone odbiorniki. Pierwszy to Thomson THT501 a drugi to TV Samsung. Około 2 tygodni temu zniknął MUX-3 na Thomsonie a w piątek na TV Samsung. Gdy robiłem tą instalację to poziom wejściowy z każdego MUX nadawanego z Jagodnika oscylował w zakresie pomiędzy 55 a 60 dBu. Teraz to MUX-3 jest poniżej 50 dBu z ogromną ilością błędów BER. Przekierowałem antenę na Pieczewo w Olsztynie - zero poprawnego sygnału ze wszystkich MUX. To samo z Kisielic. Obecnie odbieram MUX3 przy pomocy anteny kierunkowej 27 elementowej z Chwaszczyna i to dodatkowo z przedwzmacniaczem pasmowym, dzięki czemu sygnał mam na poziomie około 55 dBu.

Panowie z EMITELA proszę o dokonanie pomiarów MUX-3 z Jagodnika w Braniewie.
Czy może należy poinformować UKE oddział regionalny w Olsztynie by zainteresował się tą sprawą ?
Gdy miałem problem z zakłóceniami programów analogowych radiowych w paśmie FM to po zgłoszeniu UKE zainterweniowało i zakłócenia ustały.

ps: do nadajnika w jagodniku mam w/g Geoportalu 29,37 km

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Martens »

To prawda, coś niedobrego dzieje się z Jagodnikiem, a szczególnie z MUX-3. Obecnie sygnał MUX-3 z tego obiektu odbieram bardzo słabo. Zupełnie niepotrzebne były te ciągłe zmiany mocy. Mogło zostać te 10 kW, jak było na początku. Teraz niby zwiększono moc z 4,5 kW do 7,5 kW, a odbiór jest gorszy - tak jakby tę moc po raz kolejny obniżono. Podejrzewam, że emisja MUX-3 nie idzie ze szczytowego systemu antenowego jak MUX-1 i MUX-2. Za duże są różnice w poziomie sygnału. Co prawda emisja miała być kierunkowa, ale niestety nie wiadomo ile, w którym kierunku wytłumiono.

sem
Posty: 395
Rejestracja: 22 stycznia 2011, o 18:18
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: sem »

Sprawdziłem z Jagodnik nie mam żadnego sygnału.Kiedyś bez przestawiania anteny mogłem normalnie z tamtego kierunku odbierać.

digitrax
Posty: 80
Rejestracja: 14 czerwca 2013, o 07:10
Odbiornik: Blankom TSI-108
Thomson THT501
Opticum HD N2
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jagodnik, Chwaszczyno, Pieczewo

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: digitrax »

Gdy z Jagodnika na kanale 21 nadawano TVP 2 analog z mocą 40 kW to już w Braniewie były problemy z poprawnym odbiorem. Na tym samym poziomie można było odebrać TVP 2 z Pieczewa w Olsztynie. Z tego powodu wszystkie anteny mieszkańcy tego regionu kierowali na Chwaszczyno bo tam TVP 2 nadawała z mocą 600 kW. Niestety pozostałe programy TVP 1 i TVP Gdańsk wymagały już przedwzmacniacza w antenie, ponieważ bez niego C/N był za słaby do poprawnego odbioru.

MUX-2 na kanale 25 = 10 kW odbiór poprawny
MUX-3 na kanale 26 (SFN) = 7,5 kW odbioru BRAK

Trzeba było zostawić MUX-3 na kanale 21 (po analogowym TVP 2) i nadawać z mocą 10 kW bez SFN i jestem przekonany, że problemu by nie było tak jak nie ma z pozostałymi MUX !

Amen

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Poland »

Jednym słowem Emitel i TVP dali plamy z kolejnym etapem który zamiast pomógł w pewnych rejonach tylko przeszkodził. W takim razie powinna powstać kolejna faza rozszerzania zasięgu MUX3 która by:
- naprawiła zaniedbania tej minionej o
- zrekonstruowała sieć dodatkowych wersji ośrodków z sprzed 1 września 2013 r. zwłaszcza na południu Polski w terenach przygranicznych
- poprawiłaby odbiór MUX3 w terenach górskich
Myślę że tym rozwiązaniem Telewizja Polska definitywnie zakończyła cały proces związany z cyfryzacją. Dodatkowym sposobem jaki można zastosować to nadawanie TVP1 i TVP2 SD wówczas jeden z dwóch slotów zwolnionych przy takim rozwiązaniu poszedłby na dodatkową wersje regionalną a drugi na kanał TVP Sport. W razie potrzeby można pozbawić TVP Polonii zasięgu w niektórych miejscach i tam puścić dodatkową opcje regionalną.

sem
Posty: 395
Rejestracja: 22 stycznia 2011, o 18:18
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: sem »

Ciekawe,że nie ma postów typu "nareszcie mogę oglądać programy z MUX-a III"wszystko wskazuje na to,że źle policzyli,nikomu nie przybyło a nam a przynajmniej mnie kończy się przygoda z NTC w tym kraju.Mam do wyboru albo MUX III po obniżeniu sygnału na wzmacniaczu i rwany obraz na MUX II albo MUX I i II z rwanym obrazem na MUX III.Wybierać nie będę tylko przejdę na "N"
na razie,już zrobiłem przelew i w poniedziałek zapewne ruszy,bo instalacja z kartą dzięki Bogu została.Szczerze mówiąc to rodzina nieraz mi głowę suszyła o powrót do UPC bo ciągle coś ale mnie to po prostu interesowało i nie chodziło o pieniądze,coś się działo dobrego w naszym kraju.Niestety zakończyło się jak zawsze u nas.Pozdrawiam wszystkich w tym wyjątkowym dniu.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: kb997 »

@sem łącze się z tobą w żalu. Uważam, że gdzieś popełniono błędy a teraz nikt nie chce ich naprawić.

loker

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: loker »

Ja w Gdańsku nareszcie mogę odbierać MUX-3, aczkolwiek zaczęły się problemy z MUX-1.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Martens »

Ja również się cieszę, że w końcu w Gdańsku mam dostęp do MUX-3 dzięki doświetleniu z Jaśkowej Kopy. I zapewne takich osób jest znacznie więcej niż ja i @loker. Szkoda, że tak długo trzeba było czekać na to doświetlenie, ale lepiej późno niż wcale. :) Być może te 3,5 kW to nawet trochę za dużo, bo sygnał jest naprawdę bardzo mocny i dlatego u niektórych osób (szczególnie tych stosujących anteny aktywne) pojawiły się problemy. ;)
@sem, według mnie masz przesterowany sygnał. Sam piszesz, że jak zmniejszysz wzmocnienie, to MUX-3 odbiera OK. Spróbuj dołożyć do tej aktywnej anteny na Chwaszczyno drugą najprostszą antenę pasywna na Jaskową Kopę i na pewno będziesz zadowolony.
Trzeba teraz naciskać na nadawców komercyjnych, aby za przykładem TVP także doświetlili MUX-1 i MUX-2 w dużych miastach z obiektów miejskich. Tylko w takim układzie wszyscy ludzie będą mieć zapewniony prawidłowy odbiór DVB-T. Oby ktoś to w końcu zrozumiał.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Odp: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Poland »

kb997 pisze:@sem łącze się z tobą w żalu. Uważam, że gdzieś popełniono błędy a teraz nikt nie chce ich naprawić.
Chyba nie ma na to szans bo TVP w przesłanej mi korespodencji stwierdziła że już proces dotyczący rozwoju zasięgu MUX3 jest już zakończony z powodu wyczerpania pieniędzy :(

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Robert03 »

sem pisze:Wracając do wczorajszego problemu z odbiorem z MUX-a III w okolicy Polanek w Oliwie,to po skręceniu potencjometru na wzmacniaczu maksymalnie w lewo,obraz jest już zrywany bardzo,bardzo rzadko ale BER od 5000-10000.Oczywiście nie ma to znaczenia dla prawidłowego odbioru.
Ja myślę że głównym problemem twojego odbioru obecnie jest przesterowany sygnał z powodu wzmacniacza. To nieprawda że bez wzmacniacza nic nie ma. Gdyby tak było ze wzmacniaczem też nic byś nie miał. Wzmacniacz nie tworzy sygnału a jedynie podnosi jego poziom wprowadzając przy tym zakłócenia i przesterowania.
Skoro analog odbierałeś z Chwaszczyna na tej samej antenie a lokalne nadajniki odbierałeś tyłem anteny to tymbardziej dziś cyfrę powinieneś tak samo złapać. MUX-3 masz bardzo silny bo sygnał z Kopy w tamtym rejonie jest bardzo dobry bez względu na moc nadawczą Jaśkowej.
Ja mieszkałem dwa lata przy ulicy Kubusia Puchatka i trochę znam tamtejsze warunki odbioru.
Jak nadawał TVN to nój Neptun M257 odbierał ten kanał bez żadnej anteny ( do gniazdka TV nic nie było włożone) w kolorze z lekkim śniegiem.

Skoro masz antenę na wysokości 4 piętra to już dobrze. Ja miałem 3 anteny na 3 metrowym maszcie postawionym na tarasie w domku jednorodzinnym. Żadna z nich nie wystawała ponad dach domu więc niestety nie były zbyt wysoko. Wszystko połączone zwrotnicą i bez wzmacniacza.
1 antena na TVP1 umieszczona najniżej - obraz żyleta, 2 antena pośrodku masztu długa (chyba 28 elementów) taka telmorowska kanałówka z niej miałem zaśnieżone ale kolorowe TVP2 i mocniej zaśnieżone czasem w kolorze a czasem czarno białe TVP Gdańsk.
Na trzeciej antenie telmorowskiej 19 elementówce skierowanej na centrum odbierałem TVN Polsat i Canal Plus (nie pamiętam czy TV 4 już nadawał). Wszystkie kanały obraz żyleta.
Całość instalacji była stara i wymagała przeglądu. Puszki przy antenach były otwarte a symetryzatory skorodowane jednak pomimo całkowicie zasłoniętego Chwaszczyna odbiór był.
Tak więc próboj ustawić antenę tak by odbierać MUX-1 i 2. MUX-3 powinieneś mieć zawsze.

W czasach analogu Gdańsk potrzebował kilku anten dla dobrego odbioru. Standardem były 3 ale czasem potrzebne były i 4 bo 3 kierunki nadawcze i dwa pasma (VHF i UHF). Dziś można to ogarnąć jedną anteną a jeśli się nie uda dokładka drugiej. To i tak o dwie mniej niż kiedyś więc postęp jest :-).

Oczywiście, można mieć pretencje do nadawców prywatnych którym zależy na tym by kupować płatne oferty telewizji (najlepiej z ich oferty) a nie na polepszeniu zasięgu kanałów nadawanych drogą naziemną.
Ostatnio zmieniony 27 kwietnia 2014, o 19:02 przez Robert03, łącznie zmieniany 1 raz.

ftalo2

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: ftalo2 »

Nareszcie jest jak chciałem - mam w Tarnobrzegu tvp Rzeszów i Lublin razem i bez żadnych zacięć. Ale pojawił się kolejny absurd- z jednego obiektu lecą podwójne MUX-3 z różniącym się tylko jednym kanałem. DLACZEGO TVP nie przewidziała od początku sytuacji że w strefach między regionami ludzie będą potrzebowali odbierać więcej niż jedną wersję regionalną i utworzono tylko jedno miejsce w MUX-3 na program regionalny? Ciekawe czy to tak zostanie?
Ja to widzę tak ,że pewnie w miejsce zduplikowanych MUX-3 nowy MUX i tam wpakują nowe kanały. Bo skoro już są częstotliwości oraz nowe nadajniki,więc został tylko jeden krok do wdrożenia

sem
Posty: 395
Rejestracja: 22 stycznia 2011, o 18:18
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: sem »

@ Robert03.Udało się wyregulować jakoś na wzmacniaczu,że od biedy nic na razie przy dobrej pogodzie nie przerywa.Próbowałem bez wzmacniacza i zero obrazu,niestety ponad 20m kabla tłumi sygnał.Zastanawia mnie,że siła sygnału na MUX III jest stabilna a jakość skacze.Wygląda na to,że sygnały na tych samych kanałach z różnych kierunków się znoszą.Doświetlanie w Gdańsku i Gdyni w analogu stacji TVN i Polsatu odbywała się na innych kanałach.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: belzebiusz »

ftalo2 pisze:Nareszcie jest jak chciałem - mam w Tarnobrzegu tvp Rzeszów i Lublin razem i bez żadnych zacięć. Ale pojawił się kolejny absurd- z jednego obiektu lecą podwójne MUX-3 z różniącym się tylko jednym kanałem. DLACZEGO TVP nie przewidziała od początku sytuacji że w strefach między regionami ludzie będą potrzebowali odbierać więcej niż jedną wersję regionalną i utworzono tylko jedno miejsce w MUX-3 na program regionalny? Ciekawe czy to tak zostanie?
Ja to widzę tak ,że pewnie w miejsce zduplikowanych MUX-3 nowy MUX i tam wpakują nowe kanały. Bo skoro już są częstotliwości oraz nowe nadajniki,więc został tylko jeden krok do wdrożenia
Dzięki podwójnej emisji nie marnujemy pojemności multipleksu na dwa kanały regionalne. :)

mailtrash

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: mailtrash »

Skandal. W tej chwili nie obejrzę już jedynki bo w Poznaniu nadaje drugi MUX3 z Piątkowa, który skutecznie zagłusza mi Śrem (tam mam wycelowaną antenę). W tej chwili MUX3 mi szatkuje bo mam dwa mocne sygnały. Ktoś myśli nad tym co robi??? Można to dać na innym kanale???

radogol
Posty: 40
Rejestracja: 30 grudnia 2013, o 10:39
Odbiornik: Sharp le39650v
Instalacja antenowa: ATX 55 + WZMACNIACZ LNA 177
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Góra Kamieńsk, Ostrawa

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: radogol »

Mam pytanie. Kanały TVP 1 HD i TVP2 HD po dzisiejszym wyszukaniu nie zapisały się na pozycji 1 i 2 w moim tv. Cały czas są na dalszych pozycjach. Po włączeniu stopklatki już TVP2 HD było na dalszej pozycji. Czy może to wyć wina mojego tv?

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Robert03 »

sem pisze:Zastanawia mnie,że siła sygnału na MUX III jest stabilna a jakość skacze.Wygląda na to,że sygnały na tych samych kanałach z różnych kierunków się znoszą.
Jakość skacze ponieważ sygnał jest za mocny i powoduje przesterowanie głowicy tunera. Innym powodem może być to że sygnał jest mocno zniekształcony np. od odbić albo poprzez niewłaściwe ustawienie anteny (np. tyłem do nadajnika lub bokiem).
20 m kabla to nie jest dużo.
Natomiast pewne jest to że sygnały MUX1 i 2 masz słabsze od sygnału MUX3. Dlatego spróbowałbym znaleźć takie ustawienie anteny by maksymalnie wytłumić sygnał z Kopy.

sem
Posty: 395
Rejestracja: 22 stycznia 2011, o 18:18
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: sem »

Jak masz LCN włączony w menu to ustawi kanały tak jak ma NTC ustawione.Jeżeli masz wyłączone a skanujesz kanałami/ręcznie/ to nie powinno się nic zmienić a przy skanowaniu ogólnym to różnie bywa.Prawda jest taka,że przy wyszukiwaniu ręcznym też na niektórych odbiornikach robi się kipisz.Trzeba wyłączyć LCN i ustawić kanały ręcznie po skanowaniu i to jest najlepsze wyjście.W Gdańsku po przeskanowaniu nadal napis TVPI jest wyświetlany na czarny tle,tak to "fachowcy" dokładnie sprawdzili

sem
Posty: 395
Rejestracja: 22 stycznia 2011, o 18:18
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: sem »

@Robert03.Ustawienie jest jeszcze za komuny,żeby na jednej antenie odbierać Chwaszczyno i od tylu TVN i Polsat z Gdańska i muszę przyznać Tobie racje.Jak zdobędę miernik to ustawie pawidłowo na Chwaszczyno a to stłumi sygnał od tyłu.

Zablokowany