DVB-T CZECHY

dyskusje o zagranicznych emisjach telewizji cyfrowej DVB-T
Awatar użytkownika
Cyfrowy
Posty: 154
Rejestracja: 6 marca 2013, o 14:05
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kłodzko/Czarna Góra; Radków/Guzowata

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Cyfrowy »

Wspomniałeś o ustawieniach ''kraju'', np. na Czechy lub Niemcy. Czy to ma znaczenie w wyszukiwaniu zagranicznych MUX-ów, w zasięgu których jesteś? Znajduje wtedy tylko polskie kanały, bez czeskich lub odwrotnie - same czeskie bez polskich? Z tym śniegiem, kiedy wówczas odbierałem czeskie kanały analogowo było u mnie inaczej, gdy spadł, pojawiały się właśnie problemy z odbiorem, gdy stopniał, odbiór ponownie był prawidłowy. Zastanawiałem się, czy przypadkiem pobliski TSR Radków/Góra Guzowata nie przyczynia się do problemów z odbiorem czeskich MUX-ów, bo znajduje się prawie w tym kierunku, ale sprawdziłem, że nadaje na k. 28 i k. 39, poza tym Trutnov z pewnością by się przebił przez tę stację małej mocy. TSR zgodnie z harmonogramem zostanie wyłączony nie później niż do 22 kwietnia. Spróbuję ze zmienieniem kraju z Polska na np. Czechy i wyszukaniem jeszcze raz. Jest jeszcze możliwość, że antena pokojowa (która idealnie mimo dużych opadów śniegu odbiera MUX-y z nadajnika Kłodzko/Czarna Góra - ale warto wziąć pod uwagę dobre ukształtowanie terenu) po prostu nie radzi sobie z odbiorem z Trutnova. Na Broumov kierowałem antenę, ale też nic nie znajduje, więc sprawdzę w ustawieniach telewizora. Może jeszcze ten śnieg... Góry Stołowe całe zasypane.

Awatar użytkownika
SAT-COM
Posty: 409
Rejestracja: 8 lipca 2011, o 01:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Obecnie testowane ATX-91 VHF 5 elementowa + miernik DIGISAT PCM-1200
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dolnośl.+Czechy+Sachsen

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: SAT-COM »

Jeśli chodzi o ustawienie kraju to niektóre TV w swoim softcie nie miały zdefiniowane wyszukiwania DVB-t dla Polski. Nie ma to nic wspólnego z odbiorem.

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale odbierasz na antenie pokojowej ???
Jeśli tak to nie masz się czego dziwić, że masz zaniki sygnału z dalszych odległości.
Dodatkowo na drodze sygnału z Cernej Hory masz Broumovskie Ściany o wys ok. 750 m. n.p.m.

Awatar użytkownika
Cyfrowy
Posty: 154
Rejestracja: 6 marca 2013, o 14:05
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kłodzko/Czarna Góra; Radków/Guzowata

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Cyfrowy »

Mógłbyś zasugerować, jaka antena zewnętrzna sprawdziłaby się w moim przypadku? Właśnie pojawiają się na antenie pokojowej problemy z odbiorem z RTON Kłodzko/Czarna Góra, a na odbiór czeskich MUX-ów z nadajnika Trutnov/Černá Hora moja antena jest za słaba. Wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem będzie antena kierunkowa o dużym zysku, tylko że wtedy zapewne odbierze wyłącznie z Czarnej Góry, więc może dookólna?
Na pokojowej mimo zacięć sygnał jest, czasami przeniosę antenę w inne miejsce pomieszczenia i odbiera przyzwoicie, więc może dookólna powinna wystarczyć i przy okazji byłyby większe szanse na odbiór czeskich MUX-ów? Nie jestem obeznany w tym temacie, stąd te być może banalne pytania :)

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T CZECHY

Post autor: kb997 »

Jeżeli odbierasz z Kłodzka to na tym samym prawie azymucie masz Jesnik i kanały 36, 51 i 53. Wszystkie z mocą 100kW i profil podobny więc jest dużą szansa na odbiór. Dobra antena np ATX 91 powinna dać radę. Pytanie tylko w której części Radkowa mieszkasz. Jeśli w pn-zach czyli ul. Grunwaldzka to powinno być ok. Jeśli w innej części to albo będzie problem z Jesenikiem albo z Kłodzkiem ale spróbować warto. Możesz spróbować innych kombinacji ale wtedy potrzebne pewnie będą dwie anteny. Nie ma dobrych anten dookólnych. Dobrze może odbierać antena z przeciwnych kierunków np. octoquad lub quados tyle, że mają dość wąską charakterystykę. U Ciebie raczej Trutnov odpada - profil masz bardzo słaby. Próbowałbym z Kłodzkiem i Jesenikiem. Zrób octoquada albo quadosa 6 na kanał 55 i spróbuj szczęścia. Koszt wykonania niewielki (ok. 10 zł) a efekt może być niezły.

Awatar użytkownika
Cyfrowy
Posty: 154
Rejestracja: 6 marca 2013, o 14:05
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kłodzko/Czarna Góra; Radków/Guzowata

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Cyfrowy »

Możliwe, że rzeczywiście Trutnov odpada. Mieszkam przy ul. Kolejowej w budynku na drugim piętrze. Dotychczas odbierałem bez problemu na antenie pokojowej ze wzmacniaczem z RTON Kłodzko/Czarna Góra, a przy okazji dolatywały analogowe kanały z nadajnika Jeseník/Praděd, zatem będę próbował z Kłodzkiem i Jeseníkiem. Zaproponowałeś mi antenę ATX 91, w związku z tym mam pytanie - Czy jeżeli w komplecie nie będzie symetryzatora, to dobrym wyborem do tej anteny będzie SA IV-V? Do pracy w kanałach 21-69?

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T CZECHY

Post autor: kb997 »

Oczywiście, że dobry jeśli to ten http://images.dipol.com.pl/pict/c0002+.jpg . Przy zakupie anteny nie oszczędzaj. ATXy są dość delikatne i nie warto oszczędzać na jakości. Nie polecam konkretnego producenta bo nie wiem kto robi solidne. Polecam pod względem odbiorczym (dobre parametry). Jeśli masz dużo kasy to jeszcze lepsza byłaby Fracarro Sigma 6HD w wersji pasywnej. Dwa razy droższa od ATX ale bardzo wytrzymała i o świetnych parametrach. W razie czego można wzmocnić sygnał wzmacniaczem np. FTE LG100 lub 105.

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: seba133 »

kb997 pisze:W razie czego można wzmocnić sygnał wzmacniaczem np. FTE LG100 lub 105.
Nie za mocna trochę konfiguracja?

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T CZECHY

Post autor: kb997 »

Nie piszę, że trzeba bo pewnie nie i zawsze uwazam, że sama antena pasywna 16-17 dB to lepiej niż 10dB + 15dB wzmacniacz. Nie wiem jakie są rzeczywiste poziomy sygnału, bo wg dvbtmap Kłodzko na ul. Kolejowej jest na zielono, ale Jesenik już na żółto. Myślę, ze sama antena da radę ale gdyby trzeba było wzmacniacza to nie znam słabszego w cenie do 30zl. Ten ma 10dB.

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: seba133 »

Też się zgadzam że sama antena powinna wystarczyć.
Wzmacniacz mógłby wzmocnić nie tylko sam sygnał lecz zakłócenia i czasem jest lepiej bez niż z.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T CZECHY

Post autor: kb997 »

Zwróć uwagę, że ti chodzi o odbiór z Jesenika do którego profil jest niezbyt korzystny.

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: seba133 »

U mnie odbiór MUX 1 z Jesenika coś zakłóca, założyłem silniejszy wzmacniacz i jest gorzej. W Kłodzku może być inaczej, profil jest rzeczywiście dość niekorzystny .

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T CZECHY

Post autor: kb997 »

Ostatnio próbowałem pomóc jednemu użytkownikowi który posiada taką antenę a mieszka w miejscu gdzie poniżej anteny przejeżdżają tonę pojazdy. Skarżył się na zakłócenia. Nie znam dokładnej charakterystyki tej anteny jeśli chodzi o listek przedni. Nie wiem czy nie ma listków dolnego i górnego, którymi łapie zakłócenia. Być może miał coś z instalacją a antena jest ok, choć w mojej okolicy widziałem przy ulicy tą antenę bardzo podniesioną do góry. Jeśli nie masz poniżej anteny ulicy skąd pochodziłyby zakłócenia to nie powinno być problemu. Co do kąta azymutów między Jesenikiem i Kłodzkiem to jest znikomy i nawet ustawienie anteny na Jesenik nie powinno osłabić Kłodzka.
Edit: chyba gdzieś zniknął post cyfrowego z zapytaniem o tri digita. ???!!!

Awatar użytkownika
Cyfrowy
Posty: 154
Rejestracja: 6 marca 2013, o 14:05
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kłodzko/Czarna Góra; Radków/Guzowata

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Cyfrowy »

Tak, usunąłem post, gdy zauważyłem, że jest już wątek, w którym wspomniano o tej antenie.

Do najbliższej ulicy jest sporo metrów, mój dom jest zlokalizowany pośrodku placu, oddalonego dużo od jezdni. W Radkowie duży ruch jest na Jagielońskiej (droga z Karłowa), a to jest bardzo daleko ode mnie. Jeżeli z tego tytułu zakłócenia nie będą występować, to można spróbować na tym Tri Digit?

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T CZECHY

Post autor: kb997 »

Owszem, jest solidna, ma niezły zysk i można w niej dowolnie wymieniać symetryzator na wzmacniacz gdyby był potrzebny.

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: seba133 »

Tak dla testów sprawdziłem jak będą odbierać czeskie programy na symetryzatorze.
Na kanale 36 odbiór stabilny bez zakłóceń jakość 80%, a na kanale 53 bez wzmacniacza brak sygnału. Dodam że jeszcze na analogowym CT 1 (36) były zakłócenia.
Wygląda na to, że wzmacniacz wzmacnia jakieś zakłócenia z daleka.

Awatar użytkownika
Cyfrowy
Posty: 154
Rejestracja: 6 marca 2013, o 14:05
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kłodzko/Czarna Góra; Radków/Guzowata

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Cyfrowy »

Pewnie Pradziad zasypany śniegiem. U mnie z Czarną Górą są problemy od czasu, kiedy spadł śnieg, mniej więcej od soboty. Jak jest z Pradziadem, to nie wiem, na NTC jestem od czwartku i korzystam z anteny pokojowej. Ostatni raz z Pradziada odbierałem analogowo, aż ten przekaz został wyłączony. Jak śnieg opuści moje skromne progi, to wybiorę się do Kłodzka po sprzęt, na razie w Radkowie jak na Syberii.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: AdamP »

Mam pytanie do osób obeznanych w Czeskich nadajnikach. Czy jakiś obiekt na południe lub zachód (do ok. 30 stopni) od Lysej Hory nadaje coś na k.55 :?:
Mam z tego kierunku jakiś sygnał zakłócający polski k.55. Zakłócenie pojawia się wyłącznie przy bardzo dobrej pogodzie (bezchmurnie). Może jest to powiązane z tropo :?: Wczoraj musiałem odłączyć antenę skierowaną na Lysą Horę bo na polskim k.55 jakość spadła z 98% do 62%. Odłączenie anteny na Lysą Horę przywróciło jakość 98%. Przy kiepskiej pogodzie nie mam takich "kwiatków".

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T CZECHY

Post autor: kb997 »

Nie szukaj w Czechach. To Kłodzko i mux1. Szkoda, że najbliższe serwisowanie Wisły nie będzie razem z Katowicami. Mógłbyś sprawdzić dokładnie bo teoretycznie jesteś w zasięgu. Zobacz mapę pokrycia na dvbtmap.eu.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: AdamP »

Takiego azymutu nie brałem pod uwagę - różnica azymutów 65 stopni, 147km :shock: Może masz rację, ale Kłodzko nadaje też na k.58 a na k.58 ze Skrzycznego nie mam zakłóceń.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T CZECHY

Post autor: kb997 »

Im wyższy kanał tym słabsza propagacja, ponadto zysk większości anten zaczyna opadać właśnie w okolicach wysokich kanałów. Wiem, że dvbtmap nie można brać jako wyznacznika do odbioru ale w aplikacji na Androida gdzie mapy pokrycia składają się z kwadratów wyraźnie widać np w Tarnowskich Górach różnice w pokryciu (na korzyść k. 55)

Zablokowany