DVB-T BIAŁORUŚ

dyskusje o zagranicznych emisjach telewizji cyfrowej DVB-T
zbychgej
Posty: 34
Rejestracja: 1 stycznia 2017, o 09:02
Odbiornik: TV z wbudowany tuner DVB-T;
Instalacja antenowa: Antena UHF HD NEW + VHF 4-elementowa,symetryzatory, zwrotnica;
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łosice

Re: DVB-T BIAŁORUŚ

Post autor: zbychgej »

Mam pytanie na jakiej antenie kierunkowej, inna nie pójdzie i nie ma szans chyba, z jakim wzmacniaczem da się złapać MUX-1 Białoruski z Brześcia i Rakitnicy z odległości około ponad trochę 60 km stamtąd, w Polsce oczywiście, antena byłby gdzieś na wyskości 10 metrów nad ziemią, trudne zalesione warunki w tamtym kierunku, jest możliwość? Przy dobrych warunkach pogodowych.Oni tam nadają słabo to na kanale 51 z 5 kW.
Sygnał mam na jakimś marnym wzmacniaczu marny jest, jakość sygnału 10%, siła sygnału 50 %.,ale nic nie odbiera i nie wynajduje kanałów. Da się odpowie mi ktoś kto zna? Czy nie ma możliwości............... :|
Bym zobaczył czy kupił czy wstawił, czy będzie odbierać...........azymut znam wyliczyłem miej więcej..........
Wcześniej ktoś pisał to tamte wzmacniacze może do kierunkowej wsadzić i spróbować, czy coś innego jest jeszcze? Widzę jest jeszcze LNA-188 32dB, można na tym spróbować, czy nic z tego nie ma szans?
I jak nie trzeba wiadomo nie wzmacnia, ale jak nie odbiera sygnał jakiś jest z jakością.......wyregulować antenę,
zobaczyć czy odbierze;
ale las cały sygnał pewnie zabierze, jak w przypadku polskich niektórych MUX, a jeszcze wiatr...........
trzeba przy dobrej pogodzie patrzeć...........

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: DVB-T BIAŁORUŚ

Post autor: Kamilx »

Dziś miałem okazję odbierać MUX1 z Grodna. Obecnie 4 kanały nadają we formacie obrazu 16:9 - STV, NTV, MIR i RTR Belarus. Pozostałe nadal w 4:3 (kanały Белтелерадиокомпании).

Ponadto Belarus 1 i Belarus 3 posiadają ścieżkę z napisami typu teletekst o nazwie rus. Obecnie tylko Belarus 1 nadaje okienka lokalne wg ID: Belarus 1 (TRK_Grodno)

Awatar użytkownika
Kuba.G
Posty: 147
Rejestracja: 24 października 2016, o 21:05
Odbiornik: Panasonic TX-P42GT20E
Instalacja antenowa: UHF antena GSM ATK 20
Antena VHF 3 elementowa
Wzmacniacz MA082L Terra
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok "Krynice"

Re: DVB-T BIAŁORUŚ

Post autor: Kuba.G »

Z nadajnika Rakitnitca (w kierunku Brześcia, dawniej Brześć Litewski) współrzędne GPS nadajnika
52.138091, 23.98269 ,można odebrać z polski kanal regionalny
DVB-T MUX-4 Kanał 44 MHz 658 moc 22 Kilometry
Mapa:
http://beltelecom.by/business/regional- ... oadcasting

Awatar użytkownika
maniek357
Posty: 286
Rejestracja: 2 lipca 2011, o 11:28
Instalacja antenowa: FRACARRO LP345MF UHF+VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok / Krynice

Re: DVB-T BIAŁORUŚ

Post autor: maniek357 »

30 marca kanały Belteleradiokompani przeszły na nadawanie w HD. Początkowo mają być dostępne w sieciach kablowych w Mińsku, docelowo w całej Białorusi.

https://www.tvr.by/televidenie/veshchanie-v-formate-hd/

W naziemnej najprawdopodobniej kanały są już w 16/9 z flagą WSS.

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: DVB-T BIAŁORUŚ

Post autor: Kamilx »

Niestety ciągłego dostępu do kanałów białoruskich nie mam, ale czytając białoruskie fora można dowiedzieć się, że na sztywne 16:9 zostały przełączone Białoruś 1, Białoruś 2 i Białoruś 3 - flaga WSS jest widoczna.
Wraz ze przejściem na 16:9 pogorszyła się jakość kanału Białoruś 1 i obecnie wygląda tak:
Obrazek

Obecnie w MUX1 w 4:3 pozostał tylko kanał NTV Białoruś. (pierwotnie miał także przejść na 16:9, ale coś się nie udało).

valentyn
Posty: 8
Rejestracja: 25 maja 2018, o 23:38
Miejscowość: Grodno

Re: DVB-T BIAŁORUŚ

Post autor: valentyn »

U nas w Białorusi w MUXe DVB-T została nadawana w 4:3 tylko telewizja NTV Belarus. Pozostałe są w 16:9. Wszystko jest nadawane w rozdzielności SD.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: DVB-T BIAŁORUŚ

Post autor: Kamilx »

W bieżącym i następnym roku dojdzie do refarmingu pasma 700 MHz na Białorusi. Jeżeli chodzi o obiekty położone najbliżej granicy z Polską, to w tym roku (2020) dojdzie do największych zmian:
- Grodno, MUX3 DVB-T2 51 -> 34
- Rakitnica, MUX2 DVB-T2 53 -> 40. MUX1 DVB-T 51-> 34.

Dokładnych terminów na razie nie podano.

jnk
Posty: 49
Rejestracja: 27 sierpnia 2010, o 20:06
Miejscowość: Grajewo - podlaskie
Odbiornik: SONY KD-49XG8096 z HbbTV 1.5, tuner USB KOM1060,
AUNA DAB+
Instalacja antenowa: Emme Esse 548UC + wzm. Alcad CA-215, 1 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: 60km-Krynice, 53km-Miłki, Suwałki-61km

Re: DVB-T BIAŁORUŚ

Post autor: jnk »

Jak co roku w czerwcu dzięki sprzyjającym warunkom transmisji "Tropo" udało mi się odebrać na kanale 42 z Grodna programy telewizyjne. Odbiór uzyskałem około godz. 23:30 10 czerwca 21r. Siła sygnału wskazywana przez odbiornik TV była 100%. Czas dobrego odbioru trwał kilkanaście minut. Odległość do Grodna ok. 90 km. Zauważyłem, że odbiornik odnotował też kilkanaście programów na kanałach 51, 37 i 47. Z EPG wynika, że są to też kanały z białoruskich nadajników. Oraz na kanale 21 z jakiegoś litewskiego nadajnika.

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: DVB-T BIAŁORUŚ

Post autor: Kamilx »

Ja wczoraj odebrałem MUX1 ze Świsłoczy, a na K. 25 z tego samego nadajnika oraz k. 37 z Grodna pojawiły się sygnały DVB-T2, ale były zbyt słabe.

Odnotuje, ze odkąd kanały Belarus maja w sieciach kablowych wersję HD, to także w wersji SD w DVB-T jest dopisek HD.

Refarming 700 MHz, który miał nastąpić w zeszłym roku w Brześciu i Grodnie, został przesunięty na ten rok, ale jak na razie brak żadnych terminów.

Awatar użytkownika
maniek357
Posty: 286
Rejestracja: 2 lipca 2011, o 11:28
Instalacja antenowa: FRACARRO LP345MF UHF+VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok / Krynice

Re: DVB-T BIAŁORUŚ

Post autor: maniek357 »

30 km od Świsłoczy bez problemu DVB-T2 jest odbieralne (2 mux-y). Z kanałów chyba tylko sportowy "Belarus 5" jest niekodowany. Oczywiście nadają DVB-T2 MPEG4.

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: DVB-T BIAŁORUŚ

Post autor: Kamilx »

Refarming pasma 700 MHz zostanie przeprowadzony od 30 sierpnia do 23 grudnia 2021 r. -> https://www.beltelecom.by/svedeniya-ob- ... rayonakh-i

Refarming emisji przy granicy z Polską:
30.08.2021 Grodno: MUX3 - k. 51 (714 MHz) -> 34 (578 MHz)
1.09.2021 Guta: MUX1 - k. 51 (714 MHz) -> 34 (578 MHz)
20.12.2021 Brześć / Rokitnica: MUX1 - k. 51 (714 MHz) -> 34 (578 MHz) / MUX2 - k. 53 (730 MHz) -> 30 (626 MHz)

Mapa planowanych zmian: https://beltelecom.by/sites/default/fil ... eomap.html

@maniek357 Gdybym miał ustawioną antenę na Świsłocz, to miałbym bezproblemowy odbiór, bo sprawdzałem, jak kombinowałem z anteną pod polski MUX2. Odkąd wymieniłem dekoder już nic kombinuję z anteną, byle tylko MUX2 działał. Zapewne białoruski MUX2 mógłbym też odbierać, bo kilka razy przy ustawionej antenie na Krynice się zameldował. Nie wiem, co jest z MUX3 - niby wg fmscan.org, jak i map na białoruskich stronach mają identyczne parametry, ale do tej pory nieosiągalny zarówno z Świsłoczy, jak i Grodna.

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: DVB-T BIAŁORUŚ

Post autor: Kamilx »

Pojawiła się zapowiedź uruchomienia kanałów HD -> https://tvnews.by/tb/17921-v-belarusi-v ... analy.html
W naziemnej telewizji cyfrowej zostaną uruchomione kanały telewizyjne w wysokiej rozdzielczości (HDTV). O tym powiedział pierwszy wiceminister łączności i informatyzacji Paweł Tkacz. Jak mówi Tkacz, Białoruś zakończyła przejście na telewizję cyfrową w 2015 roku. Od tego czasu nadawanie telewizji cyfrowej obejmuje ponad 99 procent terytorium kraju.
- Kolejnym etapem, nad którym obecnie pracujemy, jest udostępnienie ludziom programów państwowych w formacie HD. W wysokiej rozdzielczości wygodnie będzie je oglądać na odbiorniku telewizyjnym o dużej przekątnej.

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: DVB-T BIAŁORUŚ

Post autor: Kamilx »

Dziś uruchomiono MUX-HD z obiektu nadawczego Kołodiszczi koło Mińska. Multipleks DVB-T2 zawiera kanały: Belarus 1, Belarus 2, Belarus 3, Belarus 5 i NTV Belarus w jakości HD (rozdzielczość 1920x1080). Wykorzystywany kodek video to AVC (H. 264).

Komunikat: https://beltelecom.by/news/main/vnimani ... veschaniya

user00
Posty: 5
Rejestracja: 7 września 2022, o 08:09
Miejscowość: Warszawa

Re: DVB-T BIAŁORUŚ

Post autor: user00 »

Dzień dobry
Potrzebuję porady na temat anteny anteny i wzmacniacza do puszkowego aby odbierać telewizję z Białorusi.
Antena na domu, wieś Rokitno woj - lubelskie , nie daleko w sumie białoruskiego Brześcia, dekoder dvb-t2 zewnętrzny , osoba z tamtych rejonów chciała by oglądać rodzimą telewizję.
Antena którą chcę kupić to DIPOL 28/5-12/21-48 DVB-T/T2 ze wzmacniaczem LNA169-5G 24DB Z FILTREM LTE 5G EKRANOWANY
lub LNA101-5G Z FILTREM LTE 5G 15DB EKRANOWANY.
Gdzie powinna być skierowana dokładnie antena ? gdzie oni mają nadajniki ?
Sam zamierzam kupić taki zestaw dla rodziny do TV Polskiej.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: DVB-T BIAŁORUŚ

Post autor: DanielK »

O ile wiem, Białoruś nie używa pasma VHF do telewizji więc po co antena combo?

Jeśli ma być solidnie to polecam z własnego doświadczenia:
Antena na k. 21-48 (choćby puszka z symetryzatorem wykonana bardzo dobrze - montujesz i zapominasz):
https://satmania.com.pl/antena_dvb-t_uh ... _3190.html

Bardzo dobry wzmacniacz masztowy (niskie szumy itp.itd.), do montażu blisko anteny:
https://satmania.com.pl/wzmacniacz_ante ... _3579.html

i do tego dobry zasilacz, na przykład:
https://satmania.com.pl/zasilacz_anteno ... _3646.html

Dla mnie to w zasadzie pewny, sprawdzony zestaw. Tanio nie jest ale jeśli ma być dobrze, to tanio nie będzie.

user00
Posty: 5
Rejestracja: 7 września 2022, o 08:09
Miejscowość: Warszawa

Re: DVB-T BIAŁORUŚ

Post autor: user00 »

Bardzo fajny zestaw ale wolał bym coś z Dipola ze względu na dostępność części i coś z pasmem VHF bo antena jest bardziej uniwersalna, można zawsze potem używać do naszej TV, u nich też może z czasem zmienić się standard .

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: DVB-T BIAŁORUŚ

Post autor: qwerty »

Dobra. Znajomy wpada z drabiną 12 m więc można w końcu zrobić modernizację instalacji antenowej. Hajnówka. Na co kierować antenę, aby odebrać jak najwięcej białoruskiej tv? Myślałem o Rakitnica. Z tego co znalazłem to nadają na 47k, 34k, 40k. Może inny kierunek?

user00
Posty: 5
Rejestracja: 7 września 2022, o 08:09
Miejscowość: Warszawa

Re: DVB-T BIAŁORUŚ

Post autor: user00 »

user00 pisze: 8 marca 2023, o 09:24 Bardzo fajny zestaw ale wolał bym coś z Dipola ze względu na dostępność części i coś z pasmem VHF bo antena jest bardziej uniwersalna, można zawsze potem używać do naszej TV, u nich też może z czasem zmienić się standard .
Tania antena klasyczny dipol + wzmacniacz 27 DB, ustawiony kierunek na nadajnik w okolicy granicy z Białym Stokiem, wszystko działa, pani zadowolona.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: DVB-T BIAŁORUŚ

Post autor: qwerty »

Dokładniej opisz. Miejscowość gdzie ustawiałeś antenę i w którą stronę ustawiona antena i na jakich częstotliwościach złapałeś multipleksy.

user00
Posty: 5
Rejestracja: 7 września 2022, o 08:09
Miejscowość: Warszawa

Re: DVB-T BIAŁORUŚ

Post autor: user00 »

Nadajnik przy miejscowości Świsłocz a antena Rokitno lubelskie .

Zablokowany