DVB-T z RTON IŁAWA KISIELICE

zuraw

DVB-T z RTON IŁAWA KISIELICE

Post autor: zuraw »

lokalizacja Bydgoszcz - Wyżyny, Wzgórze Wolności
sprzęt tuner DVB-T USB
antenka z zestawu tunera, taka mała magnesówka na parapecie ;-)

test w ciągu dnia
moc: 38%
jakość: 45%
po zeskanowaniu znalazło TVP Kultura i TVP Historia, ale nie było można oglądać obrazu

test zrobiony wieczorem
sygnał - 37%
jakość - 50%
TVP1, TVP2 i TVP info mocno szatkuje
TVP Kultura, TVP Historia odbiór w miarę ok
EPG - OK

test zrobiony wieczorem antenka przestawiona w inne miejsce
sygnał - 38%
jakość - 52%
TVP1, TVP2, TVP info, TVP Kultura, TVP Historia odbiór w miarę ok
EPG - OK

maras12

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: maras12 »

Witam i co Iława/Kisielice nadaje dobrze ? , bo mam chęć przestawić antenę z Płock/Rachocin
a dlatego że regionalnej warszawki mam dość (i tak leci z satelity).Ktoś pisał że TVP Historia i Kultura nie ogląda.....ma rację hehe też nie oglądamy ....

wachcio

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: wachcio »

Witam

Moja pozycja to: 53°3'41.917" 19°25'45.479"
Wys. n.p.m. [m] 121
Wysokość anteny nad poziom gruntu [m] 4

Zastaw antenowy:
W części Sat: antena Triax TD88, uchwyt duoblock, LNB Quattro TQT 002, multiswitch TMS 9x8p TRIAX
W części RTV: antena radiowa Dipol 1RUZ PM B, antena telewizyjna UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit, zwrotnica antenowa ZA 4M 1-5/6-12/21-69/75, wzmacniacz CA-215 szerokopasmowy Alcad (wzmocnienie na maksimum)
Kable Trisex 113 czarny do konwerterów i anten, biały w środku. Pod tynkiem jakieś kable no name gdyż za późno się dokształciłem i elektrycy położyli swoje.
Antena skierowana na Trzeciewiec - 87km, azymyt 285,7

Odbiór z Kisielic (63 km, azymut 347,3 - 63 stopnie od Trzeciewca) gdzie profil terenu jest doskonały jest różny. Przy dobrych warunkach bez żadnego problemu, przeważnie z lekką pikselozą ale nieraz w ogóle bez odbioru. Sygnał na odbiorniku 0-55 i błędy 4-10.

maras12

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: maras12 »

wachcio

Z podanej lokalizacji powinieneś mieć super odbiór , chyba że drzewa zasłaniają ....
Z http://www.dvbtmap.eu/map.html wynika iż jesteś w świetnym położeniu...
Jak dla mnie to przesadziłeś ze wzmacniaczem.....

Mam taką samą antenę ale na słabiutkim wzmacniaczu (kupionym w Castoramie), podejrzewam ,że nawet bez wzmacniacza "pójdzie" , do nadajnika w Sierpcu mam 40km a do Kisielic 45.
Nie chce mi się wchodzić na dach i wyjąc wzmacniacz. :arrow:

wachcio

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: wachcio »

maras12 nie doczytałeś chyba, że głównym moim nadajnikiem z którego korzystam jest Trzeciewiec. Kisielice odbieram z boku a Rachocin z tyłu. Antenę ustawiłem na Bydgoszcz już ok 2 lat temu do analogu. Teraz kiedy bez problemu odbieram z Rachocina paczkę MUX3 a już niedługo MUX2 odbiór z Iławy traktuję jako ciekawostkę. Nie zależy mi na TVP Gdańsk natomiast na TVP Bydgoszcz na razie analogowo a z czasem cyfrowo. Do Trzeciewca mam 87 km i niekorzystny układ terenu. Dlatego również, zastosowałem wzmacniacz wewnętrzny regulowany o dość dużym wzmocnieniu. Ponadto wszystkie 8 wyjść multiswicha są wykorzystywane do odbioru SAT lub TV naziemnej często 3-4 odbiorniki na raz.

fido104

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: fido104 »

Na znacznej powierzchni woj. kujawsko-pomorskiego można już odbierać MUX-2 z nadajnika Iława/Kisielice.
40 km od nadajnika odbieram na kawałku drutu. Siła 93% jakość 100%.

Grzegorz_Grudziądz
Posty: 9
Rejestracja: 16 kwietnia 2011, o 17:24
Odbiornik: Toshiba 40VX733
Instalacja antenowa: Fracarro Sigma 6HD, 8 m. n. p. t.
TELEVES 105001
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Iława / Kisielice, RTCN Trzeciewiec

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: Grzegorz_Grudziądz »

lokalizacja Toruń - Nad Strugą.
antena logarytmiczno-periodyczna
odbiornik: RWT-421-T

Odbiór bez zakłóceń.
Mux2 - poziom sygnału: 78%, jakość sygnału: 96%
Mux3 - poziom sygnalu: 77%, jakość sygnału: 84%

Według wcześniejszych informacji Mux3 z Kisielic nadaje obecnie z mocą 50kW, zaś Mux2 z mocą 100kW. Ciekawe, czy nadajniki pracują z planowaną mocą? Wskazania odbiorniki pokazują, że różnice są bardzo niewielkie.

ps. chyba przedwcześnie chwaliłem jakość odbioru. Przed momentem TVN7 szatkował.
Ostatnio zmieniony 16 kwietnia 2011, o 17:54 przez Grzegorz_Grudziądz, łącznie zmieniany 2 razy.

DVB-T

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: DVB-T »

Różnica jakości sygnału 96% a 84% to sporo. Dwukrotne zwiększenie mocy nadajnika poprawia zasięg odbioru tylko troszeczkę

tidigi

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: tidigi »

Teraz dzieki MUX2 z Ilawy moge go odbierac bo z Rachocina bardzo nie stabilnie odbieram (wszystko zalezalo od propagacji) ale MUX3 nie odbieram z Ilawy (zero sygnalu) tylko mam go z Rachocina w miare stabilnie wiec moze jakos uda sie dotrwac do czasow kiedy bedzie w Trzeciewcu DVB-T.
Musze teraz dwie anteny jedna na Ilawe a druga na Rachocin polaczyc za pomoca sumatora ale nie wiem jak to bedzie z zasilaniem bo obie anteny maja przedwzmacniacze z wlasnymi zasilaczami.

_chris_

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: _chris_ »

Grzegorz_Grudziądz pisze:Mux2 - poziom sygnału: 78%, jakość sygnału: 96%
Mux3 - poziom sygnału: 77%, jakość sygnału: 84%
(...)
Wskazania odbiorniki pokazują, że różnice są bardzo niewielkie.
% wskazania poziomu odbieranego sygnału są bardzo, bardzo orientacyjne, więc nie ma się co nimi specjalnie kierować. Istotne są wskazania jakości sygnału, które to w sposób w miarę realny oddają różnice jakości w odbieranych mux-ach. Jakość mux-3 jest mniejsza od jakości mux-2 z uwagi na mniejszą moc nadawania mux-3, większe tłumienie sygnału TV na wysokich kanałach (mux-2: k24 oraz mux-3: k46) pomiędzy nadajnikiem a anteną oraz większym tłumieniem kabla antenowego na wysokich kanałach.
tidigi pisze:Musze teraz dwie anteny jedna na Iławę a druga na Rachocin połączyć za pomocą sumatora ale nie wiem jak to będzie z zasilaniem bo obie anteny maja przedwzmacniacze z własnymi zasilaczami.
  • normalnie - dajesz sumator antenowy z przenoszeniem napięcia zasilającego wzmacniacze i zostawiasz jeden zasilacz - tylko ten, który ma odpowiednią wydajność prądową (pobór prądu wzmacniacza 1 + pobór prądu wzmacniacza 1), aby mu wystarczyło mocy do zasilenia obu wzmacniaczy.
    Jeśli sumator montujesz wewnątrz budynku można wtedy wykorzystać również normalny bezstratny rozdzielacz na dwa z przenoszeniem napięcia zasilającego.
    .
  • co do zasady, powinno się unikać sytuacji, kiedy sumuje się anteny z zamontowanymi w nich wzmacniaczami. Chodzi o możliwość powstawania zakłóceń pomiędzy sumowanymi sygnałami. jednakże dla DVB-T powinno się udać.
    Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście danie wzmacniacza za sumatorem, ewentualnie zastosowanie wzmacniacza z sumatorem na wejściu.
    .
  • nadajniki widzisz w kącie trochę powyżej 60 stopni. To sporo, ale jeśli masz antenę 'siatkową', logoperiodyczną lub ASR-860 (DigitMax HD) to możesz próbować odbioru z niej, ustawionej na kierunek pośrodku kierunków nadajników. Kto wie...

biopar
Posty: 285
Rejestracja: 1 listopada 2010, o 21:03
Miejscowość: Dolna Grupa
Odbiornik: TV: Sony XR-55X90S
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 + LNA-177, Dipol 1RUZ B, ZA-106, SWE 40-01
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Kisielice/Iława

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: biopar »

pytanie techniczne: czy jakość sygnału ma bezpośredni wpływ na jakość obrazu odbieranego przez tv? Zauważyłem u siebie na stałych obrazach dziwne przeskoki obrazu. Widać to na stałych obiektach podczas zbliżeń. Wygląda to jak DivX skompresowany z małym bitrate'm.
Czy możliwe, że bitrate spada wraz ze spadkiem jakości sygnału?

gajowy

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: gajowy »

w/g mnie oczywiście tak.
Wydaje mi się także że jak masz np wzmacniacz antenowy to on też może zakłócać.
Polecam instalację antenową pasywną o ile to możliwe.
rob.

DVB-T

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: DVB-T »

biopar pisze:pytanie techniczne: czy jakość sygnału ma bezpośredni wpływ na jakość obrazu odbieranego przez tv? Zauważyłem u siebie na stałych obrazach dziwne przeskoki obrazu. Widać to na stałych obiektach podczas zbliżeń. Wygląda to jak DivX skompresowany z małym bitrate'm.
Czy możliwe, że bitrate spada wraz ze spadkiem jakości sygnału?
Jak będzie za słaby sygnał to obraz będzie się rozpadać i dzwięk przerywać. Bitrate jest stały. Jaką masz przekątną telewizora? Bo jak za duży telewizor oglądasz ze zbyt bliska to może być przyczyną. Kanały na MUX3 mają wyższy bitrate bo jest ich mniej niż na mux2

_chris_

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: _chris_ »

biopar pisze:pytanie techniczne: czy jakość sygnału ma bezpośredni wpływ na jakość obrazu odbieranego przez tv? Zauważyłem u siebie na stałych obrazach dziwne przeskoki obrazu. Widać to na stałych obiektach podczas zbliżeń. Wygląda to jak DivX skompresowany z małym bitrate'm.
Czy możliwe, że bitrate spada wraz ze spadkiem jakości sygnału?
Przy transmisjach cyfrowych (DVB-S, DVB-T) za jakość obrazu i dźwięku odpowiada zasadniczo tylko nadawca. Jakość obrazu (i dźwięku) zależy wprost od głębokości zastosowanej kompresji. A ponieważ generalnie wszyscy oszczędzają - to właśnie pojawiają się takie 'kwiatki' jak opisujesz.

Natomiast jakość odbieranego sygnału DVB-T (nie obrazu telewizyjnego) wpływa generalnie na stabilność odbioru. W szerokim zakresie zmian jakości sygnału wejściowego DVB-T odbiornik radzi sobie z wszelkiego typu zakłóceniami, i obraz pozostaje stabilny. Po przekroczeniu jednakże pewnego progu ilości błędów obraz zaczyna być niestabilny - pojawiają się kolorowe kwadraciki (puzzle), czarne, chwilowe przerwy w obrazie, zamrożenie, itp. i to jest tak naprawdę kraniec czułości odbiornika i poprawnych warunków odbioru. Zwykle efekt jest dość ostry. Efekty na ekranie zależą od oprogramowania konkretnego odbiornika i ilości błędów.

biopar
Posty: 285
Rejestracja: 1 listopada 2010, o 21:03
Miejscowość: Dolna Grupa
Odbiornik: TV: Sony XR-55X90S
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 + LNA-177, Dipol 1RUZ B, ZA-106, SWE 40-01
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Kisielice/Iława

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: biopar »

Dzięki piękne za pełną odpowiedź. Teraz jestem pewien, że w moim przypadku przy ok. 50% siły sygnału oraz 50% jakości sygnału obraz jest stabilny, bez przerw i pikselozy. Ale na razie mamy ładną pogodę... zobaczymy co się będzie działo przy innych warunkach atmosferycznych. Ja mieszkam w takiej dziwnej "dziurze sygnałowej". Dojeżdżając do mojej miejscowości, w tańszych odbiornikach radiowych giną praktycznie wszystkie stacje radiowe :)

W wolnej chwili wypróbuje jeszcze zamianę wzmacniacza w antenie na symetryzator.
Jeszcze raz dzięki za poszerzenie horyzontow nt. DVB-T :)

rocklee
Posty: 71
Rejestracja: 27 marca 2011, o 23:44
Odbiornik: Avermedia Volar HX
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze symentyzatorem, ale bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec/SLR BDG

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: rocklee »

Na Błoniu jakimś cudem złapało mux2 z Iławy, ale na antenie pokojowej xD

http://obrazki.elektroda.pl/6645803100_ ... _thumb.jpg

http://obrazki.elektroda.pl/7705676100_1303172218.jpg

Odbiór na Błoniu (Bydgoszcz z anteny pokojowej).

m-a-t

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: m-a-t »

Witam serdecznie.
Aby sprawdzić jak tam u mnie z tym odbiorem postanowiłem testować na radiu.
Iława: 107.30 rmf - stereo ok.
Płock: 97.30 radio zet stereo wmiare ok, gdyby nie pr3 na 102.10 to rdc na 101.90 też by było.
śrem: 100.90 merkury - nie stereo ale dobrze.
A dvb-t jak nie było tak nie ma.
O co może chodzić?

rocklee
Posty: 71
Rejestracja: 27 marca 2011, o 23:44
Odbiornik: Avermedia Volar HX
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze symentyzatorem, ale bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec/SLR BDG

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: rocklee »

m-a-t pisze:Witam serdecznie.
Aby sprawdzić jak tam u mnie z tym odbiorem postanowiłem testować na radiu.
Iława: 107.30 rmf - stereo ok.
Płock: 97.30 radio zet stereo wmiare ok, gdyby nie pr3 na 102.10 to rdc na 101.90 też by było.
śrem: 100.90 merkury - nie stereo ale dobrze.
A dvb-t jak nie było tak nie ma.
O co może chodzić?
Jaka antena użyta do odbioru? Zauważ, że miałem odbiór dzięki interpolacji na antenie pokojowej, więc nie ma się co winić :)

p-b
Posty: 282
Rejestracja: 9 października 2010, o 22:26

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: p-b »

;)
Ostatnio zmieniony 20 maja 2012, o 22:40 przez p-b, łącznie zmieniany 1 raz.

golem14
Posty: 16
Rejestracja: 20 kwietnia 2011, o 12:10
Odbiornik: WIWA SD-308
MediaTech MT-4168
Instalacja antenowa: Jeszce żadna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz / Trzeciewiec

MUX 2 w Grudziadzu

Post autor: golem14 »

Witam czy ktoś odbiera już w Grudziądzu Mux 2?
Podobno ruszył test 19.04
Ja mam tylko Mux 3, parametry:
Kanał TVP1
Zakres kanałów UHF/8MHz
Transponder 674000/8K/64QAM
PID V 120 A 104 P 102
Poziom sygnału 67% Jakość 96%
Tuner WIWA SD 308
O ile się nie mylę sygnał pochodzi z Iławy (proszę mnie skorygować jeśli się mylę). Niestety wyszukiwanie sygnału Mux 2 nic nie dało.

Zablokowany