DVB-T nowa sól

GrzesiekP

DVB-T nowa sól

Post autor: GrzesiekP »

Witam, forumowiczów moja desperacja co do sygnału DVB-T sięgnełą w pewnym sensie zenitu po krótce opowiem sytuacje i poproszę o jakąś rzeczową i dobrą pomoc.

A więc po przeprowadzce na własne wzrosło moje zapotrzebowanie co do telewizji bo bez telewizora jak bez ręki. Tak więc postanowiłem zakupić odbiornik TV z tunerem DVB-T tak aby uzyskać darmową telewizję w niezłej jakości jak postanowiłem tak zrobiłem i mój wybór padł na odbiornik LG, po zaczerpnięciu porady w sklepie z antenami zakupiłem antne siatkową z wzmacniaczem bo sprzedawca zazrzekał się i nawet pokazał mi sygnał na swoim telewizorze z owej antenty, trudno było mu nie zaufać szczególnie ze sklep tylko ulicę dalej od miejsca zamieszkania więc co miało by sie stać żeby u mnie nie działało. Po długiej i nierównej walce z montażem anteny o dziwo telewizor zaskoczył zanalazł wszystkie dostępne stacje DVB-T i procz małych przycięć wszystko pracowało bez zarzutu. Do czasu... do czasu aż padał deszcz.. kiedy niebo rozchmurzyło się a deszcz przestał kapać sygnał zanikł po ponownym wdrapaniu się na dach i wywalczeniu ustawienia anteny sygnał powrócił na 1 dzień! Niestety na drugi dzień juz go nie było. Po przewertowaniu google.pl wszem i wobec naczytaniu się że antneta siatkowa nie jest dobrym pomysłem do DVB-T udałem sie do juz wydaje mi się bardziej profesjonalnego sklepu z antenami w Zielonej Górze gdzie wcisnieto mi kota w worku a że jestem w owej dziedzinie laikiem to z zachwytem na twarzy kota wziąłem kot nazywał się kompaktową anteną kierunkowa o dużym zysku ponieważ w raz z załączonym wzmacniaczem osiągała zysk rzędu 41 db. Jej kompaktowość okazała się aż nadto kompaktowa :) niestety nawet nie spróbowała złpać sygnału i tym sposobem kolejne 90 zł poszło w plecy :) nie dalej jak przedwczoraj delikatnie już sfrustrowany i załamany kupiłem najtańsza antne domową nic więcej jak dwa teleskopy i o dziwo coś zaczeło łapać marnie bo marnie ale wykluczyłem obawe tego że coś zepsuło się w telewizorze. :P

Prosze was bo napewno macie dużo większe doświadczenie niż ja o radę jakiej anteny użyć jak wzmocnić sygnał? jak ustawiac wiem tyle ze antena musi mieć duży zysk bo ustawienie jej na Żagań-Jemiołów to duża odległość. jednkaze napewno owy sygnał jest w Nowej Soli ponieważ znajomi w mieszkaniu użytkuja anteny wewnetrznej dwóch teleskopów i działa bez zarzutu...

zdesperowany prosze o pomoc....

Pzdr.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: DVB-T Nowa Sól

Post autor: orin »

Na tym forum jest wiele wątków na temat anten. W Twoim wypadku potrzebna jest antena kierunkowa np.taka http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1911.htm bez wzmacniacza z dobrym kablem antenowym np.
Triset 113 http://www.dipol.com.pl/przewod_koncent ... 1015_1.htm
Antena powinna być skierowana na nadajnik DVB-T zlokalizowany w Wichowie (Żagań) http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokal ... hp?pid=127

Stosowanie anteny ze wzmacniaczem daje efekt odwrotny od oczekiwanego to jest powód problemów.
Trzeba najpierw pytać a potem wydawać pieniądze.
Ostatnio zmieniony 12 stycznia 2011, o 15:01 przez orin, łącznie zmieniany 2 razy.

DVB-T

Re: DVB-T nowa sól

Post autor: DVB-T »

Do nadajnika w Wichowie masz 15-20 km więc nie powinieneś mieć problemów z odbiorem. Kup antenę jaką polecił Ci kolega wyżej i przewód triset 113 i wszystko powinno hulać.
I żadnych wzmacniaczy przy tej odległości!! sam symetryzator do którego podpinasz przewód i na drugim końcu wtyczka antenowa. Wszystko dokładnie zmontuj i uszczelnij puszkę przy antenie aby wilgoć nie dostała się do środka. I musi działać

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: DVB-T nowa sól

Post autor: Drekan »

GrzesiekP pisze:Prosze was bo napewno macie dużo większe doświadczenie niż ja o radę jakiej anteny użyć jak wzmocnić sygnał? jak ustawiac wiem tyle ze antena musi mieć duży zysk bo ustawienie jej na Żagań-Jemiołów to duża odległość. jednkaze napewno owy sygnał jest w Nowej Soli ponieważ znajomi w mieszkaniu użytkuja anteny wewnetrznej dwóch teleskopów i działa bez zarzutu...

zdesperowany prosze o pomoc....
41 dB wzmocnienia to ja na odległość od nadajnika 15-20km zdecydowanie za dużo. Nie strzelaj z armaty do wróbla. :!:

Najtańszym rozwiązaniem będzie w twojej sytuacji kupić jakiś symetryzator (koszt około 4 zł) i zamontować do puszki antenowej w miejsce wzmacniacza. Powinieneś dzięki temu uzyskać poprawny odbiór. Skoro obie anteny wyposażone były w wzmacniacz, powinieneś mieć przy gniazdku antenowym w telewizorze zasilacz z separatorem. Należałoby je zastąpić zwykłą wtyczką antenową.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: DVB-T nowa sól

Post autor: orin »

Nie w każdej konstrukcji anteny można zastąpić wzmacniacz symetryzatorem.Autor postu dał się nabrać i kupił przereklamowany szmelc.

debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

Re: DVB-T nowa sól

Post autor: debe »

GrzesiekP to jest nieprawdopodobne, że w Nowej Soli nie możesz odebrać sygnału z Wichowa. Powinieneś odebrać nawet na marnej jakości "siatce".
Proponuję tak: kup antenę 19-elementową Dipol 19/21-69 i dokup symetryzator, bo nie ma w komplecie. Najtańsza jest w Zielonej Górze w sklepie TELE-RAD na końcu ul. Dąbrowskiego. W tym malutkim sklepiku pracują dwie przesympatyczne panie, nie mające niestety zielonego pojęcia nt. anten ale jak wskażesz ją palcem (wisi nad ladą) to ci ją podadzą.
I dobrze ustaw antenę, dokładnie na Wichów. W nocy z Nowej Soli w wyższych punktach miasta widać nawet czerwone światła masztu. Powinieneś odebrać też sygnał niemiecki z Cottbus na kanale 33.
To musi działać!
Powodzenia.

mc-fit
Posty: 123
Rejestracja: 24 października 2010, o 19:03

Re: DVB-T nowa sól

Post autor: mc-fit »

Powinieneś odebrać też sygnał niemiecki z Cottbusu

36k, 594 MHz, H, 100 kW

53k, 730 MHz, H, 100 kW

57k, 762 MHz, H, 100 kW


cottbus nie ma kanalu 33


Boossen - Frankfurt / Oder
33k, 570 MHz, V, 50 kW
53k, 730 MHz, V, 50 kW
57k, 762 MHz, V, 50 kW



Schafberg - Löbau
27k, 522 MHz, V, 50 kW
36k, 594 MHz, V, 50 kW
39k, 618 MHz, V, 50 kW
---------------------------------
i recznie skanuj kanal 41 mux2 Żagań, Wichów

debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

Re: DVB-T nowa sól

Post autor: debe »

Racja.
Wprowadziłem w błąd "z rozpędu" bo ja odbieram na 33 z Frankfurtu. Chodziło mi o kanał 36 oczywiście.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: DVB-T nowa sól

Post autor: Drekan »

orin pisze:Nie w każdej konstrukcji anteny można zastąpić wzmacniacz symetryzatorem.Autor postu dał się nabrać i kupił przereklamowany szmelc.
Fakt mój błąd, nie zorientowałem się z jakim typem anteny mamy do czynienia. :oops:

Niemniej pierwszą anteną była siatka, więc w tego typu antenach nie powinno być problemów z wymianą wzmacniacza za symetryzator.

GrzesiekP

Re: DVB-T nowa sól

Post autor: GrzesiekP »

Okej Panowie zbieram i analizuje wasze porady, w związku z tym że dysponuje symetryzatorem w najbliższych dniach startuje na swój dach i biorę się za montaż symetryzatora do siatki jeśli to ruszy to będzie super jeśli nie startuje po wyżej wymienioną antenę. Ale najpierw sprawdzę tańszą wersję żeby moja kieszeń znowu bez sensu nie ucierpiała :)

Pzdr.

debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

Re: DVB-T nowa sól

Post autor: debe »

GrzesiekP pisze:Okej Panowie zbieram i analizuje wasze porady, w związku z tym że dysponuje symetryzatorem w najbliższych dniach startuje na swój dach i biorę się za montaż symetryzatora do siatki jeśli to ruszy to będzie super jeśli nie startuje po wyżej wymienioną antenę. Ale najpierw sprawdzę tańszą wersję żeby moja kieszeń znowu bez sensu nie ucierpiała :)

Pzdr.
Tylko jak zamontujesz do tej anteny siatkowej symetryzator zamiast wzmacniacza to przy telewizorze nie podłączaj już zasilacza tylko zwykły wtyk antenowy.
Moim zdaniem "siatka" z symetryzatodem " nie pajdziot" ale spróbuj.

DVB-T

Re: DVB-T nowa sól

Post autor: DVB-T »

debe pisze:
GrzesiekP pisze:Okej Panowie zbieram i analizuje wasze porady, w związku z tym że dysponuje symetryzatorem w najbliższych dniach startuje na swój dach i biorę się za montaż symetryzatora do siatki jeśli to ruszy to będzie super jeśli nie startuje po wyżej wymienioną antenę. Ale najpierw sprawdzę tańszą wersję żeby moja kieszeń znowu bez sensu nie ucierpiała :)

Pzdr.
Tylko jak zamontujesz do tej anteny siatkowej symetryzator zamiast wzmacniacza to przy telewizorze nie podłączaj już zasilacza tylko zwykły wtyk antenowy.
Moim zdaniem "siatka" z symetryzatodem " nie pajdziot" ale spróbuj.
Powinno pójść. Ja w Opolu na siatce z symetryzatorem odebrałem pradziada. 80 km. Więc tu powinno iść bezproblemowo jeśli w kierunku nadajnika nic poważnie nie zasłania

debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

Re: DVB-T nowa sól

Post autor: debe »

DVB-T pisze:Powinno pójść. Ja w Opolu na siatce z symetryzatorem odebrałem pradziada. 80 km. Więc tu powinno iść bezproblemowo jeśli w kierunku nadajnika nic poważnie nie zasłania
Ano właśnie! Nikt nie zapytał, a ty nie napisałeś.
GrzesiekP masz bezpośrednią widoczność w kierunku Wichowa czy coś zasłania?

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: DVB-T nowa sól

Post autor: DanielK »

Na terenie CAŁEGO województwa lubuskiego do odbioru DVB-T w zupełności wystarczy zwykła Yaga 19-elementowa z symetryzatorem.
Wzmacniacz używać wyłącznie do nadrobienia strat na kablu lub przy rozgałęzieniach sygnału.

W wielu miejscach odbiera nawet na czymś takim (dołączanym do kart DVB-T do PC:
Obrazek
ale pewna na 1000% jest Yaga.

edit:
a i jeszcze co istotne oprócz kabla, to wtyczka do telewizora - polecam wyłącznie Telkom-Telmor WKW-506/507 lub WPW 306.

DVB-T

Re: DVB-T nowa sól

Post autor: DVB-T »

Daniel Kucharski pisze:Na terenie CAŁEGO województwa lubuskiego do odbioru DVB-T w zupełności wystarczy zwykła Yaga 19-elementowa z symetryzatorem.
Wzmacniacz używać wyłącznie do nadrobienia strat na kablu lub przy rozgałęzieniach sygnału.

W wielu miejscach odbiera nawet na czymś takim (dołączanym do kart DVB-T do PC:
Obrazek
ale pewna na 1000% jest Yaga.

edit:
a i jeszcze co istotne oprócz kabla, to wtyczka do telewizora - polecam wyłącznie Telkom-Telmor WKW-506/507 lub WPW 306.
to fakt, na takiej antence w ostatnie święta oglądałem mux2 z Wichowa w Świętoszowie (30 km od masztu) na tunerku komputerowym LV5HD.
Natomiast co do wtyczki to zapewne w conajmniej 90% przypadków wystarczy zwykła, jaką można kupić za 2 zł w każdym sklepie z tego typu akcesoriami

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: DVB-T nowa sól

Post autor: orin »

Antena tego typu jest dobra ale należy umieścić ją poziomo ponieważ w takiej polaryzacji nadawany jest sygnał.Pionowa polaryzacja w jakiej pracują antenki dołączone do kart np. USB u nas się nie sprawdza ponieważ tłumienie pomiędzy polaryzacjami znacznie zmniejsza poziom sygnału.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: DVB-T nowa sól

Post autor: DanielK »

W tej "antence" elementem odbiorczym jest też sam kabel ;)

GrzesiekP

Re: DVB-T nowa sól

Post autor: GrzesiekP »

Z moich obserwacji i pierwszego zlapanego sygnalu raczej nic nie zaslania mieszkam w kamienicy co prawda otoczonej innymi zabudowaniami ale kierunek anteny jaki lapalem byl idelanie miedzy te zbudowania w dosc duza przerwie miedzy nimi, jedyne co na horyzoncie sie pojawia to duze drzewo wiem ze ono tez moze miec wplyw na jakosc odbioru ale niestety jego juz nie wytne :)
Ostatnio zmieniony 15 stycznia 2011, o 10:23 przez GrzesiekP, łącznie zmieniany 2 razy.

debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

Re: DVB-T nowa sól

Post autor: debe »

GrzesiekP pisze:Z moich obserwacji i pierwszego zlapanego sygnalu raczej nic nie zaslania
Wobec tego na 19-elementowej yagi, o której inni koledzy i ja pisaliśmy wcześniej MUSISZ odbierać "Wichów"

GrzesiekP

Re: DVB-T nowa sól

Post autor: GrzesiekP »

Przyszedł ten moment że chciałbym powiedzieć! Stawiam Piwo wszystkim, którzy pomogli mi w Tym temacie :)


Antena szerokopasmowa, symetryzator iiiiii jest :D siła sygnału 16 % jakość 100% :D

Dzięki za pomoc!

Zablokowany