Obraz SD na telewizorze Full-HD

lukasz536
Posty: 103
Rejestracja: 21 grudnia 2010, o 13:31
Odbiornik: Samsung LE32B450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza AZART (MUX 1 i 2) + pojedynczy dipol własnej roboty (MUX 3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra + Baranówka

Obraz SD na telewizorze Full-HD

Post autor: lukasz536 »

Witam,
chciałem się zapytać czy ktoś miał/ma możliwość porównania obrazu naziemnej telewizji cyfrowej (nadawanej oczywiście w rozdzielczości SD) na telewizorze HD Ready i Full HD?
W szczególności interesuje mnie odbiornik Full HD, ponieważ taki chcę kupić rodzicom (42"). Czy wygląda ten obraz (dużo) gorzej, niż na odbiorniku HD Ready, ponieważ jest większa interpolacja rozdzielczości? A może jestem w błędzie i nie ma specjalnej/zauważalnej różnicy? Może ktoś dysponuje jakimiś zdjęciami/obrazami porównawczymi?
Jak już kupuję 42" (pokój jest dość duży - odległość od TV będzie ok. 4-5m), to chyba warto brać Full HD, ale z drugiej strony, to nie wiadomo czy kiedyś coś będzie w HD w DVB-T...może jakieś TVP HD...kiedyś:-), no bo mieszkamy w Polsce;-)
Rodzice na pewno nie będą się pchali w platformy cyfrowe, a kablówka odpada (rodzice mieszkają na wsi).
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź:-)

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Obraz SD na telewizorze Full-HD

Post autor: Puma »

Co prawda nie mam porównania jakości obrazu a nawet dostępu do NTC lub innego sygnału cyfrowego ale moim zdaniem nie ma się co zastanawiać i brać TV Full HD.
Telewizora się nie kupuje na chwilę a na dłużej, poza tym TV może służyć jako monitor z odtwarzacza np. DVD.

colo
Posty: 40
Rejestracja: 5 listopada 2010, o 20:29

Re: Obraz SD na telewizorze Full-HD

Post autor: colo »

Teoria: sygnal SD powinien lepiej wyglądać na tv HD Ready niż na Full HD. Ponoć wiąże się to ze skalowaniem obrazu. Obraz zależał też będzie od marki telewizora jaki nabędziesz. Widziałem telewizor dobrej firmy podłączony do kablówki, który dawał taki obraz, że płakać się chciało.

Praktyka: Posiadam tv LG 42" Full HD oraz tuner Wiwa HD 100. Mieszkam na wsi dlatego wcześniej korzystałem ze zwyklej siatki i analogowego sygnalu. Obraz był lepszy niż we wspomnianej kablówce. Obecnie przesiadłem się na DVB-T i jestem bardzo zadowolony. Obraz jest żyleta. Jak na SD obraz jest ostry i klarowny. Nie napalam się na kanaly HD, bo jest to wciskanie lipy kupującym platformy cyfrowe. W większości polega to na upscalingu rozdzielczośći bądź zlikwidowaniu przeplotu w obrazie i krzyczy się, że jest to HD. W miarę możliwości spróbuj u kogoś znajomego bądź w sklepie zobaczyć jak to może działać.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Obraz SD na telewizorze Full-HD

Post autor: qwerty »

lukasz536 pisze:Witam,
chciałem się zapytać czy ktoś miał/ma możliwość porównania obrazu naziemnej telewizji cyfrowej (nadawanej oczywiście w rozdzielczości SD) na telewizorze HD Ready i Full HD?
W szczególności interesuje mnie odbiornik Full HD, ponieważ taki chcę kupić rodzicom (42"). Czy wygląda ten obraz (dużo) gorzej, niż na odbiorniku HD Ready, ponieważ jest większa interpolacja rozdzielczości?
Po części masz rację. Jest większa interpolaryzacja, ale piksel jest mniejszy. Brałbym tv z 1920x1080. Zawsze możesz nagrać na pendrive film 1080p i jest znaczna różnica od 720p.

Awatar użytkownika
Andrew525
Posty: 241
Rejestracja: 22 grudnia 2010, o 20:26
Miejscowość: Czechowice
Odbiornik: Panasonic TX-L42S10E
Instalacja antenowa: DAVBOL W1E
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne

Re: Obraz SD na telewizorze Full-HD

Post autor: Andrew525 »

Mam TV 42" Full HD odbieram kanały z MUX2, jakość obrazu jest bardzo dobra, obraz jest idealnie dopasowany do tej rozdzielczości.

Awatar użytkownika
marks74
Posty: 124
Rejestracja: 27 czerwca 2010, o 13:59
Odbiornik: Samsung LE40C650, SonyKDL55W815
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa, wzmacniacz SWA
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy

Re: Obraz SD na telewizorze Full-HD

Post autor: marks74 »

@lukasz 536. Posiadam samsunga 40'fullhd 100Hz i monitor z tunerem Mpeg4 o rozdzielczości 1600X900 w obu przypadkach obraz jest idealny. Nie zastanawiaj sie jeżeli teraz niem aprogramów w NTC hd to w krótce to się może zmienić, telewizora nie zmienisz bo kupujesz go na kilka lat. :D

Awatar użytkownika
Andrew525
Posty: 241
Rejestracja: 22 grudnia 2010, o 20:26
Miejscowość: Czechowice
Odbiornik: Panasonic TX-L42S10E
Instalacja antenowa: DAVBOL W1E
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne

Re: Obraz SD na telewizorze Full-HD

Post autor: Andrew525 »

Dodam że mam też TV HD Ready i on się lepiej sprawdza przy telewizji analogowej.

lukasz536
Posty: 103
Rejestracja: 21 grudnia 2010, o 13:31
Odbiornik: Samsung LE32B450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza AZART (MUX 1 i 2) + pojedynczy dipol własnej roboty (MUX 3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra + Baranówka

Re: Obraz SD na telewizorze Full-HD

Post autor: lukasz536 »

Witam,
dzięki za wszelkie opinie i porady. A czy miałby ktoś jeszcze jakiś obrazek przedstawiający obraz z NTC na telewizorze Full HD - tak z ciekawości;-)
Poza tym jaką markę i model polecacie pod NTC? Budżet to tak MAX do 2500 zł na ten TV 42". Raczej LCD, co by trochu mniej prądu zużywał.
Moja ciotka ma Samsunga 32" LCD (bodajże b lub c 450) i fajnie u niej NTC działa (odbiera MUX-2 z Suchej Góry). Samsung ma akurat miernik siły sygnału i ilości błędów (nie ma miernika jakości sygnału, co było by bardziej interesujące). Jak to wygląda u innych producentów, czy na takim Sony, Sharpie, LG czy Toshibie można sprawdzić jakość sygnału? Pewnie zależy to od modelu, ale chodzi mi o to który producent ma tendencję do umieszczania miernika JAKOŚCI sygnału.
Poza tym, który producent słynie z umieszczania w swych TV dość czułych, niesprawiających problemów z odbiorem wizji i fonii tunerów DVB-T? Jakby ktoś, kto się lepiej na tym zna/ma doświadczenie, się na ten temat wypowiedział, to byłbym wdzięczny:-)
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Andrew525
Posty: 241
Rejestracja: 22 grudnia 2010, o 20:26
Miejscowość: Czechowice
Odbiornik: Panasonic TX-L42S10E
Instalacja antenowa: DAVBOL W1E
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne

Re: Obraz SD na telewizorze Full-HD

Post autor: Andrew525 »

Obrazek

Robione telefonem.

arik92

Re: Obraz SD na telewizorze Full-HD

Post autor: arik92 »

lukasz536 pisze:ak to wygląda u innych producentów, czy na takim Sony, Sharpie, LG czy Toshibie można sprawdzić jakość sygnału?-)
Sony EX500 pokazuje jakość sygnału, moc sygnału, BER przed korekcją i po, stosunek C/N oraz AGC, więcej w tym temacie http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=47&t=1227
Co do głowic w Sony to zawsze byłem z nich zadowolonych, zarówno z analogowej w Trinitronach CRT oraz analogowej i DVB-T w Bravi.
Jeśli chodzi o DVB-T to odkąd go mam spisuje się świetnie z parametrami nadawanymi w MUX 2
i MUX 3, (Audio i Video oraz EPG jest ok)
O głowicach w Sony pisał również kolega @RAPIOTR na forum.

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: Obraz SD na telewizorze Full-HD

Post autor: Tom345 »

Robienie zdjęcia telewizorowi nie ma sensu, nie porównasz jakości obrazu.

Oto kilka próbek z MUX2, możesz sobie wyświetlić na telewizorze:
http://i56.tinypic.com/2evcnld.jpg
http://i52.tinypic.com/2emda34.jpg
http://i54.tinypic.com/nl6j3s.jpg

Zablokowany