Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

informacje techniczne związane z wdrażaniem drugiego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: JaroslawMroczkowski »

I tak właśnie wielkie koncerny, wykorzystują niczego nieświadomych użytkowników !!!
To może już czas żeby nieświadomi użytkownicy się dokształcili.
Jak widać wszystkie odbiorniki zgodne z krajowymi wymaganiami działają poprawnie. Wszystkie, które mam u siebie same się 'przełączyły', więc gdyby nie burza na forum pewnie bym szybko nie zauważył zmiany.

W telewizji cyfrowej zmiany w ścieżkach dźwiękowych i innych komponentach serwisu nie są testem tylko normalną praktyką. Odpowiednio zasygnalizowane w tablicach PSI/SI powodują, że odbiornik przełącza się automatycznie. Dźwięk przestrzenny podczas koncertów, czasowe zwiększanie pasma podczas np. transmisji sportowych, itp staną się codziennością.
W Japonii poszli nawet dalej. W przypadku niektórych seriali nadawanych w wysokiej rozdzielczości HDTV czasowo zamienia się to na kilka strumieni SDTV by w każdym pokazywać losy innego bohatera, do czasu gdy znów się spotkają.
To wymaga by odbiorniki u widzów spełniały te same, podstawowe wymagania.

Może najwyższy czas zwrócić się do producentów, dystrybutorów i sprzedawców 'naciągających' klientów, a nie żądać dostosowania emisji.
Cyfryzacja w Polsce nabiera tempa, ale nadal są to początki, przynajmniej jeśli chodzi o ilość odbiorników. To ostatni moment by nadal sprzedawany 'złom' nie zablokował możliwości przyszłych zmian.

I jeszcze przy okazji ostrzeżenie:
Ostatnio wpadła mi ostatnio w ręce instrukcja obsługi telewizora jednej z mniej znanych japońskich firm, oferującej swoje produkty na naszym rynku. Okazało się, że nadal produkują i sprzedają u nas telewizory HD ready i Full HD z dekoderem DVB-T MPEG-4, ale obsługującym tylko standardową rozdzielczość (SD TV) ! O Dolby i downmikisie do stereo też zapomnijcie. W instrukcji jest zastrzeżenie, że nie gwarantują zgodności z przyszłymi emisjami.
Od bardzo dawna o tym piszę, i powtórzę raz jeszcze, warto dokładnie przeanalizować do się kupuje.

greggy

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: greggy »

Przecież lepiej, żeby szary Kowalski, mający niekompatybilny sprzęt, zostawił parę zł miesięcznie za pakiet podstawowy SAT z TVN i TVN7 niż brał te programy za friko. Zabierzmy mu dźwięk MPEG-2, to go przyciśniemy do muru.
Teoria spisku, czy super pomysł?

Tomasz Berezowski

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: Tomasz Berezowski »

Teoria spisku. Jakkolwiek nie wykluczam w przyszłości rezygnacji z nadawania ścieżki MPEG-1 Layer2 na kanałach TVN i TVN7 w MUX-2.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Statystyki podają, że na razie poniżej 1% gospodarstw domowych wykorzystuje DVB-T jako podstawowe źródło telewizji. Jakaś część z nich niestety ma odbiorniki nie zgodne z wymaganiami.
Trzeba coś zrobić by reszta nie wpadła w tą samą pułapkę. Skoro nie udało się w inny sposób może ten okaże się skuteczny.

greggy

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: greggy »

I co, niby klient ma być tym strażnikiem przestrzegania przez sprzedawców zgodności z rozporządzeniami?
Naprawdę taki Pan widzi sposób na przestrzeganie prawa przez producentów i sprzedawców?

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Klient sam decyduje co kupuje, nie nie zastąpi zdrowego rozsądku, ale mam nadzieję, że Ministerstwo wprowadzi w końcu nakaz informowania klientów, że produkt jest niegodny z wymaganiami. Prace nad tym zaczęły się daaaaawno temu, ale ostatnio o tym ucichło. Może czas wrócić do tego, lub podobnego, pomysłu.

janek 77

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: janek 77 »

A konsumenci rzeczywiście to owieczki kupujące badziewie i jeszcze się dziwią..

I już wiadomo, że jak będzie
Tomasz Berezowski pisze:nie wykluczam w przyszłości rezygnacji z nadawania ścieżki MPEG-1 Layer2 na kanałach TVN i TVN7 w MUX-2.
Były problemy z producentami bo nie chcieli konsultacji co niektórzy. To testy AC3 przywołają producentów to porządku. Pokornie wróą do tematu.

teoria spisku?
to ładne cliche żeby nim ośmieszyć czyjeś argumenty.

Nietrzeba teoria. Wystarczą fakty.

przecież TVN chyba nie testuje każdego z odbiorników poprzez zmianę całego nadawania.
Czemus test służył..

A jśli tylko 1% gospodarstw używa DVB-T to przecieżnie NIE testowano na ich użytek.
testy były na użytek planów marketingowych TVN.

Zaraz pewnie będzie kampania nowych ofert satelitarnych i pięknych tunerów z bezproblemowym odbiorem DVB-T z NTC. A przy okazji i paru producentów spokornieje

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: Tom345 »

Zmiany - dobrze. Ale jednak małe info puszczone w TV by nie zaszkodziło ;)

Jestem zdecydowanie za dalszymi eksperymentami, oczywiście mieszczącymi się w normach nadawania. I mam nadzieję, że takie nastapią.

Awatar użytkownika
darko_n
Posty: 30
Rejestracja: 23 grudnia 2010, o 19:11
Odbiornik: Samsung UE32F5300,
LG DM2352,
WIWA HD90 jako nagrywarka
Instalacja antenowa: 2 zestawy "siatek" ze wzmacniaczami
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Bytków, Frýdek

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: darko_n »

Tuner DTV-421T (RWT)
kanały: tvn & tvn7 głos OK (DD) bez konieczności ponownego skanowania
dostępne ustawienia audio:
Język 1: POL(AC3)
Język 2: POL(AC3)
ścieżka ozn. Język 1 moim zdaniem głośniejsza
niestety nie wiem, która z nich jest wielokanałowa

Na laptopie z tunerem x3mtv-he2500 na expresscard, głos też OK (nie było też potrzeby ponownego skanowania)
Dla Media Center to Dolby Digital Plus
____
pzdr
Ostatnio zmieniony 13 lutego 2011, o 17:54 przez darko_n, łącznie zmieniany 2 razy.

kampf

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: kampf »

LG 32LH2000

Obie ścieżki wyświetlają się jako DD Polski, nie da się ich rozróżnić, aczkolwiek obie działają prawidłowo. Telewizor dostosował się automatycznie.

arik92

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: arik92 »

darko_n pisze: niestety nie wiem, która z nich jest wielokanałowa
Wielokanałowa jest ta cichsza, czyli druga. Z tym, że 5.1 jest tam tylko wtedy gdy materiał taki dźwięk zawiera, a tak to leci jako 2.0.

janek 77

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: janek 77 »

JaroslawMroczkowski pisze:Statystyki podają, że na razie poniżej 1% gospodarstw domowych wykorzystuje DVB-T jako podstawowe źródło telewizji. Jakaś część z nich niestety ma odbiorniki nie zgodne z wymaganiami.
Trzeba coś zrobić by reszta nie wpadła w tą samą pułapkę. Skoro nie udało się w inny sposób może ten okaże się skuteczny.
Przy takim nasyceniu to argument wydaje się mało prawdopodobny, że chodzi o troskę o te 99%, ktore nie korzysta na razie z DVB-T i wogóle jest nieświadome problemu i naszej dyskusji.

Gdyby argument miał pozory prawdy to nie byłby test tylko stała implementacja w nadawaniu.
to by miało trwały wpływ na decyzje konsumenckie.
A tak to wygląda na przywołanie producentów do "rozmów"

I testy pod swoje plany, które niedługo poznamy wszyscyPrzecież wiadomo, że kazdy chce mieć przewagę nad konkurencją i rozwijać swoje produkty i zarabiać...

Przeciez nikomu nie szkodzi MPEG2 na jednej scieżce i AC3 na drugiej.
Tak rozumiem dążenie do większej kompatybilności.... 8-)

Jeśłi juz nadawcy chcą być tacy przyjaźni dlaczego wzorem HD nie dadzą
1 ścieżka normalna jak to w RP z lektorem
2. ścieżka bez lektora.
Dla mnie nieć będzie obie AC3
np.
lektor AC3 5.1
bez lektora AC3 2.0
Czy odwrotnie
to by była atrakcja ale pewnie planowana tylko dla HD i to płatnego 8-)

miku
Posty: 41
Rejestracja: 25 listopada 2009, o 16:58
Miejscowość: Ostrava
Odbiornik: Sencor SDB 550T,
Instalacja antenowa: STA,Prywatna antena Maximum UHF 14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ostrava,Skrzyczne,Katowice,Opole,Žilina

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: miku »

Evolve Scorpio bez problemu

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: Jarosław Bałuka »

Myślę, że wystarczy już teorii spiskowych, dalsze tego typu dywagacje niczego nie zmienią i żadnej wartości nie wniosą. Wracamy do tematu wątku czyli do informacji o odbiornikach które sobie (nie)radzą z poprawnym odbiorem dźwięku AC-3 i/lub sygnalizacji w strumieniu.

Awatar użytkownika
kasia
Posty: 276
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: kasia »

Czy odbiornik LV6TMPVR4 "wystawia" na euro-złącze dźwięk stereo po downmixie z AC-3, bo gdzieś przeczytałam, że tylko na cinchach jest dźwięk.

jedrek
Posty: 37
Rejestracja: 30 grudnia 2010, o 20:24
Odbiornik: Sony KDL-40HX800
Instalacja antenowa: antena siatkowa + wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Chrzelice

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: jedrek »

Telewizor Sony KDL-40HX800 widzi 2 ścieżki (nie trzeba było nic przestawiać ani ponownie skanować):
- polski Dolby Digital
- polski Dolby Digital.
Niestety, nie mogę sprawdzić, która jest która bo nie mam zestawu kolumn. Domyślnie ustawiona ścieżka jest trochę głośniejsza - pewnie to 2.0.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: RAPIOTR »

Jarosław Bałuka pisze: Wracamy do tematu wątku czyli do informacji o odbiornikach które sobie (nie)radzą z poprawnym odbiorem dźwięku AC-3 i/lub sygnalizacji w strumieniu.
U moich rodziców na Sony Bravia V2500 + moduł transkodujący Neotion dla DVB-T niestety nie działa dźwięk na TVN i TVN7. Już kupować nowy odbiornik ?
Telewizor z 2007 roku :?

Inne Soniacze jakie posiadam serii W ,Z,X śmigają bez problemu

arik92

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: arik92 »

RAPIOTR pisze:
U moich rodziców na Sony Bravia V2500 + moduł transkodujący Neotion dla DVB-T niestety nie działa dźwięk na TVN i TVN7.
W Sony jest chyba tak, że te które mają MPEG 2 obsługują tylko MPEG audio, a te które już mają MPEG 4, obsługują od razu AC3 i E-AC3.
RAPIOTR pisze: Już kupować nowy odbiornik ?
Telewizor z 2007 roku :?
Póki co, chyba nie trzeba. Jutro wraca ścieżka w MPEG.

smiodus

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: smiodus »

dwie małe kwestie:
- czy test jest potrzebny czy nie i w jaki sposób będzie przeprowadzany każda stacja ma prawo podejmować autonomicznie o ile jest w zgodzie z normatywem prawnym, to że w tym przypadku jest zgodna nie znaczy że zostało to zrobione elegancko i klienci mają prawo czuć niesmak, wg mnie jeśli TVN ma ochotę nadawać tylko w AC3 (2.0 / 5.1) to jego sprawa klienci mają do wyboru albo nie oglądać albo patrz punkt kolejny, jeśli byłaby taka decyzja to powinna paść data od której miałoby nastąpić przejście i producenci mieliby szansę na dostosowanie swoich urządzeń jeśli nie patrz dalej,
- sprzedawca sprzętu do odbioru cytat ze strony "dekoder umożliwiający odbiór bezpłatnej Naziemnej Telewizji Cyfrowej DVB-T" w moim mniemaniu powinien spełniać wymogi wymienionego już wyżej rozporżądzenia określającego warunki techniczne do odbioru DVB-T to że się okazało że nie spełnia w jakimś zakresie wg mnie upoważnia do:
* wezwania do usunięcia niezgodności art 8 par 1 Dz.U. z 2002 r. nr 141 poz. 1176,
* odstąpienia od umowy kupna w rozumieniu ustawy art 8 par 4 Dz.U. z 2002 r. nr 141 poz. 1176

Rozumiem pewne rozgorycznie posiadaczy sprzętu który okazał się być niekompatybilny sugeruję jednak skierowanie armat (amunicję podałem do ręki) w kierunku osób za to odpowiedzialnych.

pozdr
S

MJot

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: MJot »

Mam w domu 2 tunery:
NOT LV6 - bez problemu, wszystko zaktualizowane automatycznie, dźwięk obecny

Media-Tech 4158 - ścieżki DD wykryte, brak dźwięku, przez wyjście coaxial na zewnętrzny amplituner DD wykryte, dźwięku brak, zgłosiłem problem z DD do importera, zobaczymy czy podejmą działania poprawiające funkcjonalność

Zablokowany