DVB-T w woj. lubuskim

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: apk »

Podaj model to wtedy będziemy szukać przyczyny a na początek sprawdź połączenie między telewizorem a tunerem i spróbuj podłączyć przez EURO i HDMI

Jacekws

Re: Odbiór Śremu w ŻAGANIU

Post autor: Jacekws »

Mieszkam w Żarach na 4-tym piętrze. Okno mam na pn-wsch. Antena to obcięta siatka na pół ze wzmacniaczem antenowym Philips, podwieszona niewidocznie za szafą. Z Wichowa odbieram mux2 w jakości 100% i 80% siły sygnału. Kilka dni temu rano odebrałem mux3 ze Śremu na 28 kanale. Odbiór trwał kilka godzin i zakończył się. czasem rano pojawia się jeszcze. Żary- Śrem 140 km. Kombinacje z systemami antenowymi nie mają sensu, bo za 2 miesiące będziemy mieli mux1. Pozdrawiam Jacek z Żar

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: DanielK »

Co prawda to analog, ale dziś około godz. 0.25 tak wyglądało TVP 1 i TVP 2 z RTCN Jemiołów ;)
Obrazek

Poza tym już od pewnego czasu daje się zauważyć puzlowanie szczególnie na kanale TVP 1 (k.32).

piroman

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: piroman »

Witam, podpowiedzcie proszę czy jest szansa na odbiór, a jeśli tak to jaką antenę kupić.
Odbiornik znajduje się na os. Zacisze w Zielonej Górze. Blok malutki, 3-piętrowy, mieszkanie niestety na 1 piętrze. Mało tego, okna jedynie na południe i brak możliwości skierowania anteny na dość mocno nadający Jemiołów. Zostaje jedynie Wichów. W linii prostej 21 km, więc niby nie tak dużo. Problemem jest jednak jak myślę niska wysokość montażu anteny i zabudowania wokół które nieco zasłaniają. Do tego, po sprawdzeniu profilu terenu na dvbtmap.eu wychodzi, że niestety Zacisze jest w konkretnym dołku względem nadajnika z Wichowa:

http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 0305916983

Antena siatkowa wystawiona na balkon, BEZ wzmacniacza i BEZ symetryzatora (miałem sam szkielet anteny więc na szybko podpiąłem do niej przewód antenowy i tyle) ściąga śnieżące kanały analogowe (ale w kolorze).

Jakieś pomysły, drodzy Koledzy?

debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: debe »

@piroman na temat anten wszystko masz tutaj:http://www.forum.emitel.pl/viewforum.php?f=39 i tam szukaj pomocy.
Moim zdaniem na Zaciszu nawet na I piętrze DVB-T odbierzesz bez problemu.

piroman

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: piroman »

@debe, dzięki za podanie na tacy czego trzeba. Wstyd, że nie zaglądnąłem tam wcześniej. Dzięki, biorę się za lekturę! :)

Marbi

Jakość tv

Post autor: Marbi »

Witam, od dwóch dni jakość cyfrowej telewizji z Wichowa w Zielonej Górze jest tragiczny. Moc też zmniejszona. Panowie w Wichowie kombinują w urządzeniach lub oszczędzają na prądzie? Nie tak dawno jakość i moc sygnału miałem na poziomie 80 proc., a były i dni, że 99 proc. Dziś np. moc 60 proc., jakość 0. Podobnie wczoraj. Tragedia...

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Jakość tv

Post autor: DanielK »

Witam, podaj jakieś info o Twojej lokalizacji.

Wczoraj w godzinach popołudniowych w Zielonej Górze miernik pokazywał mi sygnał k.41 w normie, nie zauażyłem jakichś odchyleń.

BTW anteny pokojowe nie zawsze działają stabilnie...

Marbi

Re: Jakość tv

Post autor: Marbi »

Okolice os. Piastowskiego, widok bezpośredni na Wichów. Nie mam żadnych budynków na linii ani odbić sygnału. Telewizję cyfrową odbieram od blisko roku. Antena zachowywała się stabilnie, bez uwag. Wzmacniacz ustawiony praktycznie na 0. Jakość odbioru bardzo dobra. Większość czasu to jakość i moc sygnału blisko 90 proc. Trafiają się jednak dni, przede wszystkim w weekendy gdy jakość nadawanego sygnału pada. Tak bylo np. wczoraj wieczorem (piątek, 05.11.20111) ok. 19.00. Dziś rano podobnie. Wydaje mi się, że można tu dyskutować o jakości świadczonych usług przez Emitel. Takiego wątku chyb jeszcze nie ma. A do ogródka tej instytucji można podesłać parę kamyków. Pewnie wiele osób nagły spadek jakości odbioru obarcza winą telewizor bądź antenę lub warunki atmosferyczne (co oczywiście jest możliwe) nie biorąc pod uwagę spadek formy i jakości działania Emitela.

Matteo87

Re: Jakość tv

Post autor: Matteo87 »

Tylko Ty masz problem odbiorczy ale winny jest Emitel. Wymień pokojowy szmelc na antenę i wtedy pogadamy.

Łukash

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: Łukash »

Potwierdzam. Odbiór z Wichowa jest tragiczny. Mam 41,5 km w linii prostej do nadajnika bez żadnych przeszkód i do tej pory miałem moc 100% i jakość 100%. Tak mi się dzieje od tygodnia. Pewnie trwają przymiarki do anten z MUX-1 ale nawet w niedzielę spada moc i jakość chwilowo nawet do 0%.

Matteo87 nie odzywaj się bo pewnie nawet nie wiesz co to jest Wichów :shock: i jesteś z tam jakiegoś vroclavia

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: Jarosław Bałuka »

Nic tam nie robią w Wichowie, a szczególnie w niedzielę.

@Marbi odbiór na antenie pokojowej może być, a może i nie być - to jedna wielka loteria. Zasięgi emisji wyznaczane są dla anten zewnętrznych. Zatem proponuję spróbuj zgodnie z wytycznymi użyć anteny zewnętrznej.

Matteo87

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: Matteo87 »

Łukash pisze:Matteo87 nie odzywaj się bo pewnie nawet nie wiesz co to jest Wichów :shock: i jesteś z tam jakiegoś vroclavia
haha na jakiej podstawie tak twierdzisz? Tak się składa, że wiem gdzie jest Wichów a nawet odbierałem z niego emisje DVB-T. Mam też za sobą testy różnych anten i z doświadczenia wiem, że pokojówki są nieprzewidywalne. Tylko i wyłącznie pasywna antena zewnętrzna jest miarodajna.

Łukash

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: Łukash »

Panie Jarosławie
Niech mi pan więc wytłumaczy spadki mocy sygnału

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Jakość tv

Post autor: Jarosław Bałuka »

Marbi pisze:Witam, od dwóch dni jakość cyfrowej telewizji z Wichowa w Zielonej Górze jest tragiczny.
Czy dobrze rozumiem, mieszkasz w Zielonej G i odbierasz odległy Żagań / Wichów zamiast pobliski Jemiołów?
Łukash pisze:Panie Jarosławie
Niech mi pan więc wytłumaczy spadki mocy sygnału
Chciałbym mieć taką moc, by móc wszystko wytłumaczyć :) A tak poważnie, przyczyn może być kilka. Jeśli wcześniej było ok, a nagle pojawiły się problemy to, wykluczając potencjalnie możliwą zmianę mocy emisji, przyczyną mogą być jakieś zakłócenia. Trzeba zwrócić uwagę na częstotliwość pojawiania się zakłóceń - czy są permanentne czy okresowe, kiedy występują a kiedy ich brak itd.
Z ciekawych przypadków jakie tu na forum odnotowaliśmy to:
- lampa uliczna włączana wieczorem
- domowy router WiFi lub dongle WiFi wpięty do telewizora
- telefon komórkowy
- telefon bezprzewodowy sąsiadów
.. i wiele innych, pewnie jeszcze możnaby coś dopisać.

Matteo87

Re: Jakość tv

Post autor: Matteo87 »

Jarosław Bałuka pisze:
Marbi pisze:Witam, od dwóch dni jakość cyfrowej telewizji z Wichowa w Zielonej Górze jest tragiczny.
Czy dobrze rozumiem, mieszkasz w Zielonej G i odbierasz odległy Żagań / Wichów zamiast pobliski Jemiołów?
Z Zielonej do Wichowa jest 20 km a do Jemiołowa 50.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: Jarosław Bałuka »

No w sumie racja. Nie wiem jak ukształtowanie terenu ale może większa moc z Jemiołowa pomogłaby tu.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Jakość tv

Post autor: DanielK »

Jarosław Bałuka pisze:Czy dobrze rozumiem, mieszkasz w Zielonej G i odbierasz odległy Żagań / Wichów zamiast pobliski Jemiołów?
Generalnie wygląda to tak, że około 70% miasta ma lepszy sygnał z Jemiołowa, a ok 30% lepszy sygnał z Wichowa - z prostego powodu - Jemiołów jest zasłonięty wzniesieniami terenu.
W kilku rejonach jest problem by odebrać coś z któregokolwiek nadajnika - sygnał jest ale puzluje - dobry odbiór np. tylko z k.10 i k.51 z RTON ul. Ptasiej. Może w przyszłości warto byłoby rozważyć doświetlenie z ul. Ptasiej?

debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: debe »

@Marbi i @Łukash, Wichów i Jemiołów nadają bez zmian, siła/jakość:100/100. Sprawdzić swoje instalacje antenowe.

Marbi

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: Marbi »

Z problemem słabej jakości odbioru poradziłem sobie obracając antenę z Wichowa na Jemiołów. Przeniosłem ją może o 40 cm. I mam: moc sygnału 90, jakość 82. Pozdrawiam....

Zablokowany