DVB-T z RTON LUBLIN RAABEGO

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: plecho1 »

Moja trzyletnia córeczka oglądała właśnie ulubione Jedynkowe przedszkole. Masakra!

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: Anduraki »

nie wiem co chciałeś wyrazić w temacie

odnośnie mux3 w arkuszu od UKE ze zgodami na nadawanie jest dalej 0,7kw
co ciekawe są już jakieś zgody na czwarty multiplex
u nas ma być nadawany z komina na Wrotkowie

szczegóły w załączniku http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=107034#p107034

krzychwi

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: krzychwi »

MUX 4 to będzie Telewizja Mobilna CP , jest tam wpisany operator : INFO-TV-OPERATOR Sp. z o.o.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: Anduraki »

ale jest tam napisane DVB-T a nie DVB-H
więc nie jest to mobilna telewizja raczej

dziwi mnie informacja na temat polaryzacji czemu jest tam V a nie H

suromarek

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: suromarek »

MUX 3 nadaje i będzie nadawać w polaryzacji H
W pliku są dwa nadajniki które będą nadawać mux 4 :
- Lublin / GIGA moc 3 kW kanał 49
- Lublin / Wrotków moc 8 kW kanał 49
Nie chcę nazywać sprawy po imieniu ale jest to chamstwo bo lepiej dać Solorzowi moc 8 kW na kanały płatne niż wszystkim mieszkańcom dostęp do kanałów tvp

p-b
Posty: 282
Rejestracja: 9 października 2010, o 22:26

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: p-b »

;)
Ostatnio zmieniony 20 maja 2012, o 23:16 przez p-b, łącznie zmieniany 1 raz.

suromarek

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: suromarek »

To przecież ja wiem że dopiero w 2014 roku mux 3 przejdzie na wieżę w Piaskach tylko dziwi mnie dlaczego mocy nie zwiększono

p-b
Posty: 282
Rejestracja: 9 października 2010, o 22:26

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: p-b »

;)
Ostatnio zmieniony 20 maja 2012, o 23:16 przez p-b, łącznie zmieniany 1 raz.

suromarek

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: suromarek »

Ja już pisałem na forum że kanałów jest 69, trzeba mieć tylko chęci i ruszyć głową ale urzędnikom ich zabrakło.
Można tvp1 w Dęblinie przenieść na inny kanał itd, itd ... .

ramolo

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: ramolo »

ks41 pisze:Dziwne, ja odbieram z odległości 100 km i jest super.
Spróbuj ręcznie wyszukać mux.
a ja mam problem z odbiorem, kupiłem niedawno antenę siatkową i nie mogę złapać sygnału z ul. Raabego. Mieszkam na czubach i z Piask mam idealny sygnał i moc a z ul. Raabego gdzie jest bliżej nic zero procent!!!
czy ktoś pomoże?

edit/

michcio

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: michcio »

Raabego nadaje kierunkowo na wschód więc na Czubach może nie odbierać.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T z RTON LUBLIN RAABEGO

Post autor: Anduraki »

A w sumie, czy nie można by poprosić przedstawicieli Emitela, żeby udzielili nam porady w sprawie tego, jak z punktu technicznego to wygląda, czy nie dałoby się wystosować pisma/petycji do UKE, aby przeniósł w rykach TVP1 na inny niekolizyjny kanał, a u nas wprowadzić dookolne nadawanie z wyższą lub taką samą mocą? Zbliża się euro - ci co nie mają mux 3 nie będą mogli oglądać TVP2 HD.

mikar1

Re: DVB-T z RTON LUBLIN RAABEGO

Post autor: mikar1 »

Nie znam się na technologii telewizji analogowej i cyfrowej ale, mnie jako laika uderza jedna rzecz.
Teza jakoby taki a nie inny zasięg, siła i kierunek nadawania MUX3 były spowodowane nadajnikiem TVP z Ryk jest dla mnie cokolwiek dziwna.
Mieszkając w Elizówce MUX3 nie odbieram, ale nie odbieram również TVP z Ryk. Sprawdzałem to na antenie siatkowej a teraz po zakupieniu ATX91 na nim sygnał nie pozwalający na komfortowy odbiór, kierując antenę bezpośrednio na Ryki. Dalej, wiem że osoby mieszkające w Puławach, Górze Puławskiej jak i Bronowicach ( miejscowość za Góra Puławską na trasie Góra Puławska - Dęblin. TVP odbierają z Piask a nie Ryk, oczywiście mając zasięg obu nadajników ale, silniejszy sygnał jest na Piaskach.

Tak więc reasumując czy ktoś związany z Emitelem, UKE, czy innym podmiotem odpowiedzialnym za nadawanie MUXów, ich kanały oraz zasięg mógł by mi wyjaśnić:

1. jaki konflikt wywołało by nadawanie z Raabego MUX3 z obecną siłą 0,7 w systemie dookulnym. Ten sygnał by i tak nie dosięgnął Puław, które mogą być potencjalnym odbiorcą Ryk.
2. Dalej, czy na RTON Raabego znajdują się anteny MUX skierowane kierunkowo na wschód czy też może jest tam zamontowany osprzęt pozwalający w każdej chwili uruchomić nadawanie w innych kierunkach, w tym kierunek północny (Czechów, Nasutów, Jakubowice, Elizówka.
3. Czy poniesienie kosztów takiego uruchomienia leży po stronie Emitel czy też TVP do której w pełni należy MUX3.
4. Czy TVP lub też Emitel może ze względów technicznych finansowych logistycznych lub innych zależeć na możliwie późnym włączeniu.
5. Czy przy zachowaniu siły sygnały 0,7 na wschód możliwe jest jednoczesne uruchomienie nadawania na tym samym kanale w innych kierunkach ze zmniejszoną mocą np 0,3-0,5 dla pokrycia zasięgiem aglomeracji Lubelskiej?

Prosił bym o odpowiedź.

Bartt

Re: DVB-T z RTON LUBLIN RAABEGO

Post autor: Bartt »

Ja mogę tylko dodać że dane o systemach nadawczych (w tym i Emitela) można sobie podejrzeć w wykazie pozwoleń tv na stronach UKE: http://www.uke.gov.pl/uke/redir.jsp?pla ... s&id=53260

Wynika z niego że na Raabego są 2 systemy antenowe:

- dookólny umieszczony na wysokości 90 metrów z którego lecą TVN i TV4 oznaczony jako 2x4 - 2 piętra po 4 anteny co widać ładnie tu: http://radiopolska.info/galeria/index.p ... bego_1.jpg

- kierunkowy umieszczony na wysokości 60 metrów oznaczony jako 1x1 czyli pewnie jest to system antenowy umieszczony tylko od wschodu i promieniujący tylko na wschód

Tak więc wynika z tego że jest możliwość przełączenia na dookólny system antenowy.

A jeśli chodzi o zakłócanie się analog/cyfra to jakoś w innych przypadkach za bardzo się tym nikt nie przejmuje, czego przykładem jest mux-2 na k36 ze św. Krzyża vs TVP2 z Tarnawatki, czy Polsat na k48 z Rzeszowa vs mux-1 z Przemyśla itd. Zresztą jak taki mux 0,7kW ma zaszkodzić analogowi 200kW.
A tak w ogóle to ludzie mają przestawiać się na cyfrę i jakby zobaczyli gorszy analogowy sygnał, to może by to ich do tego skłoniło bardziej niż te nic nie wnoszące spoty w tv :).

linkers
Posty: 17
Rejestracja: 30 kwietnia 2011, o 09:34
Odbiornik: NBOX, ARIVA HD COMBO, DONGLE USB
Nadajnik - obiekt nadawczy: Lublin / Piaski / Raabego

Re: DVB-T z RTON LUBLIN RAABEGO

Post autor: linkers »

może w końcu uda się na kogoś nacisnąć by tego Raabego trochę bardziej rozdmuchać by siał chociaż 1kW dookólnie.. może Emitel podpowie gdzie się zwrócić i gdzie zapukać by przed euro zdążyć jeszcze ze zwiększeniem mocy..

mikar1

Re: DVB-T z RTON LUBLIN RAABEGO

Post autor: mikar1 »

@linkers
Euro to akurat możesz oglądać spokojnie na MUX1 z Piask Raabego nie jest do tego potrzebne.

@Bart
Z takich zakłócających się to bliższy przykład Chełm gdzie MUx i TV4 ida na tym samym kanale
Ja aż tak za wzmocnieniem nie jestem co za systemem dookulnym, 0,7 w dookulnym by wystarczyło do pokrycia aglomeracji Lubelskiej a tylko o to mi chodzi. Oczywiście im sygnał silniejszy tym lepiej i za 100KW bym się nie obraził:D
Obawiam się, że zwiększanie zasięgu MUX3 może się odbyć w ostatnim możliwym terminie. Kanały z MUX3 to TVP. Gdzieś na forum wpadłem na info że miesiąc nadawania w MUX to koszt Mln złotych, nie wiem czy to prawda czy nie, załóżmy że prawda. Więc dla TVP nadającego powiedzmy 6 kanałów daje to 6mln zł miesięcznie razy 12 miesięcy daje nam 72 miliony (jeśli milion rocznie to mamy i tak 6 milionów). Dla telewizji która ma stratę w wysokości 80 milionów złotych pomimo dotowania przez państwo i dochodów z reklam nawet nadawanie jednego kanału więcej to potworne obciążenie.
TVP będzie chciało uruchomić muxy w ostatnim możliwym terminie:/

linkers
Posty: 17
Rejestracja: 30 kwietnia 2011, o 09:34
Odbiornik: NBOX, ARIVA HD COMBO, DONGLE USB
Nadajnik - obiekt nadawczy: Lublin / Piaski / Raabego

Re: DVB-T z RTON LUBLIN RAABEGO

Post autor: linkers »

Euro mogę oglądać z Piask - to prawda ale TYLKO w MUX3 będzie dostępny TVP2 HD.. na "dwójce" też będą mecze i na 48 calowym TV zdecydowanie lepsza będzie jakość odbioru tej "dwójki" z MUX3 i niż standardowej wersji z Piask.

mikar1

Re: DVB-T z RTON LUBLIN RAABEGO

Post autor: mikar1 »

@linkers
Nie wiem jak będzie wyglądała różnica optyczna między SD i HD w NTC ale jeśli tak jak na satelicie to nie ma się o co martwić brakiem 2HD. Zreszta mecz jak mecz trawa zielona piłka łaciata co za różnica w jakim bitrate, no ale ja nie jestem fanem piłki kopanej to mogę tego nie rozumieć.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T z RTON LUBLIN RAABEGO

Post autor: Anduraki »

Pisałem do Pana Jarosława Mroczkowskiego w tej sprawie - napisał mi, że jeśli już to musimy napisać w tej sprawie do TVP i on może się zwrócić do UKE w związku z tym.

Co do TVP1 z Ryk to mieszkając w lublinie odbieram mocno śnieżący sygnał TVP1 na tym kanale, ale również oprócz tego odbieram 2 inne TVP1 na innych kanałach - wszystkie równie dobrze śnieżą - a od TVP2 to powinniśmy świecić tak dobrze odbiera, a to oznacza, że mega wysoka moc promieniowania na tym jest oO.

Ja bym był za napisaniem takiego pisma, ale kto to zrobi - nas pewnie nikt nie wysłucha bo jesteśmy za mali, żeby takie sprawy załatwić. Chyba za mało nas, żeby się zebrać i napisać petycję z podpisami w tej sprawie. Jakby powstał list z ręki kogoś z Emitela do TVP w tej sprawie to ja się z wielką chęcią pod tym podpiszę - tylko czy komuś się będzie chciało zajmować interesem nieokreślonej grupki osób która by chciała być w zasięgu mux3 w okolicach Lublina.

O co walczymy? o możliwość oglądania TVP2 HD w trakcie euro.

Pozdrawiam.

p.s. szczerze mówiąc to nawet mogliby wywalić tymczasowo TVP INFO z pierwszego muxa(na czas trwania euro), żeby dać TVP2 HD

mikar1

Re: DVB-T z RTON LUBLIN RAABEGO

Post autor: mikar1 »

TVP Info nie możesz wyrzucić bo zawiera ono pasmo regionalne a po zniesieniu pasma regionalnego z tvp2 jest jedynym kanałem zapewniającym dostęp do telewizji regionalnej więc zawiesić nie można.

Tak sobie myślę że jakby zrobić taką petycję wydrukować i przelecieć się po podlubelskich wsiach to pare tysięcy byś zebral a jakbyś powiedział że z tego nadajnika TV Trwam może nadawać to jeszcze troche w niedzielę starszych osób by się wpisało.

Zablokowany