DVB-T z RTON LUBLIN RAABEGO

ewam

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: ewam »

Szanowni Forumowicze - Panowie, z góry przepraszam, że poziomem swojej wiedzy nie dorastam wam do pięt, i to o co chcę zapytać jest jest być może banalne. Ale po kolei.
28 kwietnia wyjechałam na długi weekend z Lublina, a po powrocie 4 maja kompletnie nie mogę odbierać tvp1, a i tv4 działa dużo słabiej.
Odbieram sygnał na zwykłym 15 calowym telewizorku, przy pomocy anteny pokojowej z napisem "12-35dB" - taka studencka prowizorka, za kablówkę nie chcę płacić. Mieszkam na Puławskiej i skierowaną ją miałam/mam przez okno (na parapecie) w kierunku wschodnim (równolegle do Popiełuszki czy Racławickich w kierunku do centrum), 1 piętro a wokoło bloki i drzewa. Ale do niedawna było w porządku. A teraz bida.
Co teraz mam zrobić? Mam zmienić antenę? Zmienić ustawiania tvp1 na jakiś inny kanał niż dotychczasowy (chyba nr 25)? Poradźcie coś, bo jestem bezradna? Zaznaczam że nie mam innego okna do wykorzystania?
Z góry Panom dziękuje za odpowiedź i pomoc.
Ewa M.

DVB-T

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: DVB-T »

Jeśli odbierasz TVP1 na kanale 25 to nic dziwnego, że odbiór siadł, bo na tej częstotliwości uruchomiono MUX3 cyfrowej telewizji z Lublina. Poszukaj TVP1 na kanale 9. Jest on nadawany z miejscowości Piaski. I taka uwaga - w polaryzacji pionowej, więc antenę również musiałabyś postawić w pionie. No jest jeszcze jedno rozwiązanie - zakup tunera do odbioru telewizji cyfrowej. Na allegro od około 160 zł. Miałabyś paczkę 5 programów TVP (w tym TVP1, 2 i info), a od lipca 8 komercyjnych (TVN, Polsat i inne)

DVBManiak

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: DVBManiak »

Ja bym polecał zakup tunera skoro nie masz innego okna do wykorzystania. Do tego będziesz za darmo odbierać aż 13 kanałow cyfrowych. Polecam ten wątek http://forum.emitel.pl/viewforum.php?f=36 tu znajdziesz opinie o dobrych tunerach DVB-T. I takie urządzenie musi mieć kompatybilność z MPEG-4. Jeśli się na tym nie znasz to zapytaj w sklepie albo wybierz np. ten tuner jest godny polecenia http://www.dvbsklep.pl/notonlytvlv6tmpvr4pvr-p-165.html
Skoro na antenie pokojowej wszystko dobrze szło to może nie będzie trzeba nic zmieniać. Pozdrawiam i powodzenia

dvbt

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: dvbt »

Witam na forum!

robiłem trochę testów z zasięgiem mux 3 w lublinie, potwierdzają one zasięg mapki.

dane zebrane od znajomych
Marysin antena kierunkowa na Rabego - brak odbioru sygnału
Lublin Ułanów - antena dvbt od tunera usb wysuwana odbór śladowy - uniemożliwia oglądanie
Lublin Dragonów (wieżowiec 6 pietro)- jw. brak odbioru.
Lublin /Hajdów -antena i tuner dvb-t usb odbiór bdb. sygnał na max - antena na parapecie (poziomo), pionowo sygnał praktycznie zanika. Obiór w pomieszczeniu sygnał słabnie ale umożliwia względny odbiór.
Lublin Agatowa/Burysztynowa - brak odbioru sygnału

Mari

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: Mari »

Ja planuje kupić sobie tuner DVB-T pod fabryczna nawigację MMI (RNS-E) w audi. W ramach mojego testu pojeździłem dziś po mieście z laptopem i tunerem DVB-T z antenka na dachu i jest tragicznie. Telewizję oglądać można jedynie w promieniu ok. 2 km od Raabego i to zazwyczaj w czasie postoju. Gdy auto jedzie, sygnał się rwie. Widziałem na youtube, że w niemczech nawet przy prędkości 250 km/h (autostrada) sygnał TV jest bez zakłóceń. Pierwszym rozczarowaniem jest DVB-H, które chyba przeszło do historii, a teraz będzie DVB-T, którego oglądanie będzie możliwe jedynie z idealnie ustawionych anten stacjonarnych z mocnymi wzmacniaczami. Co Wy na to?

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: Tom345 »

Przypomnę tylko, że emisja jest prowadzona z miejskiego nadajnika z mocą 700 watów, które dodatkowo mają wycięcia w wielu kierunkach ze względu na zakłócenia z innych nadajników ościennych.
Nie ma co się sugerować przy takich parametrach emisji.

DVB-T

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: DVB-T »

Mari pisze:Ja planuje kupić sobie tuner DVB-T pod fabryczna nawigację MMI (RNS-E) w audi. W ramach mojego testu pojeździłem dziś po mieście z laptopem i tunerem DVB-T z antenka na dachu i jest tragicznie. Telewizję oglądać można jedynie w promieniu ok. 2 km od Raabego i to zazwyczaj w czasie postoju. Gdy auto jedzie, sygnał się rwie. Widziałem na youtube, że w niemczech nawet przy prędkości 250 km/h (autostrada) sygnał TV jest bez zakłóceń. Pierwszym rozczarowaniem jest DVB-H, które chyba przeszło do historii, a teraz będzie DVB-T, którego oglądanie będzie możliwe jedynie z idealnie ustawionych anten stacjonarnych z mocnymi wzmacniaczami. Co Wy na to?
Tak jak kolega Tom napisał, jest to tymczasowa emisja z mikroskopijną mocą. Jak to się mówi - lepszy rydz niż nic. W lipcu będziesz miał MUX2 z RTCN Lublin Piaski i zobaczysz, że odbiór będzie znacznie łatwiejszy. Jednak i to nie zagwarantuje Ci stałego odbioru w samochodzie, bo parametry emisji w PL są inne niż w D, tak aby na jednym MUX zmieścić więcej kanałów i w lepszej jakości, ale kosztem łatwości odbioru. To tak w uproszczeniu.
Jak chcesz dowiedzieć się więcej o odbiorze mobilnym to poszukaj w wątku warszawskim

KraczyKruk

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: KraczyKruk »

Witam wszystkich forumowiczów!

Na samym początku chciałem prosić byście wybaczyli mi brak fachowej terminologii - jak to mówią to nie moja działka :)
Na domowym telewizorze (Sony KDL32V5500) łapiemy bez problemu MUX3 - przy czym nie posiadamy żadnej anteny zewnętrznej czy wzmacniacza - sygnał mamy z TV kablowej Świdnik. Wszystko działa naprawdę ładnie - od czasu do czasu są jakieś załamania w obrazie, ale to pewnie wina niewielkiego przekaźnika. Postanowiłem więc sprawdzić jakość odbioru na moim monitorze (LG M2380DF-PZ z tunerem MPEG4), ale... nic nie wskórałem LG nie odnajduje tych kanałów. Wyszukiwałem ręcznie, automatycznie, przewertowałem jeszcze raz instrukcję i nadal jestem w martwym punkcie.
Czy coś jest nie tak z moim monitorem? Macie jakieś sugestie?

Tutaj załączam jeszcze specyfikę mojego TV:
http://www.sony.pl/product/tv-80-32-lcd ... nicalSpecs

oraz monitora LG M2380DF-PZ:
http://www.lg.com/pl/sprzet-komputerowy ... 0DF-PZ.jsp

Awatar użytkownika
ks41
Posty: 402
Rejestracja: 27 stycznia 2011, o 16:30
Miejscowość: Międzyrzec Podlaski
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Siedlce/Łosice

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: ks41 »

Spróbuj lepszą antenę podłączyć.

KraczyKruk

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: KraczyKruk »

No tak, ale skoro wszystko dobrze działa na TV, to chyba antena lepsza nie potrzebna - problem z monitorem?

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: blockbuster »

Każdy odbiornik różni się czułością głowicy. Widocznie twój Sony ma czulszą głowicę od LG i przy słabym sygnale MUX3 ten drugi sobie po prostu nie radzi.

KraczyKruk

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: KraczyKruk »

Czy kiedy zostanie uruchomiony sygnał z Piask będzie silniejszy tak że LG go złapie? I czy lepszej jakości przewód antenowy coś by pomógł?

JKE

Odbiór MUX-3 z Raabego(Lublin)

Post autor: JKE »

Problemem jest odbiór z kierunku południowo-wschodniego, ponieważ na tym samym kanale(25)
i z ta samą polaryzacją nadają Ryki (200kW). Rozwiązałem ten problem przez zastosowanie dwóch anten umiesczonych w odpowiedniej odległości. Odlegość anten zależy od kąta między nadajnikami w Lublinie i w Rykach liczonego w punkcie ustawienia anteny odbiorczej.

JKE

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: JKE »

Uzupełnienie.
Przy kątach większych niż 40 stopni nie ma potrzeby stosowania anteny podwójnej.
Przy kątach mniejszych niż 5 stopni poprawienie jakości może być problematyczne.
Odległóść osi anten oblicza się dzieląc pół długości fali przez sinus kąta.

Anteny ustawione równolegle obok siebie.

rkomsa

Re:Kraśnik

Post autor: rkomsa »

W kraśniku możesz odbierać z Lublina z Raabego ja mieszkam w Zakrzóweku i odbieram

ladycstar

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: ladycstar »

Na ul. Glinianej z anteny pokojowej 360o na której tylko tv4 odbiera i czasami tvn - jakość cyfrowy jest idealny.
Na dzielnicy Dziesiąta (Kunickiego) jakość cyfrowa idealna czy to ze zwykłej anteny zewnętrznej czy wewnętrznej słabej jakości.

JKE

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: JKE »

W kraśniku możesz odbierać z Lublina z Raabego ja mieszkam w Zakrzóweku i odbieram
Zakrzówek to kierunek południowy, kąt około 40 stopni i korzystny profil terenu (Ryki zasłonięte)

pgrzegor

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: pgrzegor »

dvbt pisze:Witam na forum!

robiłem trochę testów z zasięgiem mux 3 w lublinie, potwierdzają one zasięg mapki.

dane zebrane od znajomych
Marysin antena kierunkowa na Rabego - brak odbioru sygnału
Lublin Ułanów - antena dvbt od tunera usb wysuwana odbór śladowy - uniemożliwia oglądanie
Lublin Dragonów (wieżowiec 6 pietro)- jw. brak odbioru.
Lublin /Hajdów -antena i tuner dvb-t usb odbiór bdb. sygnał na max - antena na parapecie (poziomo), pionowo sygnał praktycznie zanika. Obiór w pomieszczeniu sygnał słabnie ale umożliwia względny odbiór.
Lublin Agatowa/Burysztynowa - brak odbioru sygnału
Na ul. Agatowej (Lublin), blisko pętli autobusowej odbieram dość dobrze sygnał mux-3 z ul. Raabego.
Moja antena to : ANTENA TELEWIZYJNA TV ASR 860 P25 DIGIT HD TELMOR
Z Piast mux2 mi łapie sygnał na 100%, bez względu jak ustawię antenę. Aby jednak odbierać TVP1/2 z mux3 musiałem dokładnie ustawić antenę w kierunku nadajnika.
Testowałem też na innej mniejszej antenie i wówczas z mux3 nie odbierało, natomiast Piaski trzeba było dobrze ustawić.

TomaszPawel

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: TomaszPawel »

Raport z Relaksowej 4:

Odbierają wszystkie kanały z MUX 2.

Nie odbiera nic z MUX 3

Odbiór poprzez Not Only TV Tuner DVB-T LV5TDelux USB 2.0 na dołączonej antence. Co ciekawe antenka nie jest ukierunkowana ani na Piaski ani na Raabego - balkon nie ma widoku na te nadajniki.

alexy55

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: alexy55 »

Witam

Mam pytanie czy w 4 etapie to wiadomo z jakiego nadajnika będzie nadawany mux3?

Przeniosą czy zwiększą moc na raabego?

Zablokowany