Możliwe kolizje z analogiem podczas startu 4 etapu MUX-2

informacje techniczne związane z wdrażaniem drugiego multipleksu DVB-T
Bartt

Możliwe kolizje z analogiem podczas startu 4 etapu MUX-2

Post autor: Bartt »

Ponieważ to mój pierwszy post na tym forum więc witam wszystkich i od razu przechodzę do rzeczy.

Zbliża sie termin uruchomienia dużej ilości nadajników w 4 etapie MUX-2, no i niestety wygląda na to, że w niektórych przypadkach mogą być problemy z odbiorem z powodu kolizji z analogiem w obszarach jego odbioru

Przykłady:

Kanał 36

ma być: MUX-2 Kielce / Święty Krzyż - moc 50kW

a jest: TVP2 Zamość / Tarnawatka - moc 300kW

Kanał 23

ma być: MUX-2 Tarnów / g. Sw. Marcina - moc 50kW

a jest: TVP2 Lublin / Piaski moc - 500kW

Wiadomo że blisko tych nadajników MUX2 odbiór będzie ok, ale np. przy większej odległości może być problem. Przykładowo jeśli chodzi o mnie to liczę na odbiór MUX2 ze Swiętego Krzyża, ale mam wątpliwości pomimo bardzo dobrego odbioru analogu stamtąd (TVP1 K28, TVP1 K38), ponieważ równie dobrze odbieram TVP2 z Zamościa na kanale 36 na którym ma właśnie wystartować MUX-2 z Kielc.

W sumie to nie rozumiem dlaczego nie można tu wykorzystać choćby na okres przejściowy takich kanałów jak 33, 34, 37, 44, 47, 49, że nie wspomne o takich "rodzynkach" jak kanały 45, 46, 54 i 55 które są w niewielkim stopniu wykorzystywane. Czy ktoś wie czemu nie można wykorzystać tych kanałów :?: Czy gdzieś w innym obszarze Polski jest już taka sytuacja i jak wygląda odbiór :?:

Pozdrawiam
Bartt

DVBManiak

Re: Możliwe kolizje z analogiem podczas startu 4 etapu MUX-2

Post autor: DVBManiak »

Myślę że nie będzie większych problemów z odbiorem dvb-t. Cyfra raczej wyprze analog. 50kW ze Świętego Krzyża (to tak jakby 500kW analogu) spokojnie powinno załatwić sprawę. Do tego z tego obiektu są wybitne warunki propagacyjne. Jeśli chodzi o drugi przypadek myślę będzie podobnie. A z k.52 też będzie przecież mux 2 z Zamościa 25kW. To samo z Lublinem / Piaski będzie z k.21 100kW. Więc analog sobie odbieraj wtedy np. ze Świętego Krzyża te TVP1 i 2, a Muxa bd miał na k.36 albo na k.52 z Zamościa. Nie widzę tu problemów. Poczytaj sobie jeszcze tu http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... ania-mux-2 i zobacz tu http://www.dvbtmap.eu/. Pozdrawiam

DVB-T

Re: Możliwe kolizje z analogiem podczas startu 4 etapu MUX-2

Post autor: DVB-T »

Trudno powiedzieć jak to będzie. Ja mam sytuację nieco zbliżoną. Mianowicie odbieram MUX1 i analogowy CT1 z czeskiej Cernej Hory na kanałach odpowiednio 40 i 23 (odległość 95 km). Tymczasem 55 km ode mnie jest RTCN Opole/Chrzelice nadający na kanale 23 TVP2 z mocą 600 kW i na kanale 40 TVP1 z mocą 700 kW. Efekt jest taki, że przy ustawieniu anteny na Cerną Horę mam bezproblemowy odbiór MUX1 z kanału 40 oraz niezły odbiór CT1, z nałożonym "duszkiem" TVP2. Nadajnik w Chrzelicach jest prawie centralnie z tyłu. Dodam jeszcze, że na kanale 57 jest polsat z mocą 250 kW i po przekręceniu anteny na Chrzelice jego odbiór oceniam na 4 (separuje mnie od RTCN Chrzelice niewielkie wzgórze około kilometr za moim domem - dalej teren płaski)

DVBManiak

Re: Możliwe kolizje z analogiem podczas startu 4 etapu MUX-2

Post autor: DVBManiak »

To wszystko jest jakieś nieprzemyślane. Tak to jest jak się zostawia analog w miejscu, gdzie już jest cyfra. Takie rzeczy tylko u nas. Jeżeli u mnie mux-2 startuje w lipcu też ze Ślęży z k.58 to też k.59 Polsat 800kW może zakłócać. Powinni zmniejszyć wtedy moc analogu. Ciekawe właśnie jak to będzie.

DVB-T

Re: Możliwe kolizje z analogiem podczas startu 4 etapu MUX-2

Post autor: DVB-T »

W takiej sytuacji nie powinno być zakłóceń. Jak przeanalizujesz rozkład kanałów na poszczególnych obiektach to zobaczysz, że takich sąsiedniokanałowości będzie mnóstwo. Kolega Vari mówił coś, że u nich w Szczecinie przy sąsiedniokanałowej emisji w analogowym przekazie trzeszczy dźwięk na niektórych telewizorach. Trudno - ludzie szybciej przestawią się na cyfrę. Przecież na Dolnym Śląsku już teraz odbieramy Polsat na k.59 i MUX3 czeski z Cernej Hory na k.60. Ja u siebie z tego powodu żadnych nieprawidłowości czy problemów nie odnotowałem. A warto zaznaczyć, że MUX2 na k.58 będzie otoczony polsatem analogowym z dwóch stron - Ślęża k.59 800 kW i Chrzelice k. 57 250 kW - zasięgi obu nadajników na znacznym terenie się pokrywają.

Więc powiem raz jeszcze - gdyby nie takie sąsiedniokanałowe emisje nie dałoby się bez wyłączania analogu uruchomić dwóch ogólnokrajowych pokryć dla MUX1 i MUX2.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: Możliwe kolizje z analogiem podczas startu 4 etapu MUX-2

Post autor: twmichal »

Najwięcej problemów będzie na południu kraju. Tam z kilku przygranicznych lokalizacji MUX-2 będzie na k.61, takim samym jak słowacki MUX-1 z Kralovej Holi. Od Kralovej Holi do Prehyby jest tylko 60km.
Jak widać ogromne problemy, dotyczące odbioru tv i radia na Sądecczyźnie (zwłaszcza w rejonie Krynicy) i ogólny tłok na skali na południu kraju niczego UKE nie nauczyły. Ale to miejsce jest zdominowane przez satelity jak żadne inne w Polsce.

Idąc dalej na zachód mamy Katowice i k.51 dla MUX-3 oraz MUX na k.51 z Pradziada z mocą 100kW. Tam również wielokrotnie były omawiane problemy doboru częstotliwości i zakłócenia pochodzące od czeskich stacji.
Dodam jeszcze, że w czasach, gdy Nova nadawała na k.53 z Pradziada, mogli ją oglądać mieszkańcy Tarnowa i wszyscy w zasięgu sygnału z G. Św. Marcina. A to dlatego, że Polsat retransmituje sygnał na k.53 z Chorągwicy. Przy tropo pojawiały się "duszki" a kilka razy zdarzyło się, że sygnał TV Nova wyparł Polsat. Przy braku TVP3 z Chorągwicy mogłem całkiem nieźle odbierać CT2, a to będzie ze 250km ode mnie!

Podsumowujac - nie ma szans się "siłować" z obiektami z Czech i Słowacji, które stoją na wysokich, eksponowanych szczytach a ich zasięg wynosi nawet 200km.

p-b
Posty: 282
Rejestracja: 9 października 2010, o 22:26

Re: Możliwe kolizje z analogiem podczas startu 4 etapu MUX-2

Post autor: p-b »

;)
Ostatnio zmieniony 20 maja 2012, o 22:47 przez p-b, łącznie zmieniany 1 raz.

Bartt

Re: Możliwe kolizje z analogiem podczas startu 4 etapu MUX-2

Post autor: Bartt »

Wiadomo że część problemów bedzie można rozwiązać odpowiednio kierunkową anteną, ale co ma zrobić np. ktoś kto bedzie miał w linii prostej 2 nadajniki, jeden DVB-T, a drugi analog nadające na tym samym kanale? Podejrzewam że odbiór może być niemożliwy lub utrudniony. Przykładowo osoby mieszkające na południe i zachód od Rzeszowa odbierają na k.53 czasem TVN z Baranówki, czasem Polsat z Zamościa, a najczęściej nie dający się oglądać "mix" obu kanałów bo ktoś nie przewidział że sygnał z Zamościa "doleci" z odległości 100km.

Co ciekawe po przestudiowaniu planu docelowego nadawania MUX-2 też pojawiają się "kolizje" między nadajnikami.

Przykład 1:

Kanał 32 (plan docelowy)
RTCN Rzeszów / Sucha Góra moc 50kW
SN Solina / G. Jawor moc 20kW

Obie powyższe stacje będą pewnie pracować w trybie SFN

ale co robi tu na tym samym kanale (k.32):

RTCN Zamosc / Tarnawatka moc 50kW

czy to bedzie działać? Bo przy tej odległości (ponad 100km) i założonych parametrach modulacji nie ma tu mowy o SFN i chyba Zamość bedzie pogarszał odbiór SG i vice versa.

Przykład 2 (specjalnie dla DVBManiak :) który czeka na emisję ze Ślęzy)

Kanał 58 (plan docelowy)

RTCN Wrocław / Ślęza moc 100kW
RTON Kłodzko / Czarna Góra moc 20kW
Obie powyższe stacje będą pewnie pracować w trybie SFN

ale pojawia się:
RTON Wisła / Skrzyczne moc 30kW na tym samym kanale (k. 58)

Na razie na Skrzycznem jest kanał 38 ale docelowo ma być 58 co oznacza pewnie sytuacje jak opisaną wyżej z kanałem 32.

Jeśli moje obawy są nieuzasadnione to przepraszam za zamieszanie :oops:
Choć sądząc po poście kolegi p-b problemy mogą być :?

Awatar użytkownika
gorki
Posty: 234
Rejestracja: 6 marca 2009, o 13:26
Odbiornik: Samsung 40cali
Instalacja antenowa: Antena własnej konstrukcji.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN CHORAGWICA

Re: Możliwe kolizje z analogiem podczas startu 4 etapu MUX-2

Post autor: gorki »

Kolego jestes w wielkim bledzie emisja mux2 z Choragwicy oraz podejrzewam z gory Marcina w Tarnowie bedzie miec charakter kierunkowy wiec nie siej dezinformacji Emitel wie co robi emisje maja charakter tymczasowy do czasu zwonienia czestotliwosci analogowych.Po tym czasie bedzie mowa o emisji dookolnej pozdrawiam.

Bartt

Re: Możliwe kolizje z analogiem podczas startu 4 etapu MUX-2

Post autor: Bartt »

Witam ponownie.
Z tą kierunkowością niektórych uruchomionych nadajników MUX-2 to w ogóle jest ciekawa sprawa. Dane zawarte w oficjalnym harmonogramie na stronie Emitela są inne niż te które są na stronach UKE w pliku "Wykaz-pozwolen-telewizyjnych-16-05-2011".

Przykładowo wg. harmonogramu ze stron Emitela:

Rzeszów / Sucha Góra k61 MUX2 - ND - Non Directional - czyli dookólnie

a w pliku na stronach UKE:

Rzeszów / Sucha Góra MUX2 k61 - D - Directional - czyli kierunkowo

Podobnie w innych przypadkach.

Emitel:
Siedlce/Łosice k43 MUX-2 - ND
Płock / Rachocin k57 MUX-2 - ND
Piła / Rusinowo k43 MUX-2 - ND

UKE:
Siedlce/Łosice k43 MUX2 - D
Płock / Rachocin k57 MUX-2 - D
Piła / Rusinowo k43 MUX-2 - D

Dodatkowo dla nadajników kierunkowych w pliku na stronach UKE podawana jest charakterystyka tłumienia, ale w przypadku wymienionych tu stacji jest b. d. (brak danych?) podczas gdy dla innych nadajników nadających kierunkowo np. Gdańsk/Chwaszczyno te dane są. Ciekawe jakie są rzeczywiste parametry nadawania bo np. Sucha Góra MUX - 2 nadaje na tym samym kanale co słowacki Poprad - Kráľova hoľa, dobrze że w innej polaryzacji, ale za to wyskość słowackiego nadajnika to prawie 2000m w porównaniu do ok. 700m S.G. Na szczęście słowacki nadajnik ma moc ok. 5kW i jest oddalony od polskiej granicy. Natomiast ja będąc oddalony o ok. 20 km od nadajnika Sucha Góra i będąc częściowo zasłonięty odbieram tymczasowy MUX3 z k.42 z siłą 80%, a MUX2 z k61 niestety brak: :(
Wydaje mi się że wybranie tak wysokiego kanału do nadawania w tak trudnym terenie to nie był dobry pomysł (na szczęscie docelowo ma być k.32). Dodatkowo sprawę pogarszają wybrane parametry modulacji tj. 64QAM, 3/4, a może 5/6? wobec np. stosowanych na Słowacji 64 QAM 2/3. W powyższej sytuacji ja i zapewne bardzo wiele osób liczy na uruchomienie MUX-2 ze Św. Krzyża, no ale dlaczego akurat na kanale 36 :evil: Na tym samym, na którym nadaje TVP2 z Zamościa o zasiegu ponad 100km. Dlaczego ogromne możliwości tego obiektu są pogarszane wybraniem tego nieszczęsnego kanału. Moze panowie z Emitela sie zlitują i wybiorą coś innego np. k 33 :idea: Wiadomo że bedą uruchamiane jeszcze Przemyśl i Zamość ale wydaje mi sie że wybrane kanały i moce nie zapewnią takiego pokrycia jak Św. Krzyż (tyle że z wybranym takim kanałem który nie koliduje z analogiem).

Co zaś się tyczy kierunkowości uruchamianych w 4 etapie nadajników MUX-2 z Krakowa i Tarnowa podawanych przez kolegę gorki to wg harmonogramu ma być na tych obiektach ND - czyli dookólnie, a nie kierunkowo. No chyba że bedzie tak jak opisałem wyżej - co innego Emitel a co innego UKE.

mariusz

Re: Możliwe kolizje z analogiem podczas startu 4 etapu MUX-2

Post autor: mariusz »

Panowie! Z tymi kanałami to nie tak łatwo na kanałach TV nadają różne służby, wojsko , w przyszłości internet LTE , dvb-h .

andiks

Re: Możliwe kolizje z analogiem podczas startu 4 etapu MUX-2

Post autor: andiks »

Wojsko zwolniło kanały 44,45 oraz 53,54 problemy moga byc w pasie 200 km od wschoniej granicy

brzeg

Re: Możliwe kolizje z analogiem podczas startu 4 etapu MUX-2

Post autor: brzeg »

Ja mam dość dużą kolizję k49(Katowice/Kosztowy) z k48(analog, Ostrawa)Kanał 48 jest tak silny że przekierował mi się na k49, więc musiałem zrobić duże zmiany w instalacji antenowej.Planuje znowu przerobić instalację ponieważ mam bardzo silny sygnał Czeski(Od Ostrawy 21Km).

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Możliwe kolizje z analogiem podczas startu 4 etapu MUX-2

Post autor: Drekan »

brzeg pisze:Ja mam dość dużą kolizję k49(Katowice/Kosztowy) z k48(analog, Ostrawa)Kanał 48 jest tak silny że przekierował mi się na k49, więc musiałem zrobić duże zmiany w instalacji antenowej.Planuje znowu przerobić instalację ponieważ mam bardzo silny sygnał Czeski(Od Ostrawy 21Km).
Do listopada jakoś przeczekasz. ;)

Później wyłączą analog i na tym kanale ruszy 3 multipleks, więc zakłócenia powinny zniknąć. 8-)

brzeg

Re: Możliwe kolizje z analogiem podczas startu 4 etapu MUX-2

Post autor: brzeg »

Drekan pisze:
brzeg pisze:Ja mam dość dużą kolizję k49(Katowice/Kosztowy) z k48(analog, Ostrawa)Kanał 48 jest tak silny że przekierował mi się na k49, więc musiałem zrobić duże zmiany w instalacji antenowej.Planuje znowu przerobić instalację ponieważ mam bardzo silny sygnał Czeski(Od Ostrawy 21Km).
Do listopada jakoś przeczekasz. ;)

Później wyłączą analog i na tym kanale ruszy 3 multipleks, więc zakłócenia powinny zniknąć. 8-)
No wiesz jaki jestem szczęśliwy że już tylko 2 miesiące, ale dziwne że sygnał jest aż tak silny :lol: (kanał 48 złapię nawet na 30 cm drucie a to analog)

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Możliwe kolizje z analogiem podczas startu 4 etapu MUX-2

Post autor: Poland »

andiks pisze:Wojsko zwolniło kanały 44,45 oraz 53,54 problemy moga byc w pasie 200 km od wschoniej granicy
No na przykład na 44 kanale mogłaby nadawać MUX3 z krakowskiej "Chorągwicy" bo zasięg na 48 kanale może być zakłócany przez kanały będące w sąsiednich kanale.

Awatar użytkownika
axelmateuss
Posty: 139
Rejestracja: 3 sierpnia 2011, o 10:14
Odbiornik: LG 39LN575s, Wiwa HD-90 New, Cyfrowy Polsat T-HD 1000
Instalacja antenowa: TriDigit + multiswitch
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków-Chorągwica

Re: Możliwe kolizje z analogiem podczas startu 4 etapu MUX-2

Post autor: axelmateuss »

Gdyby mógł, to by nadawał.

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: Możliwe kolizje z analogiem podczas startu 4 etapu MUX-2

Post autor: Martinez1989 »

A u mnie jest tak, że mam na Św. Krzyżu na kanale 58 analogowo TVPKielce, a na górze Prechyba na tym samym kanale 58 też analogowo Polsat. I nie da rady odebrać TVPkielce bo tak silny jest Polsat z południa. A to mój jedyny nadajnik z wersją regionalną TVP Kielce.

I co ja mam zrobić??

DVBManiak

Re: Możliwe kolizje z analogiem podczas startu 4 etapu MUX-2

Post autor: DVBManiak »

No nic trzeba czekać na MUX-3 i wyłączenie analogu.

kuku1234
Posty: 469
Rejestracja: 1 sierpnia 2011, o 11:01
Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

Re: Możliwe kolizje z analogiem podczas startu 4 etapu MUX-2

Post autor: kuku1234 »

A z czym koliduje na Slasku kanal 51, ze taka slaba moc na start ?.

Zablokowany