Prośba o poradę w sprawie anteny

spartakus215

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: spartakus215 »

No siatkowa, to jest Skórzec(mazowieckie).

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: qwerty »

Pod Siedlcami? Jak tak to do nadajnika masz 45 km. Skieruj tam antenę siatkową z symetryzatorem) i zobacz czy odbierasz (symetryzatora się nie zasila). Jak nie będziesz odbierać to kup antenę 19/21-69.

spartakus215

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: spartakus215 »

Tak pod Siedlcami. Dzięki za pomoc zrobię jak radzisz.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: qwerty »

Powinieneś odbierać:
DVB-T
k. 43 650 MHz / MUX-2
k. 56 754 MHz / MUX-3
analog:
k. 37 599,25 MHz / TVP 2
k. 50 703,25 MHz / Polsat
k. 52 719,25 MHz / TVP 1
i może:
39 615,25 MHz / TVP INFO / TVP Warszawa
W sprzyjających warunkach nawet Białoruś. :)

spartakus215

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: spartakus215 »

Na tej antenie co teraz mam o MUX2 jest prawie na full a MUX3 ledwo łapie 55-56 i przy byle czym pikseloza.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: qwerty »

Bo wzmacniacz wszystko łapie (i zakłócenia). Może się okazać, że stabilny odbiór będzie na antenie kierunkowej.

spartakus215

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: spartakus215 »

Sąsiad (8 metrów od mojego domu)tez ma siatkę, tez ma wzmacniacz i taki sam dekoder jak mój bo nawet dla niego zamawiałem i u niego 80% zasięgu dla MUX3 od czego to może zależeć?

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: qwerty »

Może mieć w lepszym stanie antenę, nie sparciały przewód antenowy itp.
Dam przykład. Na wiosce mam instalację antenową z 15 letniej pordzewiałej siatki z nieznanym przedwzmacniaczem i tyleż letnim kablem. Mux 2 łapię z siedlec, a 3 już nie (analog kiepsko odbiera). W innym domu oddalonym o 15 m wszystko gra cacy.

_chris_

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: _chris_ »

spartakus215 pisze:Sąsiad (8 metrów od mojego domu)tez ma siatkę, tez ma wzmacniacz i taki sam dekoder jak mój bo nawet dla niego zamawiałem i u niego 80% zasięgu dla MUX3 od czego to może zależeć?
różnie może być. Ale na 99% masz problem ze swoją instalacją antenową - może być uszkodzony wzmacniacz w antenie lub zasilacz antenowy lub, na co bym stawiał, jest problem z kablem antenowym. A mux-3 z Łosic to mała moc (5kW) i wysoki kanał (k56), więc jakiekolwiek problemy z instalacją antenową natychmiast odbijają się czkawką.

Na twoim miejscu zacząłbym od precyzyjnego i dokładnego ustawienia anteny na max jakości odbieranych mux-ów, głównie mux-3. Ustawia się na wskazania paska jakości sygnału pokazywanego przez dekoder.

Jak nie pomoże, to zacząłbym od wymiany kabla antenowego, jeśli ma on kilka lat, a zwłaszcza, jeśli ma średnicę ~5mm lub mniej. Wymieniasz na kabel "satelitarny", o dużym współczynniku ekranowania, w kolorze czarnym. Może być, przykładowo, Triset-113 PE.

Jak wymienisz kabel, możesz próbować odbioru bez wzmacniacza, na samym symetryzatorze, ale z uwagi na małą moc mux-3 zależy to zwykle od warunków lokalnych. W dobrych warunkach, stabilny odbiór obu mux-ów z Łosic na samym symetryzatorze i siatce można uzyskać nawet na 70km.

Wymiana anteny w ostateczności. Popatrz w ten wątek o antenach siatkowych, a w szczególności tam

Ile telewizorów jest podłączonych do anteny? Bo jeśli więcej niż jeden, odbiór DVB-T uzyskujesz na jednym, po podpięciu go bezpośrednio do anteny. I potem dopiero kombinuje się rozdział.

spartakus215

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: spartakus215 »

Czy taka antena była by dla mnie dobra?

http://satmaniak.pl/product/Antena-DAT-HD,1287

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: plecho1 »

Na pewno dała by radę :)
Ale po co wganiać się w koszty jeśli sąsiad ma dobry odbiór na podobnym zestawie. Popraw to co masz, w pierwszej kolejności wymień kabel, ewentualnie zasilacz i wzmacniacz i oglądaj. Możesz też spróbować z samym symetryzatorem jak ci już podpowiadali forumowicze, to koszt około 3zł za symetryzator i podobnie za zwykłą wtyczkę antenową.
Ja już dwie stare siatki przywróciłem do łask, rozebrałem na części, przeczyściłem miejsca styku wszystkich elementów. Mimo, że ekrany wykonane ze stali w obu przypadkach są pordzewiałe to anteny normalnie działają.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: adac »

@ spartakus215:
- jak sprawdzić wzmacniacz, od którego się to zaczęło: ustaw dobry kanał analogowy, potem wyjmij z gniazdka zasilacz i załóż z powrotem. Ocenisz czy wzmacniacz działa i jaka jest mniej więcej skuteczność. Podobną próbę dla porównania może zrobić Twój sąsiad.

Co zrobić dalej to masz napisane wyżej, trzeba NIESTETY wyjść na dach, przeczyścić styki i ocenić stan całej instalacji. Dopiero później zakupy. Może najpierw trzeba kupić nowy kabel, a dopiero później nowoczesną antenę Televesa.
Najprościej (i najtaniej) będzie kupić nowy wzmacniacz płytkowy do tej anteny którą masz, przykłady znajdziesz na forum.

Co do muxa-3: na obecnym etapie nie ma gwarancji odbioru tego sygnału wszędzie, szczególnie dalej od nadajnika. Nie jesteś pierwszą osobą która ma z tym problem, takie posty są prawie codziennie.
Trzeba przyjąć, że podstawowy jest odbiór z tych nadajników, które mają (lub będą mieć wkrótce ) docelową moc. Z innych - jak się uda.
Oczywiście można zastosować trochę bardziej zaawansowaną technikę żeby to obebrać, ale tu trzeba umieć dobrać elementy i trochę znać temat, jeżeli chcesz to robić samodzielnie. Więcej pracy i koszty też będą wyższe.

spartakus215

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: spartakus215 »

Ja wiosną robię całą instalacje nową na 2tv u chciał bym zrobić taką "wiekową" żeby nie było trzeba grzebać, reperować itp dlatego taka anten televes Televes DAT 75 HD BOSS i kabel Televes T-100 PE Cu HD, f-ki oczywiście kompresyjne nie wiem jeszcze tylko jaki jest dobry rozdzielacz na 2tv żeby nie trzeba było przy każdym odbiorniku zasilacza.

Maciey

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: Maciey »

Zasilacz montuje się tylko przy jednym TV. Wtedy stosuje się rozgałęźnik z separacją zasilania, np. taki
http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_rsi ... R55202.htm

Ewentualnie można zwykły rozdzielacz i zasilacz na jego wejściu.

spartakus215

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: spartakus215 »

Czy taki zestaw:

Antena: Televes DAT 75 HD BOSS

Kabel: Televes T-100 PE Cu HD

Zasilacz: Televes 130 mA 24Vdc Picokom

Będzie działał?

tynuchaa

Antena pokojowa jest potrzebna do obioru telewizji przez sat

Post autor: tynuchaa »

Witam :D .
Instaluję właśnie telewizję z TP. :lol:
Czy muszę odłączyć antenę pokojową ? :?: :?: :?: :?: :?: :oops:

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: Robert03 »

spartakus215 pisze:Czy taki zestaw:

Antena: Televes DAT 75 HD BOSS

Kabel: Televes T-100 PE Cu HD

Zasilacz: Televes 130 mA 24Vdc Picokom

Będzie działał?
Działał pewnie będzie,
Ale czy odbierzesz na tym programy TV to nie wiadomo.

Drożej się nie da ? :-)
Taki zestaw nie daje Ci żadnej gwarancji że nie będzie trzeba "grzebać, reperować".
Żeby nie było zasilaczy przxy każdym TV należy zastosować inne rozwiązanie:
Antenę bez wzmacniacza (symetryzator w antenie) a sygnał dzielimy wzmacniaczem "budynkowym", lub rozgałęźnikiem aktywnym.
Było wiele razy na forum, _chris_ polecał dobre wzmacniacze masztowe tego typu.
Ostatnio zmieniony 7 stycznia 2012, o 20:40 przez Robert03, łącznie zmieniany 1 raz.

spartakus215

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: spartakus215 »

A dlaczego mam tv nie odebrać? Toż to bardzo dobrej jakości zestaw.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena pokojowa jest potrzebna do obioru telewizji przez

Post autor: adac »

tynuchaa pisze:Witam :D .
Instaluję właśnie telewizję z TP. :lol:
Czy muszę odłączyć antenę pokojową ? :?: :?: :?: :?: :?: :oops:
Jeżeli to satelitarna to zostaw

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: Robert03 »

spartakus215 pisze:A dlaczego mam tv nie odebrać? Toż to bardzo dobrej jakości zestaw.
A skąd wiesz że dobrej jakości ?
Nie podałeś co i skąd chcesz odbierać dlatego nie wiadomo czy odbierzesz.

Zablokowany