Odbiór DVB-T w Rzeszowie

lukaszlz

Re: Odbiór DVB-T w Rzeszowie

Post autor: lukaszlz »

Mam pytanie czy macie przerwy w nadawaniu mux 3 z baranówki?Niedziela godzina 23.03 brak sygnału.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: Odbiór DVB-T w Rzeszowie

Post autor: twmichal »

Ostatnio wprowadziłem się do Rzeszowa i podłączyłem się do anteny zbiorczej. Niestety, nie odbieram MUX-1 - sygnał jest za słaby i tylko pokazuje listę kanałów. K.32 i k.35 są na 100%, tak samo jest z TV Mobilną. Wyszukuje też MUX-2 z jakiegoś innego obiektu, na k.60
Analogowe kanały odbierają bardzo dobrze, w tym z nadajników ościennych.

Bartt

Re: Odbiór DVB-T w Rzeszowie

Post autor: Bartt »

Może tv zbiorcza nie jest zmodyfikowana pod DVB-T :?:. Może być tam typowa konfiguracja pod analog ze zwrotnicami pasmowymi i kanał 42 jest odbierany tylko przez antenę ustawioną na Baranówkę, gdzie na k40 jest Info Rzeszów, a na k48 Polsat. Z kolei antena skierowana na Suchą Górę odbiera tylko k29 i przy okazji znajdujący się niedaleko k32.
Oczywiście to tylko przypuszczenie, ale na dachu wysokiego bloku nie powinno być problemu z odbiorem tego słabego mux-1 z Suchej Góry ;)

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: Odbiór DVB-T w Rzeszowie

Post autor: twmichal »

Od wczoraj nie mam też MUX-2. Ani śladu sygnały, a wcześniej było 100%
Przyczyny mogą być dwie:
- antena skierowana na Suchą Górę się przestawiła, przedwczoraj w nocy była silna burza
- jest bardzo silne tropo i k.32 jest zakłócany przez jakiś sygnał analogowy lub cyfrowy.
- sygnał z SG nadawany jest z mniejszą mocą.

Analog chodzi bez problemu, oprócz Suchej Góry i Baranówki odbiera też sygnały z Giedlarowej i Jawora.

michal135
Posty: 135
Rejestracja: 4 lutego 2012, o 16:01

Re: Odbiór DVB-T w Rzeszowie

Post autor: michal135 »

Czy są założenia, żeby wszystkie 3 MUXy nadawały z Baranówki?
W tej chwili odbiór MUX 3 mam idealny non stop, a pozostałe 2 z Suchej Góry jak wiatr zawieje. Antena skierowana jest w miarę możliwości w stronę suchej góry (idealnie się nie da, bo są inne bloki)a kierunek na baranówkę jest zupełnie zasłonięty i z drugiej strony bloku, a mimo to idzie bez zakłóceń.

Bartt

Re: Odbiór DVB-T w Rzeszowie

Post autor: Bartt »

Jedynie mux-3 ma ma być dostępny jako odbiór przenośny w miastach powyżej 100 tyś i dlatego pewnie w Rzeszowie będzie doświetlenie z Baranówki na kanale 29 (docelowy kanał dla mux-3 z Suchej Góry). Co do innych mux-ów to już decyzja nadawców i UKE który musiałby się zgodzić na emisje kolejnych mux-ów z wieży będącej w środku osiedla :?. Z drugiej strony łączna moc wypromieniowywana analogowej i cyfrowej tv z Baranówki to ok. 6 kW z czego analog to 5,5 kW więc zapas mocy jest ;), choć pewnie część z tego być może pójdzie na zwiększenie mocy mux-3 (obecnie 0,5 kW). Ja byłbym w ogóle za przeniesieniem wszystkich emisji z Baranówki w inne lepsze miejsce (jest tyle gór wokół Rzeszowa), ale pewnie nic z tego nie będzie, a szkoda, bo kodowany mux-4 nadawany z górek koło Tyczyna ma super sygnał i odbiera w Rzeszowie na byle czym, podobnie jak radia z Magdalenki ;)

michal135
Posty: 135
Rejestracja: 4 lutego 2012, o 16:01

Re: Odbiór DVB-T w Rzeszowie

Post autor: michal135 »

Jeśli chodzi o radio, to zauważyłem, że w Rzeszowie zarówno w samochodzie jak i domu najlepszy sygnał daje baranówka, mimo 100 watowych mocy np. radio zet czy 4.
Stacje z Magdalenki zanikają, szumią w odbiorze samochodowym np. w pewnych miejscach centrum Rzeszowa nie da się słuchać złotych przebojów. Radio Rzeszów z tamtego nadajnika też miejscami zanika. A stacje z baranówki słychać idealnie w całym mieście. Wniosek z tego, że dla regionu niech pozostanie sucha góra, a dla samego miasta wystarczy baranówka.

bafango

Re: Odbiór DVB-T w Rzeszowie

Post autor: bafango »

Witam.
Jestem nowym użytkownikiem więc poproszę o wyrozumiałość. Mieszkam aktualnie w centrum Rzeszowa, okolice osiedla Piastów i próbuję złapać dobry sygnał. Złapało mi kanał 38 (610MHz), sprawdziłem w internecie że to sygnał na przekaźnik w Tyczynie. Jakość i siła sygnału waha się w okolicach 80%. Lecz mimo to na ekranie telewizora pokazuje się komunikat "brak sygnału". Próbowałem wycelować w Baranówkę, lecz siła z Tyczyna ją przebija. Byłbym bardzo wdzięczny za jakieś rady, wskazówki.

Bartt

Re: Odbiór DVB-T w Rzeszowie

Post autor: Bartt »

@bafango
Jeśli masz ta antenę co w podpisie to będzie ciężko coś złapać w DVB-T.
Oczywiście można próbować i największa szansa jest na odbiór mux-3 z Baranówki k35 lub mux-2 z Suchej Góry - k32. Dużo zależy od lokalizacji - wiadomo że na wyższych piętrach w bloku jest większa szansa na odbiór niż na parterze czy w niższym budynku. No i antena też ma znaczenie - wg mnie minimum to antena typu siatka lub połowa siatki: http://www.dipol.com.pl/antena_asp-4_a_ ... _A0050.htm

Sygnału najlepiej poszukiwać mając w tv włączony wskaźnik sygnału. Najczęściej jest to możliwe w trybie strojenia ręcznego kanałów cyfrowych.

bafango

Re: Odbiór DVB-T w Rzeszowie

Post autor: bafango »

@Bartt

Dzięki za szybką odpowiedź. Wcześniej jak mieszkałem na Nowym Mieście to nie miałem większych problemów z łapaniem sygnału i łapałem z Baranówki. Teraz na tych kanałach pokazuje mi, że nie ma sygnału. Tylko na 38 łapie sygnał. Antena ma wzmacniacz i jak do tej pory sprawowała się całkiem dobrze. Jednak prawdopodobnie będę musiał zainwestować w siatkową lub coś jeszcze pokombinować. Mimo wszystko wydaje mi się to co najmniej dziwne, że mam jakość sygnału po 90, a czasem nawet po 97, ale mimo wszystko widnieje ten napis

Bartt

Re: Odbiór DVB-T w Rzeszowie

Post autor: Bartt »

Jakiś komunikat o braku możliwości odbioru na k38 może być, bo to tv mobilna której sygnał jest kodowany ;).

Jeśli masz odsłonięty kierunek na południe to możesz próbować złapać analogową Dwójkę z Suchej Góry i starać się uzyskać jak najlepszy obraz - wtedy może uda ci się odebrac mux-2 na k32.

Niestety ale Rzeszów nie ma swojej Chorągwicy, a szkoda :( - 300 metrowy maszt na 400 metrowej górce kilkanaście km od centrum - to już by było coś ;)

wiwi
Posty: 62
Rejestracja: 23 kwietnia 2011, o 22:23
Miejscowość: Przeworsk
Odbiornik: PHILIPS 55OLED804
Instalacja antenowa: pokojowa antena siatkowa na strychu
Nadajnik - obiekt nadawczy: Leżajsk Giedlarowa

Re: Odbiór DVB-T w Rzeszowie

Post autor: wiwi »

Bartt etam Chorągwica(w Krakowie na 11 pietrze na kawałku druta nic pewnie dlatego ze okno mam na zachód a z Kosztowego mux2 przynajmniej jest) Święty Krzyż to jest nadajnik:P radio odbiera idealnie na całej trasie z Przeworska do Krakowa. 38k w Rzeszowie to tv mobilna jak nie łapiesz Baranówki na tej antenie to zainwestuj w siatke na pewno coś złapiesz

Bartt

Re: Odbiór DVB-T w Rzeszowie

Post autor: Bartt »

wiwi pisze:Święty Krzyż to jest nadajnik:P radio odbiera idealnie na całej trasie z Przeworska do Krakowa.
To fakt i byłoby jeszcze lepiej, gdyby nie to że mux-2 k36 jest zakłócany przez Dwójkę z Zamościa, a mux-1 dostał lipny kanał :evil:.
No ale na antenie pokojowej Św. Krzyża w Rzeszowie raczej nie odbierzesz ;)

Ciekawi mnie jak możliwość odbioru mux-3 na antenach pokojowych w Rzeszowie rozwiążą TVP i Emitel, bo sama Baranówka + Sucha Góra problemu odbioru wewnętrznego raczej nie załatwi - dodatkowy nadajnik na okolicznych 400m górkach na pewno by się przydał ;)

Tango2

Re: Odbiór DVB-T w Rzeszowie

Post autor: Tango2 »

Czy ktoś odbiera DVB-T na Nowym Mieście w blokach z okolic Popiełuszki na antenie pokojowej ?

Gravis
Posty: 201
Rejestracja: 19 listopada 2010, o 14:17

Re: Odbiór DVB-T w Rzeszowie

Post autor: Gravis »

Pewnie nie wiele Ci pomoże, ale ja odbierałem na tym co w profilu z 9 piętra ulicę obok...

michal135
Posty: 135
Rejestracja: 4 lutego 2012, o 16:01

Re: Odbiór DVB-T w Rzeszowie

Post autor: michal135 »

Wiecie co zauważyłem?
Najlepsze są zwykłe anteny siatkowe ze wzmacniaczem i to bez tej siatki z tyłu, tylko te same metalowe patyki. Na super cool i trendy antenach za 200 zł reklamowanych jako do odbioru tv cyfrowej ten odbiór jest, ale są od czasu do czasu pikselizacje. Znajomemu założyłem zwykłą antenę siatkową, przymocowałem zwykłym drutem do barierek balkonowych na 1 piętrze wieżowca, mniej więcej w kierunku Suchej Góry, na nowym mieście na Popiełuszki w Rzeszowie te metalowe patyki ze wzmacniaczem i odbiór wszystkich 3 muxów jest SUPER. Zero pikselizacji, moc sygnału MUX 2 i 3 po 90% , a muxa 1 75%. Oglądane było dość długo i ZERO zacięć. Zwykła antena siatkowa za 28 zł, płytka do niej (ta część, do której się kabel mocuje) za 6 zł i zasilacz za 6 zł.

pantera2104

Brak MUX-1

Post autor: pantera2104 »

Odbieram wszystko ok z anteny z zasilaczem siatkowej ale nie mam kanałow z mux-1 tj polo tv ttv itd. Wcześniej odbierały słabo a teraz w ogóle ich nie wyszukuje.Antene mam skierowaną na baranówke Rzeszów.Mieszkam 4 km od tego nadajnika.

domino16297

Re: Brak MUX-1

Post autor: domino16297 »

Jaka antena? Z wzmacniaczem czy symetryzatorem.

pantera2104

Re: Brak MUX-1

Post autor: pantera2104 »

to jest chyba wzmacniacz taka płytka philipsa turbo.na symetryzator mi to nie wygłada patrzac po google po zdjęciach
Ostatnio zmieniony 20 marca 2013, o 19:44 przez pantera2104, łącznie zmieniany 1 raz.

teleMAN
Posty: 50
Rejestracja: 26 grudnia 2010, o 20:29
Miejscowość: Lutcza / Rzeszów
Odbiornik: Funai-Toschiba-Samsung- Skymaster-Philips-Thomson
Instalacja antenowa: Ant19/21-69SA IV-V
ant4/5-12SA I-III
antFM-1RUZ PMBzwrot2xUHF/VHF/FM
ant sat
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: Brak MUX-1

Post autor: teleMAN »

"Baranówka" nie nadaje MUX-1 tylko MUX-3 i tego się trzymajmy.

Zablokowany