DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: cyber »

cyber pisze:Panowie z Emitela ...Czy z Żółwieńca będzie poprawiony zasięg dla Wielkopolski :?:
Czy może wg. Emitela jest wszystko O.K. :?:
Ponawiam pytanie...
Pozdrawiam.

Temat wraca jak bumerang ... ;) Tak w skrócie bo problem już wielokrotnie opisywałem - a po ostatnich zmianach TVP problem się rozwija ...
Może przytocze przykłady : Miejscowość Słupca oraz Golina leży na skraju wiązki Mux 3 ze Śremu ...W tych okolicach przynajmniej z kilku powodów bywają problemy ze stabilnością sygnału ze Śremu . Korzystniejszy byłby tutaj odbiór z Żółwieńca gdyż do tego nadajnika jest niespełna/około 30km i bdb profil terenu (ten maszt po to był przecież wzniesiony)...
Ale nic z tego k.27(MUX3 z TVP POZNAŃ) z Żółwieńca w opisanych okolicach jest praktycznie nieosiągalny (sygnał w tym kierunku silnie tłumiony)...paradoksalnie jest możliwy odbiór słabszego sygnału Mux3 z Żółwieńca na k.36 z TVP Bydgoszcz (wiązka doświetlająca kujawsko-pomorskie)... Oczywiście MUX1 i 2 z Żółwieńca hulają idealnie !!!
Podsumowując : znaczna część WLKP jest pozbawiona w chwili obecnej swojego regionalnego kanału TVP Poznań :!:
Więc - o co kaman :?:

Pablo70
Posty: 93
Rejestracja: 21 kwietnia 2012, o 17:26
Odbiornik: nBox dongle
Panasonic 42ST50
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz-Mikstat

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: Pablo70 »

Okolice Ślesina.Las.Najprostsza antena z symetryzatorem.Mux 1 i 2 na 100% a MUX3 w zależności od pory dnia.Ustawiam antenę w dzień mam niemal 100% jakości.Przychodzi wieczór.Włączam telewizor a tu na MUX3 brak sygnału.Zero.Nic.Ewentualnie jakieś "piki".Mowa o kanale 27.Przekręcam delikatnie antenę w bok i wskakuje sygnał.Tyle że rano po takim przestawieniu znowu brak.Z kopią na 36 niewiele lepiej.Też raz jest a raz nie ma.
Chyba dołożę wzmacniacz bo już straciłem koncepcje jak tą antenę ustawić.

stroboskop323

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: stroboskop323 »

U mnie pojawił się problem - nie odbieram kanału 55.
Mam doskonały kanał 27 i 45, a na kanale 55 moc 19, jakość 0.

Antena 55cm Yagi na dachu 28 km do RTCN, wzmacniacz/symetryzator.

sidi

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: sidi »

Witam.
Mieszkam w kuj-pom. ale najbliższy nadajnik to Konin (żółwieniec), na południe ode mnie. Odległość to niecałe 30km. Czytam różne fora i ludzie piszą ze dla tak małej odległości wystarczy antena kierunkowa bez wzmacniacza (!). I chyba to guzik prawda albo ja nie umiem poprawnie anteny ustawić. Bez wzmacniacza ledwo odbieram kanały sd (masa przycięć). Ze wzmacniaczem (model gps-F 29-39dB) sd jest w miarę ok (choć też nie perfect) natomiast HD to masakra - pikseloza i rwanie dźwięku. Antena skierowana dokładnie w kierunku nadajnika, bez istotnych przeszkód terenowych po drodze. Antenę (19 elementową) podłączyłem nawet na krótko do laptopa na metrowym kablu aby wykluczyć winę instalacji antenowej i nadal to samo. Co jest nie tak? Konin nie nadaje na północ? Patrząc po sąsiadach to 90% ludzi ma skierowane anteny na Bydgoszcz - mimo, że jest dalej (koło 70km) - ja tak nie zrobię bo mam antenę na południowej ścianie. Mam kupić większą antenę i wzmacniacz dla 30km???
Napisałem też na forum hdtv ale nie uzyskałem odpowiedzi.

penknife
Posty: 234
Rejestracja: 4 maja 2012, o 20:03
Odbiornik: 1.MT4171,
2.Wiwa HD-50 NEW
Instalacja antenowa: 1. Dipol pół-falowy +symetryzator lub co akurat podleci,
2. BiQuad na 706MHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Miłki(~12km)

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: penknife »

To tak na początek:
1) zrób zdjęcie tej anteny i podaj wymiary (w mm) kolejnych elementów(możliwe że masz antenę na nieodpowiednie pasmo)
2) jeśli na symetryzatorze miałeś tylko lekkie przycięcia to wzmacniacz o wzmocnieniu >25db to na pewno występują przesterowania sygnału (przetestuj np. LNA101 )
3) jak dokładnie zasilasz swój wzmacniacz (nieprawidłowo zasilony wzmacniacz może nie przekazywać poprawnie sygnału, a niezasilony przeważnie działa jako tłumik)
a) podaj parametry zasilacza
b) czy robiłeś test woltomierzem napięcia dochodzącego do wzmacniacza :?:
c) separator sygnału (prawdopodobnie masz plastikową bułę przez którą wchodzą zakłócania, należy wymienić na ekranowany, np. taki)
d) czy na kablu/ach nie występuje zwarcie :?:
4) na jakim rodzaju kablach opiera się twoją instalacja antenowa (opisz wszystkie odcinki i podaj nadruk z kabli w każdym odcinku). Przy DVB-T zalecane są kable o współczynniku ekranowania >95dbB (gdzie popularne tzw. satelitarne to przeważnie >80dB).
Przy czym łączenie na skrętkę/dosztukowanie/odsłonięte druty kabla i inne fanaberie przy kablach mogą źle wpływać na odbiór sygnału -> prawidłowy kabel ma wyglądać jak nowy ze sklepu i nie ma prawa kosztować mniej niż 2,5zł za metr
a) opisz/narysuj najdokładniej jak możesz schemat swojej instalacji antenowej( w tym gdzie występują rozwidlenia sygnału, gdzie znajdują się ewentualne kolejne wzmacniacze, oraz gdzie wprowadzasz zasilanie do danego wzmacniacza)

sidi

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: sidi »

Zdjęcie anteny:
https://www.dropbox.com/s/lcxy7j34nai1ykp/antena.jpg
Wymiary to:
1. 54mm
2. 82mm
3. 77mm
4. 87mm
5. 85mm
6. 85mm
7. 92mm
8. 101mm
9. 87mm
10. 101mm
11. 97mm
12. 105mm
Nie mam symetryzatora - "fachowiec" w sklepie dał mi tę antenę + wzmacniacz i powiedział, że będzie działać. Zasilacz jak na zdjęciu o parametrach 12V 100mA. I tak jest to ta plastikowa buła :) Ale jakby co mam też taki separator http://www.dipol.com.pl/separator_zasil ... _C0397.htm i taki zasilacz http://www.dipol.com.pl/zasilacz_zs_12v ... _D0250.htm ale nie podłączałem tego bo ma ten zasilacz aż 250mA i bałem się uszkodzić wzmacniacz. A wzmacniacz jest taki: http://www.impotronic.com.pl/sklep/wzma ... p-352.html
Kable to Bitner 75omów, 1,05/5,0 YWDXpek, WIP13052715 (cokolwiek to znaczy) - najdroższy jaki był w naszej "wsi" :)
Cała instalacja wygląda tak:
antena sat i antena DVB-T idą odcinkami przewodu (ok 80cm) do sumatora http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_-_s ... R85312.htm, od sumatora odcinek około 8-10m na strych, na strychu złączka i kolejny odcinek przewodu około 10m do gniazdka RTV-SAT w salonie. Od gniazdka przewody 3m do tunera SAT i 5m do TV z tunerem mpeg4. Ale jak pisałem połączyłem antenę metrowym przewodem z tunerem DVB-T i nie zmieniło to sytuacji - czyli rwanie programów HD. Wtyczki "F" zarabiałem bardzo dokładnie - raczej wykluczam zwarcie - zresztą SAT (cyfra+) działa na tej instalacji.
Czyli mam kupić symetryzator i wywalić wzmacniacz?

penknife
Posty: 234
Rejestracja: 4 maja 2012, o 20:03
Odbiornik: 1.MT4171,
2.Wiwa HD-50 NEW
Instalacja antenowa: 1. Dipol pół-falowy +symetryzator lub co akurat podleci,
2. BiQuad na 706MHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Miłki(~12km)

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: penknife »

analizując twoje wpisy:
1) Nie masz symetryzatora na stanie
2) Test na laptopie wykonałeś przy niezasilonym wzmacniaczu, który działał jako tłumik sygnału.

żeby nie biegać do anteny co parę minut puść kable tak, aby miały luz z zapasem paru cm, ale nie dyndały i wpuść oba(z anteny TV i SAT) do domu(np. na strych). Ewentualne testy będziesz mógł wówczas prowadzić w budynku. Ewentualny wzmacniacz w antenie, jeśli będzie nadal potrzebny, najlepiej zasilić przed sumowaniem sygnału z satelity.
Separator napięcia może być również potrzebny przy odbiorniku/ach TV, należy sprawdzić czy na żyle wewnętrznej nie pojawia się napięcie względem ekranowania.
Należy również posprawdzać czy na rozłączonych kablach nie występują zwarcia (czasami pojedyncze druciki potrafią się zaplątać tam gdzie nie trzeba i łączyć ekran z żyłą)

Na jakich kanałach odbierasz obecne multipleksy :?:
MUX-1 z Konina na k55 i z Bydgoszczy na k41
MUX-2 z Konina na k45 i z Bydgoszczy na k32
MUX-3 Konin nadaje SFNzPoznań na k27 i SFNzBydgoszcz na k36

PS. nadal nie wiemy gdzie łapiesz sygnał, na jakiej wysokości nad poziomem terenu znajduje się antena, i jak zasilasz wzmacniacz.

Polecam lekturę twórczości kolegów z forum http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=5591

sidi

Re: Odp: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: sidi »

To dziś zamówie symetryzator - ale antena jest, jak rozumiem w porządku, nie kupować innej?
Gdy antenę miałem w instalacji to wzmacniacz zasilany był przez tuner sat a gdy podłączyłem ją na krótko to zasilałem dołączonym zasilaczem 12V 100mA. Miernika nie posiadam ale postaram się pożyczyć - sprawdzę napięcia. Kanały podam jutro (teraz niestety jestem w pracy) ale podejrzewam, że raczej łapię te muxy z Konina. Zastanawia mnie tylko czemu ludzie w większości mają anteny ustawione na Bydgoszcz.
Moja antena powieszona jest na wysokości około 4,5m nad gruntem ale dom stoi w niewielkim zagłębieniu więc można liczyć niecałe 4m względem innych domostw. Za nisko?

_chris_

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: _chris_ »

@ sidi:
  • To, że jakiś nadajnik DVB-T jest bliżej, nie musi zawsze oznaczać, że możesz mieć z niego lepszy sygnał, niż z innego, dalszego nadajnika. Takie życie. Zawsze trzeba próbować odbioru ze wszystkich dostępnych kierunków.
    _
  • Jeśli stosujesz pokazany sumator TV/SAT, to aby wzmacniacz w antenie TV był zasilany dekoder SAT musi być włączony, lub musi to być dekoder SAT, który na stand-by wystawia zasilanie na konwerter (LNB).
    _
  • Sprawdzenie odbioru DVB-T zawsze warto zaczynać od anteny pasywnej, wystarczającej w znakomitej większości przypadków. Tylko pamiętaj, żeby przy próbach z twoim sumatorem TV/SAT wyłączyć dekoder SAT, bo zrobisz zwarcie na symetryzatorze anteny TV.
    _
  • W ogóle, to najpewniej (i najszybciej) jest zawsze zacząć od bezpośredniego połączenia anteny z odbiornikiem TV i w takim układzie uzyskać stabilny odbiór. A następnie dokonujemy sumowania z instalacją SAT i patrzymy, co się okazuje. Zwykle jest OK, ale czasami trzeba dodać wzmacniacz do anteny TV, a czasami trzeba coś ruszyć w instalacji SAT, bo wcale nie rzadko zdarzają się wadliwy osprzęt SAT, utrudniający lub uniemożliwiający odbiór DVB-T.
    _
  • dziwna sprawa z tymi wymiarami direktorów w antenie - nie pomyliłeś się w numeracji na zdjęciu, bo typowo najdłuższy jest przy dipolu, a najkrótszy jest pierwszym, patrząc od przodu anteny.

sidi

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: sidi »

Witam ponownie.
Wszystko hula na symetryzatorze. "Fachowiec" w sklepie od razu powinien mi dać takie ustrojstwo - teraz mam niepotrzebny wzmacniacz z zasilaczem.
Na antenie z symetryzatorem połączonej 12 metrowym przewodem bezpośrednio z TV jakość 100%, siła sygnału 96-99% na wszystkich trzech muxach.
Po włączeniu w instalację sat - jakość 100%, siła 64-85%.
Instalacja wygląda tak (może się to komuś przyda):
https://www.dropbox.com/s/cxirbam0dz26d ... -DVB-T.jpg.

Niepotrzebnie kupowałem sumator przepuszczający napięcie z tunera SAT do anteny DVB-T. Musiałem między anteną DVB-T a sumatorem zastosować separator napięcia zainstalowany odwrotnie. O dziwo wszystko to działa i nawet wystarczyło na podział trójnikiem sygnału dla peceta. Co prawda spadek siły sygnału po tych wszystkich połączeniach jest znaczny ale nawet przy sile spadającej do 60 kilku procent nie ma żadnych przycięć i artefaktów obrazu. Na szczęście jakość sygnału pozostała na poziomie 100%.
Dziękuję za pomoc :)
Pozdrawiam.

sp3uca

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: sp3uca »

cyber pisze:
cyber pisze: Może przytocze przykłady : Miejscowość Słupca oraz Golina ... odbiór z Żółwieńca gdyż do tego nadajnika jest niespełna/około 30km i bdb profil terenu
Ale nic z tego k.27(MUX3 z TVP POZNAŃ) z Żółwieńca w opisanych okolicach jest praktycznie nieosiągalny
Nie potwierdzam. Rosocha-Kolonia gmina Golina - TVP Poznań hula bez problemów. Jaka Antena ? He he od tunerka USB do laptopa na strychu pod dachem - około 7,5 m npg.
Oczywiście TVP Bydgoszcz także bez problemów.

Andrzej

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: cyber »

http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html -polecam tą stronę - niestety nie każdy ma szczęście mieszkać 15 km od nadajnika z bdb profilem terenu itd...
Pozdrawiam

sp3uca

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: sp3uca »

cyber pisze:edit/ Nie cytujemy posta p[od postem.
Sorry. No to masz problem z "panowie z emitela" czy z terenem, czy z "szcześciem"?
Osobiście mam to ... ale się zdecyduj.

Andrzej

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: cyber »

He ,he - "Sorry"...ja nie mam problemu z odbiorem ale znam osoby ,które mieszkają kilkadziesiąt km. od RTCN Żółwieńca i odbierają z tego nadajnika bezproblemowo Mux1 i Mux2 a o Mux 3 ze względu na FATALNĄ "REGIONALIZACJĘ SYGNAŁU" mogą sobie pomarzyć ...lub inwestować w nową -kosztową instalację...i nie wiele pomoże tutaj sygnał z oddalonego Śremu -niestety...
Spójrz sobie na moce i kierunkowość Mux1/2 z RTCN Żółwieńca i spójrz na moce i kierunkowość Mux3 z tego samego masztu i/lub linkowaną przeze mnie mapkę zasięgu ...
I ciesz się ,że masz nadajnik "DUŻEJ MOCY" tuż pod nosem ;)
Pozdrawiam

sp3uca

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: sp3uca »

No OK , mogą być miejsca gdzie jest źle. Sam się dziwię że mimo przewyższenia (Góra Sowia) mam odbiór bez problemu na tak prymitywnej antenie.

Także pozdrawiam.

Andrzej

wrzomar

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: wrzomar »

TVP straszy zmianami od 15 lutego br. Od kiedy MUX-3 będzie nadawany z RTCN Konin/Żółwieniec dla okolic Konina, a nie tylko dla Śremu i Bydgoszczy (jak jest teraz)? W przeglądzie serwisowań jest kilka terminów 11 i 12 lutego, ale tam są wymienione tylko bieżące transmisje (nie pamiętam jak to było podczas włączania MUX-1). Na którym kanale można się spodziewać dookólnego MUX-3 z RTCN w Żółwieńcu?

PS. No i stało się! Zamienił stryjek siekierkę na kijek. A raczej TVP zaczyna powoli zamieniać MUX-1 na MUX-3 i zamiast TVP Info wepchnęli TV Trwam oraz TVP ABC, które można by z powodzeniem zastosować do torturowania terrorystów w tajnych więzieniach CIA, których oczywiście nie ma na terenie Polski ;) Ramówka TVP ABC jest świetna! Tik-Tak nadają chyba po to, żeby wielokrotni mordercy, którzy będą wychodzić po 25 latach poczuli się jak u siebie. Co jeszcze będą tam nadawać? Teleranek i Domowe Przedszkole? Lepsze by to było niż Lippy&Messy, po którym mam ochotę wydrapać sobie oczy! I to by było na tyle ;)

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: cyber »

Do 28 kwietnia br. Mux3 ma osiągnąć docelowy zasięg i regionalizację...(nowe nadajniki,zmiany dotychczasowych emisji)
Zdaje się ,że RTCN Żółwieniec zostaje bez zmian ,czyli w powiecie konińskim dostęp do TVP Poznań nadal będzie utrudniony ...

arturs

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: arturs »

cyber pisze:http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html -polecam tą stronę
ta mapa pokazuje błędnie kierunek promieniowania MUX3 na kanale 36

p.s ta mapa jest całkowicie abstrakcyjna. popatrzałem na charakterystyki promieniowania MUXów w wlkp i w większości przypadków są całkowicie kłamliwe.

Pawel

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: Pawel »

Termin 28 kwietnia już dawno minął, a MUX 3 w Koninie dalej kiepsko odbiera.

medaen

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: medaen »

Witajcie.
Ostatnie tygodnie to udręka jeśli chodzi o odbiór telewizji. Dla ścisłości mieszkam w Dąbiu, około 50km od Konina i około 47km w linii prostej od nadajnika Żółwiniec. Sygnału albo nie ma albo jest tak słaby, że tv tylko trzaska. Od początku gdy wprowadzono naziemną telewizję cyfrową było świetnie. Żadnych problemów, sygnał świetny. Udawało się nawet łapać Łódź dzięki czemu miałem ich regionalną, ale to tak nawiasem. Ma rodzicielka twierdzi, że problemy z sygnałem zbiegły się z wprowadzeniem programu Fokus TV, ale to chyba nie ma znaczenia. Od początku antena w pierwszej przystawce dvbt jest umieszczona przy ścianie domu lekko pod dachem spadowym około 2.3m nad ziemią nie skierowana w konkretny nadajnik. To taki mały, plastikowy talerzyk nie sygnowany żadnym logotypem firmy, chyba z jakiegoś bazaru. Druga antena jest taka jaką ma kolega sidi. I działało wszystko. Teraz jak zdarzy się dzień, w którym można oglądać tv to trzeba korzystać by starczyło na kolejne dni bez sygnału. Rozumiem jakbym w trakcie kupił jakiś badziew do odbioru i od razu nie działał, ale było dobrze jest źle.

Zablokowany