DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

clipperton66

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: clipperton66 »

Mozliwe że w polsce tak przyjęto.Ale nie ulega wątpliwości że sygnał cyfrowy jest bardzo podatny na zakłócenia typu pogoda-deszcz dokładnie jak przy cyfrówce satelitarnej.Z mocami tez bym sie niezgodził.W trzeciewcu analog miał 650 kw erp , nadajnik podstawowy miał moc 19 Kw out wiec nie ma tu żadnedo porównania.Obecny cyfrowy ma moc 4 kw out , a wypromieniowanej 100 kw erp wiec jakie tu porownanie???A uzywaja tych samych fiderów.Nie ulega watpliwosci że moce sa mniejsze Tak dla informacji moc ERP to nie moc nadajnika dla scisłosci tylko moc wypromieniowana z anteny..Polecam wykaz uke i szczegółowe parametry wydanych pozwoleń.Pozdrawiam

_chris_

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: _chris_ »

clipperton66 pisze:Ale nie ulega wątpliwości że sygnał cyfrowy jest bardzo podatny na zakłócenia typu pogoda-deszcz dokładnie jak przy cyfrówce satelitarnej.
W kwestii odbioru jest dokładnie tak samo podatny, jak i sygnał analogowy. Tyle, że mózg widza działa inaczej.

W analogu mózg adaptował się do odbioru, powiedzmy, ze zwiększona ilością odbić lub znacznym wzrostem szumu w obrazie, a w cyfrze pikselowanie, klatkowanie obrazu czy cykliczne zaniki są nieakceptowalne i po prostu nie da się oglądać. Nie mówiąc o sytuacji, kiedy w ogóle nie ma co oglądać. A to, że ludzie byli wstanie oglądać w analogu cokolwiek, a nie to co powinni, to już jest zupełnie inna kwestia, nietechniczna.

Tak wiec, zarówno w analogu, jak i w cyfrze trzeba było posiadać odpowiednią instalację antenową. Pomijając szczególne, wyjątkowo ciężkie warunki odbiorcze, w ogólności odpowiednia instalacja odbiorcza zapewnia odbiór niezależny od warunków pogodowych.

Analogicznie, w SAT też trzeba posiadać odpowiednią instalację antenową do odbioru określonych transmisji.
clipperton66 pisze:Z mocami tez bym sie niezgodził.W trzeciewcu analog miał 650 kw erp , nadajnik podstawowy miał moc 19 Kw out wiec nie ma tu żadnedo porównania.Obecny cyfrowy ma moc 4 kw out , a wypromieniowanej 100 kw erp wiec jakie tu porownanie???
Moce wypromieniowywane są oczywiście mniejsze w cyfrze niż w analogu, co wynika głównie z dwu czynników:
  1. dolny zakres mocy sygnałów wejściowych niezbędnych dla prawidłowej pracy odbiorników DVB-T/T2 jest typowo o 15...20dB (w praktyce może to sięgać nawet 30dB) mniejszy od analogicznego poziomu dla odbiornika sygnałów analogowych.

    Jeśli więc moce wypromieniowywane dla DVB-T są o 8...10dB mniejsze niż dla analogu, to i tak są większe możliwości odbioru sygnałów DVB-T z uwagi na wzmiankowane dużo większe czułości odbiorników DVB-T, powodujące, że prawidłowy i stabilny odbiór DVB-T jest możliwy na odległościach znacznie przekraczających jakiekolwiek odbiory analogowe (dla tych samych kanałów).
  2. ograniczenia z tytułu ochrony środowiska, gdyż gęstości mocy silnych nadajników DVB-T sięgają gęstości mocy silnych nadajników analogowych.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: cyber »

Poruszono tutaj temat różnic mocy wypromieniowania miedzy TV Analogową a DVB-T ...
Nawiązując jednak do tego wątku chcę zauważyć iż np.w Żółwieńcu moc nadawcza Mux3 dla Wielkopolski wynosi 15kW ERP i to jeszcze paradoksalnie jest tłumiona na część WLKP -a moce nadajników MUX1/2 wynoszą 100kW ERP ...takie dysproporcje (pomimo regionalizacji) są bardzo niekorzystne dla odbiorców i przynoszą wiele problemów z prawidłowym odbiorem Mux3 przy prawidłowym odbiorze Mux1/2 z Żółwieńca ...
Tak duże różnice mocy ERP między Muxami ogólnopolskimi -z jednego nadajnika- nie powinny występować !

zazdrosny
Posty: 46
Rejestracja: 3 maja 2012, o 19:39
Odbiornik: Opticum T80plus, Pinnacle 340e

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: zazdrosny »

No właśnie, czy MUX-3 z Żółwieńca już docelowo będzie nadawał z taką małą mocą?
Niby są 2 różne, co można zaliczyć na plus, ale co z tego, jak zasięg jest bardzo mały?

Nawiasem mówiąc MUX-1 z tego nadajnika ma o wiele lepszy zasięg, niż MUX-2, chociaż jest na wyższym kanale (55 i 45), a oba niby mają po 100 kW.

Pablo70
Posty: 93
Rejestracja: 21 kwietnia 2012, o 17:26
Odbiornik: nBox dongle
Panasonic 42ST50
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz-Mikstat

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: Pablo70 »

A w jaki sposób sprawdziłeś zasięg ?

zazdrosny
Posty: 46
Rejestracja: 3 maja 2012, o 19:39
Odbiornik: Opticum T80plus, Pinnacle 340e

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: zazdrosny »

Po prostu sprawdziłem - w Łodzi MUX-1 odbiera przez cały dzień, a MUX-2 tylko przy lepszych warunkach, czasem wieczorami się pojawia, a czasem nie.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: cyber »

cyber pisze:Panowie z Emitela ...Czy z Żółwieńca będzie poprawiony zasięg dla Wielkopolski :?:
Czy może wg. Emitela jest wszystko O.K. :?:
Ponawiam pytanie...
Pozdrawiam.

Temat wraca jak bumerang ... ;) Tak w skrócie bo problem już wielokrotnie opisywałem po ostatnich zmianach TVP problem się rozwija "super" :
Może przytocze przykłady : Miejscowość Słupca oraz Golina leży na skraju wiązki Mux 3 ze Śremu ...W tych okolicach przynajmniej z kilku powodów bywają problemy ze stabilnością sygnału ze Śremu . Korzystniejszy byłby odbiór w tych miejscowościach z Żółwieńca gdyż do tego nadajnika jest niespełna/około 30km (ten maszt po to był przecież wzniesiony)...
Ale nic z tego k.27(MUX3 -TVP POZNAŃ) z Żółwieńca tutaj jest praktycznie nieosiągalny (sygnał w tym kierunku silnie tłumiony)...paradoksalnie jest możliwy odbiór słabszego sygnału Mux3 z Żółwieńca na k.36 z TVP Bydgoszcz (wiązka doświetlająca kujawsko-pomorskie)... (oczywiście MUX1 i 2 z Żółwieńca hulają idealnie)
Podsumowując : znaczna część WLKP jest pozbawiona w chwili obecnej swojego regionalnego kanału TVP Poznań :!:
O co kaman :?:
Ostatnio zmieniony 2 września 2013, o 17:17 przez cyber, łącznie zmieniany 1 raz.

skatan

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: skatan »

Witam mam pytanko właśnie zaqpiłem tuner FA T650i i teraz jaką antenę do tego najlepiej zaqpić ?

a że zielony jestem to proszę o radę.

pokojowa by mnie interesowała najlepiej ale chyba nie zda rezultatu

więc stąd moje pytanie

a teren taki

>>> 20km <<<

(dokładnie chorzeń)

Antenix
Posty: 44
Rejestracja: 5 maja 2013, o 13:15
Miejscowość: Gniezno
Instalacja antenowa: biquad/siatka
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gniezno/Dębówiec

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: Antenix »

Przy tej odległości w zupełności starczy antena biquad. Na stronie http://www.changpuak.ch/electronics/bi_ ... signer.php wystarczy wpisać średnią częstotliwości z nadajnika i ukażą się inne szczegóły. A szczegółowo jak to zrobić można dowiedzieć się z tego wątku http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=2930.

skatan

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: skatan »

jako że jestem nadal zielony :p
to antenę robię pod jeden mux ?

raczej mi chodzi o to jak to wszystko ustawić :P

żeby MUX 1,2,3 odbierało dobrze

i czy będzie to lepsze od anteny pokojowej ? bo na estetyce i jak najmniejszej wielkości mi zależy
podaję przykładowy obrazek antenki
>>> taka 1 <<<
>>> taka 2 <<<
>>> taka 3 <<<
>>> taka 4 <<<
>>> taka 5 <<<
>>> taka 6 <<<
>>> taka 7 <<<


takie coś mnie interesuje skoro jest taka odległość

może ktoś ma coś podobnego i działa

a jak nie da rady na czymś takim
to pewnie >>> taka antena z wbudowanym symetryzatorem <<< styknie i max do 40 zeta będzie kosztować.

czekam na konkret :p odpowiedź
ma to ładnie wyglądać i działać to jest priorytet ;]
więc grzebanie samemu odpada, taniej ale jednak wygląd nie ten ;]
a takie co pokazałem będą pasować do reszty +-

dzięki Antenix
Pozdro
____________________________________________________________________________________





starą antenę siatkową wynorał mi qmpel tylko bez wzmacniacza bo zaginął w akcji
i z czasów PRL :P większość w rdzy xD choć sam układ scalony dość czysty ale nie wiem czy bez zasilacza działa jak należy

w teorii w dekoderze odpaliłem zasilanie anteny nie wiem czy coś to dało

w pokoju przez ścianę nie łapie nic ;(
za oknem ( metr dalej )
siła 70% jakość 90%

łapie z nadajnika w żółwieńcu w tych parametrach mux'a 1,2

natomiast mux3 nic :( więc o ile da rade zaqpię w castoramie sobie taką antenkę i najwyżej zwrócę :P bo ten zabytek nie wiem czy daje radę

a jak nie to coś zewnętrznego będę musiał qpić i kabel ciągnąć a tego chciałem uniknąć :P

domino16297

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: domino16297 »

Witam. Mam pytanie odbieracie sygnał mux-3 z RTCN Konin Żółwieniec na kanale 36?. Od wczoraj mam sygnał 0/100 i jakość sygnału 0%.

grzegorz0plonka

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: grzegorz0plonka »

Wygląda na to masz za silny sygnał.

domino16297

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: domino16297 »

Na symetryzatorze w odległosci 27 km od nadajnika który nadaje z mocą 40 kW? :D

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: seba133 »

Symetryzator ma 0dB zysku (sygnał nie jest wzmacniany), dlatego na pewno nie będzie robił przesterowań, ale może okazać się za słaby. Wtedy stosuje się wzmacniacz odpowiednio mocny np. LNA 101,169 177 .

domino16297

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: domino16297 »

Tak wiem. Stosowałem dziś 3 anteny na próbę nawet kierunkową yagi 19 21-69 z wzmacniaczem lna-169 i efekt jest ten sam. W dzień chodzi a wieczorem do rana sygnał 0/100

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: cyber »

A co z k.27 (także Mux3 tylko z InfoPoznań) ...da się oglądać ?

domino16297

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: domino16297 »

Z tym kanałem też mam ten sam problem....

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: seba133 »

A jak z anteną? Jest na dachu czy w domu?

domino16297

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: domino16297 »

Na dachu na kominie. Widzę nawet wieżę nadawczą RTCN Konin Żółwieniec.

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: seba133 »

No właśnie kiedyś już był podobny problem. Kolega Ramkadvb miał problem z odbiorem MUX 1/ 2.

Przytoczę parę postów:
Ramkadvb pisze:Mam jakieś problemy z MUX 2 wy też macie?

Mam od nadajnika 35km antene siatke i wzmacniacz LNA 169.

Symetryzator założony i tragedia ani jeden ani drugi nie odbiera [...]

Nie działa mi Mux 1. A u was jest?

U sąsiada też nie ma. Mux 2 jest 100%

Jest cały czas 0%. Tak nagle zatrzymał się obraz i koniec. Nie wiadomo od czego i już jest tak od 20 min.
Więc wypada zacząc od pytania:

Czy twoi sąsiedzi mają MUX 3 w godzinach wieczornych?

Wtedy będzie wiadomo czy wszyscy mają z tym problem, czy tylko u Ciebie coś jest nie tak.

Zablokowany