DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

tolus
Posty: 292
Rejestracja: 2 marca 2009, o 17:33
Odbiornik: 32B350, 40H5500, 40KU6000
Instalacja antenowa: ATX 55 GOLD ALL-ANT / symetryzator - 570 m n.p.m, 29 m.n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: wszystkie w promieniu ok 100km...

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: tolus »

@APiK

Kolego a jak inne kanaly sie do ciebie przebijaja Opole, Kosztowy, Wreczyca?

Awatar użytkownika
APiK
Posty: 79
Rejestracja: 29 lipca 2011, o 10:34
Miejscowość: Pardubice
Instalacja antenowa: UHF Color supra k21-69, VHF yagi k6+TEROZ č.604 ULTRA LOW NOISE, VKV Dipol 3
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śnieżne Kotły, Czarna Góra + CZ all

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: APiK »

Pouze vysílače Kłodzko / Czarna Góra a Jelenia Góra / Śnieżne Kotły (z obou kompletní analogová nabídka). Ostatní pouze za zlepšených podmínek - použitelné tedy nejsou. Co se týče polského DVB-T mám tedy k dispozici zatím pouze MUX2 z jediného vysílače.

tolus
Posty: 292
Rejestracja: 2 marca 2009, o 17:33
Odbiornik: 32B350, 40H5500, 40KU6000
Instalacja antenowa: ATX 55 GOLD ALL-ANT / symetryzator - 570 m n.p.m, 29 m.n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: wszystkie w promieniu ok 100km...

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: tolus »

dzieki za informacje - w przyszlosci polskie muxy bedziesz mial z 2 lokalizacji ;)

Awatar użytkownika
SAT-COM
Posty: 409
Rejestracja: 8 lipca 2011, o 01:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Obecnie testowane ATX-91 VHF 5 elementowa + miernik DIGISAT PCM-1200
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dolnośl.+Czechy+Sachsen

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: SAT-COM »

APiK pisze:Pouze vysílače Kłodzko / Czarna Góra a Jelenia Góra / Śnieżne Kotły (z obou kompletní analogová nabídka). Ostatní pouze za zlepšených podmínek - použitelné tedy nejsou. Co se týče polského DVB-T mám tedy k dispozici zatím pouze MUX2 z jediného vysílače.
V budoucnu bude k dispozici signál mux2 z śnieżne kotły k35 50KW
Na mux3 a mux1 v našem regionu, musíme všechny počkat .
Nejhorší na tom je, že musíme vypnout analogový signál na 07/31/2013,
a jsme stále v prd…li

Zdravím.

andrzej ntc

słaby sygnał

Post autor: andrzej ntc »

Witam .Ja mieszkam w Ludwikowicach Kłodzkich nie powiem żebym nie miał odbioru mam ale co z tego antenę zamontowałem na dachu ustawiona została przez instalatora miernikiem siła 95% jakość 64% do 70% skacząca czasami spada do 0% duża pikseloza. W ciągu całego dnia zaledwie kilka godzin w których da się normalnie oglądać. No i co najważniejsze antenę ma kirunkową 16 elemętową ze wzmacniaczem LNA 177.Mam tylko nadzieję że od poniedziałku to się zmieni po tak zwanych testach

pasjonatAFOL

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: pasjonatAFOL »

Witam ponownie, dzisiaj czyli w sobotę 30.07 w Kłodzku na Moniuszki mam siłę sygnału na 50% i jakość na 50% - Da się oglądać normalnie.

andrzej ntc

dvb-t czarna góra

Post autor: andrzej ntc »

Witam ponownie w Ludwikowicach Kłodzkich dziś znów duża pixseloza mam nadzieję że jutro tj: 1.08.2011 Tpemitel zabłyśnie i sygnał będzie stabilny

DVBManiak

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: DVBManiak »

Już nie TP Emitel tylko Montagu, ale nieważne. Ja rozwiązałem problemy z pikselozą poprzez zmianę wtyczki antenowej, która dobrze nie stykała. Teraz nie mam żadnych problemów. Wszystko jest poprawnie.

Funk7

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: Funk7 »

Witam
Mam pytanie do mieszkańców Kłodzka, jakich anten używacie ?

kotwica

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: kotwica »

Używam prostej, nieaktywnej anteny ATZ/11 (tuner zewn. MT 4160), okolice ul. Spółdzielczej. na ulicach niżej położonych pewnie potrzeba mocniejszej anteny. Na kanale 58 mam siłę sygnału 99% i jakość 95%.
Ostatnio zmieniony 1 sierpnia 2011, o 14:16 przez kotwica, łącznie zmieniany 1 raz.

jack

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: jack »

Ja w Nowej Rudzie na początku przez pierwsze kilka dni miałem stabilny odbiór, teraz co klika minut potrafi "zerwać obraz". siła sygnału 100%, jakość 70% oraz często zmieniający się BER, przez pierwsze dni miałem BER 0.0 i jakość prawie 100%.
Czy wymieniać antenę na kierunkową czy guzik to da. Mam siatkę bo na niej był dużo lepszy odbiór analogu niż na kierunkowej. A może wywalić przedwzmacniacz i wstawić symetryzator?
Kolega @andrzej ntc z Ludwikowic ma antenę montowaną przez specjalistę i też jak widać ma problemy.
Ostatnio zmieniony 2 sierpnia 2011, o 12:16 przez jack, łącznie zmieniany 1 raz.

arcik

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: arcik »

Ja używam 19-elementowej anteny Yagi z przedwzmacniaczem, która jest na dachu, skierowana na Czarną Górę, przy zachowaniu łączności optycznej (Kłodzko, Sienkiewicza, okolice szkoły nr 7). Przyznaję, ze problemów z odbiorem obecnie nie mam, chociaż idealnej kontroli sygnału zrobić nie jestem w stanie, to w menu mojego telewizora (Panasonic 46G15E) pokazuje pasek jakości i siły, obydwa są zielone, w skali 1 do 10 plasują się mniej więcej na 7-8, chociaż siła sygnału jest stabilna, to jednak jakość ulega zmianom, ale nie dużym w zakresie 6-8, co jednak zapewnia stabilny odbiór, więc nie mogę powiedzieć że jest źle, bardzo dobrze było do 18.07, kiedy to nie działała Ślęża, potem coś się popsuło, ale po 2-3 dniach się znowu poprawiło i jest już dość dobrze.

andrzej ntc

dvb-t czarna góra

Post autor: andrzej ntc »

Witam ponownie.Po zasięgnięciu informacji od UKE można sądzić że problem nie leży po stronie odbiorcy tylko po stronie operatora tj:synchroniczne nadawanie na tym samym kanale czyli SFN po prostu kanały się na siebie nakładają. Taką informację uzyskałem i przyznam że takie problemy miał emitel w okolicach Warszawy ale podobno już się z tym problemem uporali.Bo jeszcze może być problem w antenach po prostu należy dostosować moc własnej anteny do odległości czym bliżej stacji nadawczej to najlepiej usunąć wszelkie wzmacniacze.

jack

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: jack »

Ja na kierunku Czarnej Góry mam górkę i w kierunku Ślęży też, może łapię nakładające się sygnały z odbcicia. O dziwo wczoraj po południu przycięć nie zaobserwowałem.

Awatar użytkownika
elektro-tv-sat
Posty: 65
Rejestracja: 7 lipca 2011, o 12:45
Odbiornik: Ferguson T65
ITI2850
ITI2849
LG47LW570S
Instalacja antenowa: Dipol 44+LNA-101 + Multiswitch MSR-508
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kłodzko-Czarna Góra

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: elektro-tv-sat »

Witam
Każda antena jest przeznaczona na daną odległość od nadajnika + wzmocnienie. I tak dla Dipol 16 z symetryzatorem jest to zasięg 20-40 km a ze wzmacniaczem zasięg 30-60 km (w zależności do warunków). Siatkowe występują z symetryzatorem, stosowane są do 30 km od nadajnika a ze wzmacniaczem 30- 60 km (w zależności do warunków). Nie oznacza to, że jeżeli w linii prostej jest 50 km to sygnał będzie idealny, bo w warunkach górskich zmniejsza się zasięg i jakość. Co do jakości, to dla ustawienia anteny ważne są nawet minimalne obroty śrubą mocującą do masztu, to tak jak przy precyzyjnym ustawieniu anteny satelitarnej. Każde odchylenie w prawo czy lewo, albo w górę czy dół powoduje odejście od wiązki, a tym samym od precyzyjnego ustawienia anteny i najlepszego sygnału.
Jaki wniosek?
Przy doborze anteny należy wziąć pod uwagę nie tylko odległość od nadajnika, ale i miejsce montażu, oraz przeszkody, które są po drodze (góry, budynki, ukształtowanie terenu). Przy złym odbiorze dobrze jest jednak wezwać fachowca, bo samemu można niestety nie dać sobie rady.

Pozdrawiam
Jarosław Natanek
elektro-tv-sat

p.s.
w następnym wątku opiszę pomiary

Awatar użytkownika
elektro-tv-sat
Posty: 65
Rejestracja: 7 lipca 2011, o 12:45
Odbiornik: Ferguson T65
ITI2850
ITI2849
LG47LW570S
Instalacja antenowa: Dipol 44+LNA-101 + Multiswitch MSR-508
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kłodzko-Czarna Góra

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: elektro-tv-sat »

Witam ponownie.
Opiszę swoje pomiary i spostrzeżenia dotyczące pomiarów w Nowej Rudzie - Słupcu ul. Kłodzka przy poczcie, a więc w samym dołku Słupca. Pomiarów dokonałem na maszcie 3,5m umieszczonym przy barierce balkonowej na pierwszym piętrze (antena od ziemi ok. 7m). 1-Pomiar dokonano na antenach Dipol 16 i antena Dipol 19 + wzmacniacz LNA 177 (+30db).
2-Pomiar mierzony miernikiem digiair Pro (miernik dla instalatorów).
3-Po zestrojeniu anten porównano na wskazaniach tunerów DVB-T a)Ferguson T60, b)ITI2850.
Data pomiaru 02-08-2011 w godzinach 18-19
Wskazania miernika dla anteny Dipol 16 + wzmacniacz LNA 101 ( +15db) dla 58 kanału 63dbuv na zasilaniu 12V i 59dbuv na zasilaniu 5V, na Fergusonie dla jakości 91% na ITI siła 50%, a jakość 100%. Dla kanału 36 53dbuv na Fergusonie jakość 67% na ITI siła 43% jakość 100%.
Wskazania miernika dla anteny Dipol 19 + wzmacniacz LNA 177 (zasilanie tylko 12V) dla kanału 58 88dbuv, na Fergusonie jakość 95% na ITI siła 58% jakość 100%. Dla kanału 36 na Fergusonie 82% na ITI siła 50% jakość 100%.
Na obydwu antenach pomiar BER 0,0E0, a więc bez błędów w przesyle sygnału.
Podzieliłem się moimi spostrzeżeniami tylko jako ciekawostką i tak proszę to traktować.
Jeżeli komuś moimi pomiarami pomogłem, bardzo się cieszę, a jeżeli uraziłem, to przepraszam.

Pozdrawiam
Jarosław Natanek
elekgro-tv-sat

ps.
jutro pomiar na różnych odległościach kabla

tolus
Posty: 292
Rejestracja: 2 marca 2009, o 17:33
Odbiornik: 32B350, 40H5500, 40KU6000
Instalacja antenowa: ATX 55 GOLD ALL-ANT / symetryzator - 570 m n.p.m, 29 m.n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: wszystkie w promieniu ok 100km...

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: tolus »

Panie Natanek - Pomiar moze ok - ale starsznie nieczytelny, nie zawsze podaje pan oba parametry sila/jakosc.

Dekoder N zawsze bedzie pokazywal sile 50% a jakosc 100% gdy nie bedzie na wejsciu np 75Ohm... wiec cos jest nie halo w panskiej instalacji - jesli sygnal jest ok to zasze pokazuje wartosci w sile z koncowkami - cale dziesiatki sa tylko wtedy gdy cos jest nie tak - musi sie zmieniac - zielona kropka powinna migac i wartosc sygnalu w sile i jakosci powinna sie nieznacznie zmieniac.

Jesli pan juz jako reklame uzywa stopki - czego nie wolno - to prosze nie robic w niej bledów ;)

Jesli chodzi o Slupiec - okolice centrum biznesu - kanal 58 - sila i jakosc 99%, cerna hora sila i jakosc 90%, 36 kanał - sila i jakosc 73, 34 kanal sila i jakosc 45% - da sie plynnie ogladac, 44 kanal tylko wieczorami (sila 45 - jakosc 80%) - Antena ATX Vena + jakis wzmacniacz masztowy telmora (napisy juz calkowicie splowialy)

Awatar użytkownika
elektro-tv-sat
Posty: 65
Rejestracja: 7 lipca 2011, o 12:45
Odbiornik: Ferguson T65
ITI2850
ITI2849
LG47LW570S
Instalacja antenowa: Dipol 44+LNA-101 + Multiswitch MSR-508
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kłodzko-Czarna Góra

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: elektro-tv-sat »

Witam
Panie tolus w tunerze Ferguson w menu na stronie pomiarowej danego kanału są tylko wychyłowe wskazania, a więc ni jak do opowiedzenia ile tam jest i tylko pokazuje siłę w procentach na danym programie jaki jest oglądany. Dlatego podałem symbol Fergusona. Takie oprogramowanie. Jedynie mogę przeprosić za to, że nie opisałem tego pomiaru tak jak teraz. Jeśli chodzi o drugi tuner, to myli się pan, że zawsze pokazuje 50% w sile. Bez wzmacniacza pokazuje w sile mniej (siła 37%, jakość 100%, ale bardzo dużo błędów), a im większe wzmocnienie tym więcej w sile.

Pozdrawiam
Jarosław Natanek
elektro-tv-sat

tolus
Posty: 292
Rejestracja: 2 marca 2009, o 17:33
Odbiornik: 32B350, 40H5500, 40KU6000
Instalacja antenowa: ATX 55 GOLD ALL-ANT / symetryzator - 570 m n.p.m, 29 m.n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: wszystkie w promieniu ok 100km...

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: tolus »

wITAM paNIE nATANEK - nie ma co przepraszac - pomiar Panski jest jak najbardziej ok i potrzebny - ja z tym tunerem od N nie raz walczylem - swojego czasu mialem z nim przeboje - z autopsji wiem ze jesli sygnal jest za mocny - duzo za mocny lub zaszumiony - bedzie pokazywal sila 50% a jakosc 100% i beda piksele a BER wciaz bedzie ZERO - u mnie np. pomoglo odwrocenie anteny o okolo 30st od nadajnika Sleza na polnoc - sila poszla na 74-76, jakosc 85-95 BER okolo 2-3 - ale obraz brzytwa i zadnych zaklocen ;) dzieki temu mam alternatywe - MUX2 ze Slezy i Mikstatu - oba na podobnym poziomie syganlu i jakosci ;) - czekam na mux z Żórawiny - ciekawe czy go złapie ...

andrzej ntc

dvb-t czarna góra

Post autor: andrzej ntc »

Witam ponownie.Wniosek jest jeden bardzo dobra jakość cyfrowego przekazu naziemnego to fakt ale problem podobny jak w analogu,propagacja ukształtowanie terenu no i miejsce.Dobrym przykładem byłby wzorzec Czeski czyli doświetlanie z obecnych przemienników których trochę mamy na naszym terenie

Zablokowany