DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: poxipol »

Średniej klasy filtr LTE,to koszt ok.80 zł.
Oprócz domniemanych zakłóceń LTE,mogła pogorszyć się synchronizacja K 58 Czarna Góra - Ślęża.Odległość to ok 50 km.
Aby sprawdzić rodzaj zakłóceń,potrzebny jest ktoś kumaty z dobrym miernikiem.
Możesz zwrócić się o pomoc do Emitela bądź UKE

kokosek567
Posty: 5
Rejestracja: 4 marca 2018, o 14:44
Miejscowość: NR
Odbiornik: Ferguson ariva 750, ferguson arriva 120 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: Czarna Góra

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: kokosek567 »

8-)witam

prosze o pomoc i wyjaśnienie o co w tym chodzi? Przepraszam z a jakość zdjęć ale robione aby wyjaśnić i pokazać wskazniki sygnału .Włożyłem symetryzator(nie wiem czy odpowiedni) do takiej starej anteny siatkowej troszke zmodyfikowanej :lol: i mam właśnie takie parametry odbioru i wszystko działa bez zacięć dla mnie jest to dziwne żeby siła sygnału była tak niska a odbiór idealny.Antena ustawiona na Czarną Górę.. Prosze o pomoc czy da sie coś polepszyć, chodzi mi o wzmacniacze antenowe anteny itd. Proszę o rady konkretne.Chciałbym w sumie tą antenę wyrzucić i kupić coś przyzwoitego.Przepraszam jakby nie w temacie , to moj pierwszy post

https://zapodaj.net/3796d9679173b.jpg.html
https://zapodaj.net/64e38ca7be54f.jpg.html
https://zapodaj.net/00e1fe5e37e2f.jpg.html

kokosek567
Posty: 5
Rejestracja: 4 marca 2018, o 14:44
Miejscowość: NR
Odbiornik: Ferguson ariva 750, ferguson arriva 120 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: Czarna Góra

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: kokosek567 »

Odpowie ktoś i pomoże co z tym fantem zrobić ? Chodzi mi o poprawienie sygnału. Moze ten symetryzator tak stłumił ten sygnał ,prosz e o rade.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: poxipol »

Nie wiadomo na czym polegała ta drobna modyfikacja anteny.
Wygląda to na znaczne obcięcie górnego pasma UHF,stąd takie kiepskie wskazania w jej górnym pasmie.
Na Fergusonach wskazania nie przekraczają wartości 90% i w zasadzie służą do optymalnego ustawienia anteny.
Antena siatkowa jest anteną szerokopasmową pasma UHF
Jakakolwiek jej modyfikacja może poprawić część odbieranego jej pasma,jednocześnie pogarszając inne.

Wstawiając do niej wzmacniacz,który ma również symetryzator można się spodziewać oprócz wzrostu sygnału,również wzrost ilości błędów,co ma istotny wpływ na jego jakość.
Niewykluczone jest również przesterowanie na K.25

kokosek567
Posty: 5
Rejestracja: 4 marca 2018, o 14:44
Miejscowość: NR
Odbiornik: Ferguson ariva 750, ferguson arriva 120 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: Czarna Góra

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: kokosek567 »

Czyli na chłopski rozum co lepiej zrobić żeby poprawić siłe sygnału w tej antenie ? wyjąć ten symetryzator skoro tak wytłumił ten sygnał? Ta antena kiedys była w pokoju i ja po prostu odkręciłem tą całą siatkę metalową i tyle modyfikacji nic wiecej .ma tylko te małe elementy chyba tzw direktory czy jakos tak i dipol.Prosze o te rady.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: poxipol »

Zdjęcie ekranu z dipola nie powoduje osłabienia sygnału.
Antena staje się wtedy bardziej kierunkowa,ale może być bardziej narażona na wzrost zakłóceń - nie mylić kierunkowości z szerokością wiązki głównej promieniowania anteny.
Sygnał użyteczny wew.pomieszczenia jest bardziej osłabiony niż na zew.
Do tego dochodzi propagacja rozchodzenia się fal-im wyższa częstotliwość,kanał ,to sygnał jest proporcjonalnie bardziej tłumiony.

Antena wymaga desymetryzacji i symetryzator jest niezbędny.
Każdy symetryzator ma niewielkie tłumienie.Różnią się szerokością pasma roboczego.Im szerszy zakres pracy,to pogarsza się jego sprawność symetrii,WFS.
Do antenki powinien być symetryzator typu SA IV-V

Z mojej porady to najkorzystniej jest zamontować na zew. np.odpowiednią antenkę logarytmiczną,z uwzględnieniem MUX-8 ( nie wymaga ona symetryzatora )

kokosek567
Posty: 5
Rejestracja: 4 marca 2018, o 14:44
Miejscowość: NR
Odbiornik: Ferguson ariva 750, ferguson arriva 120 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: Czarna Góra

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: kokosek567 »

Napisze w temacie że wszystko wróciło do normy. Okazało sie że symetryzator był zbędny , zamocowałem w puszczce antenowej wzmacniacz antenowy i jedynym problemem tego było to że w dekoderze ferguson wyłączyłem zasilanie anteny jako opcję dlatego wskażniki sygnału tv były tak słabe(nie mam podłączonego zasilacza tylko sam wtyk antenowy do dekodera). Niby banał a jednak dojście do sedna sprawiło troszkę klopotu.dziekuje za porady .

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: K63 »

Z powodu prac modernizacyjnych w obiekcie nadawczym RTON Kłodzko / Czarna Góra, do 3 lutego emisja prowadzona jest rezerwowego systemu antenowego.

https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/j ... ak-sygnalu

Zablokowany