DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: Anduraki »

@up dlaczego?

piszę we właściwym temacie bo chciałem się zapytać innych użytkowników RTCN Piaski czy mają problemy z jakością obrazu.

Apropos tego drgania to mam je od czasu do czasu - ostatnio na TVP Rozrywka na jednym programie, jak się skończył wszystko wróciło do normy.

Madrass
Posty: 118
Rejestracja: 5 kwietnia 2013, o 22:40

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: Madrass »

Mogę potwierdzić.
Od 2-3 dni gorszy odbiór na WIWIE i KORR. Zarówno dźwięku jak i obrazu (pojedyncze zacięcia obrazu) początkowo tylko na MUX 1, od dzisiejszego popołudnia na wszystkich muxach.

LeszekJ

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: LeszekJ »

Lublin - Czuby: od nocy 27/28 lutego tylko 570 MHz odbieram bezbłędnie. 474 MHz - masakra: sygnał 100% ale max błędów przez większość czasu. 490 MHz także z zakłóceniami mimo, że sygnał 100%.
Co jest grane?
Obniżono moce czy raczej mam lokalnego bohatera-jammera?

EDIT
Mój problem był błahy choć podejrzewam, że nastąpi wysyp podobnych przypadków. Powłoka anteny "niby DVZ" Ryniaka po 2,5 roku uległa degradacji tak silnej, że puściła wodę (kruszyła się w palcach jak już się zabrałem do roboty). W czasie produkcji ktoś nie sczyścił resztek pasty lutowniczej z centralnego pinu gniazda koncentrycznego i powstała piękna siwa ścieżka przewodząca. Zasilanie nie siadało (sprawdzone) ale sygnał w.cz. był marny. Najśmieszniejsze to fakt, że jakość odbioru zależała także od wilgotności powietrza czego nie zauważyłem wcześniej.
Po wyczyszczeniu PCB antena jak nowa - tylko teraz muszę znaleźć jakąś "puszkę".

dofis

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: dofis »

Witam
Mam problem z odbiorem kanałów z MUX3, przy automatycznym wyszukiwaniu odbieram sygnał z" 26 514 MUX-3 Tarnobrzeg "Komin KS Machów" 30.000 H ~102.895. Moc sygnału jest na poziomie 90% ale jakość pozostawia wiele do życzenia.
Natomiast przy próbach wyszukaniu sygnału z piasków lub rabbego sygnału brak.
Pozostałe Muxy odbieram bez problemu.
Na elektronice się nie znam, byłbym wdzięczny za jakąkolwiek pomoc. Pozdrawiam

michal135
Posty: 135
Rejestracja: 4 lutego 2012, o 16:01

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: michal135 »

Gdzie dokładnie mieszkasz? Skoro odbierasz Tarnobrzeg, to antenę musisz kierować w tamtą stronę, czyli na południowy zachód. Piaski to kierunek przeciwny. Albo spróbuj antenę skierować w stronę Leżajska. Tam też nadawany jest MUX 3 z Lublina na kanale 36.
A te pozostałe MUXy to skąd łapiesz?

dofis

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: dofis »

Mieszkam w Lublinie, ul. fabrycza.
Pozostałe Muxy:
22 482 MUX-1 Dęblin "Ryki" 20.000 H ~60.107
24 498 MUX-2 Dęblin "Ryki" 20.000 H ~60.107
natomiast mux 3 z:
26 514 MUX-3 Leżajsk "Giedlarowa" 70.000 H ~110.526
lub
26 514 MUX-3 Tarnobrzeg "Komin KS Machów" 30.000 H ~102.833
(nie potrafię powiedzieć gdzie skierowana jest antena. Ale przecież Dęblin i Leżajsk/Tarnobrzeg to przeciwne kierunki)
Muxy 1 i 2 odbieram bez problemu, sygnał i jakość bardzo dobre. Natomiast przy muxie3 siła sygnału jest dobra aczkolwiek jakość maksymalnie na poziomie 50%. Mam obraz ale co chwile pojawiają się jakieś piksele i artefakty.
A co do anteny to nie mam możliwości zmiany ustawienia ponieważ jestem podpięty do kablówki.
Zastanawia mnie dlaczego nie mogę odebrać sygnału dla mux3 ze stacji Ryki skoro dwa pierwsze muxy3 śmigają aż miło.
Z góry dziękuje za pomoc.

michal135
Posty: 135
Rejestracja: 4 lutego 2012, o 16:01

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: michal135 »

A skąd wiesz, że ten MUX 3 jest z Tarnobrzega lub Leżajska? Jest tam TVP Rzeszów? Bo na 26 kanale nadaje też MUX 3 z Przysuchy. Ale tam będzie wersja łódzka. I ten kierunek mniej więcej pokrywa się z Rykami.

dofis

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: dofis »

W gruncie rzeczy to nie wiem dokładnie skąd odbieram. To co napisałem opieram na tym co mi wyszukuje w wyszukiwaniu ręcznym w menu dekodera w odniesieniu do wykazu nadajników ze strony internetowej sat-charts.eu po wpisaniu swojej lokalizacji.
Zakładam, że skoro w ręcznym wyszukuje mi kanał 22 i 24 i mają one bardzo dobrą moc i jakość to odbieram muxy z Dęblina. Nie wiem czy w ogóle mogę to tak analizować skąd mam sygnał?
A co do TVP Rzeszów to nie mam go ale jest TVP Lublin.

michal135
Posty: 135
Rejestracja: 4 lutego 2012, o 16:01

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: michal135 »

No to odbierasz MUX 3 z lubelskich nadajników, tylko trudno powiedzieć z którego. Na kanale 26 byłaby wersja rzeszowska, łódzka bądź olsztyńska. Innej opcji nie ma. Skoro masz Lublin to musi to być kanał 23 lub 52, bo nie myślę że 36.

dofis

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: dofis »

Co dziwne w info kanału na TVP Lublin jest napisane częstotliwość: 514Mhz,a ta jest przypisana dla Tarnobrzegu lub Leżajska? w związku z tym powinienem mieć TVP Rzeszów??
Tak czy inaczej masz jakiś pomysł dlaczego nie mogę złapać mux3 ze stacji Ryki skoro mux1 i 2 odbieram stamtąd?
Chciałbym też zapytać od czego zależy jakość sygnału?
Bo np w wyszukiwaniu ręcznym pokazuje mi kanał 33, 570Mhz co odpowiada nadajnikowi Piaski mux1 i co ciekawe siła jest na poziomie 70% a jakość 0%. A z kolei na kanale 23 odpowiadającym mux3 Piaski siła sygnału 20%, jakość 0%.
Zastanawiam się wina może tkwić po stronie dekodera?

Generalnie zacząłem szukać w necie informacji na temat siły a jakości sygnału. No i gdzieś wyczytałem, że jak jest za silny sygnał to może mieć to odzwierciedlenie w słabej jakości lub zakłóceniach.
Teraz z ciekawości zacząłem sprawdzać inne kanały w wyszukiwaniu ręcznym i na kilku kanałach siła jest na poziomie 100% natomiast jakość 0%.
Myślisz, że bliskość nadajników w połączeniu z Bóg wie jaką anteną u operatora kablówki może być przyczyną?

Zrobiłem eksperyment. Podpiąłem zwykłą antenę pokojową i udała się złapać sygnał z Rabbego mux3.
Problem spróbuje rozwiązać w ten sposób, że kupie coś czym podłącze dwie anteny do dekodera. Muxy 1 i 2 będę łapał z anteny kablowej a mux1 z anteny pokojowej.

michal135
Posty: 135
Rejestracja: 4 lutego 2012, o 16:01

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: michal135 »

Kablówka nie jest przystosowana do odbierania sygnałów naziemnych. Po prostu łapiesz jakieś sygnały, tak jakbyś łapał po włożeniu zwykłego drutu w miejsce kabla antenowego do telewizora. Załóż normalną antenę, nawet najtańszą siatkową, skieruj na Piaski i na pewno odbierzesz wszystko jak trzeba.

piodi
Posty: 4
Rejestracja: 30 czerwca 2013, o 07:48
Odbiornik: Ariva T65
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit z Symetryzatorem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Lublin/Piaski

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: piodi »

Zmniejszcie moc nadawania z Lublin - Boży Dar, albo zmieńcie kanał! Przez stacje doświetlające beznadziejnie skonfigurowane nie da się poprawnie odbierać MUX3 z Piask. To doświetlanie zrobiło więcej szkód niż pożytku, wiele moich sąsiadów i znajomych skarży się na odbiór MUX3. Na śląsku i w innych regionach też są problemy, popatrzcie: http://telewizja-cyfrowa.com/2014/05/mu ... -odbiorem/

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: Anduraki »

W Lublinie w UPC są po niekodowanym DVB-C(SD MPEG-2, HD MPEG-4) wszystkie kanały dostępne z DVB-t+ kilka ekstra.

Piotr_08
Posty: 5
Rejestracja: 18 stycznia 2015, o 20:53
Odbiornik: Tuner WIWA HD-50
Instalacja antenowa: Antena dookólna Multi Channel 2000 (tele-wizja)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: Piotr_08 »

Witam

Mam problem od dłuższego czasu z łapaniem MUX-2 z Piask. Mieszkam 18 km (Świdnik) od nadajnika, blok: parter, antena jest wystawiona od strony południowej. Otóż nie mogę załapać sygnału z MUX 2, Mux 1 i Mux 3 działa bardzo dobrze 100% siły, 80% jakości. Kabel jest dobrze zaprawiony był wielokrotnie zaprawiany bo myślałem, że to może wina złego podłączenia. Próbowałem odłączyć zasilacz i spróbować na samej antenie jednak nadal Mux 2 nie działa, a jedynie czasami mignie siła i jakość w 20-30%. Próbowałem już wszystkiego, zmieniać wtyczki, bawić się w ustawieniach telewizora typu odłączanie zasilania anteny jednak nadal problem występuje. Ręczne ustawienie kanałów nic nie daje ponieważ nie łapie na MUX 2 żadnej siły, jakości. Może mi ktoś jeszcze doradzić w czym tkwi problem? Na innym tunerze jest to samo.


Antena: Multi Channel 2000 z zasilaczem przymocowana na zewn. na wysokości 3m.
Nadajnik: Piaski
Tuner: Wiwa 50HD

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: K63 »

Po pierwsze sprawdź czy nie masz włączonego zasilania anteny w menu instalacyjnym tunera ( w Wiwa-ch czasami się to zdarza i powoduje zwarcie na gnieździe antenowym powodując zakłócenia odbioru ). Jeżeli jednak nie, a wyłączenie zasilacza anteny nic nie zmienia w odbiorze (mux-1 i 3 działają, a na mux-2 pojawia się śladowy sygnał), tzn. że musisz wzmacniacz zastąpić symetryzatorem. Nie wiem czy będzie to możliwe w tym wynalazku, więc lepiej zastąp go anteną z prawdziwego zdarzenia.

kil
Posty: 4
Rejestracja: 22 marca 2015, o 14:09

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: kil »

Witam,
Lokalizacja Krasnik, odbieram mux2 i mux3, niestety mux1 nie lapie. Antena to Opticum ax900, tv z wbudowanym tunerem dvbt. Antena z symetyzatorem. Lokalizacja blok II pietro,

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: poxipol »

Witam.
Żeby koledzy mogli coś pomóc,pasowało by jeszcze dodac na jaką miejscowośc jest skierowana antena,względnie numery kanałów odbieranych Mux-ów.

kil
Posty: 4
Rejestracja: 22 marca 2015, o 14:09

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: kil »

Fakt zapomniałem, antena skierowana na Piaski. MUX 2 i 3 działa (21 i 23), nie mogę zlokalizwoać mux1 (k.33).

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: poxipol »

Teoretycznie wszystkie Mux-y powinny chodzic .Bardziej bym się obawiał Mux-3 ze względu na synchroniczny nadajnik Lublin Raabego.
Pasowało by jeszcze podac parametry(siła,jakośc)odbieranych kanałów.
Czy problem występował zawsze,względnie dowiedziec się u sąsiadów czy mają tak samo.

kil
Posty: 4
Rejestracja: 22 marca 2015, o 14:09

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: kil »

Problem jest od momentu założenia anteny, czyli od niedzieli. Spróbuje zamontowac wzmacniacz antentowy, moze mux1 ma mniejszą siłę nadawania. Zobaczę.

Zablokowany