DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

iviirek

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: iviirek »

U mnie na ul. Kosmowskiej niestety to samo. Antenę mam zewnętrzna i MUX 2 najczęściej nie działa (wiecznie tylko 18% jak dojdzie do 30% to coś tam z 10min da się to pooglądać). Do 17 czerwca wszystko hulało, od tej daty tylko MUX-3 z Raabego jest na 100%.

Antena kierunkowa TELEVES V-HD DVB-T MPEG4 FULL HD

Telewizor z wbudowanym tunerem DVB-T/C (MPEG4)

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: rotalplus »

Proszę spróbować pokręcić anteną i dokładnie wycelować w Piaski(płd.-wschód)

iviirek

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: iviirek »

Proszę mi wierzyć, że kręciłem anteną i to nie jeden dzień..

Poza tym MUX-1 działa, nie na 100% ale działają kanały muzyczne bez przerywania - a to przecież też Piaski.

Dla mnie ten sygnał to jest JEDNO WIELKIE DNO :)

Marco

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: Marco »

Witam,

posiadam telewizor Samsung z tuner DVB-T. Antena siatkowa skierowana na Piaski (1.piętro). Bez problemu niemal odbieram MUX-1 i MUX-2 (czasami wzrasta ilość błędów i na 3-5 sek zapikselizuje bez pauzy obrazu). Po uruchimieniu MUX-3 postanowiłem go wyszukać, co nie było problemem. Kanały wyszukane, ale jakość skacze 0-77% i non stop jest 2000 błędów (więcej TV nie pokazuje). Do Piask mam w linii prostej ok. 24 km. Zmieniałem zasilacz (w tym na taki z regulacją mocy), zmieniłem płytkę antenową, wypróbowałem zewnętrzny odbiornik, na którym u rodziców mieszkających 300 m ode mnie wszystko odbiera. U mnie niestety MUX-3 nie ma. Jakieś pomysły na pomoc???

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: rotalplus »

iviirek pisze:Proszę mi wierzyć, że kręciłem anteną i to nie jeden dzień..

Poza tym MUX-1 działa, nie na 100% ale działają kanały muzyczne bez przerywania - a to przecież też Piaski.

Dla mnie ten sygnał to jest JEDNO WIELKIE DNO :)

Zmieniał pan lokalizację anteny, wysokość ? Z którego kierunku kierowania anteny był najlepszy odbiór?

Proszę jeszcze napisać jaka jest SIŁA a jaka JAKOŚĆ sygnału, o ile ma pan wskazania obu parametrów.

A jak odbierają pana sąsiedzi sygnał? Czy u nich tez są problemy?
Marco pisze:Witam,

posiadam telewizor Samsung z tuner DVB-T. Antena siatkowa skierowana na Piaski (1.piętro). Bez problemu niemal odbieram MUX-1 i MUX-2 (czasami wzrasta ilość błędów i na 3-5 sek zapikselizuje bez pauzy obrazu). Po uruchimieniu MUX-3 postanowiłem go wyszukać, co nie było problemem. Kanały wyszukane, ale jakość skacze 0-77% i non stop jest 2000 błędów (więcej TV nie pokazuje). Do Piask mam w linii prostej ok. 24 km. Zmieniałem zasilacz (w tym na taki z regulacją mocy), zmieniłem płytkę antenową, wypróbowałem zewnętrzny odbiornik, na którym u rodziców mieszkających 300 m ode mnie wszystko odbiera. U mnie niestety MUX-3 nie ma. Jakieś pomysły na pomoc???
Jedyne co mi przychodzi na myśl do zakłócenia być może od innych urządzeń innych mieszkańców bloku. Może ma pan antenę kierunkową i ją niech pan spróbuje sprawdzić.

A jak z odbiorem u sąsiadów?

Marco

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: Marco »

U sąsiadów mieli też problem z MUX-1. W końcu teraz kupili antenę kierunkową i wystawili ją na drugą stronę bloku, na Tarnawatkę.
Z mojego punktu zakłócać może blaszany dach sali gimnastycznej stojącej obok szkoły. Dziwne tylko, że akurat problem jest z jednym MUXem. Tym bardziej, że wszystkie MUXy nadawane są z taką samą mocą 100kW.
Dzięki za reakcję. Miało to być osobna wypowiedź, ale uczę się dopiero forum.
Pozdrawiam

lokutus3
Posty: 4
Rejestracja: 5 sierpnia 2013, o 08:34
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: lokutus3 »

Jednej sytuacji nie rozumiem, mieszkam w okolicach Kraśnika, odbieram mux 1 i mux 2 z Piask bez problemów, jakość sygnału 10, siła nieznacznie mniejsza, niestety mux 3 nie wykazuje praktycznie żadnego sygnału, jest poza odbiorem, z boku odbiera mi słabo sygnał z nadajnika w Kielcach ale jest niestabilny. Antena to tri digit od dipola z symetryzatorem. Ktoś ma jakiś pomysł dlaczego nie odbiera mux 3, przecież moc nadajnika jest taka sama dla wszystkich muxów

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: rotalplus »

Używasz TV czy dekodera DVB-T? Podaj dokładną lokalizację

Najpewniej jest to związane z nadawaniem synchronicznym w ramach SFN, tj. MUX-3 na tym samym kanale w Kraśniku, Janowie Lubelskim i Piaskach(główna stacja) oraz Kazimierzu. Odbiornik uznaje pewnie odbiór z Kraśnika MUX-3 za zakłócenie odbioru z Piask lub coś podobnego

Najpewniej masz dużą siłę, małą jakość

Proszę spróbowac może pokręcić anteną lub jeśli pan ma - zmienić np. na siatkową bez wzmacniacza (wszystko zależy jak daleko ma pan do Piask i Kraśnika w linii prostej, czy to ten sam kierunek)

Ogólnie rzecz biorąc najmniej problemów z odbiorem mają ci, którzy mieszkają dość daleko od nadajników (40-50 km i więcej), ale w ich zasięgu

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: Stefan_KR »

iviirek pisze:Proszę mi wierzyć, że kręciłem anteną i to nie jeden dzień..

Poza tym MUX-1 działa, nie na 100% ale działają kanały muzyczne bez przerywania - a to przecież też Piaski.

Dla mnie ten sygnał to jest JEDNO WIELKIE DNO :)
Do Piask masz może z 15km odległości czyli bardzo blisko. Nadajniki z tego obiektu nadają po 100kW ERP czyli bardzo mocno. Możesz jakoś logicznie uzasadnić dlaczego używasz mocnej anteny dedykowanej do odbioru dalekich i/lub słabych sygnałów?
To nie sygnał jest wielkie dno lecz twoja instalacja nie jest poprawnie dobrana do lokalizacji i warunków odbioru. Albo masz uszkodzenie - przerwę w kablu, wtyczce itp. Tak czy inaczej, jeśli się na tym nie znasz (a tak to niestety wygląda) wezwij jakiegoś profesjonalnego instalatora anten - szybko załatwi poprawny odbiór wszystkich MUX-ów.

_chris_

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: _chris_ »

lokutus3 pisze:mieszkam w okolicach Kraśnika,
Jak wyżej zostało napisane - to problem z odbiorem mux-3 nadawanego w SFN-ie. Gdzie dokładnie mieszkasz?
rotalplus pisze:Najpewniej masz dużą siłę, małą jakość
Ja akurat w niedzielę walczyłem również w okolicach Kraśnika z odbiorem mux-3 - i całkowita porażka - zero odbioru, przy pozostałych dwóch OK. Niestety - instalacja antenowa w tamtym miejscu jest do przeróbki, ale najciekawsze było to, że dekoder pokazywał w miarę przyzwoity poziom sygnału (nie było max) oraz max jakości sygnału na mux-3.
A jedyny problem był taki, że co do odbioru tegoż mux-3 to było zero, null, kompletnie nic, nawet brak było dźwięku, choć odbiornik synchronizował się do sygnału. Jakiś błąd w sofcie odbiornika musi być... ;)

Niestety, nie miałem ze sobą miernika, żeby zobaczyć o co chodzi, bo pierwszy raz się z czymś takim spotkałem...
iviirek pisze:Dla mnie ten sygnał to jest JEDNO WIELKIE DNO :)
Nie nadawanie jest tu problemem, a sygnał w twojej okolicy, a może i odbiornik, kto wie.

Masz jakieś 25 km do nadajnika, mieszkasz pewnie w blokach, więc antena w ogólności jest jak najbardziej OK.

Gdzie masz ją zamontowaną, w którym kierunku patrzy, jakieś bezpośrednie przeszkody (bloki, drzewa, etc...) na kierunku anteny?

Próbowałeś inny odbiornik - możliwe, że twój ma słabą czułość na k21.

lokutus3
Posty: 4
Rejestracja: 5 sierpnia 2013, o 08:34
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: lokutus3 »

Mieszkam kilka kilometrów za Kraśnikiem w stronę Oblęcimia, siła i jakość sygnału I i II muxa jest na wystarczającym poziomie, jakość to 100%, siła trochę mniejsza, używam tv lcd Panasonica, antena to tri digit dipola, na muxie III pokazuje siłę sygnału ale jakość jest zerowa, zwłaszcza rano, później pojawia się obraz z przycięciami. Doświetlenie z Kraśnika na kanale 23 też mi się wydawało, że to może być wina tych problemów z odbiorem. Chyba jednak skończy się na Cyfrowym Polsacie, jak sytuacji nie uda mi się ogarnąć do czasu wyłączenia kanałów tvp z muxa pierwszego. Dzięki za uwagi

_chris_

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: _chris_ »

@ lokutus3:
jak w okolicach Olbięcina to masz praktycznie ten sam kierunek na nadajniki z Piask i Kraśnika. A to właśnie najprawdopodobniej nadajnik z Kraśnika robi ten problem, choć teoretycznie nie powinien.

Więc tak:
  1. przeczytaj uważnie Poradnik: http://www.elmier.pl/pdf/white_papers/U ... 5.2013.pdf
    .
  2. jeśli masz taką możliwość, to trzeba poszukać innej lokalizacji dla anteny oraz innego jej ukierunkowania.
    Jeśli zakłóca Kraśnik (albo Piaski - zależy, jak na to patrzeć), to mała szansa, że to pomoże, ale nigdy nie wiadomo przy odbiorze SFN-u
    Jeśli to inny nadajnik (a w teranie pagórkowatym może tak być) to tu szanse się zwiększają.
    .
  3. hardcore, czyli ostatnia deska ratunku - spróbować obniżenia poziomu sygnałów wchodzących na odbiornik, co byłoby odpowiednikiem słabszej propagacji w dzień, a jak sam piszesz - w dzień czasami da się oglądać mux-3.
    Masz stosunkowo wysokie poziomy oraz bardzo dobre jakości sygnałów mux-1 i 2, więc stłumienie ich nie powinno załamać odbioru, a za to może się udać stłumić sygnał SFN-u zakłócający mux-3, tak aby 'wepchnąć' go w szumy i żeby przestał bruździć.

    Tu najlepiej byłoby użyć odgałęźników, ewentualnie tłumika regulowanego. Można też próbować stopniowego, powolnego odchylania anteny od obecnego kierunku - raz w jedną, raz w drugą stronę. Ewentualnie znaleźć jakąś mniejszą antenę (np. krótką Yagę) o małym zysku albo zrobić najprostszego bi-quada.

    Efektem końcowym powinno być zmniejszenie poziomów mux-1 i 2, poziom mux-3 może się zachowywać różnie. Jakość mux-1 i 2 mogą spaść poniżej 100%, ale powinny być na poziomie umożliwiającym stabilne oglądanie. I albo się uda uzyskać stabilność mux-3 albo nie...

lokutus3
Posty: 4
Rejestracja: 5 sierpnia 2013, o 08:34
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: lokutus3 »

Dzięki z uwagi, spróbuję jeszcze powalczyć z ustawieniem anteny, odchyleniem jej, choć nie mam większych możliwości jej zmiany, coś na pewno jeszcze spróbuję zrobić w tej sprawie, dzięki

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: rotalplus »

lokutus3 pisze:Mieszkam kilka kilometrów za Kraśnikiem w stronę Oblęcimia, siła i jakość sygnału I i II muxa jest na wystarczającym poziomie, jakość to 100%, siła trochę mniejsza, używam tv lcd Panasonica, antena to tri digit dipola, na muxie III pokazuje siłę sygnału ale jakość jest zerowa, zwłaszcza rano, później pojawia się obraz z przycięciami. Doświetlenie z Kraśnika na kanale 23 też mi się wydawało, że to może być wina tych problemów z odbiorem. Chyba jednak skończy się na Cyfrowym Polsacie, jak sytuacji nie uda mi się ogarnąć do czasu wyłączenia kanałów tvp z muxa pierwszego. Dzięki za uwagi
Poranny brak sygnału to moze być zakłócenie przez propagację (tzw. tropo)
Tez polecam próbę różnych ustawień anteny z różnych miejsc. U mnie -ale to dotyczy radia - udaje mi się znaleźc takie miejsca, że "wycinam" sygnał silniejszych stacji z przeciwnego kierunku ( mieszkam na środku linii Siedlce- Lublin i RDC z Siedlec zakłoca Eskę z Lublina) przez co nie ma aż takich zakłóceń przy odbiorze słabszych stacji.
z TV powinno być podobnie.

A jak jest u sąsiadów? Jaką oni antenę stosują? Jaki odbiór MUX-3? Warto to sprawdzić. Płatna TV to ostateczność!

doman18
Posty: 5
Rejestracja: 17 sierpnia 2013, o 18:21

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: doman18 »

Podepnę się do tematu
Oto moja lokalizacja
Obrazek
Zoom
Obrazek

A tutaj widok z balkonu
Obrazek

Telewizję odbieram za pomocą komputera - tuner Media-Tech MT4161 opartym na układzie it9135. Podłączony jest on do anteny (na zdjęciach) za pomocą kabla z przelotką podokienną. Wcześniej miałem symetryzator, teraz jakiś byle jaki wzmacniacz z zasilaczem - różnicy w odbiorze nie było ale nie chciało mi się przekładać na symetryzator spowrotem więc tak zostało.

Do sprawdzania sygnału używam na windowsie programu Prog Finder. Jednak ogólnie korzystam z linuksa i programu myth-tv

Sygnał na MUX1 i MUX 2 waha się od 40% do 90% w różnych miejscach. Ogólnie na 60% spokojnie da się oglądać tylko dłużej programy się przełączają. Natomiast MUX3 od dawna sprawia problemy - ogólnie skacze z 10% na 80%, czasem dłużej się zatrzyma na 80% lub na 10% i znów skacze, nie jest to równomierne. Bardzo rzadko osiąga wartości pośrednie. Wcześniej łapałem kierując antenę na drugi blok, bo odbijał sygnał z Raabego. Teraz było ok gdy kierowałem na lukę między 2 przeciwległymi blokami (widać na zdjęciu). Jednak sygnał nie też nie był super. W jeden dzień było ok a w drugi czasem były piksele choć pogoda była ok.

Czy jest jakaś szansa uzyskania stabilnego MUX3? Próbowałem wielu miejsc na balkonie, ale czasem obrót o milimetry dawał 80% a po odejścu od anteny spadał do 10%.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: Anduraki »

Spróbuj obrócić antenę na południe(przynajmniej o kąt 45 stopni w prawo) i na samym symetryzatorze - w Lublinie nie ma potrzeby instalowania wzmacniaczy. Znajomy na Północnej mieszka zaraz za dworkiem, i miał na symetryzatorze przesterowania na mux3 tam trzeba było odchylić jego antenę bardziej na północ(on ma okna na zachód ;S), bo odchylając na południe nie miał odbioru mux3.
Zamocowałeś antenę z brzegu balkonu, proponowałbym ci zamocować na przedniej barierce. Jeśli ustawiasz antenę równolegle do barierki, to może ona trochę zakłócać działanie anteny. W Twoim przypadku jest to odbiór z odbicia, bo przeszkadza ci wieżowiec.

doman18
Posty: 5
Rejestracja: 17 sierpnia 2013, o 18:21

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: doman18 »

Tak też myślałem że z odbicia i dlatego sądziłem że nie ma szans na stabilność. Ale jednak jakaś nadzieja jest. Spróbuję w ten weekend coś z tym zrobić. Tymczasem jeszcze jedno pytanie. Skoro jest to odbicie a w lublinie jest dość silny sygnał czy nie lepiej byłoby zastosować antenę siatkową z symetryzatorem zamiast kierunkowej? Ma większy kąt odbioru a ta kierunkowa czasem łapie ale dosłownie przy milimetrowych przesunięciach. Więc może by lepiej szerokokątna ściągała? Oczywiście nie znam się więc pytam teoretycznie.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: Anduraki »

Też wydaje mi się, że siatka byłaby lepsza, tymczasem nie miałem okazji wypróbować z siatką, bo nie mam jak jej przywieść, bo nie chcę wydawać pieniądze skoro mam u rodziny jakąś starą niepotrzebną siatkę.
Wiem natomiast, że siatka z odległości 60km na symetryzatorze przy przyzwoitym profilu terenu powinna wystarczyć do poprawnego odbioru NTC, bo u Babci robiłem taką instalację i mimo zastosowania symetryzatora siła była na poziomie 80-85 w zależności od multipleksu.


Moi sąsiedzi z parteru NTC odbierają na pasywnej antenie kierunkowej ustawionej w polaryzacji pionowej - podziwiłem !! ale im odbiera dobrze.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: Anduraki »

Właśnie sąsiedzi się do mnie schodzą, bo nie mają NTC z Piask, tłumaczę im że jest przerwa konserwacyjna do 15.

Swoją drogą, dlaczego przerwa konserwacyjna jest w ciągu dnia, a nie jak zwykle w nocy? Sąsiedzi są lekko podirytowani ;P Radia analogowego też nie ma, z czego bardzo niezadowolony jest mój ojciec ;(

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: belzebiusz »

Od początku istnienia radia i telewizji były, są i będą przerwy konserwacyjne w ciągu dnia.
A teraz łopatologicznie: wszedłbyś na maszt w nocy :?: :P

Zablokowany