DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: poxipol »

Wszystkie Mux-y nadawane są z tą samą mocą.
Jeżeli np.w kierunku nadawania znajduje się w pobliżu jakaś przeszkoda to sygnały ze wszystkich Mux-ów dochodzą pod różnymi kątami i mocami.Często bywa że np.odbieramy dwa kanały,po skręceniu anteny wskakuje trzeci kanał ale te dwa uciekają.
Najlepiej wtedy wejśc w menu telewizora,ustawic ręczne kanał i pomalutku obracając antenę patrzec na jego paramety.Jeżeli to nic nie da,to trzeba zmienic jej położenie najlepiej na dach.

jon123456
Posty: 6
Rejestracja: 11 kwietnia 2015, o 15:52
Odbiornik: manta
Instalacja antenowa: antena 19 elementowa dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: piaski

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: jon123456 »

Witam ja mieszkam w opolu lubelskim do stacji w piaskach mam 60km zakupiłem antenę 19elementową dipol ze wzmacniaczem niestety mieszkam w bloku na parterze wystawiłem antenę na niewielkiej róże przedemną są drzewa i budynki odbieram mux3 siła 91 jakość 99 oraz mux 2 podobnie są nieraz przycinka ale ogólnie super ale mux1 nie da się ustawić siła 80 jakość skacze co ciekawe ściągam kanał 30 z krzyża ale również nie da się oglądać czy muszę się z tym pogodzic czy da się moż coś zrobić.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: poxipol »

Witam.
Możesz mieć sygnał przesterowany.Spróbuj wymienić wzmacniacz na symetryzator antenowy,nie zapominając o wyłączeniu zasilacza.
Jak się drzewa zazielenią to możesz mieć problemy,zwłaszcza jak deszcz popada.
Najlepiej jak to możliwe to zamontuj antenę jak najwyżej.

jon123456
Posty: 6
Rejestracja: 11 kwietnia 2015, o 15:52
Odbiornik: manta
Instalacja antenowa: antena 19 elementowa dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: piaski

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: jon123456 »

Dziięki kolego spróbuje go zamontować co do wysokości tu nic nie poradzę ale póżniej się zobaczy.

jon123456
Posty: 6
Rejestracja: 11 kwietnia 2015, o 15:52
Odbiornik: manta
Instalacja antenowa: antena 19 elementowa dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: piaski

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: jon123456 »

Niestety po wymianie na symetryzator odbierał tylko mux3 ale słabo wróciłem do wzmacniacza i pogodziem się że w naszym kraju to wszystko tak robią chcą dobrze a wychodzi jak zwyczaj. W cyfowej telewizji nawet słowacy nas przeganiają ja mieszkam tam i problemów żadnych z odbiorem a u nas jest jak jest.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: K63 »

Z Dipolem 19/21-60 standardowo sprzedawany jest mocny wzmacniacz LNA-177 (28 dB). Sprzęt Manty zachowuje się dosyć chimerycznie. Sygnał wzmocniony na LNA-177 może być dla niego za mocny, a na symetryzatorze za słaby. Na Twoim miejscu sprawdziłbym jeszcze słabsze wzmacniacze np. LNA-101 (15 dB) lub LNA-169 (24 dB) - w takiej właśnie kolejności.
Precyzyjne ustawienie anteny jest czasami zajęciem dość żmudnym. Wymaga ciągłego sprawdzania odbioru wszystkich trzech mux-ów w różnych lokalizacjach ze zmianą wysokości zawieszenia anteny.
Jeżeli jako odbiornika używasz dekodera i do zasilania wzmacniacza używasz zewnętrznego zasilacza, pamiętaj by wyłączyć zasilanie anteny w dekoderze.

jon123456
Posty: 6
Rejestracja: 11 kwietnia 2015, o 15:52
Odbiornik: manta
Instalacja antenowa: antena 19 elementowa dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: piaski

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: jon123456 »

Witam odpuszczam temat z anteną jest 2 muxy ale za to super odbierają natomiast mam inną sprawę u mnie w bloku jest kablówka ale taka gdzie każdy musi mieć dekoder dvb-t i na niej obieraj ten 1 mux dobrze a reszta kiepsko spytacie to czemu nie naprawią my za nią nie płacimy zrobili i tak jest ale czy jest jakaś możliwość żeby ten brakujący 1mux wsiąść ze zbiorczej.

A i co najfajniejsze mux1 jest właśnie z krzyża kanał 30 czyli wychodzi na to że jest ogólny problem z tym muxem.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: poxipol »

Do odbioru telewizji kablowej potrzebny jest dekoder DVB-C.Dla programów kodowanych z gniazdem CI,względnie moduł CAM,lub dzierżawiony od operatora.
W instalacji zbiorczej wystarczy podłączyć kabel do odbiornika jak z anteny.

Można zrobić tak jak myślisz.Jest kilka możliwości,najprostszym sposobem jest przekładanie kabli ale po pewnym czasie można uszkodzić gniazdko.Innym rozwiązaniem jest zastosowanie zwrotnicy,sumatora.Konieczne wtedy jest filtrowanie po obu stronach niechcianych kanałów żeby się wzajemnie nie zakłócały.Można też zastosować przełącznik sygnałów,ręczny lub przełączający dowolnym pilotem.

jon123456
Posty: 6
Rejestracja: 11 kwietnia 2015, o 15:52
Odbiornik: manta
Instalacja antenowa: antena 19 elementowa dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: piaski

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: jon123456 »

Właśnie zakupiłem już kilka rzeczy żeby to do kupy złożyć a tu instalatora spotkałem w sklepie opisałem mój problem i wpadł do mnie z miernikiem i stwierdza że wszystko w porządku a w telewizorze jakość ok 50% stwierdza że tuner w telewizorze jest pewnie uszkodzony na kanale 23 no to mówię przełączę na moją i zobaczymy i stwierdza sygnał słabszy z błędami a w telewizorze jakość 99% zdębiał i drapał się po czole do tego mój tuner usb w komputerze z kablówki szatkuje a na mojej antence z kiepskim sygnałem działa no i wyszedł i za 30min było wszystko ok. Więc nie wiem zgłupiałem całkiem :)

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: poxipol »

Ten instalator to miał chyba wskażnik a nie miernik

jon123456
Posty: 6
Rejestracja: 11 kwietnia 2015, o 15:52
Odbiornik: manta
Instalacja antenowa: antena 19 elementowa dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: piaski

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: jon123456 »

Nie czepiaj się ja na elektronice się znam a na antenach tylko zainteresowałem więc poprawiam tak to był wskaźnik.

kil
Posty: 4
Rejestracja: 22 marca 2015, o 14:09

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: kil »

Odpowiem tylko na mój problem z odbiorem jednego z muxów. Wywaliłem tą antenę Opticum900 i zamontowałem ATX55. Śmiga wszystko jak ta lala.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: poxipol »

To fajnie że masz problem z głowy.
Czyli masz teraz cztery anteny Yagi w jednej.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: Anduraki »

W okolicach Nałęczowa są od czasu do czasu masowe problemy z odbiorem trzeciego multipleksu (spada jakość) - mam wrażenie, że z powodu nadajnika na Raabego, który mimo SFN'u zakłóca pracę nadajnika z Piask(rozjeżdża się synchronizacja czy co?). Od samego wdrożenia 3 multipleksu w Piaskach były drobne nieodczuwane problemy z pływającą jakością (nie ma sensu pisać ile bo w każdym odbiorniku jest inaczej, ale jakość pływała tak w oklicy 80-92% wskazań przeciętnego dekodera). Ostatnio skarżyło mi się kilkanaście osób ze wsi pod Nałęczowem w związku z okresowym zanikaniem odbioru programów TVP, z przeprowadzonej diagnozy bez dotykania instalacji zauważyłem, że na pasywnych instalacjach gdzie MUX 1 i MUX 2 przy antenie skierowanej na nadajnik odbierają bez problemu, Na mux 3 Jakość pływa na przeciętnym dekoderze 0-70% mimo dość wysokiej siły(na pasywnej instalacji - siatka, Dipol 16/21-69, fracarro blu 420).

Rozumiem, że mam do UKE wysłać zgłoszenie, żeby przylecieli i zrobili pomiary.

Ale średnio mam na to ochotę - więc chyba poodwracam anteny na Ryki - tam gdzie robiłem, bo w sumie odległość jest porównywalna.

ssakpolny
Posty: 3
Rejestracja: 15 czerwca 2016, o 16:24
Odbiornik: Wbudowany dekoder cyfrowy do TV
Instalacja antenowa: Zwykła antena pokojowa, dobrze zbiera sygnał
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski (koło Lbn)

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: ssakpolny »

Mi wystarczy zwykła antena wewnętrzna, żeby dobrze zbierać sygnał. Konstrukcja to dwa druty (takie jakie potrafią być w radio, wysuwane) i do tego podprowadzony kabel antenowy. Całość uzupełnia prowizoryczny stojak.. Generalnie dobrze zbiera sygnał, lecz minusem jest to, że nawet drobne przesunięcie o 1-2 cm w jedną czy drugą stronę powoduje, że sygnał tracę.
Udało mi się ustabilizować pozycję i jak na razie bez problemu z jakimkolwiek odbiorem :)

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: Domel28 »

Jak daleko masz do nadajnika?

bagheera
Posty: 2
Rejestracja: 16 października 2016, o 15:24
Odbiornik: Sony Bravia
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: bagheera »

Cześć,
Czy ktoś z Was zaobserwował ostatnio zakłócenia sygnału DVB-T z nadajnika w Piaskach?

Mimo wysokiej mocy i jakości sygnału, na TV pojawiają się artefakty.. (wschodnie obrzeża Lublina)
Jeszcze miesiąc temu wszystko było w porządku.

gaballus
Posty: 1
Rejestracja: 16 października 2016, o 17:04
Odbiornik: tv Sharp LC-32LE340E
tuner USB (Afatech AF9033)
Instalacja antenowa: TV UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit ECO
FM DIPOL-1/5-12
wzm. Terra MA400
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Lublin/Piaski

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: gaballus »

Od około czwartku-piątku mam to samo u rodziców i siostry (domy oddalone o 70 metrów, osobne instalacje antenowe) w jednym i drugim domu TV Sharpa LC-32LE340E ma duże problemy z MUXem 3 (są to 2 telewizory, nie jeden przenoszony :), (artefakty, zatrzymania obrazu), u rodziców sprawdzałem też na donglu USB, działa bez problemu. Nie wiem kiedy uruchomiono transmisję synchroniczna z Piask, Raabego i Bożego Daru (z tabeli kanałów wynika że tak właśnie jest wszystkie na kanale 23), wygląda jakby to był problem z transmisją synchroniczną. MUX 1 i 2 jest nadawany tylko z Piask wiec nie ma problemu z ewentualną synchronizacją.

Antena bez problemu "widzi" wszystkie te nadajniki, kąt niewiele ponad 45 stopni:

Lublin - Boży Dar
Distance 36.2 km, Azimuth 136.7 °
Lublin - GIGA
Distance 28.6 km, Azimuth 93.4 °
Lublin - Piaski
Distance 41.7 km, Azimuth 107.1 °
Lublin - Raabego
Distance 17.1 km, Azimuth 89.1 °
Lublin - Wrotków
Distance 18.4 km, Azimuth 99.0 °

odbiór w miejscowości Palikije.

Mógłby ktoś z Emitela wypowiedzieć się czy coś było zmieniane w tych dniach?

robin_ap
Posty: 8
Rejestracja: 4 lipca 2012, o 12:45
Odbiornik: Philips 40pfl5605h
Instalacja antenowa: antena siatkowa szerokopasmowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Lublin/Piaski

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: robin_ap »

U mnie jest to samo, odległość od nadajnika w linii prostej 33 km na północny-wschód od Piask. Zakłócenia występują od kilku dni, wczoraj również występowały. Zauważyłem, że siła sygnału jest cały czas 100, lecz jakość sygnału momentami skacze od 46 do 98, w momencie spadku jakości sygnału występują artefakty. Telewizor Philips 40PFL5605H. Może zakłócenia mają związek z testami dla mux-8. Wcześniej nie było żadnych problemów z odbiorem.

bagheera
Posty: 2
Rejestracja: 16 października 2016, o 15:24
Odbiornik: Sony Bravia
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: bagheera »

Zrobiłem mały research. Problemy są z MUX3 na 490 MHz, ponieważ jest on nadawany na tej samej częstotliwości z obu nadajników:

http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.asp ... t=DODR_E1L
http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.asp ... t=DODR_E1D

Moja antena skierowana jest na Raabego, bo na początku nadawania DVB, niecały multiplex był nadawany z Piask. W dodatku z Lublina było tylko 0,7 kW mocy, a anteny były skierowane na wschód miasta. Nie wiem, co się zmieniło w tym temacie, macie jakąś wiedzę na ten temat?

Konieczne jest to, aby nadajniki zachodzące na siebie zasięgiem nadawały sygnały na tych samych częstotliwościach?
Wydaje mi się, że tunery, w zależności od implementacji, mogą mieć problemy z separacją sygnału w takim przypadku. W domu mam 2 TV Sony (różne modele). Jeden z nich TVP2 odbiera ok (siła sygnały 100, jakoś również ~100%) Drugi natomiast siła sygnały 100, ale jakoś ciągle się waha od 50 do 100%

Przestawię antenę na Piaski i zobaczymy, jaki będzie tego efekt..

Zablokowany