DVB-T / DVB-T2 z RTCN PRZEMYŚL / TATARSKA GÓRA

wiesiek12300

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: wiesiek12300 »

Przemyśl jest chyba jeszcze w trakcie zmiany kanałów nadawania. Działa tylko mux2.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: belzebiusz »

Bo tylko MUX-2 nie zmienił kanału. Przeprogramuj odbiornik.

bazyl6152

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: bazyl6152 »

@Bartt - ja mieszkam w miejscowości Zamiechów (ok. 20 km od przemyśla) teren jest trochę pagórkowaty a ja mieszkam trochę w takim 'dole'. przed 23 lipca odbierałem wszystkie mux-y idealnie bez zakłóceń. dziś tylko wyszukuje mi mux-2 z przemyśla a resztę gdzieś z okolic woj. lubelskiego ( mam tvp info Lublin [nie wiem skąd ]). teraz sygnał dociera do mnie w jakości 40-60 i trochę przerywa. spróbuję później pokręcić anteną w przeciwnym kierunku, może pomoże. jeszcze jedno pytanie: jeżeli przestawianie anteny nie pomoże to założenie symetryzatora załatwi sprawę ? bo nie wiem czy jest po co kupować ten symetryzator, który może mi się nie przydać.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: Bartt »

Faktycznie ta miejscowość jest w dolinie i może być problem z odbiorem na antenie bez wzmacniacza. Z tym że, jak pisałem wcześniej, najważniejsze jest czy twoja antena jest tak zamontowana że kierunek w stronę nadajnika ma odsłonięty, bo jeśli w jej bezpośredniej bliskości (np. w odległości 100m) coś ten kierunek zasłania (np. inny dom na górce), to sygnał jest bardzo tłumiony i odbiór staje się przypadkowy (jeden mux działa, inny nie, inny czasem, itd.). Jest to efekt tzw. cienia radiowego który nasila się wraz ze wzrostem częstotliwości.
Dlatego wybierając kierunek (nadajnik) z którego chcemy odebrać sygnał należy w pierwszej kolejności brać pod uwagę brak przeszkód w bezpośredniej bliskości anteny na trasie do nadajnika. Często z tego powodu lepiej jest odbierać z nadajnika dalszego niż bliższego ;).
Oczywiście jeśli kierunek w stronę Przemyśla masz odsłonięty to najlepiej tam kierować antenę.
Antenę najlepiej ustawiać w trybie wyszukiwania ręcznego w tunerze (mamy wtedy podgląd na wskaźniki sygnału).

Jeśli chodzi o TVP Info Lublin to jest ono nadawane w mux-1 z Przemyśla i Leżajska w zamian za to że z Zamościa (Tarnawatka) w mux-1 jest TVP Rzeszów (taka wymiana ;) )

Jeśli chodzi o wzmacniacz lub symetryzator to jest to płytka montowana najczęściej w samej antenie, a zasilacz jest montowany w domu przy tv. Z twojej wypowiedzi wynika że chyba pomyliłeś wzmacniacz z zasilaczem ;). Odłączenie zasilacza bez podmiany płytki na symetryzator oznacza całkowite odłączenie anteny i w efekcie zupełny brak sygnału.
Często, w przypadku silnych sygnałów, wzmacniacz przeszkadza i lepiej jest odbierać na symetryzatorze, ale w twoim przypadku tak raczej nie jest.

Proponuje z tą anteną którą obecnie masz wypróbowanie 3 kierunków odbioru:

Przemyśl (kanały 26, 43, 59)
Leżajsk (te same kanały co Przemyśl)
Zamość (kanały 36, 50, 53)

bazyl6152

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: bazyl6152 »

@Bartt : dziękuję ci bardzo za udzieloną odpowiedź. przestawiłem kawałeczek antenę i zastosowałem się się podanych przez ciebie częstotliwości i wszystko hula ! dzięki raz jeszcze !

wiesiek12300

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: wiesiek12300 »

Zmieniłeś antene na Leżajsk?
Niestety mi z Przemyśla łapie tylko mux2 i jakiś mux z info Lublin. Szukanie programów nic nie znajduje. Co się stało, że teraz nie działa?

bazyl6152

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: bazyl6152 »

@wiesiek12300 : gdzie mieszkasz i jaki masz model tv/ dekodera i antenę ? spróbuj dostosować się do tego co napisał Bartt post za mną. Ja mam antenę kierunkową skierowaną na Przemyśl i również odbieram TVP INFO Lublin. Dlaczego tak jest to już Bartt wyjaśnił. Spróbuj pokręcić anteną trochę i wyszukać ręcznie kanały (masz podane częstotliwości). Powodzenia !

wiesiek12300

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: wiesiek12300 »

Lubaczów.
Ale nie jest to chyba wina ukierunkowania anteny, skoro przedwczoraj wszystko działało dobrze.

maszekm

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: maszekm »

Witam
U mnie ( Lubaczów) podobnie na kanale 26 i 59 nic nie znajduje, za to z 43 nie ma żadnego problemu. Antena siatkowa, regulowany zasilacz pokręciłem sobie wczoraj antena i mocą wzmacniacza i nic. Za to łapie mi mux-y z Suchej Góry. Te zmiany to jakis koszmar co zmiana to gorzej. Testowałem również u dwojga znajomych na siatkach i na 26 obu cisza za to u nich łapie jeszcze 59. Dziwne. Trzeba będzie zainwestować w nową antenkę. Nie wiem czy jest sesn zmieniać wzmacniacz na symetryzator?

maju

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: maju »

Potwierdzam, mogą być problemy z 3 a i 1 i 2 mux nie jest lepiej (drugi tradycyjnie słabszy od pierwszego).
Kilka dni temu robiłem testy na antenkach własnej roboty (biquad) o ile na początku gdy wprowadzono sygnał cyfrowy działały bez zarzutu w niemal każdej pozycji, teraz na piętrze jeszcze mam mux 3 a na parterze już nie. (2 km od nadajnika, zasłonięty przekaźnik, bloki).

Z anten na 6 m maszcie odbiór jest, ale instalacja jest chyba 30 letnia!! Chciałem to zlikwidować, ale widzę że nie mam pewności że z antenki zewnętrznej będzie stabilny odbiór na poziomie piętra. :shock:

Nie wiem co ma wpływ na odbiór, ale biqadów aktualnie nie polecam jako anten do cyfry na tym terenie. Coś nam tu panowie "fachowcy" od nadawania namieszali, bo się nie sprawdza.

Ciekawostka jest taka że ten 3 mux "złapałem" na tej antence, ale tylko w jednym uchwycie w rękach a jakość była wtedy nawet doskonała (100%) w innych max. 40%. O innych rewelacjach pisałem wcześniej na poprzedniej stronie - nic się nie zmieniło!! :lol:

Bartt

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: Bartt »

@maszekm, wiesiek12300

Próbowaliście odbioru z Leżajska :?: To te same kanały, a moce znacznie większe. Ponadto w Cieszanowie jest jeszcze nadajnik mux-3 (kanał 26, 2,5kW). Powinien być chyba osiągalny w okolicach Lubaczowa :?: Można też próbować odbioru z Zamościa (Tarnawatka).

@maju

O ile moce z Tatarskiej się nie zmieniły, to zmienił się system antenowy na szczytowy (ten który był kiedyś wykorzystywany do emisji analogowych TVP i Polsatu). Wcześniej do DVB-T był wykorzystywany kierunkowy niższy system antenowy przeznaczony bardziej dla miasta i okolic. Tak więc emisję zoptymalizowano pod większy zasięg i mogło na tym trochę ucierpieć miasto.
Dodatkowo na tych samych kanałach nadaje w SFN Leżajsk, więc z pewnością warunki odbioru są inne, wymagające korekty lub zmiany położenia anteny.
Podobna sytuacja była przerabiana w Gdańsku (Chwaszczyno) gdzie również "przeniesiono" emisje DVB-T na szczytową antenę, a jeszcze bardziej "ekstremalna" sytuacja jest obecnie w Ostrołęce (zmiana lokalizacji nadajnika).

maszekm

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: maszekm »

@bartt: próbowałem kręcić anteną, ale mam pole manewru ograniczone, antena od południa na ścianie i najlepszy kierunek to Przemyśl, Leżajsk jest na granicy możliwego obrotu. Tarnawatka odpada trzeba przenieść antenę na drugą ścianę. Chyba wywalę tą siatkę i kupię kierunkową.

No właśnie z tym Przemyślem dziwna sprawa bo podnieśli system antenowy i miało być lepiej a jest gorzej. Na 26 kanale nie łapie nic i to słyszę od wielu osób, a z 59 jest różnie, a wcześniej było Ok. Podejrzewam że problemem jest ten SFN i nadawanie przez 3 stacje na tych samych kanałach, ale to tylko moje przypuszczenia, bo dopóki na 24 kanale nadawał Przemyśl było ok a teraz cisza.

Darek_24
Posty: 12
Rejestracja: 2 czerwca 2012, o 00:15

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: Darek_24 »

W Lubaczowie brak sygnału MUX3 z Przemyśla. Obracanie anteną nic nie daje. Odbieram sygnał z Zamościa ale sygnał nie jest stabilny. Przed zmianą kanału z 24 na 26 nie było problemu.

maju

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: maju »

@Bartt

Te fakty są mi znane (czytam Twoje wpisy w tym temacie i nie tylko) i wypada mi się zgodzić z Twoją diagnozą, też miałem takie podejrzenia. Szkoda widzę że pozostaje mi eksperymentowanie z antenami by znaleźć optymalne miejsce odbioru.
Do ponad 6 m masztu już nie wrócę, bo i tak kusiłem los przez ok. 30lat bez instalacji odgromowej :twisted:

Mam tylko nadzieję że ten "nowy cyfrowy system" nie zmusi mnie, tak jak analog, do instalacji na dachu (maszcie). :lol:

Macie jakieś propozycje od jakiej anteny zacząć eksperymenty? ;)

horaj

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: horaj »

W gminie Stary Dzików (pow. lubaczowski) odkąd zmienili kanał z 24 na 26 nie ma możliwości odbioru MUX 3 z Przemyśla, a większość mieszkańców właśnie w tym kierunku ma ustawione anteny. Moim zdaniem spowodowane jest tym, że na tym samym kanale nadaje Leżajsk i Cieszanów. Sygnał z Przemyśla jest dobry, ale SNR (pomiar z miernikiem Digiair PRO)jest bardzo niski i zanika. Dlatego problem z odbiorem. Podobna sytuacja jest jak skieruję antenę na Leżajsk lub Cieszanów. MUX 3 jedynie stabilny jest z Tarnawatki. MUX 1 i MUX 2 z Przemyśla i z Leżajska odbiera poprawnie mimo, że nadają na tych samych kanałach. Myślę, że uruchomienie MUX 3 z Cieszanowa spowodowało problemy z odbiorem MUX 3 z Przemyśla. Najlepiej żeby Cieszanów zmienił kanał. Rozmawiałem telefonicznie z technikiem z UKE z Rzeszowa pytając czy będą jakieś zmiany kanałów nadawczych. Odpowiedział, że już żadnych zmian nie będzie.

michal135
Posty: 135
Rejestracja: 4 lutego 2012, o 16:01

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: michal135 »

Podobna sytuacja jak z tym 3 MUXem z Sandomierza. Też po włączeniu doświetlacza w tym mieście skarżyli się na forach, że nic nie odbiera. Później coś poprawili i wszystko grało. Pewnie tutaj jest ta sama sytuacja.

alex_777
Posty: 175
Rejestracja: 9 marca 2012, o 13:41
Odbiornik: ARIVA T-65
Instalacja antenowa: siatkowa,wzm.LNA, pasywny rozdzielacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przemyśl MUX 1-2-3

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: alex_777 »

aktualnie z tego nadajnika działa tylko i wyłącznie MUX 1 - k.43 (650 MHz),
reszta KAPUT
:evil: :twisted: :o

antena bez wzmacnicza, skierowana bezpośrednio w nadajnik, odległość jakieś 2 km

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: belzebiusz »

Przy takiej odległości od nadajnika powinien wystarczyć spinacz biurowy w gnieździe antenowym. :P

alex_777
Posty: 175
Rejestracja: 9 marca 2012, o 13:41
Odbiornik: ARIVA T-65
Instalacja antenowa: siatkowa,wzm.LNA, pasywny rozdzielacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przemyśl MUX 1-2-3

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: alex_777 »

po zainstalowaniu wzmacniacza działają pozostałe MUX:

2 - k.59 (778 MHz)
3 - k.26 (514 MHz)

a jeszcze 2 tygodnie temu działały wszystkie trzy MUXy na tej samej antenie bez wzmacniacza
:?: :?: :?:

tm78
Posty: 43
Rejestracja: 8 grudnia 2011, o 11:30
Odbiornik: 49ub820 32ex720
Instalacja antenowa: UHFDipol44/21-69TriDigit LNA177,
Nadajnik - obiekt nadawczy: PRZEMYŚL,

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: tm78 »

Witam.

Od dwóch dni brak TVP Info Lublin z Przemyśla na 43 kanale, czy coś wiadomo czy powróci?

Pzdr. Tomek

Zablokowany