DVB-T / DVB-T2 z RTCN PRZEMYŚL / TATARSKA GÓRA

Tedde

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: Tedde »

Oglądałem w niedzielę aktualności TVP Rzeszów i dziennikarz był w Mościskach na Ukrainie, rozmawiał z ludźmi polskiego pochodzenia o oglądaniu przez nich polskiej telewizji. W domu u jednej z rodzin było widać obraz TVP Rzeszów trochę zaśnieżony K 59 z Przemyśla. Słowem nie wspomniał ów dziennikarz (być może w materiale wyemitowanym na antenie)o cyfryzacji i problemach z odbiorem dla nich po wyłączeniu analogu. A tam ponoć DVB -T2 jest standardem.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: twmichal »

Jeśli są w zasięgu polskich MUX-ów to nie ma problemu, nawet jeśli mają sprzęt do odbioru DVB-T2. Obowiązuje kompatybilność wsteczna, czyli na sprzęcie do DVB-T2 można odbierać DVB-T MPEG-4 lub MPEG-2 (ale nigdy nie odwrotnie!)

Niestety, w tym regionie przejście na docelowe parametry zakończy się najpóźniej - na poprawę odbioru mogą liczyć dopiero w lipcu.

Awatar użytkownika
artur_n
Posty: 12
Rejestracja: 6 maja 2013, o 19:24
Odbiornik: Leadtek Winfast DTV DONGLE H (USB)
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 19 elem. + wzm. z reg. Odległość od nadajnika 22km.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przemyśl Tatarska Góra

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: artur_n »

Jaka ma być docelowa moc nadawania poszczególnych MUXów?

Awatar użytkownika
artur_n
Posty: 12
Rejestracja: 6 maja 2013, o 19:24
Odbiornik: Leadtek Winfast DTV DONGLE H (USB)
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 19 elem. + wzm. z reg. Odległość od nadajnika 22km.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przemyśl Tatarska Góra

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: artur_n »

Mój problem nie odbierania MUX2 został rozwiązany. Zamiast wypasionej kierunkowej 19 elementowej drogiej anteny z dobrym wzmacniaczem zastosowałem zardzewiałą starą ze starym wzmacniaczem antenę siatkową o oto mam oba MUXy z 100% jakością. Mało tego antena jest na strychu obok okna.

Puenta:

Nie wszystko co drogie i wypasione to dobre.

Antonius

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: Antonius »

Mieszkam w Przemyślu na ul. Łukasińskiego mam antenę zbiorczą na szczycie kamienicy , nie działa mi MUX 2 w związku z tym mam pytanie jaką antenę mam kupić ?
P.S mieszkam na parterze i nie mam możliwości umieszczenia anteny wyżej. w lini prostej do kopca mam jakieś 1,5 kilometra ale mam wiele przeszkód po drodze (budynki drzewa itd)

Bartt

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: Bartt »

@Antonius
A mux-1 działa z tej zbiorczej anteny :?: Analogowe kanały, np. TVP Info Rzeszów (kanał 59) odbierają prawidłowo :?: Pytam nie bez powodu, bo już w poniedziałek mux-2 ma zmienić kanał właśnie na 59, a na (prawdopodobnie) kanale 26 ma wystartować mux-3.
Może wystarczy że poczekasz do poniedziałku ;)

Antonius

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: Antonius »

@Bartt
Dzięki za szybką odpowiedz , odpowiadając na pytania - Tak działa mi mux1 na tej zbiorczej antenie i analogowe programy tez (lekko TVP Info śnieży). Czyli muszę być cierpliwy i wytrzymać do poniedziałku :P. Sprawdzałem przed chwilą sygnał na mux 1 i mam 78% moc sygnału i 96% jakość . Jeszcze raz dzięki za odpowiedz.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: K63 »

Nowa emisja MUX3 w Przemyślu/Tatarskiej Górze – tymczasowo przez miesiąc na kanale 24
W związku z otrzymaną informacją z Urzędu Komunikacji Elektronicznej, informujemy, że uruchamiana w Przemyślu emisja MUX3 ze stacji Przemyśl/Tatarska Góra będzie przez okres jednego miesiąca prowadzona na kanale 24.
Po tym czasie emisja zostanie przełączona na kanał 26.
http://www.emitel.pl/strona-glowna/nowa ... -kanale-24

Bartt

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: Bartt »

Czyli jednak Leżajsk/Giedlarowa dla UKE istnieje :D . To niech zmienią jeszcze kanał dla Pruchnika na 24 bo nadal jest 26 ;).

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: K63 »


Bartt

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: Bartt »

Wszystko jasne ;) Został tylko Leżajsk z brakiem zmiany kanału mux-2 na 59, tak jak ma to miejsce w Przemyślu. Czyli wyłączamy SFN na miesiąc, a potem znowu włączamy :o .

Natomiast z opublikowanego wykazu pozwoleń tv dotyczącego VI etapu ASO możemy się dowiedzieć że emisje mux-3 i mux-2 z Tatarskiej Góry zostaną przeniesione na szczytowy system antenowy (wys. 81 m). Byłaby to informacja jak najbardziej pozytywna, gdyby nie dziwne wpisy dotyczące ch-ki i zysku tego systemu antenowego .

Otóż do tej pory szczytowy system antenowy składający się z 4 ścian po 8 pięter (EAT-402, 8x4) był prawie dookólny (maksymalne tłumienie około 6dB).
Natomiast obecnie tłumienia tego samego systemu antenowego nagle wzrosły do max. 11dB :o

Dla kanału 24 zysk energetyczny tego systemu antenowego minus tłumienie wynosił około 12dBd, co przy mocy nadajnika analogowej TVP1 wynoszącej 5kW dawało około 80kW mocy wypromieniowywanej.
Obecnie zaś, ten wyliczony zysk dla k24 nagle się nieco zmiejszył i wynosi 11.5dBd, co przy mocy nadajnika mux-3 wynoszącej 1,45kW daje nam 20kW mocy wypromieniowywanej.

Co natomiast dzieje się dla kanału 59 na którym ma być nadawany mux-2 :?:
Otóż zysk wynosił, no właśnie nie wiadomo ile, bo takiej emisji ze szczytu nie było, ale była emisja na zbliżonym kanale 56 - Polsat.
Dla tego kanału zysk wynosił około 13dBd co przy mocy nadajnika analogowego Polsatu = 5kW dawało nam 100kW ERP.
Co zaś mamy teraz :?:
Ano zysk nagle wzrósł do 15.3 dBd co oznacza, że aby wypromieniowywana moc była na poziomie 20kW nadajnik musi mieć moc 0,6kW.

Tak więc z powodu takiego zysku anteny nadajnik mux-2 ma mieć 2,4x mniejszą moc niż nadajnik mux-3. Mam nadzieję że nie przełoży się to negatywnie na zasięg mux-2 :? .

Skąd nagle takie zmiany parametrów anteny nadawczej, bo nie wydaje mi się aby były one możliwe bez wymiany/modyfikacji systemu antenowego :?:

A tak w ogóle to emisje na kanałach jak np. k59 powinny być nadawane ze znacznie większą (2-3 krotnie) mocą niż np. k24 z racji o wiele gorszej propagacji. Czy nadawcy (np. z mux-2 o tym wiedzą) :?:

Podobnie ma być na Suchej Górze gdzie wszystkie muxy mają mieć 100kW, a moce wyjściowe nadajników to:
mux-3 k29 - 3,77kW
mux-2 k32 - 3,60kW
mux-1 k52 - 2,59kW

Przypomnę że początkowo pracujący nadajnik mux-2 na kanale 61 miał 0,37 kW dla mocy 10kW ERP.
Tak więc dla k61 - 100kW = 3,7kW, a tu mamy 2,59 wprawdzie dla k52 ale jest to jakieś porównanie. Moim zdaniem moc nadajnika mux-1 powinna wynosić co najmniej 3,2kW.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: Bartt »

Przepraszam że piszę tak post pod postem, ale właśnie dziś w Aktualnościach w TVP Rzeszów był wyemitowany materiał o kolejnym etapie wyłączenia analogu. A tam ... niespodzianka - w roli głównej nadajnik na Tatarskiej Górze ;) W materiale widać (jeśli te zdjęcia są aktualne), że jednak jakieś prace były prowadzone. Widać m.in. działania przy szczytowym systemie antenowym. Być może były to te modyfikacje o których istnieniu się domyślałem ;).

Link do materiału: http://www.tvp.pl/rzeszow/aktualnosci/s ... i/11447302

Cyfrowytelewidz

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: Cyfrowytelewidz »

I za pewnie będzie u was też się dublowały TVP INFO Rzeszów na MUX1 i MUX3.

Antonius

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: Antonius »

Właśnie przed chwilą uruchomił mi się Mux 2 bardzo silny sygnał ale za to nie ma Mux 1 ani Mux 3.Wczoraj jeszcze miałem Mux 1 ale nie miałem Mux 2 , czuję się jak w cyrku. Czy możliwe jest że Mux 1 i Mux 3 nie zostały uruchumione ?

tm78
Posty: 43
Rejestracja: 8 grudnia 2011, o 11:30
Odbiornik: 49ub820 32ex720
Instalacja antenowa: UHFDipol44/21-69TriDigit LNA177,
Nadajnik - obiekt nadawczy: PRZEMYŚL,

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: tm78 »

Witam.

Najpierw się sygnał jak mówisz pojawił na 59 kanale mux2, między 5 a 6 na pozostałych dwóch mux-ach, od północy były prowadzone próbne emisje, z Przemyśla i Suchej Góry skakało z poziomem sygnału i jakością aż miło, a co ciekawe jak przez kilka godzin nie było sygnału cyfrowego z Przemyśla i Zamościa, wydaje mi się że na tropo złapałem sygnał ze Słowacji kanały 49 i 54, poziom sygnału kilka procent jakość zero, analog wyłączyli o 1:02.

PZdr. Tomek

wiesiek12300

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: wiesiek12300 »

Miałem nadzieję, że poprawi się odbiór mux2, kiedy będzie nadawany na k59, niestety nadal jest to samo, czasem odbiera, czasem nie. Pozostałe mux1 i mux3 działają idealnie. Żadnych zakłóceń. Czemu mux2 nie dadzą na jakieś niższe częstotliwości? Może pomogłoby zwiększenie mocy?

Awatar użytkownika
artur_n
Posty: 12
Rejestracja: 6 maja 2013, o 19:24
Odbiornik: Leadtek Winfast DTV DONGLE H (USB)
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 19 elem. + wzm. z reg. Odległość od nadajnika 22km.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przemyśl Tatarska Góra

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: artur_n »

MUX 1, 2, 3 odbieram na 100% jakości. Odległość 22km.

Antonius

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: Antonius »

Moja odległość od nadajnika 0,5 kilometra i mam zaledwie 65% mux1 i mux2 a mux3 mam na 100%.

Awatar użytkownika
artur_n
Posty: 12
Rejestracja: 6 maja 2013, o 19:24
Odbiornik: Leadtek Winfast DTV DONGLE H (USB)
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 19 elem. + wzm. z reg. Odległość od nadajnika 22km.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przemyśl Tatarska Góra

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: artur_n »

Być może sygnał masz tak silny że masz przesterowany. Masz wzmacniacz do anteny?

Antonius

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: Antonius »

Nie wiem bo korzystam z anteny zbiorczej w starej kamienicy . Zastanawiałem się nad kupnem anteny pokojowej ale moje mieszkanie jest zwrócone plecami do nadajnika, więc nie mam jak nakierować anteny w stronę nadajnika.

Zablokowany