DVB-T / DVB-T2 z RTCN PRZEMYŚL / TATARSKA GÓRA

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: bogdanzieba »

Emisja testowa czytałeś?
http://www.emitel.pl/aktualnosci/emisje ... etapu-mux1

"Przypominany, że do dnia 31.05.2012 emisje będą miały charakter testowy, co oznacza, że mogą występować przerwy lub zakłócenia sygnału".

Meniu29

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: Meniu29 »

Czytałem tą informację. Wiem że to testy ale może jak u innych co odbierają z tatarskiej jest sygnał wysoki to u mnie coś nie działa dobrze.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: bogdanzieba »

Zgodnie z twoim opisem profilu, raczej na kablówce nie odbierzesz Przemyśla :)

Napisz coś więcej jaka antena, ze wzmacniaczem czy bez, odległość do nadajnika?

Meniu29

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: Meniu29 »

U nas zrobili że można przez jeden kabel spółdzielni oglądać ich analogową satelitę i teraz naziemną cyfrową( nie wiem jak to możliwe że działa satelita i można przełączyć na naziemną - może u nas jakiś ewenement na skalę krajową - do tej pory zastanawiam się jak to działa, szukałem w internecie i nie znalazłem o tym informacji). Mux-2 ma poziom sygnału do końca wysoki a mux-1 tylko średni, może to coś u nich się zepsuło - myślę że się polepszy sygnał jak 1 czerwca włączą typ1 hd, bo jak nie to będzie kicha.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: Bartt »

@Meniu29
Analogowych kanałów przez sat to już praktycznie nie ma ;). Pewnie odbierają to cyfrowo i następnie obraz i dźwięk jest doprowadzany do modulatora który zamienia to na analogowy sygnał możliwy do odbioru na zwykłym tv na poszczególnych kanałach. Dodatkowo jeśli w kablówce są wolne kanały pokrywające się z tymi z DVB-T, to dysponując zwykłą anteną odbiorczą można taki sygnał "wpuścić" w kablówkę. Natomiast aby nie były zakłócane kanały sat nadawane przez samą kablówkę (analogowo) to kanały "z powietrza" muszą być dostarczane przez wzmacniacz kanałowy który przepuszcza tylko wybrany kanał czyli np. 61 (mux-2). Być może kanał 48 nie jest prawidłowo przepuszczany, lub coś jest nie tak w samej kablówce (jakieś zakłócenia na k48 np. od sąsiedniego silnego kanału) :?:.

PS

Po ustawieniu anteny ATX-91 ze wzm. APL-109 na Przemyśl:

mux-1 siła 71, błędy 0 - moc 20kW
mux-2 siła 57, błędy 0 - moc 20kW

Analogi - słabe. najlepszy Polsat k56 moc 100kW, najgorszy TVN k31 moc 3kW

Odległość około 57km od nadajnika, miejscowość 20km na południe od Rzeszowa.

Widać ze kanał 48 lepiej się rozchodzi ;).

Xongiver

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: Xongiver »

Dzisiaj robiłem u znajomego instalacje pod odbiór z Tatarskiej Góry. Antena siatkowa + symetryzator, umieszczona pod dachem, 40km od Przemyśla.

Skala jakości w tunerze - niska/słaba/dobra/bardzo dobra

Mux1 siła 95 jakość dobra
Mux2 siła 50 jakość dobra

Jak widać wysoki kanał dla mux2 to strzał w stopę. Gdy to zakładałem była idealna pogoda, przy złych warunkach pewnie będzie pixeloza na mux2. Nie dawałem wzmacniacza ze względu na zakłócenia od przejeżdżających pojazdów.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: Bartt »

Ja jak zwykle trochę pomarudzę ;). Niestety w okresie docelowym nie szykuje się aby było lepiej. Mux-1 będzie na k43 a mux-2 na 59 :(. No i dlaczego takie niskie moce z Przemyśla - tylko po 20kW. Biorąc pod uwagę że ten nadajnik jest często jedynym źródłem sygnału dla wielu górskich miejscowości m.in. położonych w dolinach, to moce powinny być po 100kW, a kanały nie wyższe niż 40.
Ktoś po prostu poszedł na minimalizm i stwierdził że wystarczy 5x mniejsza moc niż kanałów analogowych aby uzyskać to samo pokrycie. Tylko że zapomniano o tym że kanały analogowe można oglądać nawet zaśnieżone zaś cyfry wtedy ni widu ni słychu :evil:
No i założono również że główna moc będzie z Leżajska, a Leżajska nie ma (tzn. nadajnika) - miasto ma się dobrze ;).

Xongiver

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: Xongiver »

59 kanał to w ogóle będzie jakakolwiek różnica w stosunku do 61? Bo jeśli nie bardzo to będę musiał tam dać jakiś słaby wzmacniacz. Póki co czekam na wiadomość jak to działa podczas złej pogody bo coś czuje, że będzie pixeloza.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: Bartt »

Raczej nie, tak więc być może trzeba będzie dołożyć wzmacniacz lub zmienić antenę na lepszą np. ATX, albo przenieść antenę na zewnątrz poza obrys dachu. No i w tej chwili mamy tropo ze wschodu oraz okres burzowy. Wszystkie kanały z kierunku Przemyśla odbierają mi lepiej ;). Jakimś wyróżnikiem jest słaby analogowy TVN na k31. Jeśli on mi znika to szwankuje również k61. Jeśli jest jakiś obraz za śniegiem to ok. A obecnie przy tropo i burzach TVN jest nawet całkiem znośny ;). Z kolei trochę mocniejszy od TVN TVP-INFO obecnie obraz prawie ideał, podczas gdy normalnie jest mocno widoczne śnieżenie.

Xongiver

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: Xongiver »

Po tej wypowiedzi to praktycznie czekam na telefon z reklamacją ;P.
Ta miejscowość jest 37km w linii prostej na północ, może nawet lekki północny wschód. W sumie jak jest tropo ze wschodu to tam nie niesie raczej.

volfeer
Posty: 43
Rejestracja: 23 grudnia 2011, o 11:20
Odbiornik: NEO HD 40
Instalacja antenowa: antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno - SG

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: volfeer »

Myślę, że gdyby była większa moc, to nasz wschodni sąsiad by zaprotestował. Co do dolinek, trzeba zobaczyć na ile sytuację poprawi włączenie Jawora.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: Bartt »

No właśnie. Według UKE oba mux-y transmitowane są z niższego kierunkowego systemu antenowego który ma wytłumienie na wschód i południe nawet do 26dB. Jest to system 3 pięter anten umieszczony na wysokości 68 metrów, podczas gdy główny dookólny system antenowy 8 piętrowy jest umieszczony na wysokości 81 metrów i nadają z niego analogowe TVP1 i 2 oraz Polsat. Więc nie to że emisja jest z mocą tylko 20kW to jeszcze z niższego systemu antenowego :(.
Może panowie z Emitela napiszą jak to jest w rzeczywistości :?:
Czy emisja jest prowadzona z niższego kierunkowego systemu antenowego. Jeśli tak to dlaczego moc nie może być większa :?:

PS
@Xongiver
Po tej wypowiedzi to praktycznie czekam na telefon z reklamacją ;P.
Ta miejscowość jest 37km w linii prostej na północ, może nawet lekki północny wschód. W sumie jak jest tropo ze wschodu to tam nie niesie raczej.
Już wszystko wróciło u mnie do normy (TVN praktycznie niewidoczny) więc jak klient nie dzwoni to pewnie będzie dobrze ;)

volfeer
Posty: 43
Rejestracja: 23 grudnia 2011, o 11:20
Odbiornik: NEO HD 40
Instalacja antenowa: antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno - SG

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: volfeer »

Sąsiedzi mogą protestować dla zasady ;)

Xongiver

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: Xongiver »

Co do mocy to może nie koniecznie powinna być zwiększana (chociaż nie mam nic przeciwko) ale zmiana kanału na mniejszy niż 50 dałaby bardzo dobre efekty. Zdecydowanie widać to na mux1 i mux2 nadawanych z tą samą mocą.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: Bartt »

Nie wiem co się stało od wczoraj oprócz tego że pada i zieleni coraz więcej, ale sygnał mux-2 na k61 z Przemyśla wybitnie u mnie osłabł - pikseloza. Na k48 (mux-1) wszystko ok.
Oj kiepskie te wysokie kanały :(. Prawie jak odbiór z satelity, wystarczy byle listek i klapa :mrgreen:.
Dobrze że z innych kierunków można mux-2 złapać, choć wszystko są to sygnały o tak małym poziomie, że bez konkretnej anteny ze wzmacniaczem ani rusz :evil:.

@Xongiver
Miałeś ten telefon z reklamacją :?: ;)

Xongiver

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: Xongiver »

U mnie mux2 bez zmian. Co do reklamacji to byłem wczoraj z ciekawości sam sprawdzić jak to działa. Przy nie najlepszej pogodzie siła mux2 była o 10% większa niż wtedy co to ustawiałem więc będzie działać. Mimo wszystko raz na jakiś czas zdarza się na mux2 chwilowe niekształcenie obrazu ale to bardzo rzadko.

Teraz się zastanawiam co zrobić u siebie bo mux1 będzie działał na symetryzatorze na pewno a mux2 już nie bo kiedyś sprawdzałem. LNA 101 jest ok dla mux2 ale ale już przy mux1 czasem jakiś skuter mi zakłóci odbiór.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: Bartt »

No niestety tak to jest z szerokopasmowymi wzmacniaczami, choć właściwie przyczyną są niesprawne lub kiepskie aparaty zapłonowe :(. Czasem pomaga skierowanie czubka anteny nieco do góry ;).
Z drugiej strony ciekawe czy lepsze byłyby wzmacniacze tylko na UHF np. niektóre z serii PAP Telmoru albo APL w wersji U f-my AMS. Niestety nie miałem okazji jeszcze ich testować.

alex_777
Posty: 175
Rejestracja: 9 marca 2012, o 13:41
Odbiornik: ARIVA T-65
Instalacja antenowa: siatkowa,wzm.LNA, pasywny rozdzielacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przemyśl MUX 1-2-3

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: alex_777 »

czy dziś była jakaś awaria na tym nadajniku ? , cały dzień nic nie mogłem odebrać z Tatarskiej ...

może ktoś ma numer telefoniczny do tego RTCN, bo zawsze mógłbym przedzwonić do zalogi i spytać ...


volfeer
Posty: 43
Rejestracja: 23 grudnia 2011, o 11:20
Odbiornik: NEO HD 40
Instalacja antenowa: antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno - SG

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: volfeer »

alex_777 pisze: może ktoś ma numer telefoniczny do tego RTCN, bo zawsze mógłbym przedzwonić do zalogi i spytać ...
Taaa.. załoga nie ma co robić, tylko telefony odbierać od wszystkich.

Czasami mam wrażenie, że ludzie są bardziej uzależnieni od TV, niż od papierosów. Może to dlatego, że od 6 lat jej nie oglądam, a proces cyfryzacji mnie interesuje sam w sobie, bez zagłębiania się w treść merytoryczną tego, co tma nadają.

Zablokowany