DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

grzesiek82

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: grzesiek82 »

Bo musisz wygiać drut w kształcie "meandra" i już pójdzie - jak w reklamie <lol>

hol2
Posty: 189
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 17:15
Odbiornik: Ariva T760i DVB-T/T2 z h.265. Sencor SRD 6600 DAB+
Instalacja antenowa: ATX107i91 Inela,TriDigit Dipola,wzmA35dB Ryniak, ant DAB+/VHF Yaga, ant UKF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kraków, Skrzyczne LysaHora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: hol2 »

Ja rzeczywiscei wycelowalem bardzo dokladnie antene ATX107 na czeskie multipleksy mux1 kan 54 i mux2 kanal 37 z Lysej Hory kolo Ostravy odleglosc ponad 110km, bo sa najslabsze ale ida stabilnie. Dokladnosc prawie jak anteny satelitarnej, przy tej bardzo kierunkowej antenie ATX107, ponadto pare stopni do góry. Robi to róznice na wskaznikach. Ta antena ma szerokosc wiazki chyba ok 15 stopni w poziomie i pionie, ale przy dokladnym ustawieniu jest max sygnalu, do kilku stopni na lewo i prawo jeszcze odbiera dobrze, ale troszke slabiej, wiec trzeba ja dokladnie nakierowac na slabe odlegle nadajniki.

Natomiast kierunek na Skrzyczne nie musi byc u mnie tak dokladny (tak naprawde rozni sie o ok 7-10 stopni) ale u mnie to nie powoduje znaczacego pogorszenia ze antena nie jest dokladnie w kierynku Skrzycznego bo Skrzyczne jest duzo blizej ok 75km i silniej nadaje niz Czechy, kan 62 Mux3(1) i kann 38 Mux2. Szkoda ze byly te wahania sygnalu, oraz zaciecia sygnalu, ale moze wreszcie skoncza te remonty i eksperymenty bo bedzie zimno, wiec se dadza moze spokoj na Skrzyczne.

Na drugiej antenie ATX91 odbieram takze Katowice Kosztowy, mux2 kan 49 idzie silnie i tu antena tez nie musi byc dokladnie nakierowana, ale do odbioru mux3 z Kosztowy kanal 51 antena takze musi byc bardzo dokladnie nakierowana aby odbior byl dobry i stabilny z odleglosci ok 45km przy czym anteny sie widza, podobnie jak ze Skrzycznego i z Czech.

Dadam jeszcze ze przy okazji montowania nowej anteny wyremontowalem jeszcze 3 kominy i uszczelnilem gasiory na dachu, wiec takie hobby antenowe czasami sie przydaje do czego innego jeszcze.
Ostatnio zmieniony 8 listopada 2011, o 23:10 przez hol2, łącznie zmieniany 2 razy.

Maciey

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Maciey »

grzesiek82 pisze:Bo musisz wygiać drut w kształcie "meandra" i już pójdzie - jak w reklamie <lol>
Jak nie wychwycisz zygzaka równo, to nie pójdzie :lol:

ss80

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: ss80 »

hol2 pisze:Ja rzeczywiscei wycelowalem bardzo dokladnie antene ATX107 na czeskie multipleksy mux1 kan 54 i mux2 kanal 37 z Lysej Hory kolo Ostravy odleglosc ponad 110km, bo sa najslabsze ale ida stabilnie. Dokladnosc prawie jak anteny satelitarnej, przy tej bardzo kierunkowej antenie ATX107 ...
To jeszcze nic ale wytłumacz mi zjawisko kierunkowości w mojej antenie siatkowej albo przesadziłem z jej modernizacją i direktorami :shock: albo bo właśnie znalazłem "transponder satelity ze Skrzycznego" :lol: - bo 100% teraz leci sztywno, oby tylko stado gawronów nie leciało bo wiązkę mi przerwą i koniec łączności :mrgreen:

marcin6660
Posty: 551
Rejestracja: 1 marca 2009, o 17:03
Odbiornik: Samsung UE48H6500 , UE32H5500 , UE58J5200 , P2270HD , Lion 2
Instalacja antenowa: Telkom Telmor ASR-860 P25
Wysokość ok.390m/n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice , Skrzyczne , Częstochowa

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: marcin6660 »

Ma ktoś fotkę masztu z nowa anteną ?

mac_33
Posty: 479
Rejestracja: 30 czerwca 2010, o 09:58

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: mac_33 »

pojawił sie komunikat - szkoda ze tak póżno

kuku1234
Posty: 469
Rejestracja: 1 sierpnia 2011, o 11:01
Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: kuku1234 »

No ja mam nadzieje, ze te 30% na k.62 mi wrocily/wroca do 14. grudnia.

ss80

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: ss80 »

mac_33 pisze:pojawił sie komunikat - szkoda ze tak póżno

Wreszcie jakiś konkret :)
emitel.pl pisze:Testy MUX 3 ze Skrzycznego
09 XI 2011
Po wymianie systemu antenowego na Skrzycznem, mającej na celu jego dostosowanie do emisji kilku multipleksów cyfrowych, trwają prace związane z kształtowaniem charakterystyki wiązek nadawczych dla emisji cyfrowych. W związku z tymi pracami zasięg obecnej testowej emisji MUX 3 może ulegać zmianom. Docelowo wiązki będą ukształtowane tak, aby do 14 grudnia bieżącego roku tj. do momentu uruchomienia regularnej emisji MUX 1, która zastąpi obecną testową emisję MUX 3 prowadzoną na kanale 62, uzyskać jak najlepszy odbiór w regionie.

yoopiter
Posty: 38
Rejestracja: 11 października 2011, o 20:54
Odbiornik: Ferguson Ariva T60
Instalacja antenowa: ATX-55; Dipol 11.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: yoopiter »

A ja mam nadzieję, że u mnie wróci 75% jakości mux3 (10kW). No i skoro prace będą tylko przy mux3, to znaczy, że mux2 (1,25kW) dostałem gratis i już go nie oddam ;)

Awatar użytkownika
kasia
Posty: 276
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: kasia »

Czyli MUX3(1) będzie szedł z górnej anteny.

ss80

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: ss80 »

Ostatnio Pan Jarek mówił o tym że będzie to nadal emisja z anteny zastępczej [z połowy masztu] przez cały okres przejściowy ale po tym komunikacie wygląda że chyba będzie to górna antena, być może te 10kw zmieni się ale z tłumieniami w pewnych kierunkach czyli nadawanie nie będzie dookólnie [w harmonogramie nie wymieniono jaka to będzie charakterystyka dla MUX1] i teraz zrozumiałe skąd te wszystkie problemy, skoro owe dopasowywanie to moim zdaniem chodzi o inną antenę bo według mnie i azymut się zmienił, czuję że MUX1 może być całkiem niezły :o

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: twmichal »

Dzisiaj znowu jakieś spadki sygnału - przez chwilę to nawet MUX-2 z k.38 lepiej odbierał niż MUX-3 :0

ss80

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: ss80 »

U mnie od wczoraj stabilne 100%, twmichal skoro jesteś z Buska Zdrój czyli ze świętokrzyskiego, coraz bardziej obstaję że w twoją stronę będzie jakieś tłumienie by obyło się bez kolizji sygnałów w eterze, skoro od czerwca 2012 z Kielc ma być MUX1 50kW również na kanale 62. Bo pewne jest że nie będzie to na razie struktura sieci jednoczestotliwościowej (SFN). A skoro z Kielc ja w Bielsku-Białej widuję sygnał analogowy to widocznie oba nadajniki się widzą :!:

jaro0508
Posty: 31
Rejestracja: 18 kwietnia 2011, o 15:51
Odbiornik: Sony Bravia KDL-46 HX 920
Instalacja antenowa: Telmor asr 850 25db
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: jaro0508 »

Niech teraz <skoro poinformowali Nas>czynią cuda -niewidy ...zeby tylko potem wszystko dzialalo super..mysle ze mozemy Im dac ten ponad miesiac kredytu zaufania..skoro juz tyle wytrzymalismy..i tak nie mamy nic do stracenia procz...sygnalu.. :lol:

romasm

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: romasm »

Przypominam dla tych co maja jedna antene z sumatora skierowana na Ostrawe-Hostalkovice iz w nocy z 11 na 12.11.2011 100kW CZMUX3 zmienia kanal 51k -> 48k :!: Co za tym idzie :?: A otoz MUX3 z Kosztowego bedzie bez zaklocen oraz MUX2 z tego samego obiektu bedzie mial niestety silnego sasiada :cry: .... i po czeskiej stronie nie bedzie juz zadnego sygnalu analogowego ....

rafus

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: rafus »

nic...., to nie mamy do powiedzenia.jesteśmy tylko mało znaczącymi petentami :o
ciągle się zastanawiam, po co to forum skoro i tak nikt łaskawie nie udziela informacji :cry:
Ja, w Cieszynie na rynku na wysokości 15-20 m nad ziemią nie mam i nie miałem szans na skrzyczne, wprawdzie stawiając maszt 8m odbierałem programy z 62-ego kanału i resztę z katowic, ale maszt wyginał się pod maximus 220 combo przerobione z LNA 177 więc go obniżyłem i mam tylko 49.
Nie ukrywam, że ciągle mam nadzieję, że przy samym runku w Cieszynie na wysokości 5m bedzie możliwe oglądać polską DVB-T :D

hol2
Posty: 189
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 17:15
Odbiornik: Ariva T760i DVB-T/T2 z h.265. Sencor SRD 6600 DAB+
Instalacja antenowa: ATX107i91 Inela,TriDigit Dipola,wzmA35dB Ryniak, ant DAB+/VHF Yaga, ant UKF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kraków, Skrzyczne LysaHora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: hol2 »

Czyli dalej eksperymentowanie i niestabilny sygnal do 14 grudnia,
cytuje z dnia 09 XI 2011:

Po wymianie systemu antenowego na Skrzycznem, mającej na celu jego dostosowanie do emisji kilku multipleksów cyfrowych, trwają prace związane z kształtowaniem charakterystyki wiązek nadawczych dla emisji cyfrowych. W związku z tymi pracami zasięg obecnej testowej emisji MUX 3 może ulegać zmianom. Docelowo wiązki będą ukształtowane tak, aby do 14 grudnia bieżącego roku tj. do momentu uruchomienia regularnej emisji MUX 1, która zastąpi obecną testową emisję MUX 3 prowadzoną na kanale 62, uzyskać jak najlepszy odbiór w regionie.

Slowa kilka multipleksow oznacza przynajmniej 3, wiec nie wiem na ktorym kanale bedzie docelowo ten trzeci multipleks.

Jesli chodzi o multipleks3 z Kosztowy na kanale 51 to chodzi, ale jak Czechy/Ostrava Hostakocice sie przeniosa z kanalu 51 na 48 mux3 to chcialem zauwazyc ze na kanale 48 tez nadaje Krakow mux3. Czesi wylaczaja nadajniki analogowe i w ich miejsce wlaczaja cyfrowe. A w Polsce to sie chyba komus glowie pomieszalo zeby robic jakis 2-3 letni okres przejsciowy w ktorym ma byc nadawanie analogowe i cyfrowe czesto na kanalach nie docelowych. Po prostu szwarc mydlo i powidlo w ten sposob mamy w Polsce i brakuje kanalow na nadawanie nie mowiac juz o zakloceniach i koniecznosci zmiany instalacji antenowych co chwile. Powinno byc tak ze wylaczamy np kanal 21 Katowice Pr2 i na drugi dzien wlaczamy mux2 na tym samym kanale, podobnie inne programy.
Ostatnio zmieniony 9 listopada 2011, o 21:13 przez hol2, łącznie zmieniany 4 razy.

Matteo87

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Matteo87 »

To nie oznacza, że będą nadawane od razu 3. Po prostu zrobią system antenowy tak, aby nie grzebać przy nim przy okazji uruchomienia każdego kolejnego MUXa. Nie łudźcie się, że będą w grudniu 3 multipleksy ze Skrzycznego

ss80

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: ss80 »

Matteo87 pisze:Nie łudźcie się, że będą w grudniu 3 multipleksy ze Skrzycznego
No własnie konsultacje w sprawie 45 kanału zwolnionego przez Czechów w listopadzie trwają pomiędzy polską a czechami ale to nie oznacza że hip hop i od razu po wyłączeniu analogu czeskiego wskakuje cyfrowa polska, zrozumcie-biurokracja :|

Pewnie włączą niedługo 3 multipleksy ze Skrzycznego ale też nie sądzę że od razu w grudniu ale być może w pierwszej połowie 2012 roku bo to bardziej sensowny termin. Wtedy będzie już oficjalny MUX1 i MUX2 i znów nieoficjalny MUX3 [z pewnością słabiutki bo testowy] być może na k.45 ;) - ale to już kompletna spekulacja :idea:

ss80

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: ss80 »

Jakby sobie ktoś zapomniał, to przytoczę jeszcze raz:

[quote="Urząd Komunikacji Elektronicznej"]
Międzynarodowe uzgodnienia parametrów technicznych wykorzystania kanału TV nr 45 w lokalizacji WISŁĄ/Skrzyczne jeszcze się nie zakończyły (czekamy na odpowiedź ze strony Czech, do których, mówiąc w dużym uproszczeniu, docelowo "należy" ten kanał w rejonie przygranicznym). Czechy powinny odpowiedzieć na nasze zapytanie koordynacyjne z początkiem grudnia. Zatem w okolicach 15 grudnia będziemy wiedzieli czy będzie możliwe czasowe użycie tego kanału dla DVB-T w rejonie Podbeskidzia.

Zablokowany