DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: pikaczu »

Teraz jest, a rano jeszcze nie było, ani kilka dni temu.

m.szklarski
Posty: 107
Rejestracja: 15 lutego 2017, o 18:13
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wro/Ślęża

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: m.szklarski »

23.09 była konserwacja i ma właściwie trwać do 6.10
https://emi.emitel.pl/plan_www/

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: pikaczu »

Aha, teraz sam mux 8, chyba przedtem nie zdążyli.

Alonz
Posty: 21
Rejestracja: 25 września 2020, o 18:41
Miejscowość: Trzebinia 32-540
Odbiornik: Samsung UE43M5602
Instalacja antenowa: Pasywna kierunkowa + rozgałęźnik R-2
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Alonz »

Od kilku dni odczuwam mocne problemy z odbiorem MUX2, pozostałe MUXy bez problemów.
Czy ktoś doświadcza również?
Sygnał cały czas skacze od 100/92% jakość/siła do 0/0

EDIT: dokładnie w tym momencie się naprawiło godzina 20:37 stabilne 98/100 s/j

EDIT2: sytuacja jest dziwna bo po przełączeniu się z innego mux na MUX2 przez kilkadziesiąt sekund czarny ekran na zmianę z klatkowaniem, sygnał w tym czasie skacze z tych 98 siły do 0 i po tym czasie wszystko się stabilizuje i działa bezbłędnie...

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: hadam »

U mnie cały czas wszystko dobrze, nie zauważyłem żadnego pogorszenia.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Dobrycel »

Alonz napisz jaka antena i instalacja. Aktywna, pasywna, jaki kabel itp.

Alonz
Posty: 21
Rejestracja: 25 września 2020, o 18:41
Miejscowość: Trzebinia 32-540
Odbiornik: Samsung UE43M5602
Instalacja antenowa: Pasywna kierunkowa + rozgałęźnik R-2
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Alonz »

Instalacja pasywna, szczegółów nie znam bo wszystko robione przez fachowca :-)
Niemniej z tego samego nadajnika pozostałe MUXy nie sprawiają żadnych problemów dlatego zdecydowałem się napisać tutaj.
Czasem dla odmiany przełączenie na MUX2 pokazuje brak sygnału i dopiero dłuższe oczekiwanie wyświetla informacje że to kanał audio a ja mogę się napisać robotycznym przerywanym dźwiękiem, po chwili znów brak sygnału aż ostatecznie po kilku minutach sygnał się stabilizuje i mux2 zaczyna działać bezbłędnie, no cuda.

Zdarza się że "stabilizacja" trwa 30 sekund a zdarza się również że nie chce się przez 5 minut załączyć mux2.

Alonz
Posty: 21
Rejestracja: 25 września 2020, o 18:41
Miejscowość: Trzebinia 32-540
Odbiornik: Samsung UE43M5602
Instalacja antenowa: Pasywna kierunkowa + rozgałęźnik R-2
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Alonz »

Dodam że bezbłędnie działa mi Polsat na częstotliwości 546000 kHz, wydaje mi się że to jest Rybnik, do tej pory również to działało bez problemów tak samo jak bez problemów działał Polsat z Kosztowy.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: hadam »

To nie Rybnik tylko też Kosztowy. Na tej częstotliwści kanał 30 nadaje testowy MUX TVS gdzie też jest Polsat.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: VAHANARA »

Alonz pisze: 18 października 2022, o 21:45 Dodam że bezbłędnie działa mi Polsat na częstotliwości 546000 kHz, wydaje mi się że to jest Rybnik, do tej pory również to działało bez problemów tak samo jak bez problemów działał Polsat z Kosztowy.
Sprawdź tam --> https://emimaps.emitel.pl/
Na jakich kanałach odbierasz wszystkie mux-y?

Jaki masz kod pocztowy, bo Trzebinie to pokazuje mi kilkanaście km od Skrzycznego.
Alonz pisze: 18 października 2022, o 20:27 sytuacja jest dziwna bo po przełączeniu się z innego mux na MUX2 przez kilkadziesiąt sekund czarny ekran na zmianę z klatkowaniem, sygnał w tym czasie skacze z tych 98 siły do 0 i po tym czasie wszystko się stabilizuje i działa bezbłędnie...
Alonz pisze: 18 października 2022, o 21:37 Czasem dla odmiany przełączenie na MUX2 pokazuje brak sygnału i dopiero dłuższe oczekiwanie wyświetla informacje że to kanał audio a ja mogę się napisać robotycznym przerywanym dźwiękiem, po chwili znów brak sygnału aż ostatecznie po kilku minutach sygnał się stabilizuje i mux2 zaczyna działać bezbłędnie, no cuda.

Zdarza się że "stabilizacja" trwa 30 sekund a zdarza się również że nie chce się przez 5 minut załączyć mux2.
Tak bywa przy przełączaniu się na mux-a z dużą ilością zakłóceń, do zsynchronizowania się z takim odbiornik / dekoder potrzebuje właśnie czasami dłuższego czasu. Wtedy oczywiście jest duży problem instalacją odbiorczą albo jest się po prostu poza zasięgiem dla danego mux-a.
Przy czym nie ma tu zwykle znaczenia, że inne mux-y chodzą OK.

A może coś dłubią przy nadajniku i stąd problemy?

Alonz
Posty: 21
Rejestracja: 25 września 2020, o 18:41
Miejscowość: Trzebinia 32-540
Odbiornik: Samsung UE43M5602
Instalacja antenowa: Pasywna kierunkowa + rozgałęźnik R-2
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Alonz »

Kod pocztowy 32-540
To jest dokładnie pomiędzy Krakowem a Katowicami na granicy województwa, konkretnie okolicy Elektrowni Siersza.
Tak to właśnie wygląda jak by były jakieś zakłócenia, a co może je powodować na tej konkretnie częstotliwości? Występują nieregularnie tak jak pisałem czasem potrzeba więcej czasu, czasem mniej a w tym momencie mux2 załącza się natychmiast bez żadnego czekania czy klatkowaniem.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: VAHANARA »

Alonz pisze: 18 października 2022, o 22:45 Kod pocztowy 32-540
To jest dokładnie pomiędzy Krakowem a Katowicami na granicy województwa, konkretnie okolicy Elektrowni Siersza.
A, no teraz zrobiło się jaśniej... ;) Wyszukiwarka działa niedokładnie.
VAHANARA pisze: 18 października 2022, o 22:32 Dodam że bezbłędnie działa mi Polsat na częstotliwości 546000 kHz, wydaje mi się że to jest Rybnik
Rybnik nie ma mux-2. W ogóle wokół Ciebie nie ma mux-2 na takiej częstotliwości. Jedynie widzę Rabkę, ale na 530MHz (k28)
Alonz pisze: 18 października 2022, o 22:45 Tak to właśnie wygląda jak by były jakieś zakłócenia, a co może je powodować na tej konkretnie częstotliwości? Występują nieregularnie tak jak pisałem czasem potrzeba więcej czasu, czasem mniej a w tym momencie mux2 załącza się natychmiast bez żadnego czekania czy klatkowaniem.
Nigdy nie ma pewności co zakłóca, jeśli nie popatrzy się w analizator widma. A i wtedy nie wszystko musi być wiadome.
Mogą być różne źródła. Podejrzany jest oczywiście SFN z Chorągwicy / Skrzycznego. Mogą być też jakieś zakłócenia od łączności specjalnych z pasma 400 (np. Tetra - mieszkasz blisko kolei?). A może cokolwiek innego, np jakieś urządzenie w domu, w obejściu, u sąsiadów...

Trzy pytania?

1. mux testowy na k24 jak odbierasz?

2. antena gdzie zamontowana?

3. antena w którym kierunku skierowana?

Alonz
Posty: 21
Rejestracja: 25 września 2020, o 18:41
Miejscowość: Trzebinia 32-540
Odbiornik: Samsung UE43M5602
Instalacja antenowa: Pasywna kierunkowa + rozgałęźnik R-2
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Alonz »

Wcześniej już zostało wyjaśnione że ten drugi Polsat to testowy mux TVS z Kosztowy.

1. mux testowy na k24 jak odbierasz?
Bez problemów 95/100 s/j

2. antena gdzie zamontowana?
Dach bloku 3 piętrowego

3. antena w którym kierunku skierowana?
Na Kosztowy

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: VAHANARA »

Alonz pisze: 18 października 2022, o 23:44 1. mux testowy na k24 jak odbierasz?
Bez problemów 95/100 s/j

2. antena gdzie zamontowana?
Dach bloku 3 piętrowego

3. antena w którym kierunku skierowana?
Na Kosztowy
Czyli blokowisko. Powtórzę więc - wygląda mi to najbardziej na problem z SFN-em (Kosztowy/Skrzyczne/Chorągwica). Tak czy inaczej, najprostsze co możesz to sprawdzić prawidłowość ustawienia anteny pod kątem odbioru mux-2. Tak jak opisane jest to w poście --> viewtopic.php?p=257107#p257107 (punkt 1. pod koniec postu). Dodatkowo, możesz też sprawdzić pochylenie anteny w pionie, o ile mocowanie na to pozwala.
Często właśnie udaje się wyeliminować zakłócenia samą pozycją anteny.

Druga sprawa - możliwe, że pomogłaby również zmiana lokalizacji anteny - w środowisku miejskim czasami wystarcza przesunięcie o kilkadziesiąt centymetrów. Tyle, że nie zawsze jest możliwość ruchu z mocowaniem anteny.

W trzeciej opcji można próbować też użyć tłumik regulowany, też czasami pomaga przy SFN-ach i innych zakłóceniach..

Alonz
Posty: 21
Rejestracja: 25 września 2020, o 18:41
Miejscowość: Trzebinia 32-540
Odbiornik: Samsung UE43M5602
Instalacja antenowa: Pasywna kierunkowa + rozgałęźnik R-2
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Alonz »

Czy to jest możliwe że mój sygnał dla mux2 jest zbyt mocny i stąd wynikają problemy?
Sprawdzając inne kanały zauważyłem że taki TVT przy 14-18% siły działa lepiej niż Wydarzenia 24 które przy wachaniu z 98 na 99% klatkuje ( dopóki TV pokazuje 98% to jest ok, jak tylko na sekundę pokaże się 99% to mam przerwę w dźwięku).
Czy da się obniżyć siłę sygnału bez zmiany anteny?
I pytanie dodatkowe, czy były ostatnio jakieś zmiany na RTCN? rok temu cała instalacja była montowana i od tamtej pory wszystko działało bez zarzutu, zepsuło się dopiero tydzień temu tylko na mux2

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: hadam »

Tak, można zmniejszyć.
Możesz zainstalować na przewodzie tłumik antenowy stały, ale tu musiałbyś wiedzieć konkretnie ile chcesz zmniejszyć, bo są o różnych parametrach, albo regulowany.
Dla przykładu któryś z takich: https://www.dipol.com.pl/oferta-tv-sat- ... i,6576.htm
Jak widzę masz instalację pasywną i rozgałęźnik R-2. Możesz go zmienić na jakiś R-3, R-4 czy R-5, wtedy będziesz miał odpowiednio większe tłumienie i przy okazji zapas gdybyś chciał podłączyć więcej odbiorników, tylko to nie będzie duże tłumienie. Możesz też zainstalować tłumik LTE, który może się przydać jeśli masz w pobliżu maszty komórkowe a przy okazji z pasma użytkowego wytnie też niewiele, około 1,5 dB, np. takie zabezpieczenie przeciwburzowe wycina około 0,5 dB, co kto lubi. .

Piszesz o MUX-2 a Wydzrzenia24 to MUX-4.

Alonz
Posty: 21
Rejestracja: 25 września 2020, o 18:41
Miejscowość: Trzebinia 32-540
Odbiornik: Samsung UE43M5602
Instalacja antenowa: Pasywna kierunkowa + rozgałęźnik R-2
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Alonz »

hadam pisze: 25 października 2022, o 10:51

Piszesz o MUX-2 a Wydzrzenia24 to MUX-4.

Tu akurat napisałem o MUX-4 dlatego że właśnie Wydarzenia24 dobijają do tego 99% dzięki czemu mogłem zauważyć że zbyt duża wartość sygnału powoduje delikatne klatkowanie lub zanik dźwięku na 0,5 sekundy.
Natomiast MUX-2 jak już prędzej czy później się ustabilizuje to nic się nie psuje.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: VAHANARA »

Alonz pisze: 24 października 2022, o 23:27 Czy da się obniżyć siłę sygnału bez zmiany anteny?
Najprościej można użyć tłumika stałego albo regulowanego. Ale tu trzeba uważać, bo tłumik zawsze pogarsza jakość sygnału. Czym większe tłumienie (ilość decybeli) tym większe pogorszenie jakości. W zależności od odbieranych sygnałów i wielkości tłumienia pogorszenie może być niezauważalne w odbiorze, albo i znacznie wpływające na odbiór słabych mux-ów.

Aby nie utracić jakości odbieranych sygnałów można użyć rozgałęźników (małe tłumienia) albo odałęźników (większe i duże tłumienia). Nieużywane wyjścia odgałęźników / rozgałęźników powinny być zakręcone dopasowanymi obciążeniami 75Ω.

Jednakże zawsze warto zacząć od ustawienia anteny, aby uzyskać dobry odbiór.

Alonz
Posty: 21
Rejestracja: 25 września 2020, o 18:41
Miejscowość: Trzebinia 32-540
Odbiornik: Samsung UE43M5602
Instalacja antenowa: Pasywna kierunkowa + rozgałęźnik R-2
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Alonz »

Spróbuję z tym tłumikiem, a to dlatego że na drugim kablu który idzie z rozgałęźnika mam kolejny rozgałęźnik - i na tym zestawie wszystko działa bez żadnych problemów.
Jestem aktualnie na etapie poszukiwania lokalnego sklepu w którym takie produkty w ogóle można dostać :-)
Myślę że nic nie zepsuje bo na każdym kanale siłę mam bardzo dużą w granicach 92-99% za wyjątkiem TVT na którym ani trochę mi nie zależy. Koszt nie jest duży więc zaryzykuję.
Problematyczne jest dla mnie wyjście na dach stąd próbuje uniknąć, tym bardziej że wartości nie wskazują na zbyt słaby sygnał.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: VAHANARA »

Alonz pisze: 25 października 2022, o 22:13 Jestem aktualnie na etapie poszukiwania lokalnego sklepu w którym takie produkty w ogóle można dostać
To nie jest popularny produkt w sklepach lokalnych. W ogóle teraz trochę trudno bywa o tłumik regulowany, nawet w necie. Najpopularniejszy był TRA-03 AMS-a, ale z dostępnością jest nie halo. Szukaj w specjalistycznych sklepach w necie - dipol, dvbsklep, hollex, dmtrade...

Zablokowany