DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Niestabilna jakość sygnału, ale tylko MUX-3

Post autor: BiTCity »

eter pisze: 27 grudnia 2021, o 15:56 Przyszedł mróz i MUX3 (u tych, którzy mają go na niskich kanałach) jest nie do oglądania.
Co chwilę przerwy w odbiorze, pewnie ze względu na zakłócenia od innych nadajników.
Zgadza się :) wczoraj wieczorem nie mogłem odebrać lokalnego SFN-u na kanale 31 z Chojny około 51 km, ale za to odebrałem Koszalin (wersja Gdańska 132 km kanał 48) i Olsztyn 179 km lub Iława 96 km kanał 29 czy Płock 110 km (wersja Warszawa kanał 39). Tak samo dziś rano około 5 pojawiło się kilka nadajników MUX4 Płock, Koszalin, Iława, ale już widać zmianę pogody i koniec polepszonych warunków.

eter
Posty: 1298
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Niestabilna jakość sygnału, ale tylko MUX-3

Post autor: eter »

No tak to jest niestety z cyfrą.
W analogu to tylko prążkował obraz, lub nakładały się jeden na drugi a teraz jest efekt przerywania odbioru.
W analogu na Dolnym Śląsku, często w zimie można było łapać odbiór ze Skandynawi, Sverige i Nrk i duńskie...a to już setki kilometrów, więc widać co potrafi robić mróz i dodatkowo tropo.

nicmksk
Posty: 19
Rejestracja: 14 kwietnia 2022, o 21:39
Miejscowość: Mójcza/ k. Kielc

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: nicmksk »

Witam. Pozwólcie, że „odkopie” nieco temat. Zostałem poproszony przez ciocię o zamontowanie w jej telewizorze większej ilości kanałów. Tzn. do tej pory odbierała sygnał z anteny pokojowej, ale antena ta „łapała” tylko Mux3 i Mux 8 (prawdopodobnie z EC Kielce). Zgadała się coś z sąsiadką i poprosiła, abym podpiął się poprzez rozdzielacz do anteny zewntęrznej właśnie u sąsiadki. Wszystko porobiłem, ale w ogóle nie ma sygnału z anteny. Podejrzewam, że jest to wina kabla antenowego, który ma już kilka dobrych lat, a ostatnie 3 lata, leżał nieużywany na podwórku. Jest on dość długi, ale jutro na spokojnie będę sprawdzał czy przewodzi. Zastanawia mnie inna rzecz. Czy nie dałoby rady złapać wszystkich Muxów ze Świętego Krzyża przez wyżej wspomnianą antenę pokojową? Macie jakieś pomysły jak ją ewentualnie ustawić?

Telewizor ma wbudowany dekoder DVB-T. Niestety nie pamiętam modelu tv, ale jest to niedawno kupiony TV.
Antena pokojowa: https://www.hurt.com.pl/antena-tv-pokoj ... 11762.html
Ciocia mieszka w Mójczy pod samymi Kielcami, ok 30 km od Świętego Krzyża.

MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: MaxEvans »

Ja bym próbował ustawić w innym miejscu. U mnie to pomoglo.U Ciebie trochę krótki kabel jest 1,2 m

nicmksk
Posty: 19
Rejestracja: 14 kwietnia 2022, o 21:39
Miejscowość: Mójcza/ k. Kielc

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: nicmksk »

Ale obie ten anteny skierować na Święty Krzyż i maksymalnie je rozłożyć? Bo próbowałem kilka kombinacji i niewiele wyszukuje.

I jeszcze pytanie do tej anteny z zewnątrz z której nie ma w ogóle sygnału. Czy potrzebny jest dodatkowo zasilacz do do telewizora, żeby odbiór sygnału był prawidłowy?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: K63 »

nicmksk pisze: 16 kwietnia 2022, o 20:04 Antena pokojowa: https://www.hurt.com.pl/antena-tv-pokoj ... 11762.html
Gdy u klienta spotykam taką anteną, od razu ją odłączam. W końcu nie bez powodu prosi mnie o pomoc. A poszukiwanie dobrego odbioru na tego typu gadżecie, to bezsensowna strata czasu.
nicmksk pisze: 16 kwietnia 2022, o 20:04 Zgadała się coś z sąsiadką i poprosiła, abym podpiął się poprzez rozdzielacz do anteny zewntęrznej właśnie u sąsiadki. Wszystko porobiłem, ale w ogóle nie ma sygnału z anteny.
Co to za antena? Jakim rozgałęźnikiem dzieliłeś sygnał? Czy po podziale, u sąsiadki też nie ma sygnału?
nicmksk pisze: 22 kwietnia 2022, o 18:38 Czy potrzebny jest dodatkowo zasilacz do do telewizora, żeby odbiór sygnału był prawidłowy?
Jeżeli antena ma wzmacniacz, to zapewne u sąsiadki jest już zasilacz. Drugi jest niepotrzebny, tylko trzeba użyć odpowiedniego rozgałęźnika. Natomiast jeżeli antena jest bez wzmacniacza, to zasilacz nie jest potrzebny i być może rozgałęźnik osłabia sygnał? Ale wówczas problemy odbiorcze powinny być na obydwu odbiornikach. Jeżeli tylko na jednym (u cioci), to nie można wykluczyć że przyczyną jest przewód lub źle wykonane złącza.
Wbrew panującej od lat obiegowej opinii, przewód może być byle jaki (najtańszy). Niestety tak nie jest. Im lepszej jakości przewód, tym większa szansa na bezproblemowy odbiór.

nicmksk
Posty: 19
Rejestracja: 14 kwietnia 2022, o 21:39
Miejscowość: Mójcza/ k. Kielc

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: nicmksk »

Rozgałęźnik jaki użyłem to: https://abcv.pl/pl/p/Rozgaleznik-TV-dwu ... SIGNAL/707
Konkretnego modelu anteny niestety nie pamiętam, ale jest podobna do tej: https://www.mediaexpert.pl/telewizory-i ... wzmacniacz
Nie wiem czy wszystkie parametry są identyczne. Po rozszczepieniu sygnału sygnał u sąsiadki bez zmian, wszystko prawidłowo odbiera tak jak przedtem. U cioci brak sygnału. Dziwne jest to że poziom sygnału 0%, tak jakby nic nie docierało z anteny do odbiornika. Dzisiaj idę "walczyć" po raz kolejny, tylko zastanawiam się właśnie czy nie zaopatrzyć się w zasilacz.

gloster
Posty: 37
Rejestracja: 8 września 2011, o 18:21
Miejscowość: Kielce
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż/Targowa Kielce

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: gloster »

W Kielcach od rana brak sygnału MUX2. Reszta działa. Macie ten sam problem?

m.szklarski
Posty: 107
Rejestracja: 15 lutego 2017, o 18:13
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wro/Ślęża

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: m.szklarski »

zmiana kanału przecież na 44

gloster
Posty: 37
Rejestracja: 8 września 2011, o 18:21
Miejscowość: Kielce
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż/Targowa Kielce

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: gloster »

m.szklarski pisze: 23 maja 2022, o 09:33 zmiana kanału przecież na 44
Sprawdzany był kanał 44 brak sygnału. Sprawdzałem u kilku osób w różnych częściach miasta też nie mają więc nie jest to wina instalacji.

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: pasjonat »

U mnie gra ten mux ze Świętego Krzyża, pewnie to wina instalacji, a nie nadajnika.

gloster
Posty: 37
Rejestracja: 8 września 2011, o 18:21
Miejscowość: Kielce
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż/Targowa Kielce

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: gloster »

pasjonat pisze: 23 maja 2022, o 09:52 U mnie gra ten mux ze Świętego Krzyża, pewnie to wina instalacji, a nie nadajnika.
W Kielcach?

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: pasjonat »

Nie z Kielc, ale stwierdzam fakt, że mux 2 z tego nadajnika działa. Jestem z południa województwa Mazowieckiego.

żyżej
Posty: 17
Rejestracja: 11 listopada 2016, o 00:15
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce-Święty Krzyż/Dobromierz

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: żyżej »

Dobrze Wam odbiera MUX5 ze Świętego Krzyża? (k. 28 - 530 MHz)

PS. Godzina 22:15 - odbiór testowego multipleksu TVP w centrum Kielc z kanału 25 (506 MHz) - Chorągwica? Czy może jednak ten kanał będzie docelowym?

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

W Szczekocinach MUX2 odbiór igła:

Obrazek

@żyżej k25 to Chorągwica, Święty Krzyż ma k28, i nadaje ze sporo słabszą mocą niż pozostałe, bo dość często przycina i skacze BER.
Ogólnie po refarmingu w okolicy Szczekocin i Moskorzewa MUX1,2,3,4 odbierają idealnie. Jedynie z tym testowym na kanale 28 są pewne problemy. To jest kpina że w Kielcach idzie odebrać MUX z Chorągwicy a ze Świętego Krzyża są problemy, ale jak na taki obiekt daje się 25kW mocy, to nie mam pytań.

Arom
Posty: 7
Rejestracja: 8 lipca 2011, o 22:45

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Arom »

Odbieram testowy program TVP ze Świętego Krzyża w Puławach n. Wisłą
- będzie prawie 100 km
(ogólnie to Święty Krzyż działa u mnie najlepiej),
i tak jak wspominałem na forum Sat Kurier
odbiór na kanale 28 się pogorszył, obraz często zanika,
trzeba kręcić anteną, itd,
rano jest lepiej, bo propagacja jest lepsza,
na kanale 44 (poprzednim)
test TVP działał prawie bez problemów.

Obrazek

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

Zgadza się jak test leciał na k44 dużo lepiej to wyglądało, chociaż moc była ta sama i kanał wyższy, co dziwne bo na niższym powinno lepiej siać. Jak wstałem tak koło 7 rano to w miarę odbierał, teraz szatkuje niemiłosiernie i BER czasem osiąga nawet stan 6.25E-02.
Masakra jakaś. Pozostałe MUXy siła, jakość po 100% i MER rzędu 0.00E-04 do 07.

żyżej
Posty: 17
Rejestracja: 11 listopada 2016, o 00:15
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce-Święty Krzyż/Dobromierz

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: żyżej »

U mnie w centrum Kielc przy jednak małej - jak na Święty Krzyż - mocy MUX5 w ogóle go nie wyłapuje. Wieczorem i rano zauważyłem, że kanał 25 jest aktywny, ale patrząc na mapę to wychodzi na to, że płynie tam sygnał z Chorągwicy...! Co prawda 80 kW, ale aż tak sygnał byłbym osiągalny z Krakowa?
Z Krakowa jest ok (w określonych porach dnia), a z macierzystego nadajnika nie da rady piątki odebrać?... No jakże to tak może być?... :(


EDIT.
Godzina 18:35 - sygnał MUX5 z kanału 25 można odbierać (zacina się miejscami) w centrum Kielc.
EDIT2
Do godziny 20/21 sygnał z k. 25 skakał, teraz 21:40 cisza w eterze.
Ciekawe zjawisko nośności sygnałowej...

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

Nie wiem czy coś poprawiano, ale od wczoraj k28 odbiera bardzo stabilnie, BER na poziomie 0.00E-04. siła 90%, jakość 100%.
Oby tak już zostało, tym samym wszystkie możliwe do odbioru MUXy w komplecie.

r2d2
Posty: 5
Rejestracja: 9 grudnia 2011, o 08:02
Odbiornik: lg lv570s
Nadajnik - obiekt nadawczy: święty krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: r2d2 »

Witam, czy po 23maja zmieniła się moc nadajnika mux polsatu na kanale 42 .Wczesniej Wydarzenia 24 odbierałem bez problemu obecnie brak sygnału, mieszkam w okolicach Ostrowca Św.

Zablokowany