DVB-T z RTCN KOSZALIN GOŁOGÓRA

El Prezesso
Posty: 145
Rejestracja: 16 listopada 2009, o 17:52
Odbiornik: TV LG 42LM620S
Instalacja antenowa: Fuba DAT903 Combo LTE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Koszalin/Gołogóra

Re: DVB-T z RTCN KOSZALIN GOŁOGÓRA

Post autor: El Prezesso »

Tymczasem dezinformacja na temat wyłączenia analogu w Koszalinie w wykonaniu lokalnego publikatora (Głos Koszaliński):
Dotychczas anteny były bowiem ustawione na Gołogórę, po zmianach to nie będzie działać

Yokuze

Re: DVB-T z RTCN KOSZALIN GOŁOGÓRA

Post autor: Yokuze »

To samo dzieje się u mnie, mieszkam na akacjowej w Słupsku, czyli dosyć wysoko, antena kierunkowa na gołogóre. MUX-1 odbiera idealnie, natomiast MUX-2 jak chce. Teraz nie da się oglądać w ogóle.

macc

Re: DVB-T z RTCN KOSZALIN GOŁOGÓRA

Post autor: macc »

Yokuze pisze:To samo dzieje się u mnie, mieszkam na akacjowej w Słupsku, czyli dosyć wysoko, antena kierunkowa na gołogóre. MUX-1 odbiera idealnie, natomiast MUX-2 jak chce. Teraz nie da się oglądać w ogóle.
nie dziwię się,że marnie odbiera dvbt na akacjowej bo ja mieszkam na zatorzu czyli bliżej Gołogóry i odbieram mux-1 na40% a mux-2 tylko na 24%, obraz czasami klatkuje.
Mux-3 będzie w Słupsku nadawany z Banacha to może i mux-1 i mux-2 również.

Yokuze

Re: DVB-T z RTCN KOSZALIN GOŁOGÓRA

Post autor: Yokuze »

Na MUX-1 mam siłę 95% a jakośc 75-90% natomiast MUX-2 dzisiaj siła co chwilę skaczę z 85% do zera, a jakośc podobne. A wczoraj dało się przyzwoicie oglądać bez zadnych zakłóceń i skakania sygnału. Może się nie znam, ale coś nie halo, i to nie z naszymi instalacjami.

El Prezesso
Posty: 145
Rejestracja: 16 listopada 2009, o 17:52
Odbiornik: TV LG 42LM620S
Instalacja antenowa: Fuba DAT903 Combo LTE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Koszalin/Gołogóra

Re: DVB-T z RTCN KOSZALIN GOŁOGÓRA

Post autor: El Prezesso »

Dziwne - wychodzi na to, że MUX3 w wersji dla Koszalina i okolic nie będzie z Gołogóry na k. 60 tylko i wyłącznie z Góry Chełmskiej. Tymczasem UKE koordynował też k. 60 z Gołogóry właśnie. Czyli w Koszalinie trzeba będzie mieć 2 anteny - na MUXy 1 i 2 skierowaną na Gołogórę a na MUX 3 na Górę Chełmską. Absurdalne rozwiązanie.

argen64
Posty: 9
Rejestracja: 7 kwietnia 2013, o 20:22

Re: DVB-T z RTCN KOSZALIN GOŁOGÓRA

Post autor: argen64 »

Hmmm, to czy dobrze rozumiem???..... MUX3 będzie nadawany z nadajnika z Gołogóry od 20 maja tego roku, czy też jak jest w harmonogramie dopiero od 2014 roku???




PS. Jeżeli chodzi o moje poprzednie posty w tym wątku, to wczoraj wymieniłem rodzicom w Sławnie antenę siatkową ze wzmacniacze na antenę 19 elementową typu YAGI UDA bez wzmacniacza. Odbiór idealny :):) 100% bez żadnego pikselka:):) Tak, że wina leżała po stronie anteny, musiał "walnąć" wzmacniacz w antenie i to był powód, że nagle stracili możliwość idealnego odbioru MUX 1 i MUX 2. Myślę że kondensatory we wzmacniaczu szlag trafił. Pozdrawiam :D

Miastczanin

Re: DVB-T z RTCN KOSZALIN GOŁOGÓRA

Post autor: Miastczanin »

Wszystko wskazuje na to, że już 20 maja zostanie uruchomiony MUX3 na kanale 23. Obecnie trwają jakieś prace, ponieważ w ciągu dnia nie ma sygnału z Gołogóry

argen64
Posty: 9
Rejestracja: 7 kwietnia 2013, o 20:22

Re: DVB-T z RTCN KOSZALIN GOŁOGÓRA

Post autor: argen64 »

W Sławnie od rana dnia dzisiejszego wszystkie MUX-y z Gołogóry śmigają aż miło. Pozdrawiam:)

kreciolboss

Re: DVB-T z RTCN KOSZALIN GOŁOGÓRA

Post autor: kreciolboss »

Wkurza mnie, że z tego nadajnika w MUX3 jest TVP Gdańsk. Mieszkam w Koszalinie, administracja robiła modernizacje instalacji zbiorczej, która jest teraz ustawiona na Gołogórę. Obawiam się, że gdy z MUX1 zniknie TVP będę pozbawiony TVP Szczecin.

jurandzik
Posty: 52
Rejestracja: 9 stycznia 2011, o 16:49
Odbiornik: LV5TDelux, Samsung UE40C6000
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gołogóra 52,1km

Widoczny Out Of Sync na TVP1 SD i TVP2 SD

Post autor: jurandzik »

Oba kanały są z nadajnika w Gołogórze i TVP1 SD z ul. Banacha w Słupsku. Co dziwne kanały 1 i 2 w HD nie mają opóźnienia dźwięku wobec obrazu. Oos na tych kanałach jest już obecne od co najmniej kilku tygodni...

felutek80

Re: DVB-T z RTCN KOSZALIN GOŁOGÓRA

Post autor: felutek80 »

Od 01.09.2013 zamiast TVP Szczecin z tego nadajnika jest TVP Gdańsk. Mieszkańcy m.in. powiatu szczecineckiego zostali pozbawieni programu ze szczecińskiego ośrodka TVP. Wiem, że sygnał z Gołogóry pokrywa też część dawnego woj. słupskiego, które administracyjnie podlega pod Gdańsk, i stąd pojawił się problem. Najbliższy nadajnik z sygnałem TVP Szczecin jest w Sławoborzu - czy nie można zwiększyć jego mocy tak, aby obejmował wschodnią część województwa gdzie teraz jest dostępna TVP Gdańsk?

darioone
Posty: 22
Rejestracja: 3 czerwca 2013, o 16:12
Odbiornik: LG 32LF5610 i LG 32LF510B
Instalacja antenowa: Telkom-TELMOR ASR IQ
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Gołogóra

Re: DVB-T z RTCN KOSZALIN GOŁOGÓRA

Post autor: darioone »

Mam pytanie szczególnie do mieszkańców powiatu sławieńskiego.Czy u was też są problemy z odbiorem programów z MUX-2? Na początku mojej przygody z DVB-T czyli sierpień 2013 wszystko było OK,poziom siły i jakości sygnału na wszystkich trzech MUX-ach to 100/100 % ale od niedawna (jakiś miesiąc) jest tragicznie z MUX-em 2,no po prostu to jest jakaś loteria.I nie ma różnicy czy jest ładna pogoda czy paskudna (chociaż ta druga u nas to już normalka),obraz tnie,kratkuje i cuda się z nim dzieją,ale to następuje od czasu do czasu ale dosyć regularnie.Moja instalacja to dekoder Wiwa HD 95 MC,około 20 metrów nowiutkiego przewodu antenowego ze średniej półki cenowej i antena Telmor Digit Activa z oryginalnym firmowym wzmacniaczem (bardzo popularna i chwalona w naszej okolicy).Próbowałem też nowiutkiej anteny siatkowej ale sytuacja była jeszcze gorsza i żadne próby dostrojenia obydwu anten nie pomagają.Od niedawna około 500-600 metrów od mojego domu ustawiono jakiś maszt podobno od internetu przesyłanego drogą radiową ale nie wiem czy on już działa i czy takie ustrojstwo może zakłócać prawidłowy odbiór programu? PS.Myślałem ze może to są jakieś zakłócenia spowodowane przez urządzenia elektryczne ale z sąsiadem powyłączaliśmy z kontaktów wszystko co było możliwe i niestety nic to nie dało.

darioone
Posty: 22
Rejestracja: 3 czerwca 2013, o 16:12
Odbiornik: LG 32LF5610 i LG 32LF510B
Instalacja antenowa: Telkom-TELMOR ASR IQ
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Gołogóra

Re: DVB-T z RTCN KOSZALIN GOŁOGÓRA

Post autor: darioone »

Problem rozwiązany.Kupiłem nową antenę Opticum AX1000 i już na samym symetryzatorze miałem stabilne parametry (100% jakość a siła 85%),gościu w sklepie dorzucił do tego płytkę wzmacniacza AX W11 i mam na chwilę obecną 100 na 100% i nawet MUX-4 z Karnieszewic odbiera na niezłym poziomie.Ostatnie opady śniegu antena "łyknęła" bez zająknięcia a była o połowę tańsza od wynalazku Telmoru.

darioone
Posty: 22
Rejestracja: 3 czerwca 2013, o 16:12
Odbiornik: LG 32LF5610 i LG 32LF510B
Instalacja antenowa: Telkom-TELMOR ASR IQ
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Gołogóra

Re: DVB-T z RTCN KOSZALIN GOŁOGÓRA

Post autor: darioone »

Niestety przedwczoraj problem znienacka powrócił,obraz zaczął ponownie (ale nie w takim stopniu jak wcześniej) kratkować.Nie jest to mocno uciążliwe ale trochę denerwujące przy nagrywaniu czegokolwiek.Sytuacja jest następująca-MUX-3 (kanał 23) odbiór idealny czyli 100 na 100%,MUX-1 (kanał 44) siła90 a jakość 100%,MUX-2 (kanał 47) to jest loteria siła skacze a jakość jeszcze bardziej czyli siła 80-85% a jakość od 40 do 70% i tutaj jest największy kocioł.Rozumiecie coś z tego?Skąd te nagłe nieoczekiwane napady?PS.Co do wspomnianego MUX-4 to tutaj nic się nie zmieniło,jakość i siła na tym samym delikatnie skaczącym poziomie.

frytex

Re: DVB-T z RTCN KOSZALIN GOŁOGÓRA

Post autor: frytex »

Przygnał mnie tu ten sam problem, tj. zanik Mux2.
Dysponuję zarówno tunerem Manta jak i wbudowanym w TV, a instalacja antenowa jest ze wzmacniaczem. Odbiór z Gołogóry, a mieszkam w okolicach ulicy Leszczyńskiego.

Instalację uruchomiłem w grudniu 2013 i od tego czasu odbiór wszystkich trzech muksów miałem na poziomie 98-100% i był całkowicie stabilny.

I teraz nagle 1 lutego poziom sygnału Mux2 spadł drastycznie, podczas gdy Mux1 i 2 pozostają na poziomie 98-100%. Nie chce mi się wierzyć, że moja antena w takiej sytuacji "łapie odbicie" lub jest problem z kablem.

Sygnał Mux2 oscylował przez kilka dni w okolicach 15% i kanały były praktycznie nieoglądalne. Co jest ciekawe, zdarzały się momenty, trwające po kilka minut, gdzie sygnał skakał z powrotem do 98%.

Potem nieopatrznie uruchomiłem programowanie kanałów w tunerze Manta gdy sygnał był słaby i od tej pory cały Mux2 zniknął, bo w ogóle nie został wychwycony.

Myślałem że to kwestia pogody lub czegoś z anteną, wymieniłem kabel i próbowałem zorientować antenę inaczej, ale powodowało to tylko osłabienie sygnału Mux 1 i 3.

Zostawiłem wszystko przekonany, że problem leży po stronie nadawcy - i nadal tak sądzę, ponieważ dzisiaj, 8 lutego, po ponownym przeszukaniu kanałów (i nie ruszaniu anteny) mam Mux2 z poziomem 85 - 90%.

Kabel, antena i tuner są, moim zdaniem, w takiej sytuacji wykluczone z podejrzeń. Nie wierzę, że np. niesprawny kabel (który ma 2 miesiące) w magiczny sposób powoduje osłabienie tylko Mux2, przy zachowaniu 98 - 100% siły sygnału z Mux1, który odbieram przecież też z Gołogóry. Wiem, że propagacja ma w sobie coś z magii (jest trochę nieprzewidywalna), ale gdyby chodziło o odbicia albo kabel, to drugi Mux z tego samego nadajnika powinien mieć chyba proporcjonalnie osłabiony sygnał? A przynajmniej - trochę inny poziom? A tu mamy sytuację, że z dwóch Muxów jeden jest niedostępny, a drugi ma 98% - to nie jest normalne.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Odp: DVB-T z RTCN KOSZALIN GOŁOGÓRA

Post autor: DanielK »

@frytex
Jaka odległość masz do nadajnika?
Ja bym zmienił antenę na pasywna, bez wzmacniacza - bedzie działać stabilnie.

darioone
Posty: 22
Rejestracja: 3 czerwca 2013, o 16:12
Odbiornik: LG 32LF5610 i LG 32LF510B
Instalacja antenowa: Telkom-TELMOR ASR IQ
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Gołogóra

Re: DVB-T z RTCN KOSZALIN GOŁOGÓRA

Post autor: darioone »

Dzisiaj kupiłem naprawdę solidny (od gościa który na co dzień zajmuje się właśnie instalacjami RTV) kabel antenowy,podłączyłem do anteny na próbę z zainstalowaną płytką wzmacniacza,zawsze mogę wymienić na symetryzator co też uczyniłem bo mam oryginalny do niej żadnej poprawy,po prostu kaszana!!!MUX-2 nie do oglądania!!!Podsumujmy:dekoder Wiwa HD 95 (nowy na gwarancji),przewód antenowy (nowy z górnej półki),antena Opticum AX 1000 (nowa),lokalizacja anteny bez zarzutu i niestety już pomysły mi się skończyły.Jutro idę do znajomej po jej dekoder i sprawdzę jak działa u mnie bo to jedynie jeszcze pozostało do sprawdzenia.Robiłem do tej pory kilka instalacji TV (w tym dwie na takich komponentach że nie wiem nawet sam jak to coś zapewnia odbiór na tak wysokim poziomie) i wszystkie odbierają idealnie tak że sądzę że jakiekolwiek pojęcie posiadam na ten temat.PS.Dziękuję za wszelkie porady z tego forum,naprawdę były bardzo przydatne.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KOSZALIN GOŁOGÓRA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Po stronie nadawczej nie było zmian, emisja trwa ze stałymi parametrami.
W różnych okresach otrzymywaliśmy informacje o zakłóconym odbiorze w tych rejonach, informacje te pokrywały się z czasowo z podniesioną propagacją w zakresie VHF i UHF o charakterze troposferycznym. Trudno więc wykluczyć, że w k.47 "przywiewa" jakiś sygnał od sąsiadów i to jest źródłem zakłóceń.
Od strony antenowej możliwa porada jak się nasuwa to stosowanie anten jak "najsłabszych" ale wciąż zapewniających stabilny odbiór z pobliskiego nadajnika. W ten sposób można uniknąć zakłóceń od dalekich stacji nadawczych w okresie tropo bo jak wiadomo im antena o większym zysku tym odleglejszy sygnał "zbiera".
@darioone @frytex jakie macie odległości od nadajnika?

frytex

Re: Odp: DVB-T z RTCN KOSZALIN GOŁOGÓRA

Post autor: frytex »

Daniel Kucharski pisze:@frytex
Jaka odległość masz do nadajnika?
Ja bym zmienił antenę na pasywna, bez wzmacniacza - bedzie działać stabilnie.
no, niestety, słupsk - gołogóra to bodaj 51 km, ale słupsk jest w kotlince, a ja mieszkam na parterze. wystawianie anteny na dach nie wchodzi w grę. w dodatku miesszkam po takiej stronie, że chyba lepiej widziałbym skórowo, tylko, że okna wychodzą na przeciwną stronę. :(

nie potrafię zrozumieć, czemu jest taka różnica między mux 1 a 2, skoro oba pochodzą z tego samego nadajnika.

darioone
Posty: 22
Rejestracja: 3 czerwca 2013, o 16:12
Odbiornik: LG 32LF5610 i LG 32LF510B
Instalacja antenowa: Telkom-TELMOR ASR IQ
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Gołogóra

Re: DVB-T z RTCN KOSZALIN GOŁOGÓRA

Post autor: darioone »

Podłączyłem dzisiaj na 100% sprawny dekoder no i niestety tak jak przypuszczałem było tak samo a nawet jeszcze gorzej więc to nie jest wina dekodera.Do Gołogóry mam w linii prostej dokładnie 50,5 km,na podwórku gdzie wisi antena żadnych istotnych przeszkód niema a więc co stoi na przeszkodzie sygnału że tak "głupieje"?Sierpień 2013:zakup dekodera,kabla i anteny Telmor Digit Activa (antena bardzo popularna i sprawdzająca się w mojej okolicy)-odbiór idealny wszyskie Mux-y 100/100%.Grudzień 2013:pogorszenie odbioru ale odbiór nadal na poziomie akceptowalnym.Styczeń 2014:odbiór pogorszył się do takiego stopnia że zapadła decyzja o wymianie anteny na Opticum AX1000.Antena na początku zamontowana z symetryzatorem i tu sygnał 100/85% (prawie ideał) następnie montaż wzmacniacza dedykowanego do tej anteny i tu sygnał idealny 100/100% ale to tylko przez niecały miesiąc i znowu zaczęły się skoki sygnału i niestety Mux-2 nie nadawał się do oglądania.Powrót do symetryzatora okazał się nieudany a sygnał się pogorszył na Mux-ach 1 i 3 o 2 nie wspomnę.Wczoraj został wymieniony kabel na taki który monterzy instalacji RTV montują na kilometry i nikt jeszcze nie narzekał na jakość odbioru i nadal żadnej poprawy.PS.Moja instalacja antenowa nr1:stary używany dekoder Wiwa HD50,kilka metrów starego białego kabla antenowego i stara antena siatkowa no name wisząca na ścianie domu zarośniętego krzakami-odbiór od kilku miesięcy IDEALNY!Instalacja nr 2:używany po naprawie gwarancyjnej dekoder Wiwa HD 80,kilka metrów starego ponad 15 letniego czarnego kabla (jeszcze plecionka zamiast pojedyńczej żyły!),do tego antena siatkowa no name przywiązana drutem do komina-odbiór IDEALNY! CZY KTOŚ WIE CO JEST GRANE?!

Zablokowany