DVB-T z RTCN KOSZALIN GOŁOGÓRA

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: DVB-T z RTCN KOSZALIN GOŁOGÓRA

Post autor: Stefan_KR »

darioone pisze:.. stara antena siatkowa no name wisząca na ścianie domu zarośniętego krzakami-odbiór od kilku miesięcy IDEALNY! /.../ antena siatkowa no name przywiązana drutem do komina-odbiór IDEALNY! CZY KTOŚ WIE CO JEST GRANE?!
chyba masz propozycję rozwiązania..:
Jarosław Bałuka pisze:. to stosowanie anten jak "najsłabszych" ale wciąż zapewniających stabilny odbiór z pobliskiego nadajnika. W ten sposób można uniknąć zakłóceń od dalekich stacji nadawczych w okresie tropo bo jak wiadomo im antena o większym zysku tym odleglejszy sygnał "zbiera".

darioone
Posty: 22
Rejestracja: 3 czerwca 2013, o 16:12
Odbiornik: LG 32LF5610 i LG 32LF510B
Instalacja antenowa: Telkom-TELMOR ASR IQ
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Gołogóra

Re: DVB-T z RTCN KOSZALIN GOŁOGÓRA

Post autor: darioone »

Używany przeze mnie Opticum AX 1000 (wersja z symetryzatorem ma zysk około 16 dB) to właśnie jest moim zdaniem najlepsze rozwiązanie (takie anteny królują w przytłaczającej większości w mojej okolicy) ale niestety montaż symetryzatora zamiast wzmacniacza nic nie wniósł a nawet parametry sygnału drastycznie spadły.Do tej pory przetestowałem trzy typy anten,dwa rodzaje kabla antenowego i dwa dekodery i żadna z tych opcji nie spełniła oczekiwań.PS.Niedawno w mojej okolicy postawiono maszt internetu radiowego,czy to może być przyczyną zakłóceń?

frytex

Re: DVB-T z RTCN KOSZALIN GOŁOGÓRA

Post autor: frytex »

darioone pisze: CZY KTOŚ WIE CO JEST GRANE?!
zwróć uwagę na odpowiedź, którą dostałem nieco powyżej w tym wątku, od kogoś z Emitel-a:

"informacje [o pogorszeniu odbioru ] pokrywały się z czasowo z podniesioną propagacją w zakresie VHF i UHF o charakterze troposferycznym."

niby, że jak propagacja jest lepsza, to odbierasz sygnał z innych nadajników i on zakłóca.

nie wiem ile może w tym być prawdy, bo mam tylko wiedzę ogólną z fizyki. na pierwszy rzut oka wydaje mi się jednak, że to mogłoby tłumaczyć dlaczego tylko jeden mux ma zakłócenia: bo tylko jeden ma częstotliwość, która nakłada się albo interferuje z częstotliwością zakłócającą z innego regionu. oczywiście zakłócenia są tym silniejsze (proporcjonalnie) im słabszy jest sygnał główny, a to jest właśnie sytuacja w Słupsku - bo warunki w kotlince są dalekie od ideału.

oczywiście mówię to jako laik.

spróbuję anteny kierunkowej o innej charakterystyce, a ty może po prostu masz w tym momencie za duże wzmocnienie?

:(

darioone
Posty: 22
Rejestracja: 3 czerwca 2013, o 16:12
Odbiornik: LG 32LF5610 i LG 32LF510B
Instalacja antenowa: Telkom-TELMOR ASR IQ
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Gołogóra

Re: DVB-T z RTCN KOSZALIN GOŁOGÓRA

Post autor: darioone »

No to co mam próbować odbioru na kawałku drutu?No wybaczcie ale też próbowałem ale to nic nie dało!Dwie porządne i popularne anteny i takie jaja z odbiorem?Był dzisiaj gościu z zakładu który montuje instalacje RTV,po obejrzeniu mojej instalacji stwierdził że mógłbym pracować u niego w firmie(czyli instalacja OK),następnie po zobaczeniu jak to wszystko odbiera zrobił minę karpia wyjętego z wody i zaniemówił a jak przemówił to stwierdził że bez specjalistycznego sprzętu nic tu nie poradzi ale takie pomiary to kosztują!Stwierdził także że prawdopodobnie jakieś dziadostwo może zakłócać sygnał ale w takim razie do kogo mogę zwrócić się o ewentualną ekspertyzę całej zaistniałej sytuacji?

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Odp: DVB-T z RTCN KOSZALIN GOŁOGÓRA

Post autor: DanielK »

frytex pisze: no, niestety, słupsk - gołogóra to bodaj 51 km, ale słupsk jest w kotlince, a ja mieszkam na parterze. wystawianie anteny na dach nie wchodzi w grę. w dodatku miesszkam po takiej stronie, że chyba lepiej widziałbym skórowo, tylko, że okna wychodzą na przeciwną stronę. :(

nie potrafię zrozumieć, czemu jest taka różnica między mux 1 a 2, skoro oba pochodzą z tego samego nadajnika.
Przy tej odległości tym bardziej na parterze to na pewno może być problem. Może dogadaj się np. z sąsiadem i powieś antenę piętro wyżej? Lub podłącz się pod jego antenę?

frytex

Re: Odp: DVB-T z RTCN KOSZALIN GOŁOGÓRA

Post autor: frytex »

Daniel Kucharski pisze:Może dogadaj się np. z sąsiadem i powieś antenę piętro wyżej? Lub podłącz się pod jego antenę?
Pewnie mogę, tylko jestem wściekły, bo myślałem, że mnie to ominie. W momencie zakładania w listopadzie 2013 miałem wszystkie trzy muxy z siłą min. 80 procent. Gdyby było gorzej, to bym wziął pewnie antenę z większym zyskiem - nawet miałem taką dużą u siebie, ale że nie było różnicy, to wymieniłem na mniejszą gabarytowo. I teraz jestem zły. :evil:

Awatar użytkownika
sluuurp
Posty: 209
Rejestracja: 28 października 2010, o 13:07
Odbiornik: TV Samsung UE46D6500, ARIVA 250, N-BOX ITI-2850ST z DVB-T
Instalacja antenowa: Wzmacniacz AB011 Terra
Antena Opticum AX1000+
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo/Helpterberg

Re: DVB-T z RTCN KOSZALIN GOŁOGÓRA

Post autor: sluuurp »

@darioone
Spróbuj jeszcze na innym zasilaczu. Ja kiedyś miałem podobnie przez przegrzany zasilacz. MUX2 i 3 O.K, a 1 szachownica. Po wymianie zasilacza wszystko wróciło do normy.
Maszt faktycznie może zakłócać, ale musi to być zakłócenie stabilne, a nie, że raz jest dobrze, a drugi raz źle i czy maszt stoi na drodze antena-ośrodek nadawczy.

darioone
Posty: 22
Rejestracja: 3 czerwca 2013, o 16:12
Odbiornik: LG 32LF5610 i LG 32LF510B
Instalacja antenowa: Telkom-TELMOR ASR IQ
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Gołogóra

Re: DVB-T z RTCN KOSZALIN GOŁOGÓRA

Post autor: darioone »

Antena ale ta Telmora wylądowała dzisiaj na maszcie wysokim na około 5 metrów praktycznie na środku podwórka,ma teraz o wiele większy kąt "widzenia" nadajnika ale nadal jest na podobnej wysokości jak poprzednia lokalizacja na uchwycie przyściennym,odległość masztu od uchwytu to około 5-6 metrów i z tego powodu musiałem dołożyć kilka metrów przewodu antenowego.I nastąpił cud!Nic nie wariuje,nie kratkuje,obraz idealny!!!100 na 100% na każdym MUX-ie.Zostawiam na razie tak jak jest i poczekam na reakcję tej instalacji.Pozdrawiam i dziękuję.

frytex

Re: DVB-T z RTCN KOSZALIN GOŁOGÓRA

Post autor: frytex »

ja też sobie poradziłem.
myślę, że mógł być winny zasilacz, ale chyba nie do końca.

najpierw wyrzuciłem wtyczkę zasilającą i założyłem zwykłą, po czym włączyłem zasilanie wbudowane w tuner. sygnał z 25% skoczył na jakieś 75%, czyli prawie dobrze, ale miał skłonności do falowania.

zastąpiłem antenę "krokodylem" (ANT0575) i mam sygnał 100% na wszystkich trzech muksach bez włączania zasilania.

dla potomności: rzecz się dzieje w słupsku w okolicach ul. Leszczyńskiego na obszarze gęsto zadrzewionym i na parterze.

Awatar użytkownika
sluuurp
Posty: 209
Rejestracja: 28 października 2010, o 13:07
Odbiornik: TV Samsung UE46D6500, ARIVA 250, N-BOX ITI-2850ST z DVB-T
Instalacja antenowa: Wzmacniacz AB011 Terra
Antena Opticum AX1000+
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo/Helpterberg

Re: DVB-T z RTCN KOSZALIN GOŁOGÓRA

Post autor: sluuurp »

A mam pytanie. Dlaczego uważasz, że 75%, to prawie dobrze.
Gdzie jest wykładnia, że ma być 100%.
Wiele osób zauważyłem, że patrzy tylko na procenty. U mnie może być nawet 15% i jak nie szatkuje, to uważam, że jest dobrze.
Jeżeli nie ma w puszce anteny wzmacniacza, tylko symetryzator, to za nic w świecie nie włączaj zasilania, bo coś piszesz o zasilaniu, czyli antena ma symetryzator w puszce?

El Prezesso
Posty: 145
Rejestracja: 16 listopada 2009, o 17:52
Odbiornik: TV LG 42LM620S
Instalacja antenowa: Fuba DAT903 Combo LTE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Koszalin/Gołogóra

Re: DVB-T z RTCN KOSZALIN GOŁOGÓRA

Post autor: El Prezesso »

Wczoraj (29.11) w godz popołudniowo - wieczornych musiały być jakieś szczególne warunki propagacyjne bo dało o sobie znać genialne planowanie sieci MUX3 w wersji szczecińskiej (kanał 60) dla Koszalina. W dwóch lokalizacjach, w południowo wschodniej części miasta, anteny Fuba DAT903 Combo LTE, skierowane na Gołogórę (bo inaczej się nie da w tych lokalizacjach) nie szło oglądać tego MUXa. Siła sygnału 97% jakość 0. Ewidentny przester. Ale czego wymagać, jeśli w mieście nakładają się na siebie sygnały z 3 nadajników (Gołogóra, Sławoborze + miejska pierdziawka z Góry Chełmskiej). Wczoraj wszystko się nałożyło z równą mocą i telewizor zgłupiał. Pomogło dopiero ustawienie anteny po kątem do płaszczyzny ziemi (po kątem ku górze a nie równolegle).
Jeszcze raz brawa dla UKE za "genialnie" zaprojektowaną sieć SFN dla MUX 3.
Nie można było zrobić Gołogóry i Sławoborza tak jak jest dla MUX1 i 2 na innych kanałach z mocami odpowiednio 100 i 50 kW? Do tego jeszcze ta pierdziawka na Górze Chełmskiej....

Zablokowany