Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
benedykt50
Posty: 14
Rejestracja: 8 stycznia 2020, o 21:41
Miejscowość: Olsztyn

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: benedykt50 »

Mnie śmieszy inna sytuacja - ścieżki dźwiękowe w TV mają większą przepływność niż stacje radiowe! A przecież dźwięk w TV to dodatek. Owszem, powinien być Kaj najlepszy. Poza tym TV ma kilka ścieżek i wciąż używa mp2. Kiedyś - gdy planowano radiofonię cyfrową - zakładano 256 kb/s dla stacji. Mogła sobie puszczać jeden program lub podzielić na dwa. W efekcie dano 112 kb/s - z czego na dane audio zostaje jakieś 88 kb/s! Można dywagować nad sprawnością kodeków aż dojdziemy do... jakości rozmównej w komórce! To jest żałosne! Liniowa radiofonia programowa a jakość gorsza od streamu w internecie!

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: antypyra »

Już doszliśmy! Ale 112 kbps całkowitej przepływności to raczej ok.100 kbps dla samego dźwięku. Do tego dochodzi "pandemiczna" jakość wynikająca z nakładania się konwersji. I mamy: ąććć, ałńććć, ułłńńććć w odbiornikach.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: Max van Org »

benedykt50 pisze: 19 sierpnia 2020, o 16:33 Mnie śmieszy inna sytuacja - ścieżki dźwiękowe w TV mają większą przepływność niż stacje radiowe! A przecież dźwięk w TV to dodatek. Owszem, powinien być Kaj najlepszy. Poza tym TV ma kilka ścieżek i wciąż używa mp2. Kiedyś - gdy planowano radiofonię cyfrową - zakładano 256 kb/s dla stacji. Mogła sobie puszczać jeden program lub podzielić na dwa. W efekcie dano 112 kb/s - z czego na dane audio zostaje jakieś 88 kb/s! Można dywagować nad sprawnością kodeków aż dojdziemy do... jakości rozmównej w komórce! To jest żałosne! Liniowa radiofonia programowa a jakość gorsza od streamu w internecie!
Jeżeli porównasz, ile wydaje każdy właściciel telewizora na sprzęt a ile przeciętny słuchacz na własny odbiornik radiowy, to okaże się, że dla słuchacza jakość dźwięku radia nie jest aż tak istotna. Różnica jest w konsumpcji. Przed telewizorem ludzie siadają i patrzą na niego, radio brzęczy gdzieś w tyle, w innym pomieszczeniu, hali produkcyjnej albo biurze.

Sieć DVB-T i DVB-T2 w Polsce nie zaplanowano tak, aby odbiór mobilny był możliwy. DAB+ konsumują słuchacze na odbiornikach z mniejszą anteną. Jako antena do radia DAB+ może służyć nawet kabel od słuchawek a do telewizora montujesz dużą antenę i przeważnie go nie przenosisz. Można byłoby stworzyć sieć dla telewizji mobilnej z mniejszą liczbą programów po większych kosztach albo cięć jakość jak w DVB-T MUX 4, gdzie zrezygnowano z zasięgu i jakości.

Jeżeli na reklamach w radiu można by zarabiać tyle samo co na reklamach w telewizji, sytuacja wyglądałaby inaczej. Telewizor posiada każdy, DAB+ nie będzie posiadał już każdy słuchacz, bo część będzie korzystała z internetu i podcastów. Konsumpcja radia i telewizji zmienia się z liniowego na VOD. Jeżeli porównasz wyniki sondaży zagranicą, to już dzisiaj ponad 50 % konsumentów treści audio wykorzystuje cyfrowy dostęp do tych treści.

Radio jest tylko małą częścią całej konsumpcji audio a cyfrowe radio jeszcze mniejszą częścią. Dla tego ciężej będzie zarobić rozgłośnią, aby opłacić sieć DAB+. Nawet jeżeli zostanie przy 3 sieciach i w każdej będzie po 12 programów, to jest to znacznie więcej niż obecnie nawet w wielu aglomeracjach. Czyli dochody z reklam będą takie same albo mniejsze, ale nadawcy będą musieli produkować z tych samych dochodów więcej programów. Zagranicą stawiają niektórzy na to, że się to uda i są chętni. W Polsce chętnych nie ma.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: antypyra »

Żadne kalkulacje nie tłumaczą tego, że radio "oferuje" nędzny, brzęczący i zniekształcony dźwięk. Czy stacje "zarobiom" czy nie, co mnie to obchodzi jako słuchacza. Zwyczajnie - jeśli nie można na czymś zarobić, to tego się nie robi. Ale kitu ludziom nie ma co wciskać. Nie ma co zrobić z "rozgłośniom", gdzie syczy i brzęczy, bo "rozgłośnią" chce się zarabiać. Tak zarabiającej rozgłośni słuchać się nie da, zwłaszcza dłużej.
Mam nadzieję, że w Polsce będzie (jeszcze) tyle rozsądku, że albo będzie w miarę przyzwoita jakość, albo rozsądek ekonomiczny każe to wszystko zaorać, by nie topić hajsu w ...e.
Na marginesie: w TV, owszem, bywa dobry dźwięk, ale nie w TVP INFO.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: Max van Org »

antypyra pisze: 11 września 2020, o 11:31 Nie ma co zrobić z "rozgłośniom", gdzie syczy i brzęczy, bo "rozgłośnią" chce się zarabiać. Tak zarabiającej rozgłośni słuchać się nie da, zwłaszcza dłużej.

Popieram twoją opinię. Dla tego Polskie Radio traci słuchaczy. Fale długie syczą a sieć UKF nie jest rozbudowana na 100 %. Dane KRRiT:
Trójka: 95 % ludności i 94 % powierzchni
Jedynka: 93 % ludności i 91 % powierzchni
Dwójka: 71 % ludności i 58 % powierzchni
A 17: 95 % ludności i 92 % powierzchni
Dla tego wyniki udziału w czasie słuchania Polskiego Radia spadają:

Kod: Zaznacz cały

Udział w czasie słuchania
     czerwiec - sierpień
        2014     2020
Jedynka 10,9 %    5,2 %
Trójka   7,3 %    3,9 %
A 17     4,6 %    4,7 %
PR24     0,4 %    0,6 %
Dwójka   0,6 %    0,5 %
Źródło:
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/t ... zwieckiego

DAB+ nie syczy i nie brzęczy. Jeżeli nie podłączono dźwięk, to nie słychać ani szumu, ani brzęczenia. Na UKF-ie i na falach długich jest szum i brzęczenie rozgłośni na sąsiednich częstotliwościach. Nie wiem, dlaczego wprowadzasz do obiegu informacje, które nie możesz udowodnić. Nagraj sobie nośną UKF bez podłączonego dźwięku i zwiększ natężenie nagranego dźwięku, to usłyszysz jak szumi.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: antypyra »

Nie rób ze mnie głupca (zresztą kolejny raz). DAB nie szumi przy braku sygnału modulującego, UKF szumi. Ale DAB z małym bitratem jest metaliczny, syczy mowa i brzęczy jak metalowy urynał. I dobrze wiesz, że o to chodzi.
A ponadto, jak wiele złego można by powiedzieć o długich, to na pewno nie syczą.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: pswiatki »

Tzw. Side Note: Wy to się lubicie kłócić, chłopcy :lol: :lol: :lol: :lol:

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

UKF brzęczy? pierwsze słyszę, to Dab jest brzęczącą puszką z metalowymi odgłosami nie wiem ile razy idzie pisać że Dab to dziadostwo najlepiej jakby się wycofali z tego genialnego pomysłu, szkoda prądu i słów wypisywanych na tym forum przez lata, jak dla mnie UKF jest bardzo dobrym systemem który się sprawdza prawie w każdych warunkach i to w dobrej jakości więc po co zmieniać coś co jest dobre(włączyłem Dab do sprawdzenia jak jechałem nad morze, no nie chcielibyście Panowie żebym to opisał, dla Dab jestem na NIE!) tak jak napisał kolega choćby było 200 stacji z reklamami czy bez to tego szajsu ja nie chcę a słuchanie Dab w samochodzie to już męczarnia.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: Max van Org »

Pisałeś ...
antypyra pisze: 11 września 2020, o 11:31 Nie ma co zrobić z "rozgłośniom", gdzie syczy i brzęczy, bo "rozgłośnią" chce się zarabiać.
myślałeś ...
antypyra pisze: 12 września 2020, o 00:38 Ale DAB z małym bitratem jest metaliczny,
Zgadza się.
antypyra pisze: 12 września 2020, o 00:38 I dobrze wiesz, że o to chodzi.
To dlaczego nie piszesz co myślisz? Dyskusję można byłoby skrócić o połowę bez twoich wypowiedzi, które trzeba interpretować.
antypyra pisze: 12 września 2020, o 00:38 A ponadto, jak wiele złego można by powiedzieć o długich, to na pewno nie syczą.
Mam ci nagrać aby udowodnić?

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: Max van Org »

DAMIAN KATOWICE pisze: 12 września 2020, o 07:08 UKF brzęczy? pierwsze słyszę,
UKF nie brzęczy tylko kiedy podłączę odbiornik bezpośrednio do nadajnika. Idealny odbiór miałem, kiedy w sieci kablowej sygnał jednej rozgłośni pobierano z nadajnika, zmieniano częstotliwość i rozpowszechniano w sieci kablowej. Na UKF-ie nie mam gwarancji, że sygnał z nadajnika w pobliżu nie będzie zakłócony przez inna rozgłośnię. Pasmo UKF jest tak pełne, że nie można już mówić o dobrej jakości. Popełnione błędy przy koordynacji częstotliwości słychać w wielu miejscach w Polsce. Jeżeli nie można to zreperować, to trzeba zaorać!
DAMIAN KATOWICE pisze: 12 września 2020, o 07:08 jak dla mnie UKF jest bardzo dobrym systemem który się sprawdza prawie w każdych warunkach
Przy tej inteligentnej koordynacji polskich częstotliwości cały UKF jest do odstrzału.

Kod: Zaznacz cały

 95,60	 ZET    Bydgoszcz/Trzeciewiec
 95,70   PR 2   Gdańsk/Chwaszczyno

 99,90	 PR 3   Gdańsk/Chwaszczyno
100,10	 PIK    Bydgoszcz/Trzeciewiec

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

Ja przejechałem drogę z Katowic do Gdańska i nie miałem żadnego problemu z odbiorem Zetki na FM radio wyszukiwało częstotliwość idealnie, coś tu kolega zmyśla, jest blisko PR2 ale żadnych zakłóceń nie miałem, za to Dab tnie nawet pod otwartym mostem (zanik sygnału) robi to niestety wysoka częstotliwość i tego raczej nie zmienimy.
Abstrahując już niski bitrate stacji wręcz marnej dochodzą jeszcze całkowite zaniki sygnału+czkawka, nie wiem czy ktoś jadąc samochodem będzie tego słuchał myślę że nie.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: antypyra »

@Damian
Nic dodać, nic ująć.
UKF gra dobrze tam, gdzie jest dobry odbiór. A to jest tam, gdzie są mocne stacje. Te słabe w mieście pomiędzy blokowiskami już przyszumiają.
DAB się rwie. Trzeba ile jeszcze nadajników DAB postawić, żeby wszędzie sięgnąć muxem PR? A innymi stacjami zajrzeć w ... Kowalskiego?
Trawestując słynne powiedzenie prezydenta RP, powiem, że nikt nam w łamanej polszczyźnie nie będzie polskiej radiofonii ustawiał.
Już dzisiaj mogę przez internet słuchać programów Polskiego Radia i nie tylko tego nadawcy z jakością lepszą niż ta mierna w DAB-ie.
Ostatnio zmieniony 13 września 2020, o 13:31 przez antypyra, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: Max van Org »

DAMIAN KATOWICE pisze: 12 września 2020, o 18:11 Ja przejechałem drogę z Katowic do Gdańska i nie miałem żadnego problemu z odbiorem Zetki na FM radio wyszukiwało częstotliwość idealnie, coś tu kolega zmyśla, jest blisko PR2 ale żadnych zakłóceń nie miałem ...
Sprawdzmy fakty wypowiedzi Damiana. Porównał sieć z zasięgiem na 88,62 % powierzchni kraju z siecią z zasięgiem 58,19 %.

PR 2
Pokrycie ludnościowe: 27 728 648 osób (71,69 %)
Pokrycie powierzchniowe: 181 957,9 km² (58,19 %)

Obrazek

Radio ZET
60 stacji
Pokrycie ludnościowe: 35 138 212 osób (90,85 %)
Pokrycie powierzchniowe: 277 101,0 km² (88,62 %)

Obrazek

Źródło:
http://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_pub ... jnej_3.pdf
DAMIAN KATOWICE pisze: 12 września 2020, o 18:11 Dab tnie nawet pod otwartym mostem (zanik sygnału) robi to niestety wysoka częstotliwość i tego raczej nie zmienimy.
Ok. 340 nadajników UKF Polskiego Radia i nadal marny zasięg Dwójki i PR24. Damian porównuje 340 nadajników UKF z 26 nadajnikami DAB+. W Niemczech komercyjny operator aktywny uruchomi w październiku sieć ogólnokrajową. W pierwszym etapie rozbudowy przewiduje operator uruchomienie 71 nadajników. Dla pierwszej sieci ogólnokrajowej uruchomiono obecnie ok. 140 nadajników DAB+. Powierzchnia Polski w porównaniu do Niemiec jest o ok 14 % mniejsza.

Za złe wykorzystywanie standardu przypisujesz winę DAB+ a nie Polskim Ekspertom. Pewnie nie znasz
stanowisko Urzędu Komunikacji Elektronicznej oddane w konsultacja DAB+ KRRiT:
Urząd wyraził pozytywną opinię na temat zamiaru ogłoszenia możliwości uzyskania koncesji na cyfrowym multipleksie ogólnopolskim Mux R1. Jednocześnie przekazał opinię negatywną na temat rezerwowania miejsc dla Polskiego Radia SA z powodu:
- niewykorzystania pełnej pojemności multipleksu Mux R3, na który PR SA posiada rezerwację,
DAMIAN KATOWICE pisze: 12 września 2020, o 18:11 Abstrahując już niski bitrate stacji wręcz marnej dochodzą jeszcze całkowite zaniki sygnału+czkawka, nie wiem czy ktoś jadąc samochodem będzie tego słuchał myślę że nie.
Nikt nie będzie tego słuchał, ale z innych przyczyn:
„Rzeczpospolita” podaje, że dotarła do osoby związanej z marketingiem Polskiego Radia, która przekazała dziennikowi dane dotyczące odpływu reklamodawców z Polskiego Radia. Wynika z nich, że z powodu upolitycznienia anten i zamieszania w PR3, od końca maja utracone wpływy reklamowe publicznego nadawcy (po zsumowaniu wszystkich anten) mogą wynosić 5-6 mln zł miesięcznie.
Ludzie tego nie będą słuchali na UKF-ie, w internecie i DAB+. Problemem nie jest standard a są to treści.

Czytaj więcej na: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/p ... kol-trojki
antypyra pisze: 13 września 2020, o 01:06 Trzeba ile jeszcze nadajników DAB postawić, żeby wszędzie sięgnąć muxem PR?
Ile nadajników UKF trzeba uruchomić, alby wszystkie programy PR i A 17 miały zasięg na 100 % powierzchni i ludności. Kiedy odpowiesz na to pytanie?

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: antypyra »

Dobrze wiesz, MVo, o czym myślimy. UKF zaszumi w niekorzystnych miejscach dla odbioru, ale odbiór się nie przerwie. Ile trzeba nadajników DAB, żeby odbiór DAB podczas jazdy nigdzie nie przerwał się? Może się dowiemy? I nie chodzi o obecne bardzo niepełne pokrycie kraju DAB-em. Ile trzeba mocy nadajnika DAB, żeby stacja, która ma na UKF w Białymstoku - Krynicach 120 kW, miała taki sam zasięg jak na UKF, to znaczy, żeby nigdzie na danym obszarze jej odbiór nie zanikał podczas przemieszczania się słuchacza? I bez zmiany korekcji na preferującą lepszy zasięg kosztem jakości dźwięku?

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

@MvO
Nie 340 nadajników PR, mówimy o konkretnym przypadku radia Zet który ma ok 60 nadajników odbiór nie przerwał nawet na chwilę cały czas RDS stereo, gdzie niby te nadajniki Dab będą i ile? jak nie ma sygnału u mnie domu a mieszkam w lini prostej ok. 8km przecież nie zainstalują mi nadajnika na bloku bo po co jak sygnał jest na zewnątrz i można odbierać Dab, ktoś się przejmuje tym ze nie można odebrać w mieszkaniu? Teraz rozumiesz o co nam chodzi? Ta częstotliwość będzie blokadą(jest) w odbiorze,wzniesienia, lasy, drzewa, gęste zabudowanie uniemożliwi odbiór radia co za tym idzie cisza i czkawka @antypyra zadał pytanie ile trzeba nadajników i jak gęsto żeby "Damian" mógł słuchać Dab w domu na fotelu z anteną teleskopową.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: antypyra »

Dokładnie o to chodzi. I odbiór na antenie teleskopowej.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: Max van Org »

antypyra pisze: 13 września 2020, o 13:36 Dobrze wiesz, MVo, o czym myślimy.
Tak szczerze mówiąc nie wiem o czym myślisz. Masz jakiś problem z napisaniem o czym myślisz?
antypyra pisze: 13 września 2020, o 13:36 UKF zaszumi w niekorzystnych miejscach dla odbioru, ale odbiór się nie przerwie.
Co to daje ludziom np. na Pomorzu, którzy tylko z jednej strony domu albo mieszkania odbierają programy z jednego obiektu nadawczego a z drugiej strony nic nie odbierają, bo jest tam morze, na którym nie ma nadajników. UKF nie sprawdził się, bo nie można było uzupełniać braki ustawiając dalsze nadajniki. Brakowało częstotliwości.
antypyra pisze: 13 września 2020, o 13:36 Ile trzeba nadajników DAB, żeby odbiór DAB podczas jazdy nigdzie nie przerwał się? Może się dowiemy?
Przecież Emitel podawał wielokrotnie, że obliczyli, że musi być ponad 100 nadajników.
antypyra pisze: 13 września 2020, o 13:36 I nie chodzi o obecne bardzo niepełne pokrycie kraju DAB-em. Ile trzeba mocy nadajnika DAB, żeby stacja, która ma na UKF w Białymstoku - Krynicach 120 kW, miała taki sam zasięg jak na UKF.
Porównaj mapy zasięgu nadajników Polskiego Radia z RTCN Krynice i programów RMF FM / Radio Zet / Maryja. Według map KRRiT zasięg nadajnika z mocą 30 kW i 120 kW jest podobny. Nie wierzą w to. Wszystko zależy od topografii i czy wykorzystujesz SFN. Zasięg nadajnika z mocą 120 kW zastąpisz 4 nadajnikami DAB+. Nie wszystkie będą musiały nadawać z mocą 10 kW albo więcej.

http://mapy.krrit.gov.pl/
antypyra pisze: 13 września 2020, o 13:36 I bez zmiany korekcji na preferującą lepszy zasięg kosztem jakości dźwięku?
Polskie Radio nadaje na UKF-ie 5-6 programów, które bez problemu można nadawać na tym samy obszarze w jednym multipleksie w dobrej jakości. Polskie Radio samo rozstrzygało, że nie chce nadawać w dobrej jakości i woli nie wykorzystywać całą pojemność multipleksu.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: Max van Org »

DAMIAN KATOWICE pisze: 14 września 2020, o 06:52 @MvO
Nie 340 nadajników PR, mówimy o konkretnym przypadku radia Zet który ma ok 60 nadajników odbiór nie przerwał nawet na chwilę cały czas RDS stereo
Przecież ludzie opisują również, że jechali z Krosna do Żagana i odbierali DAB+ na autostradzie bez zakłóceń. Każdy wyszukuje sobie odcinek, na którym nie ma problemów. Wyszukałeś sobie odcinek, na którym jest dobrze rozbudowana sieć. Spójrz na mapę i sprawdź, gdzie są białe plamy http://mapy.krrit.gov.pl/
DAMIAN KATOWICE pisze: 14 września 2020, o 06:52 Jak nie ma sygnału u mnie domu a mieszkam w lini prostej ok. 8 km przecież nie zainstalują mi nadajnika na bloku bo po co jak sygnał jest na zewnątrz i można odbierać Dab
Sieć DAB+ buduje się inaczej. Zrozumiesz, kiedy Polskie Radio rozbuduje sieć DAB+. Mam poczucie humoru, dla tego podam ci link do daty kiedy będzie pełny zasięg:
„Na początku nadawanie w technologii DAB + możliwe było jedynie w Warszawie i Katowicach. Obecnie sygnał cyfrowy jest dostępny już w 18 miastach. W kwietnia br. Polskie Radio uruchomiło kolejne nadajniki DAB+ w ważnych aglomeracjach. Są to: Białystok, Koszalin, Lublin, Olsztyn, Rzeszów, Zielona Góra oraz Toruń i Bydgoszcz. Dzięki temu radio cyfrowe dociera do blisko 54 procent ludności naszego kraju, a do 2020 swoim zasięgiem obejmie całą Polskę.
DAMIAN KATOWICE pisze: 14 września 2020, o 06:52 Teraz rozumiesz o co nam chodzi?
Nie rozumiem. Bo jeżeli wyłączą UKF, nie będziesz miał odbioru. Zamiast zwalczać DAB+, walcz o zasięg!
DAMIAN KATOWICE pisze: 14 września 2020, o 06:52 @antypyra zadał pytanie ile trzeba nadajników
Wszystko zależy od izolacji budynku i materiałów budowlanych. Ja mam odbiór nawet w piwnicy oprócz w framudze metalowych drzwi.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: antypyra »

Max van Org pisze: 14 września 2020, o 22:03
Porównaj mapy zasięgu nadajników Polskiego Radia z RTCN Krynice i programów RMF FM / Radio Zet / Maryja. Według map KRRiT zasięg nadajnika z mocą 30 kW i 120 kW jest podobny.
Dlaczego nigdzie dotąd w Polsce nie zastosowano 30 kW do nadawania DAB+? Dlaczego w Białymstoku "męczę się" z 2 kW ERP dla DAB+? Które zanika mobilnie w autobusie miejskim?
Max van Org pisze: 14 września 2020, o 22:03 Polskie Radio nadaje na UKF-ie 5-6 programów, które bez problemu można nadawać na tym samy obszarze w jednym multipleksie w dobrej jakości. Polskie Radio samo rozstrzygało, że nie chce nadawać w dobrej jakości i woli nie wykorzystywać całą pojemność multipleksu.
Dlaczego PR nie chce nadawać w lepszej jakości? Dlaczego PR ciągle myśli o następnych programach (?), na które go nie stać? Jeśli to jest ta przyczyna niewykorzystywania pojemności multiplexu?
Max van Org" post_id=238032 time=1600115003 user_id=2396]
Wszystko zależy od izolacji budynku i materiałów budowlanych. Ja mam odbiór nawet w piwnicy oprócz w framudze metalowych drzwi.
Zapewne jeszcze od fazy księżyca. :P No jakoś w tej framudze bardziej zanika. Ja nie mogę gadać w mieszkaniu na komórce od strony ulicy, bo przerywa, a od strony podwórka mogę. Tj. po przeciwnej stronie mieszkania i zarazem bloku.

Kto to wymyślił?

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: Max van Org »

Multipleks “9D Zuidwest NL” z Roosendaal (Holania) 40 kW. Czy ktoś twierdzi, że jest to nie możliwe? Norwedzy nadają DAB+ z 29 kW. Chwaszczyno 24 kW, Kołowo 20 kW, Kosztowy 19 kW …

Zawsze narzekasz na jakość. Radio Łódź nadaje z 160 kbps, Radio Bielsko z 144 kbps. Czy ktoś zabronia? Chyba nie?

A co stało się z konkursami na multipleksy lokalne?

Zablokowany