DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

bodziokrakow
Posty: 13
Rejestracja: 25 maja 2022, o 22:37
Miejscowość: Kraków
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: bodziokrakow »

K63 pisze: 24 czerwca 2022, o 16:37
bodziokrakow pisze: 24 czerwca 2022, o 13:05 Telewizor nowy - Panasonic JZ1000 z najnowszym oprogramowaniem
Wersja 3.124 :?:
https://av.jpn.support.panasonic.com/su ... is_02.html
Tak, dokładnie tak - 3.124, znam tę stronę, odwiedzam dosyć często, albo sprawdzam w samym TV, czy jest nowszy soft.

bodziokrakow
Posty: 13
Rejestracja: 25 maja 2022, o 22:37
Miejscowość: Kraków
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: bodziokrakow »

Korzystając z weekendu postanowiłem jednak wykonać jeszcze jakieś testy.
Nie mogę zmienić kraju na Niemcy, bo nie ma go na liście, ale faktycznie jak pamiętam, to na ich rynek są dedykowane TV, inaczej oznaczone. Wybrałem kraj "Inne". Okazało się, że zostały znalezione wszystkie dostępne w Krakowie MUX-y. Czasami na kanale 7 (MUX-8, VHF) są zakłócenia, bardzo skacze jakość sygnału (od 0 do 70, czasem do 100%), siła bardziej stabilna, ale max to ok. 90%, ale mimo to kanały zostały jednak znalezione.
Idąc za ciosem ponownie przywróciłem ustawienia fabryczne, tym razem ustawiłem kraj ... Polska. No i zaskoczenie, po którymś z kolei mieszaniu z krajami, nagle się okazało, że i z tym ustawieniem TV wyszukał wszystkie MUX-y! Absolutnie nie do wiary, dobrze, że moje problemy widział ktoś z zewnątrz (z UKE), sam próbował wyszukiwania, bo chyba by mi już teraz nikt nie uwierzył, że kiedyś nie działało, a walczyłem z tym od końca maja...
Nie wiem, czy to jakiś zbieg okoliczności, czy może Emitel coś jednak zmienił w nadawaniu i jak długo to będzie działać...Tak czy inaczej uważam, że coś jest nie tak z oprogramowaniem TV, skoro trzeba się było uciekać do przywracania ustawień fabrycznych i to kilkukrotnie, żeby uzyskać odbiór.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: VAHANARA »

bodziokrakow pisze: 26 czerwca 2022, o 18:56 Tak czy inaczej uważam, że coś jest nie tak z oprogramowaniem TV, skoro trzeba się było uciekać do przywracania ustawień fabrycznych i to kilkukrotnie, żeby uzyskać odbiór.
Niekoniecznie, w części odbiorników trzeba własnie zresetować do fabrycznych przed przejściem na T2.

Petersen
Posty: 9
Rejestracja: 3 marca 2021, o 18:32
Miejscowość: Pod Krakowem
Odbiornik: TCL 40S615
Instalacja antenowa: Antena siatkowa na dachu, bez dipola, 10 km do Chorągwicy, dobry widok.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Petersen »

Czy coś się w ostatnich dniach zmieniło w nadawaniu dźwięku? (w lipcu? na początku sierpnia? zauważyłem to 3 sierpnia, ale mogło być wcześniej, bo rzadko oglądałem tv) Na moim telewizorze nagle zrobiło się tak (przedtem działało):
- Kanały TVP - dźwięk działa
- Kanały Polsat, TVN, TV 6, TVN 7, TV Puls i wiele innych - nie ma dźwięku, coś tam czasem jakby "pyknie", ale poza tym cisza.
Na TVN 7 przestawiłam na inny język, dźwięk działa np w filmie po angielsku. Działa dość dobrze, ale czasem jakby trochę "rwie", minimalnie ale słyszalnie i często.
- Kanały VHF (wp, nowa, zoom) - dźwięk działa
- Kanały TVP HEVC - dzwięk nie działa, na TVP KULTURA HEVC pomogło przestawienie na inny język (po polsku jest) ale rwie tak jak na TVN 7 po angielsku
Ostatnio zmieniony 9 sierpnia 2022, o 13:01 przez Petersen, łącznie zmieniany 1 raz.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: dvbtowiec »

W nowym standardzie od początku kanały nadawane są z dźwiękiem w formacie AC3+.
W starym standardzie jest format MPEG dla ścieżki audio.

Zatem sprawdź czy odbierasz ścieżkę AC3+.
Jesteś pewien że począwszy od zmiany standardu dla małopolski z końcem maja, miałeś dźwięk na kanałach które przeszły na DVB-T2 HEVC?

Z Twojego opisu wynika że masz problem wyłącznie ze ścieżką AC3+.
Sprawdź czy masz dźwięk na Wydarzenia 24. Nadaje w nieco starszym formacie AC3, bez plusa na końcu.
Choć już to w zasadzie sprawdziłeś na TVN7.

Skoro ścieżka oryginalna Ci działa, to ona jest nadawana w starszym bracie AC3 właśnie bez plusika.
Skontaktuj się z serwisem TCL, być może Twój telewizor nie obsługuje poprawnie formatu AC3+, czyli inaczej "Dolby Digital Plus".
Aczkolwiek w sieci widzę że powinien.

Petersen
Posty: 9
Rejestracja: 3 marca 2021, o 18:32
Miejscowość: Pod Krakowem
Odbiornik: TCL 40S615
Instalacja antenowa: Antena siatkowa na dachu, bez dipola, 10 km do Chorągwicy, dobry widok.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Petersen »

Dziękuję :)

W czerwcu to działało, ustawiłem sobie nowe kanały po zmianie i dźwięk był.

Chociaż z TVP kultura HEVC to miałem zawsze problem, jeszcze przed zmianą w maju, musialem zmienić ścieżkę dźwiękową bo nie było nic słychać.

Wydarzenia 24 - dźwięk faktycznie działa.

Według stron sprzedawców Dolby Digital Plus powinien działać:
https://www.oleole.pl/telewizory-led-lc ... roid.bhtml
https://www.morele.net/telewizor-tcl-40 ... d-7755696/

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: dvbtowiec »

No to serwis TCL.
Zwłaszcza jeśli telewizor jest na gwarancji.

Sprawdź jeszcze czy w swoim TCL w ustawieniach audio nie masz jakiś ustawień typu "AC3 downminx", lub podobnie brzmiących.

Petersen
Posty: 9
Rejestracja: 3 marca 2021, o 18:32
Miejscowość: Pod Krakowem
Odbiornik: TCL 40S615
Instalacja antenowa: Antena siatkowa na dachu, bez dipola, 10 km do Chorągwicy, dobry widok.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Petersen »

W sprawie dźwięku - pojechałem na wakacje, wróciłem po 2 tygodniach i dźwięk magicznie działa. Albo telewizor sam się naprawił, albo coś zmienili w nadawaniu.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: dvbtowiec »

Wszystkie MUXy nadawane w DVB-T2 HEVC z Chorągwicy mają zadyszkę. Co kilkadziesiąt sekund na chwilę zacięcie obrazu, pikseloza brak dźwięku i po sekundzie do dwóch powrót do normalnej emisji.
Jakoś i poziom sygnału w trakcie tych zakłóceń na stabilnym poziomie.

piotr.madeja
Posty: 9
Rejestracja: 5 lutego 2012, o 08:33
Odbiornik: Samsung UE32EH4000
Instalacja antenowa: Sowar Reflekta
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: piotr.madeja »

Witam,

U mnie sytuacja taka sama, tylko przyszła zima i juz szarpie co po chwila

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: dvbtowiec »

To nie taka sama sytuacja. Ty masz problem z instalacją antenową, ja pisałem o chwilowej usterce w nadawaniu, która wystąpiła tylko w dniu w którym zgłaszałem uwagę.

sv2k11
Posty: 26
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 14:54
Miejscowość: Kraków
Instalacja antenowa: AZART
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: sv2k11 »

Czy ja dobrze odczytuję na stronie Emitela datę zakończenia prac konserwacyjnych dla Chorągwicy:
od 2023-10-25 09:00 do 2023-12-08 14:00 (BS2023/1139)

Faktycznie od dwóch dni sygnału brak, myślałem, że padł AZART ale potem szybko na stronę Emitela i była informacja o tych pracach ale data zakończenia była o ile pamiętam tego samego dnia o godzinie 14:00 a teraz do 8-go Grudnia?

Czy ja o czymś nie wiem (bo nie śledziłem forum przez ostatnie dwa lata bodaj)? Ktoś, coś?

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: hadam »

Oficjalnie jeszcze nic nie wiadomo, trzeba czekać na odpowiedź Emitela.
Redakcja satkurier.pl zwróciła się do rzecznika prasowego Emitela z prośbą o komentarz w tej sprawie. Gdy tylko uzyskamy więcej informacji, zostaną one dodane w ramach aktualizacji.

Czytaj więcej na: https://satkurier.pl/news/232370/mozliw ... gwica.html

SamsungM23
Posty: 127
Rejestracja: 25 stycznia 2023, o 06:37
Miejscowość: Tarnogród
Odbiornik: Signal t2 box
Instalacja antenowa: Opticum Iskra
Nadajnik - obiekt nadawczy: Leżajsk Giedlarowa

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: SamsungM23 »

Skoro jest zaplanowane to będą robić nie ma co sobie robić nadziei.
Ze dwa lata temu w Leżajsku też była długa przerwa potem jeszcze ją wydłużyli widocznie nie wyrobili się w zaplanowanym terminie.

sv2k11
Posty: 26
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 14:54
Miejscowość: Kraków
Instalacja antenowa: AZART
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: sv2k11 »

SamsungM23 pisze: 27 października 2023, o 17:14 Skoro jest zaplanowane to będą robić nie ma co sobie robić nadziei.
Ze dwa lata temu w Leżajsku też była długa przerwa potem jeszcze ją wydłużyli widocznie nie wyrobili się w zaplanowanym terminie.
No tylko, że tutaj początkowo i planowo była przerwa zaledwie na parę godzin w ciągu jednego dnia a teraz jest kilka tygodni! Coś grubo poszło nie tak.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: K63 »

satkurier.pl pisze:Rzecznik prasowa spółki Emitel potwierdziła, że od 25 października do 8 grudnia 2023 roku w Radiowo-Telewizyjnym Centrum Nadawczym Kraków Chorągwica prowadzone będą prace modernizacyjne na głównym telewizyjnym systemie antenowym.
- Prowadzone przez nas prace polegają na wymianie systemu antenowego na nowy, dzięki czemu będą Państwo mogli, po zakończeniu przez nas prac, odbierać w swoich gospodarstwach domowych bardzo dobrej jakości sygnał telewizyjny - powiedziała dla satkurier.pl Agnieszka Sobucka, dyrektor Biura Marketingu i Komunikacji, rzecznik prasowy, Emitel.
- Aby zapewnić Państwu możliwość odbioru ulubionych programów telewizyjnych, na czas prowadzonych ww. prac modernizacyjnych, emisja prowadzona jest z systemu rezerwowego. Prowadzone przez nas prace nie powinny wpływać na jakość i możliwość odbioru przez Państwa programów (MUX 1, MUX 2, MUX 3, MUX 4, MUX 6), lecz mogą występować czasowe zakłócenia i przerwy w ww. odbiorze, za które z góry przepraszamy.
https://satkurier.pl/news/232370/mozliw ... a-akt.html

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Poland »

Wiadomo może z jaką mocw są prowadzone emisje? Zauważyłem dzisiaj u sąsiada że padło MUX2 a i z MUX8 też były problemy.

meteor
Posty: 18
Rejestracja: 30 grudnia 2018, o 20:54
Miejscowość: Limanowa
Odbiornik: Tuner Cabletech, Wiwa HD 80
Instalacja antenowa: Antena, Barczak 6LOG HV 12 i Polkat ATV16/21-60. Wzmacniacz Polkat WA9
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Przechyba

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: meteor »

Dzień Dobry.
Nie wiem dlaczego ale nadal mam bardzo słaby odbiór z Chorągwicy, szczególnie kanałów 23 (490MHz) i 45 (650MHz) . Wcześniej tłumaczyłem sobie to remontem anten jednak po 8 grudnia nadal jest tak samo czyli siła i jakość nie wróciły do poziomu z przed remontu, antena sprawna i ta sama.

MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: MaxEvans »

https://emi.emitel.pl/plan_www/

Prace trwają do 31 bm.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Poland »

Obecnie odbiór MUX1 się poprawił ale na MUX8 sygnał się chwieje a na MUX2 jest 0% podczas gdy na innych 95%/85%.

Zablokowany