DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

dzejkop
Posty: 2
Rejestracja: 23 maja 2022, o 22:26
Miejscowość: Kraków

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: dzejkop »

Dzięki za szybką odpowiedź, zgłoszę sprawę do administracji. ;)

przemek89k
Posty: 17
Rejestracja: 20 listopada 2016, o 19:27
Odbiornik: samsung ue32eh 5000 wxxh

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: przemek89k »

Mam problem z odbiorem MUX-3, czy ktoś ma jakieś sugestie? Inne multiplexy znajduję i jest odbiór - tego niestety nie.
Więcej szczegółów w tym wątku: viewtopic.php?p=252563#p252563

alex_777
Posty: 175
Rejestracja: 9 marca 2012, o 13:41
Odbiornik: ARIVA T-65
Instalacja antenowa: siatkowa,wzm.LNA, pasywny rozdzielacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przemyśl MUX 1-2-3

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: alex_777 »

przemek89k pisze: 25 maja 2022, o 18:46 Mam problem z odbiorem MUX-3, czy ktoś ma jakieś sugestie?
MUX-2 (polsat, tvn) odbierasz bez problemów :?:

przemek89k
Posty: 17
Rejestracja: 20 listopada 2016, o 19:27
Odbiornik: samsung ue32eh 5000 wxxh

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: przemek89k »

Tak, problem jest tylko z MUX-3. Zastanawiam się czy to jest wina tuner-a, czy jakiś problem z anteną... przed wyłączeniem sygnału 23.05 wszystko było ok i od tego czasu nic nie zmieniałem, tylko kupiłem Signal T2-Mini, ponieważ straciłem wszystkie kanały na telewizorze, a niestety nie obsługuje standardu HEVC.
Ostatnio zmieniony 25 maja 2022, o 19:06 przez przemek89k, łącznie zmieniany 1 raz.

alex_777
Posty: 175
Rejestracja: 9 marca 2012, o 13:41
Odbiornik: ARIVA T-65
Instalacja antenowa: siatkowa,wzm.LNA, pasywny rozdzielacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przemyśl MUX 1-2-3

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: alex_777 »

na MUX-8 nie ma problemów :?:

przemek89k
Posty: 17
Rejestracja: 20 listopada 2016, o 19:27
Odbiornik: samsung ue32eh 5000 wxxh

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: przemek89k »

Z MUX-8 są problemy z zasięgiem, ale zdarza się że wyszuka kanały i można przez jakiś czas coś obejrzeć (zwłaszcza wieczorem). Natomiast MUX-3 w ogóle nie widzi, nawet ręczne wyszukiwanie kanału 22 nie działa...

alex_777
Posty: 175
Rejestracja: 9 marca 2012, o 13:41
Odbiornik: ARIVA T-65
Instalacja antenowa: siatkowa,wzm.LNA, pasywny rozdzielacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przemyśl MUX 1-2-3

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: alex_777 »

przemek89k pisze: 25 maja 2022, o 19:07 Z MUX-8 są problemy z zasięgiem, ale zdarza się że wyszuka kanały ...
Ale czy teraz TV wyszukuje MUX-8 :?:, który - podobnie jak MUX-3, pozostał w DVB-T.

przemek89k
Posty: 17
Rejestracja: 20 listopada 2016, o 19:27
Odbiornik: samsung ue32eh 5000 wxxh

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: przemek89k »

Wczoraj wyszukał MUX-8 i był sygnał, dzisiaj warunki pogodowe się pogorszyły i nie ma obrazu, więc pewnie nie znajdzie.

alex_777
Posty: 175
Rejestracja: 9 marca 2012, o 13:41
Odbiornik: ARIVA T-65
Instalacja antenowa: siatkowa,wzm.LNA, pasywny rozdzielacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przemyśl MUX 1-2-3

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: alex_777 »

przemek89k pisze: 25 maja 2022, o 19:14 dzisiaj warunki pogodowe się pogorszyły i nie ma obrazu ...
Przewagą DVB-T nad DVB-S jest niewrażliwość na warunki meteo. Przynajmniej taka jest oficjalna wersja, przekazywana Konsumentom Treści audiowizualnych ...
:lol:

Wina leży po stronie TV, który nie potrafi jednocześnie dekodować T i T2.
:roll:

przemek89k
Posty: 17
Rejestracja: 20 listopada 2016, o 19:27
Odbiornik: samsung ue32eh 5000 wxxh

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: przemek89k »

To raczej nie po stronie TV, tylko po stronie tunera - mam wpięty SIGNAL T2-Mini. Jak rozumiem MUX-3 pozostał na starym nadawaniu, jeżeli tak, to dlaczego jak odepnę tuner SIgnal T-2 Mini i antenę przełożę bezpośrednio do telewizora to też nie znajduje kanału, natomiast przed 23 maja wszystko było ok?

alex_777
Posty: 175
Rejestracja: 9 marca 2012, o 13:41
Odbiornik: ARIVA T-65
Instalacja antenowa: siatkowa,wzm.LNA, pasywny rozdzielacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przemyśl MUX 1-2-3

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: alex_777 »

przemek89k pisze: 25 maja 2022, o 19:22 To raczej nie po stronie TV, tylko po stronie tunera - mam wpięty SIGNAL T2-Mini.
Twój TV to model sprzed 10 lat - widać "nie dogadują się" protokoły HDMI obu procesorów.
:|

przemek89k
Posty: 17
Rejestracja: 20 listopada 2016, o 19:27
Odbiornik: samsung ue32eh 5000 wxxh

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: przemek89k »

Tylko, że telewizor pełni tutaj w zasadzie tylko rolę monitora - za wszystko odpowiada zewnętrzny tuner, więc nie wiem dlaczego miałaby to być wina telewizora - chociażby miał 20 lat to nie powinno to być problemem ;) Może być jednak tak jak piszesz, że tuner nie radzi sobie z obsługą DVBT i DVBT2 jednocześnie, ale dlaczego telewizor też nie wykrywa kanałów, które wcześniej miał przed 23 Maja. Czy ktoś jest w stanie potwierdzić, że MUX-3 nadawany jest w jakiś inny sposób po 23Maja z nadajnika Kraków Chorągwica?

alex_777
Posty: 175
Rejestracja: 9 marca 2012, o 13:41
Odbiornik: ARIVA T-65
Instalacja antenowa: siatkowa,wzm.LNA, pasywny rozdzielacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przemyśl MUX 1-2-3

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: alex_777 »

przemek89k pisze: 25 maja 2022, o 19:33 Tylko, że telewizor pełni tutaj w zasadzie tylko rolę monitora - za wszystko odpowiada zewnętrzny tuner, więc nie wiem dlaczego miałaby to być wina telewizora - chociażby miał 20 lat to nie powinno to być problemem ...
Najprościej będzie podpiąć tego Signala pod inny TV - wtedy się okażę, czy to wina TV, Signala (może też ma spartolony soft i nie odbiera jednocześnie T i T2) - czy może sposobu nadawania MUX-3.

Dlatego sprawdź, czy TERAZ odbierasz MUX-8 - i nie tłumacz się warunkami meteo ...
:lol:

A potem sprawdź, co się dzieje, kiedy podłączysz Signala pod drugie HDMI.
:lol:

przemek89k
Posty: 17
Rejestracja: 20 listopada 2016, o 19:27
Odbiornik: samsung ue32eh 5000 wxxh

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: przemek89k »

Mam 2 telewizory (różnych producentów Samsung i Philips) - sprawdzałem na obu, rezultat jest ten sam. Wyszukiwało MUX-8 (kanały metro etc...) i można było oglądać. Więc to raczej nie wina telewizora - nie zmieniałem jeszcze portów HDMI, ale zakładam, że to nic nie zmieni, skoro na dwóch TV jest to samo. Aktualizowałem również oprogramowanie ze strony producenta - nic się nie poprawiło. Jutro spróbuję zadzwonić do serwisu Dipola, ale może ktoś jeszcze ma pomysł....

To co jeszcze przychodzi mi do głowy to problem z anteną - z tego co przeczytałem to MUX-3 zmienił częstotliwość nadawania z kanału 50 (706MHz) na kanał 22 (482MHz) - może moja antena jakoś wycina tą częstotliwość... ? Nie wiem dokładnie co to za model anteny, ale zdjęcie wrzuciłem tutaj: viewtopic.php?p=252563#p252563

alex_777
Posty: 175
Rejestracja: 9 marca 2012, o 13:41
Odbiornik: ARIVA T-65
Instalacja antenowa: siatkowa,wzm.LNA, pasywny rozdzielacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przemyśl MUX 1-2-3

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: alex_777 »

przemek89k pisze: 25 maja 2022, o 19:53 To co jeszcze przychodzi mi do głowy to problem z anteną - z tego co przeczytałem to MUX-3 zmienił częstotliwość nadawania z kanału 50 (706MHz) na kanał 22 (482MHz) - może moja antena jakoś wycina tą częstotliwość...
To musiałaby być niesamowicie precyzyjna antena, skoro wycinałby 482 MHz (MUX-3) a przepuszczała 490 MHz (MUX-2).

Skoro na obu TV masz brak MUX-3 to typuję wadliwy sotf Sinnala, któremu "mylą się" 482 i 490 MHz, bo w sumie są bardzo blisko siebie, tak blisko, że bliżej się nie da, i pewno soft Signala puszcza ten nowszy (T2) a ten z T uznaje za zakłócenie i blokuje.
:lol:

Adis
Posty: 110
Rejestracja: 6 grudnia 2016, o 11:50
Miejscowość: Rybnik
Odbiornik: tv philips dekoder Viva
Instalacja antenowa: telmor 850 i Sparta lambda
10m dach
Nadajnik - obiekt nadawczy: kosztowy skrzyczne opole sucha gora masl

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Adis »

Zmienił się kanał z 50 na 22 ale dwa lata temu

przemek89k
Posty: 17
Rejestracja: 20 listopada 2016, o 19:27
Odbiornik: samsung ue32eh 5000 wxxh

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: przemek89k »

Czyli teoria o tym, że to wina zmiany częstotliwości legła w gruzach...w takim razie czy oprócz zwiększenia mocy na MUX-3 zmienili coś w poniedziałek 23Maja, że przestałem odbierać?

bodziokrakow
Posty: 13
Rejestracja: 25 maja 2022, o 22:37
Miejscowość: Kraków
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: bodziokrakow »

Witam,
Po zmianie standardu nadawania na DVB-T2 mam problem z kanałem Wydarzenia 24 HEVC, odbieram dźwięk bez wizji.
Drugi problem to brak wyszukiwania dwóch MUX-ów: MUX-1 na kanale 43 oraz MUX-2 na kanale 23.
Mieszkam w Krakowie ok. 10 km w linii prostej od nadajnika Chorągwica. Z balkonu, gdzie jest antena widzę przekaźnik w całej okazałości, po drodze nie ma żadnych przeszkód, mieszkam na 8 piętrze, antena raczej dobra - nie pamiętam dokładnie, ale podobna do Fuby DAT 902 B.
Poprawnie odbieram MUX-3 na kanale 22, MUX-8 na kanale 7, a także testowy pakiet programów TVP HEVC na kanale 25. No i mam znalezione kanały kodowane MUX-4 na kanale 21 (w tym niekodowany program Wydarzenia 24, o którym pisałem wcześniej).
Próbowałem automatycznego wyszukiwania, aktualizacji kanałów, a także strojenia ręcznego.
Telewizor nowy - Panasonic JZ1000 z najnowszym oprogramowaniem.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Poland »

U mojej rodziny z MUX4 jest na odwrót czyli obraz jest a finia. Wszystko dlatego że niezapowiedzianymi i nie uargumentowanymi zmianami Polsat Box robi z nas widzów idiotów choć w zasadzie robiło to od momentu wprowadzenia „czwórki" ale teraz nabrało to na sile.

grubyperes
Posty: 5
Rejestracja: 21 maja 2013, o 10:18

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: grubyperes »

Cześć. Po ostatnich zmianach ma problem z odbiorem MUX1 (kanał 43). Inne multiplexy działają poprawnie. Siła i jakość sygnału w granicach 80-90%. Sprawdzane zarówno na TV Philips jak i dekoderze Manta. Antena jest kierunkowa ze wzmacniaczem. Model nieznany bo ma kilka lat.
Co ciekawe w sąsiedztwie jest ten sam problem. Niższe kanały działają poprawnie a na 43 siła skacze od 0 do 50%. Jakość na 0%. Mowa o domach jednorodzinnych. Każdy ma inną antenę (jedni siatkową inni kierunkową) oraz różne odbiorniki.
Czy obecnie przeprowadzane są jakieś prace i jest niższa siła nadawania (wedle strony Moc ERP: 100 kW) czy może stare instalacje obcinają jakoś wyższe częstotliwości.
Będę wdzięczny za porady. Pozdrawiam.

Zablokowany