DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Dla MUX1 i MUX2 można znaleźć tu: http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... rowa-dvb-t
Dla MUX3 - k.50
Pozostałe kanały wynikające z GE06 i prawdopodobne do użycia to 22, 33, 53.

qrzy
Posty: 214
Rejestracja: 24 grudnia 2011, o 13:33
Odbiornik: SDRplay, Nesdr mini 2, Dual Dab 4, Samsung 32"
Instalacja antenowa: Discone # 3-el UKF # Ant.Logarytm. # Yagi UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Krzemionki, Wieża Ciśnień

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: qrzy »

Na MUX4 przypada kanał 33, czyli obecne TVP2.

Szkoda jednak, że na MUX3 planuje się nadawanie na tak wysokim kanale. Problemem jest kiepski odbiór TVP INFO w wielu dolinach. Podniesienie mocy z 200kW do 500kW, częściowo poprawiło odbiór, ale nie sprawiło, że ten program stał się ogólnie łatwiej dostępny.

Czy nie ma możliwości wprowadzenia korekty i przeniesienia MUX3 na kanał 22, który również został przydzielony w GE06? Sygnały na niskich częstotliwościach lepiej propagują, natomiast wysokie częstotliwości powinny być raczej zarezerwowane dla miejskich multipleksów, czyli dla nadawców, których priorytetem nie jest pokrycie terenowe, a ludnościowe.

Ponieważ analogi z G.Św.Marcina (k.Tarnowa) zostaną wyłączone we wcześniejszym terminie niż na Chorągwicy, była by możliwość wcześniejszego uruchomienia MUX3 z pełną mocą.

To samo się tyczy MUX4, który jest przeznaczony dla nadawców komercyjnych i powinien się raczej znajdować na kanale 50 lub 53, a nie 33, który mógłby zostać przekazany pod drugi publiczny multipleks.

-----

Budowanie sieci doświetleń stało by się prostsze, ponieważ część z nich nie była by wogóle potrzebna.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Nie przesadzajmy, 50 to wcale nie jakoś specjalnie wysoki kanał. Obecnie analogowe TVP Info i Polsat są w tym miejscu i jest ok. Martwić moglibyśmy się gdyby to było w okolicach k.60 lub powyżej...

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Poland »

qrzy pisze:Na MUX4 przypada kanał 33, czyli obecne TVP2.

Szkoda jednak, że na MUX3 planuje się nadawanie na tak wysokim kanale. Problemem jest kiepski odbiór TVP INFO w wielu dolinach. Podniesienie mocy z 200kW do 500kW, częściowo poprawiło odbiór, ale nie sprawiło, że ten program stał się ogólnie łatwiej dostępny.

Czy nie ma możliwości wprowadzenia korekty i przeniesienia MUX3 na kanał 22, który również został przydzielony w GE06? Sygnały na niskich częstotliwościach lepiej propagują, natomiast wysokie częstotliwości powinny być raczej zarezerwowane dla miejskich multipleksów, czyli dla nadawców, których priorytetem nie jest pokrycie terenowe, a ludnościowe.

Ponieważ analogi z G.Św.Marcina (k.Tarnowa) zostaną wyłączone we wcześniejszym terminie niż na Chorągwicy, była by możliwość wcześniejszego uruchomienia MUX3 z pełną mocą.

To samo się tyczy MUX4, który jest przeznaczony dla nadawców komercyjnych i powinien się raczej znajdować na kanale 50 lub 53, a nie 33, który mógłby zostać przekazany pod drugi publiczny multipleks.

-----

Budowanie sieci doświetleń stało by się prostsze, ponieważ część z nich nie była by wogóle potrzebna.
Ja również optuje za wspomnianym wcześniej pomysłem przeniesienia MUX3 na kanał 22. Inną opcją jaką można by wykonać w przypadku trzeciego multipleksu jest jego przeniesienie na kanał 64 a stamtąd dopiero przeniesienie w późniejszym terminie na kanał 50. MUX2 mógłby z Krakowa być razem z Tarnowem na kanale 23. Obecny kanał 48 zwolniłby się i byłby wykorzystywany do celów testowych np: HD w DVB-T.

W-ek

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: W-ek »

Kombinujecie jak "koń psuj pod górę". :lol:

bartex9

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: bartex9 »

Czy Muxy z Chorągwicy nadawane są już pełną mocą czy jeszcze coś się w tej kwestii zmieni?

Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Artek Ł. »

tak w skrócie . będzie się działo dużo rzeczy .
MUX 2 - za jakiś czas zmieni kanał
MUX 1 - będzie od maja/czerwiec
MUX 3 - na razie nadawany jest kierunkowo na Kraków , po wyłączeniu telewizji analogowej będzie dla wszystkich .

MUX 1, MUX 2 - to jest koło 15 kanałów telewizyjnych.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Poland »

MUX3 to własciwie można już przenieść (choćby testowo między Euro a Olimpiadą) na kanał 22 i uaktywnić polaryzacje dookólną. Dzięki temu i ten MUX odbierali by wszyscy a nie tylko Kraków i okolice.

Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Artek Ł. »

nic nie można przenieść . MUX 3 dla wszystkich będzie dostępny po wyłączeniu telewizji analogowej .

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: twmichal »

Poland pisze:MUX3 to własciwie można już przenieść (choćby testowo między Euro a Olimpiadą) na kanał 22 i uaktywnić polaryzacje dookólną.
Na k.22 jest TVP2 w Tarnowie, Polsat w Kielcach i TV Puls w Nowym Sączu. Poza tym kilka przemienników w Beskidzie Śląskim.
Na k.25 MUX-1 będzie miał tylko 29kW zapewne także z powodu niektórych przemienników i k.25 na Słowacji.
Choć na Słowacji wyłączono już ponad pół roku temu analog i wiele częstotliwości genewskich nie jest już używanych, to jednak te częstotliwości są nadal chronione - w innym temacie było o tym wspomniane.
Innym przykładem blisko naszej granicy jest np. k.27 w Starej Lubovni.

A tak zamiast prowadzić akademicką dyskusję na forach internetowych to lepiej wysyłać propozycje i uwagi do odpowiednich instytucji. Wszyscy jesteśmy nauczeni doświadczeniem, że urzędnicy nie zawsze mają rację. Było kilka przypadków, że zmieniano parametry nadawcze pod wpływem protestów ludności - dlaczego więc nie ma być tak w dobie emisji cyfrowej.
Tylko że zanim napisze się do danej instytucji - trzeba się zastanowić i nie proponować niemożliwych rzeczy, jak wspomniany k.22 na Chorągwicy.

Jerzy6

Problem z odbiorem MUX3

Post autor: Jerzy6 »

Witam! Mieszkam w bloku, którego okna skierowane są na zachód. Odbiór sygnału analogowego z Chorągwicy jest zupełnie niemożliwy. Pojawienie się telewizji cyfrowej spowodowało, że bardzo dobrze odbieram (prawdopodobnie z odbić) sygnał MUX2 natomiast odbiór sygnału MUX3 jest niemożliwy. Wynika to z różnicy mocy sygnałów. Kiedy jest planowane podniesienie mocy sygnału MUX3 i co właściwie zdecydowało o tym, że blok programów telewizji publicznej (za którą płacę abonament) jest nadawany z mocą 2kW i jest dla mnie niedostępna, natomiast blok programów telewizji komercyjnej nadawany jest z mocą 60 kW? Jedna ze stacji umieszczona na tym bloku do dzisiaj nie uruchomiła regularnego nadawania.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: twmichal »

Niestety, żeby odbierać MUX-3 z Chorągwicy będziesz musiał:

1)Poczekać do wyłączenia tv analogowej, czyli co najmniej 2014roku lub do końca maja br., kiedy z Chorągwicy będzie nadawany MUX-1
2)Spróbować ustawić antenę na Kosztowy, skąd jest MUX-3 na k.51 lub Skrzyczne, skąd na k.62 jest MUX-1
3)Zamontować antenę w miejscu, gdzie będzie ona "patrzyła" na wschód (tam musi być jakaś cywilizacja!)
4)Śledzić informacje - może się zdarzyć, że parametry emisji zostaną zmienione na bardziej korzystne, choć to mało prawdopodobne.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: m@rtops »

do wiadomości
13.03.2012 godz. 01.00-06.00 przerwa w emisji MUX 3 ;)

mres123

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: mres123 »

Witam,mam laptopa asus,zakupiłem tuner usb Media-Tech MT4163 (55zł) mam jeszcze antenę pokojową THOMSON ANT517 (73zł),mieszkam na prądniku czerwonym taki mam widok z okna na wschód,w linii prostej stoi mój blok,więc nie widzę nadajnika http://pokazywarka.pl/5c5oj6/ lina oznacza kierunek w linii prostej do nadajnika KRAKÓW CHORĄGWICA,jednym słowem na tym zestawie jedna wielka lipa,nic nie łapie,jedynie co to znajduje kanały ale jest za słaby sygnał więc nie ma mowy o oglądaniu:(antene oddam i pomyśle o małej zewnętrznej,Jeśli ktoś w okolicy planuje podobny zakup to niech się liczy że może być zonk.Może ktoś polecić jakąś mała antenę zewnętrzną?Pozdrawiam

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kb997 »

Zanim kupisz antenę spróbuj szczęścia z biquadem. Koszt wykonania 2-5 zł. Jeśli to nie pomoże będziesz zmuszony kupić antenę zewnętrzną. Może masz możliwość pożyczyć na próbę jakąś siatkową, lub tridigita. Atx nie lubi odbić a ty będziesz zmuszony szukać sygnału odbitego, np od tego budynku w lewo w dół na rysunku.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: twmichal »

Kupowanie drogich, atrakcyjnie wyglądających anten pokojowych w marketach to najgorsze co można zrobić.
Bardzo niepozornie wyglądającą, a naprawdę rewelacyjną anteną (jak na pokojową) jest antena Sonus. I z czystym sumieniem mógłbym ją polecić.

Ale tylko w sytuacji jeśli naprawdę nie mamy możliwości podłączenia anteny zewnętrznej (wynajmujemy mieszkanie - studia, praca itp).

mres123

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: mres123 »

Witam,kilka dni temu pisałem o moim problemie mieszkam na Prądniku Czerwonym,mam zestaw laptop Asus+ tuner usb Media-Tech MT4163 (55zł) + antena pokojowa THOMSON ANT517 (73zł) (do 40dbi) z jednej i z drugiej strony bloku jest brak sygnału (schemat na rysunku)
http://pokazywarka.pl/01wuff/
ktoś wie w czym jest problem?mam możliwość zamontowania małej anteny zewnętrznej na balkonie (1 piętro) i próbować łapać sygnał z odbicia z bloku naprzeciwko,ktoś może mi polecić jaka antena się sprawdzi w takich warunkach?Pozdrawiam

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kb997 »

Czytaj powyżej, napisałem żebyś spróbował z biquadem, jak nie pomoże to siatka albo tridigit.
Edit:
Wypróbuj opcję drugą.
Edit:
Na przyszłość korzystają z dvbtmap a i opcji zdjęć satelitarnych. Po nich więcej widać niż z takiej mapki jak ta którą zaprezentowałeś. Opcja druga z odbiciem od bloków powyżej bo wydaje mi się, że one stoją na pagórku - oczywiście jeżeli nie znajdziesz sygnału normalnie, a powinieneś chyba, że jakieś wieżowce w pobliżu zasłaniają. Jeśli będziesz próbował z odbicia to ustaw antenę na północ.

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kupon »

mres123 pisze:Witam,kilka dni temu pisałem o moim problemie mieszkam na Prądniku Czerwonym,mam zestaw laptop Asus+ tuner usb Media-Tech MT4163 (55zł) + antena pokojowa THOMSON ANT517 (73zł) (do 40dbi) z jednej i z drugiej strony bloku jest brak sygnału (schemat na rysunku)
http://pokazywarka.pl/01wuff/
ktoś wie w czym jest problem?mam możliwość zamontowania małej anteny zewnętrznej na balkonie (1 piętro) i próbować łapać sygnał z odbicia z bloku naprzeciwko,ktoś może mi polecić jaka antena się sprawdzi w takich warunkach?Pozdrawiam
Próbuj z odbicia.Zobacz na mój post w jakich warunkach mi udało się odebrać.
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... &start=840

HouseM

kanały MUX2 działają tylko po południu !

Post autor: HouseM »

Od 4 dni pojawił się dziwny problem z wszystkimi kanałami z MUX2.
Od rana do mniej więcej godziny 15; 16 nie mogę ich odebrać. W info pokazuje nazwę kanału, to co aktualnie jest nadawane ale zamiast obrazu i dźwięku są kolorowe pixele i piski, trzaski. Wskaźniki pokazują JAKOŚĆ 0% SIŁA 20-30%. W miarę zbliżania się godziny ~16 Obraz i dźwięk powoli wracają.
W tym samym czasie Wszystkie kanały telewizji polskiej odbierają idealnie, bez najmniejszego przycięcia.

Antena ustawiona na Chorągwice (Małopolskie), odległość 17km.

Zablokowany