DVB-T z RTON ZAKOPANE GUBAŁÓWKA

flowerking

Re: DVB-T z RTON ZAKOPANE GUBAŁÓWKA

Post autor: flowerking »

@ orion
Kolego, napisz czy słowacki MUX też odbierasz na zbiorczej ponieważ u mnie działa (na antenie indywidualnej rzecz jasna), a ciekaw jestem jak to wygląda właśnie w przypadku instalacji zbiorczej.

Pozdrawiam.

orion

Re: DVB-T z RTON ZAKOPANE GUBAŁÓWKA

Post autor: orion »

Słowackie kanały nie idą bo instalacja jest wyposażona wzmacniacze kanałowe i są tylko te kanały które powinny być.

flowerking

Re: DVB-T z RTON ZAKOPANE GUBAŁÓWKA

Post autor: flowerking »

Rozumiem, dzięki za info. Na razie aura umożliwia całkowity i komfortowy odbiór, tylko duże mrozy dają w kość, gdzieś wyczytałem na szanownym forum, że obecny kanał MUX-2 z Gubałówki jest tymczasowy, docelowo ma to być niższy kanał, 30-któryś, więc myślę, że lepiej będzie się "rozchodził" i problemy z propagacją na mrozie (nie tylko u mnie) powinny się skończyć.

Pozdr.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTON ZAKOPANE GUBAŁÓWKA

Post autor: K63 »

flowerking pisze:... okazało się, że dla sygnału z Gubałówki w mojej lokalizacji BER właściwie nie istnieje...
Jak mamy to rozumieć ? Bo zerowy BER oznacza brak błędów, czyli idealny sygnał lub całkowity jego brak, a im gorszy odbierany sygnał to BER ma coraz większą wartość (ilość błędów). U Ciebie "brak" BER oznacza zapewne brak sygnału z Gubałówki, chociaż pisałeś wcześniej, że odbierasz sygnał z tego nadajnika.
Tobie mrozy popsuły odbiór, a u mnie odwrotnie. Po opadach śniegu i nastaniu mrozów jakość sygnału wzrosła o kilka procent. Teraz po odwilży, przy temperaturze powyżej zera, wszystko wróciło do normy, czyli jakośc trochę spadła.

flowerking

Re: DVB-T z RTON ZAKOPANE GUBAŁÓWKA

Post autor: flowerking »

@ K63
Sygnał odbieram z Gubałówki w zasadzie idealny, nie licząc dużych mrozów, zaś co do tego nieszczęsnego BERa u mnie, to kolega 121167 mógłby udzielić Ci wyczerpujących informacji z racji tego, że się na tym zna (a ja nie) i to on właśnie był u mnie z miernikiem. W każdym bądź razie jest z nim (tzn. z BERem) w przypadku mojej lokalizacji coś nie tak :shock:
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
121167
Posty: 182
Rejestracja: 29 października 2009, o 09:39
Odbiornik: Samsung UE40JU7000
Instalacja antenowa: Gubałówka - LOG21-69, Dipol7/5-12
Przehyba - BLU 420F
Magurka - BLU 420F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gubałówka, Przehyba, Magurka (SK)

Re: DVB-T z RTON ZAKOPANE GUBAŁÓWKA

Post autor: 121167 »

BER się poprawi jak wysadzisz blok który zasłania nadajnik, albo zamontujesz antenę 6 metrów wyżej.

Pozdrawiam

flowerking

Re: DVB-T z RTON ZAKOPANE GUBAŁÓWKA

Post autor: flowerking »

Tak, o środkach zaradczych wiem :D Bardziej chodziło o to czy BER jest za wysoki czy za niski, skoro poziom sygnału generalnie nie jest zły. Albo czy pomimo tego, że jest jeszcze sygnał stosunkowo mocny, może być już na tyle "zniekształcony", że ma to wpływ na BER?
Uroki propagacyjnego cienia osiedlowego, w sumie inni mają jeszcze gorzej, zobaczymy ostatecznie po ASO i zakończeniu procesu cyfryzacji na docelowych mocach i częstotliwościach.

Pozdrawiam.

_chris_

Re: DVB-T z RTON ZAKOPANE GUBAŁÓWKA

Post autor: _chris_ »

flowerking pisze:Bardziej chodziło o to czy BER jest za wysoki czy za niski, skoro poziom sygnału generalnie nie jest zły.
BER masz za wysoki. Choć zmiany BER w warunkach idealnych w zasadzie odpowiadają zmianom poziomu sygnału (czym wyższy poziom, tym lepszy (niższy) BER), to w rzeczywistości już nie jest tak 'różowo', i przy dobrym poziomie sygnału BER może mieć zbyt dużą wartość uniemożliwiającą stabilny odbiór.

Niezależnie od BER-u trzeba nieć także na uwadze MER, na wartość którego odbiór także jest bardzo czuły.
flowerking pisze:Albo czy pomimo tego, że jest jeszcze sygnał stosunkowo mocny, może być już na tyle "zniekształcony", że ma to wpływ na BER?
Tak.

flowerking

Re: DVB-T z RTON ZAKOPANE GUBAŁÓWKA

Post autor: flowerking »

@ _chris_
No właśnie, krótko, rzeczowo i na temat, dzięki kolego za wyjaśnienie :D
Ps. w sumie teraz, tzn. w zimie 2 MUX działa u mnie jak pogodynka, ma to swoje dobre strony :lol:
Pozdrawiam.

mpower
Posty: 40
Rejestracja: 8 września 2012, o 16:13
Odbiornik: Panasonic TX50C10Y
Instalacja antenowa: 2xTelmor IQ Optima.Wzmacniacz Hirschman CMU108. Multiswitch TRIAX 12.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gubalowka.Prechyba

Re: DVB-T z RTON ZAKOPANE GUBAŁÓWKA

Post autor: mpower »

Mux1 zaginął w Białce ponownie i musiałem podłączyć antene z Przechyby. Coś niedobrego dzieje się z gubałówką. Już niedługo koniec ASO naszczęście. I naszczęście mam teraz dwie anteny z dwóch kierunków i nie straszny mi sfn.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTON ZAKOPANE GUBAŁÓWKA

Post autor: K63 »

Zgodnie z harmonogramem wczoraj była przerwa konserwacyjna na obiekcie w godz. 3.15-5.15. Może coś "skopali" ?

grzegorz0plonka

Re: DVB-T z RTON ZAKOPANE GUBAŁÓWKA

Post autor: grzegorz0plonka »

U mnie cały czas odbieram mux 1 i 2. A mała antenką leży sobie w podłodze. Ha ha. Oj nie lubię przerwy konserwacyjny. Jak jest dobrze to nie ruszaj.

orion

Re: DVB-T z RTON ZAKOPANE GUBAŁÓWKA

Post autor: orion »

Jak myślicie kiedy u nas odpalą MUX3 ???

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTON ZAKOPANE GUBAŁÓWKA

Post autor: K63 »

Zapewne kilka tygodni przed ASO w tym regionie, będzie jakieś info. Wszystko wskazuje na to że może to nastąpić ok. 20 maja.

grzegorz0plonka

Re: DVB-T z RTON ZAKOPANE GUBAŁÓWKA

Post autor: grzegorz0plonka »

Jednak zauważyłem na stronie http://cyfryzacja.gov.pl/Cyfryzacja,tel ... sce,1.html
ze, pokazuje harmonogram uruchomienia mux 3 od 31.07.2013 po opowieści wyłączeniu analogową.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTON ZAKOPANE GUBAŁÓWKA

Post autor: belzebiusz »


waka

Re: DVB-T z RTON ZAKOPANE GUBAŁÓWKA

Post autor: waka »

wyłączyli nadawanie z Wisły i przestałem odbierać jakiekolwiek programy. czy jest możliwe, że ściągałem sygnał z Wisły mieszkając 3km od Gubałówki? co prawda nadajnik jest za wzgórzem i lasem, ale sygnału nie łapie na małej antenie ze wzmacniaczem jak i na samym kablu. co mam kupić żeby złapać sygnał?

Awatar użytkownika
121167
Posty: 182
Rejestracja: 29 października 2009, o 09:39
Odbiornik: Samsung UE40JU7000
Instalacja antenowa: Gubałówka - LOG21-69, Dipol7/5-12
Przehyba - BLU 420F
Magurka - BLU 420F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gubałówka, Przehyba, Magurka (SK)

Re: DVB-T z RTON ZAKOPANE GUBAŁÓWKA

Post autor: 121167 »

W czym masz problem? Wyłączyli tylko analog. Kanały cyfrowe zostały wzmocnione.
Oczywiście w górach jest możliwy brak odbioru 3km od nadajnika, a także odbiór odległych stacji powyżej 100km.

Pozdrawiam

orion

Re: DVB-T z RTON ZAKOPANE GUBAŁÓWKA

Post autor: orion »

Jak myślicie którego nam włączą MUX3 ???

grzegorz0plonka

Re: DVB-T z RTON ZAKOPANE GUBAŁÓWKA

Post autor: grzegorz0plonka »

Napisałem do uke i zostaem odpowiedzi.
Taki tresci.
Szanowny Panie.
W odpowiedzi na poniższe pytanie informuję, że planowane jest uruchomienie emisji multipleksu MUX3 z nadajnika na Gubałówce. Niestety na razie nie posiadam informacji o planowanych zmianach kanałów dla nadajników na Gubałówce.

Urząd Komunikacji Elektronicznej Delegatura w Krakowie.

No i nie wiele udało się dowiedzieć. A termin brak. A zmian kanaly tez brak.

Hmmm. Ja wwazam, ze na Gubałówce powinno miec niski kanale i miec lepsze odbiór przez górki.

W razie wyszło mi trochę nie wesolo.

Zablokowany