DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Jozef_47
Posty: 44
Rejestracja: 20 stycznia 2011, o 14:57
Odbiornik: DVB-T
Nadajnik - obiekt nadawczy: ŚLĘŻA

Kiedy DVB_T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: Jozef_47 »

Witam.
Wg. wykazów na 58 kanale gdzie będzie nadawać TV cyfrowa nadajników z Ślęży i Czarnej Góry.
Zastanawiam się w jaki sposób będzie docierał sygnał w rejony Kamiennej Góry, Mieroszowa, Jedliny-Zdroju, Walimia czy Głuszycy. W obecnej chwili analogowa TV dociera dzięki lokalnym przemiennikom. W okolicach Zagórza Śląskiego są miejsca gdzie w XXI w. nie dociera sygnał TV z naziemnych nadajników. Ludność korzysta tylko z przekazu satelitarnego.
Dlatego zastanawiam się czy na Chełmcu będzie nadajnik z cyfrową TV ?
Jest nowy maszt zbudowany ?!

tolus
Posty: 292
Rejestracja: 2 marca 2009, o 17:33
Odbiornik: 32B350, 40H5500, 40KU6000
Instalacja antenowa: ATX 55 GOLD ALL-ANT / symetryzator - 570 m n.p.m, 29 m.n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: wszystkie w promieniu ok 100km...

Re: Kiedy DVB_T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: tolus »

Kolego poczytaj uwaznie forum - nt Chelmca bylo juz pisane - bedzie to tylko obiekt telekomunikacyjny, nowa wieza jest tylko poto, by byly dodatkowe mozliwosc nosne - stara juz ma dosc. Co do znaczenia Chelmca - to tylko "łącznik" dla BTS i radiolini TP dla ruchu kierunkowego 74, 76, 75. W rejonach gorski stosuje sie tak jak u Czechow doswietlanie, oprocz stacji SFN o mocy kilkudziesieciu Watt sa "stacyjki" omocy 100 do 500 Wattt dla lokalnych spolecznosci. Na odcinku Liberec <> Cerna Hora, pomimo ze to stacje duzej mocy to, jest kilka doswietlaczy np w Pec'u ... Gdzie zamontowane jest urzadzenie doswietlajace Telmora ;) przez lokalne wladze dla kilkuset rodzin...

mc-fit
Posty: 123
Rejestracja: 24 października 2010, o 19:03

Re: Kiedy DVB_T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: mc-fit »


tolus
Posty: 292
Rejestracja: 2 marca 2009, o 17:33
Odbiornik: 32B350, 40H5500, 40KU6000
Instalacja antenowa: ATX 55 GOLD ALL-ANT / symetryzator - 570 m n.p.m, 29 m.n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: wszystkie w promieniu ok 100km...

Re: Kiedy DVB_T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: tolus »

@ Jozef_47

W wałbrzychu mozesz bez problemow zlapac 3 muxy z Cernej Hory (u mnie na teleskopowej antenie smigaja przyzwoicie, na zewnetrrznej ATX 55 sila i jakosc 100/100), ja w Boguszowie bez problemow odbieram jeszcze Lberec (duzo slabszy od CH) przy propagac wczytuja sie takze muxy z Niemiec (totalna pixeloza) oraz Wichów (da sie czasem spokojnie poogladac bez pixelozy). Na wiosne wroce do ATX Vena plus LNA 177, na nim bez zaklocen smigal mux z niemiec.

tolus
Posty: 292
Rejestracja: 2 marca 2009, o 17:33
Odbiornik: 32B350, 40H5500, 40KU6000
Instalacja antenowa: ATX 55 GOLD ALL-ANT / symetryzator - 570 m n.p.m, 29 m.n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: wszystkie w promieniu ok 100km...

Re: Kiedy DVB_T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: tolus »

witam - przy antenie ATX 55 plus LNA177 ustawionej na pln-zach podczas skanowania pasma TV jak i n-box zatryzmuja sie na kanalach 32, 38, 45, 52 i 58 - sila sygnalu od 30 do 70% i jakosc dosc roznie - nic sie nie zaprogramuje choc w czasie programowania wykrywa ze to usluga TV - podaje ilosc lacznie 23, radio 0 - czy ktos z was tez to zaobserwowal? normalnie te kanaly sa martwe calkowicie w tym kierunku.

Jozef_47
Posty: 44
Rejestracja: 20 stycznia 2011, o 14:57
Odbiornik: DVB-T
Nadajnik - obiekt nadawczy: ŚLĘŻA

Re: Kiedy DVB_T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: Jozef_47 »

tolus pisze:@ Jozef_47

W wałbrzychu mozesz bez problemow zlapac 3 muxy z Cernej Hory (u mnie na teleskopowej antenie smigaja przyzwoicie, na zewnetrrznej ATX 55 sila i jakosc 100/100),....
No taki nie byłbym pewny.
Czytając twoje zapewnienia o wspaniałym odbiorze postanowiłem sprawdzić.
Znajomy mieszka w Wałbrzychu na P.Górze w rejonie Reala i ma w polu widzenia
Śnieżkę i w cieniu "Czarna Hora" i odbiera super te Czeskie programy.

No to idąc tym tropem postanowiłem ja sprawdzić mieszkam też na P.Górze ale
w rej. LIDLA - OBI rej. ul. Długa - Wrocławska.

I okazuje się, że nie mam żadnego Czeskiego programu.

Dlatego twierdzę, ze w podobnej sytuacji będą mieszkańcy Boguszowa, Sokołowska,
Głuszycy, Walimia itd.

Mieroszów ma szanse od strony Czarnej Góry (Kłodzka.)

Poczekajmy zobaczymy.
mc-fit
piękna analiza graficzna poczekamy zobaczymy.
Bez "doświetlenia" nie ma szans.

A tak przy okazji to po co w Świdnicy uruchamiać nadajnik ? DVB-T ?

ktoś mnie "oświetli" ?
pozdrawiam .

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: Kiedy DVB_T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: RAPIOTR »

Jozef_47 pisze:
ktoś mnie "oświetli" ?
pozdrawiam .

Można spróbować sobie pocichu doświetlić ;) :

http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemne ... -t-gaf-860

tolus
Posty: 292
Rejestracja: 2 marca 2009, o 17:33
Odbiornik: 32B350, 40H5500, 40KU6000
Instalacja antenowa: ATX 55 GOLD ALL-ANT / symetryzator - 570 m n.p.m, 29 m.n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: wszystkie w promieniu ok 100km...

Re: Kiedy DVB_T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: tolus »

@Jozef_47

Rejon jest nie ciekawy - z autopsji wiem ze tam sa problemy - swojego czasu na Auchan montowalem anteny kierunkowe - po czeskich muxach zero sladu, natomiast Śleza, Sniezne kotły i Żórawina smigaly idealnie na atx 91, natomiast u znajomych na kwiatowej sytuacja odwrotna - czeskie muxy smigaja wraz ze Sleza, reszta zero sygnalu tylko mocny "snieg" takze odziwo tvp2 z opola w super jakosci ;)

Sam Wałbrzych i Boguszów Gorce sa specyficzne jak caly region - przykladem jest strefa okolic Białego Kamienia (Domki w regionie Alby i bloki przy Kątowej) oraz Jabłów gdzie Wichów DVB-T smiga az miło, w Boguszowie na Racławickiej u mnie sygnal falujacy (35-70%), 5 numerow wyzej staly (70-75%) dla Wichowa, gdzie Analogowa TVP1 jest dobrej jakosci caly czas.

Jeszcze podpowiem zebys sprobowal na ATX-55 ze wzmacniaczem okolo 25dB - pokrec nia w kierunku zachodnim (kole 90st)- obserwuj czy sygnal sie jakikolwiek pojawia. jesli beda slady sygnalu na wskaznikach to warto kombinowac dalej z innymi ukladami anten, jesli nie to gra nie warta swieczki.

Jozef_47
Posty: 44
Rejestracja: 20 stycznia 2011, o 14:57
Odbiornik: DVB-T
Nadajnik - obiekt nadawczy: ŚLĘŻA

Re: Kiedy DVB_T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: Jozef_47 »

RAPIOTR pisze:
Można spróbować sobie pocichu doświetlić ;) :

http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemne ... -t-gaf-860
A dlaczego mam ponosić dodatkowe koszty by sobie "doświetlić" ?

Rejon Wałbrzycha i okolic jest trudny do pokrycia obecnie sygnałem analogowym.
Przedmieścia Walima są bez możliwości prawidłowego odbioru.
Mieszkańcy "doświetlają się" już tylko antenami satelitarnymi.
Dzięki tv SAT mają TVP1, TVP2 itd.

Więc czekamy jak pojawi się DVB-T w okolicy.

pozdrowienia.

tolus
Posty: 292
Rejestracja: 2 marca 2009, o 17:33
Odbiornik: 32B350, 40H5500, 40KU6000
Instalacja antenowa: ATX 55 GOLD ALL-ANT / symetryzator - 570 m n.p.m, 29 m.n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: wszystkie w promieniu ok 100km...

Re: Kiedy DVB_T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: tolus »

Witam serdecznie...

Wczoraj zmodyfikowalem swoja instalacje antenowa i efekty mnie zaskoczyly ... Efekt koncowy to taki, że wywalilem ATX 55 i ATX 91 ze wzmacniaczami a do łask wrocił 7 letni Telmor ASR-860 P25... W skrócie tyłem teraz odbiera Czeską Czarną Górę Muxy 1,2,3 oraz kierunkowo Kalisz Mikstat ;) - zdjęcia są z wczorajszego wieczora - dzisiaj rano siła sygnalu 58-61 a poziom błędów 4-6. Nie ma zadnych pixeli ani zakłóceń na Samsungach LE32B350, LE32C530, N-BOX HDTV z DVB-T i Tuner Orange SHD 85 (tutaj dziwna polityka - mozna odebrac tylko polskie DVB-T gdyz czeskie sie nie zapisuja) - zdjecia ponizej....

Obrazek
[br]
Obrazek
[br]
Obrazek
[br]
Obrazek
[br]
Obrazek
[br]
Obrazek
[br]
Obrazek
[br]
Obrazek
[br]
Obrazek



Na ATX'ach z Kalisza nic sie nie wczytywało ...

DVBManiak

Re: Kiedy DVB_T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: DVBManiak »

Trochę małe te zdjęcia. Mogłeś wrzucić na http://imageshack.us/ w pełnym rozmiarze, bo tu są ograniczenia. Jaka odległość do nadajnika? Też mam taką antenę, ale pasywną. Twoja ze wzmacniaczem?

debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

Re: Kiedy DVB_T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: debe »

tolus pisze:Witam serdecznie...

Wczoraj zmodyfikowalem swoja instalacje antenowa i efekty mnie zaskoczyly ... Efekt koncowy to taki, że wywalilem ATX 55 i ATX 91 ze wzmacniaczami a do łask wrocił 7 letni Telmor ASR-860 P25(...)Na ATX'ach z Kalisza nic sie nie wczytywało ...
Bo nie było tropo

tolus
Posty: 292
Rejestracja: 2 marca 2009, o 17:33
Odbiornik: 32B350, 40H5500, 40KU6000
Instalacja antenowa: ATX 55 GOLD ALL-ANT / symetryzator - 570 m n.p.m, 29 m.n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: wszystkie w promieniu ok 100km...

Re: Kiedy DVB_T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: tolus »

Antena to Telmor ASR-860 P25 czyli wzmacniacz 25dB - w tej chwili syganl w okolicach 45-50% na tv samsung na N-box okolo 40%, Jak ktos chce zdjecia i wykresy w lepszej jakosci to prosze podac maila na PW

weteran

Re: Kiedy DVB_T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: weteran »

widzę że aktywność szperaczy eteru spada.Na kanale 58 jest dostępny II multiplex - przynajmniej w rejonie gdzie pomieszkiwam tj, Nowe Miasto ul.Nałęczowska. Antena siatkowa skierowana na Chełmiec ze wzmacniaczem,bez zmiany kierunku ssa sygnał ze Ślęży lub Kłodzka.Sygnał co prawda słaby ale przy dobrej pogodzie stabilny.Po zmianie kierunku anteny moc sygnału wzrasta, ale spada jakość na analogu z Chełmca.

tolus
Posty: 292
Rejestracja: 2 marca 2009, o 17:33
Odbiornik: 32B350, 40H5500, 40KU6000
Instalacja antenowa: ATX 55 GOLD ALL-ANT / symetryzator - 570 m n.p.m, 29 m.n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: wszystkie w promieniu ok 100km...

Re: Kiedy DVB_T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: tolus »

a czeskich muxow nie lapiesz?

weteran

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: weteran »

Jeśli mnie pytałeś o Czeskie - to owszem wszystkie w komplecie i bez problemów.

weteran

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: weteran »

Dla dopełnienia obrazu na drugim TV po zmianie kierunku i ustawieniu anteny na ŚLĘŻE tuner N-ki na donglu USB wychwycił MUXY Czeskie w komplecie oraz II MUX Polski z jakością full.Niestety w tym przypadku brak analogu TVN.

tolus
Posty: 292
Rejestracja: 2 marca 2009, o 17:33
Odbiornik: 32B350, 40H5500, 40KU6000
Instalacja antenowa: ATX 55 GOLD ALL-ANT / symetryzator - 570 m n.p.m, 29 m.n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: wszystkie w promieniu ok 100km...

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: tolus »

Kolego @weteran - czy miales jakies pixelozy czy zaniki tak jak skarza sie koledzy w watku wroclawskim?

weteran

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: weteran »

Kolego Tolus - statystyka mojego patrzenia w ekran jest dość mierna,ale na przykład oglądając w piątek Diamentową Ligę i coś tam jeszcze nie zauważyłem jakichkolwiek pikselaków czy też zaników sygnałowych.Oczywiście całą sprawe traktuje jako zabawe amatorską i ciekawostkę regionalną.Pozdrowienia - WETERAN

Chemical Attack

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: Chemical Attack »

Odbierałem wszystkie 3 MUXy czeskie, przy czym pierwszy słabej jakości z Pradeda. Po tym jak uruchomiono nadajnik na Ślęży odbieram polskie kanały z MUX2 bardzo dobrze, oraz II i III MUX czeski za to w dobrej jakości i bez pixeli. Nie wiem dlaczego zniknął mi MUX1 czeski:( Co ciekawe z informacji na stronie dvbtmap.cz wynikałoby, że Praded w ogóle nie nadaje 2 i 3 multipleksu. Czyżbym odbierał odbicie np. z Cernej Hory? MieSZKAM W Drogosławiu (dzielnica Nowej Rudy).

Zablokowany