DVB-T w rejonie Wałbrzycha

piotrek111

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: piotrek111 »

Wiesz co, wyrzucenie wzmacniaczy nic nie załatwia. W Wałbrzychu Na ulicy Andersa sygnał z Cyf Polsatu bez wzmacniacza był bardzo słaby ze wzmacniaczem ok 80%. dziś nawet ze wzmacniaczem go nie ma w ogóle. Po wyłączeniu tak samo. Chełmiec jak na patelni - komin z Piaskowej Góry stosunkowo daleko a Victorie zasłaniają hałdy. Profil uzupełnie jutro Pozdrawiam

Bartt

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: Bartt »

Niestety tak to jest jak się "uszczęśliwia" ludzi tylko jednym mux-em z danego nadajnika :(. W takim układzie instalacje antenowe do odbioru słabych sygnałów (najczęściej z zamontowanymi wzmacniaczami) przestają spełniać swoją funkcję bowiem lokalny sygnał mux-3 ma wielokrotnie większy poziom niż te dotychczas odbierane i zatyka wzmacniacze i/lub głowicę odbiornika.
W takim układzie należy maksymalnie stłumić lokalny sygnał mux-3. Można to zrobić umieszczając antenę do odbioru mux-1 i 2 tak, aby maksymalnie przesłonić sygnał z tego lokalnego nadajnika wykorzystując lokalne przeszkody terenowe (dachy, domy sąsiadów itp.). Oczywiście czasem jest to niemożliwe, bo nie ma wtedy możliwości odbioru pozostałych mux-ów.
Wtedy trzeba zastosować metodę znaną tym którzy odbierają słabą naziemną tv w bliskości silnego sygnału radiowego np. internetu CDMA 450MHz (ja się do nich zaliczam ;) ). Sposób jest prosty. Instalujemy w antenie symetryzator, następnie krótki odcinek przewodu antenowego tak aby dosięgnął masztu na którym zamocowana jest antena. Następnie montujemy na maszcie pułapkę/filtr (tłumik) na lokalny silny sygnał (tutaj mux-3 na kanał 25), a za nim wzmacniacz np. z serii APL (np. APL 109). U mnie takie rozwiązanie dobrze się sprawdza.
Ktoś zapyta skąd taki filtr - proszę bardzo - przykład pierwszy z brzegu:
http://sklep.delta.poznan.pl/filtry_c25_cc0.html
Prawdopodobnie jest chyba możliwość zamówienia filtru na dany kanał, ewentualnie można kupić regulowaną pułakę na 3 kanały:
http://www.delta.poznan.pl/info/info_sz ... iltry_.htm Tłumienie dla jednej pułaki wynosi około 15dB, ale jeśli na każdej ustawimy ten sam kanał (25) tłumienie znacznie wzrośnie. Kolejną zaletą takiej regulowanej pułapki jest to, że możemy tak stłumić sygnał mux-3 aby nie pozbawić się całkiem jego odbioru :).

Uwaga :!: Przy takich operacjach bardzo ważne jest ekranowanie kabla antenowego. Przy kiepskim przewodzie filtry niewiele nam pomogą jeśli będziemy odbierać przez kabel. Przykład przewodu z dobrym ekranowaniem (takim mam i używam):
http://www.hollex.rzeszow.pl/sklep/prod ... zarny.html

arnipp

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: arnipp »

Wojewoda82 pisze:Wywalić wzmacniacze z anten bo to one wam zatykają głowice w telewizorach/tunerach, przez co silny sygnał z Chełmca macie bardzo bardzo, wzmacniany, natomiast słabsze sygnały z innych nadajników są wycinane.

I pouzupełniajcie swoje profile, bo ciężko wróżyć z fusów.
Jak wywalę wzmacniacz w antenie to nie będę odbierał sygnału ze Śnieżnych kotłów. Takie wdrażanie telewizji cyfrowej to prowizorka.
Lepiej aby wyłączyli MUX-3 na Chełmcu bo w tym momencie nie ma to sensu.

Awatar użytkownika
janopolo
Posty: 26
Rejestracja: 23 grudnia 2012, o 16:17
Odbiornik: LG
Instalacja antenowa: biquad w czaszy satelitarnej, własna konstrukcja
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śn.K. K.30,35, Chełm K.25 C.H.K.38,40,60

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: janopolo »

Wojewoda82 pisze:Wywalić wzmacniacze z anten bo to one wam zatykają głowice w telewizorach/tunerach, przez co silny sygnał z Chełmca macie bardzo bardzo, wzmacniany, natomiast słabsze sygnały z innych nadajników są wycinane.

I pouzupełniajcie swoje profile, bo ciężko wróżyć z fusów.
Całkowicie popieram, słuszna uwaga, na Białym Kamieniu to samo, ale po wyjęciu wzmacniacza wszystko wróciło do normy, siła sygnału na poziomie 45%, wszystko śmiga, pozdrawiam

arnipp

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: arnipp »

Wzmacniacz nie ma znaczenia tylko dobra antena kierunkowa.
Wyłączyłem z mojej instalacji antenę Opticum AX-1000 a zostawiłem mini logarytm ze wzmacniaczem + wzmacniacz w rozdzielaczu i nie mam zakłóceń z Chełmca bo antena logarytmiczna jest silnie kierunkowa. Nie potrzeba tłumików i filtrów. Mini logarytm ma za mały zysk dlatego odbieram tylko MUX-2 ze Śnieżnych kotłów.

Awatar użytkownika
janopolo
Posty: 26
Rejestracja: 23 grudnia 2012, o 16:17
Odbiornik: LG
Instalacja antenowa: biquad w czaszy satelitarnej, własna konstrukcja
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śn.K. K.30,35, Chełm K.25 C.H.K.38,40,60

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: janopolo »

Przetestowałem od wczoraj kilka rodzajów anten, najlepiej wypadła antena typu biquad bez wzmacniacza :)

boss_pl

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: boss_pl »

Panowie,
proszę o jakieś podsumowanie jak obecnie wygląda sytuacja na Białym Kamieniu (Andersa, okolice stadionu)?
Chełmiec jest uruchomiony? Jaką antenę mam zakupić jeśli nic mi Chełmca nie przesłania? I kierować ją na Chełmiec czy lekko przesłoniętą Ślężę?

Awatar użytkownika
janopolo
Posty: 26
Rejestracja: 23 grudnia 2012, o 16:17
Odbiornik: LG
Instalacja antenowa: biquad w czaszy satelitarnej, własna konstrukcja
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śn.K. K.30,35, Chełm K.25 C.H.K.38,40,60

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: janopolo »

Jeżeli chcesz odbierac tylko MUX-3 z Chełmca to wystarczy kawałek drutu i jest ok.

boss_pl

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: boss_pl »

A inne MUXy będą z Chełmca?

ntcdvb

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: ntcdvb »

To zależy od nadawców, a ci optymalizują koszty i wybierają nadajniki aby uzyskać wymagane 95% pokrycia.
W okolicy masz Ślęża / Czarna Góra i Śnieżne Kotły co nie przemawia za uruchomieniem kolejnego nadajnika.

Irokez
Posty: 3
Rejestracja: 27 kwietnia 2013, o 14:05
Odbiornik: TV Samsung
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: Irokez »

boss_pl pisze:Panowie,
proszę o jakieś podsumowanie jak obecnie wygląda sytuacja na Białym Kamieniu (Andersa, okolice stadionu)?
Chełmiec jest uruchomiony? Jaką antenę mam zakupić jeśli nic mi Chełmca nie przesłania? I kierować ją na Chełmiec czy lekko przesłoniętą Ślężę?
ul. Andersa w okolicy poczty oraz krzyżówka ul. Bema/Wańkowicza - nie istnieje żaden odbiór poza Czechami i MUX3 przy antenie siatkowej ze wzmacniaczem skierowanej czy to na Chełmiec lub Sokołowsko/Mieroszów (płatnego polsatu nie liczę).
Tak więc tylko TVP na k25 (506MHz) i Czechy.

Spróbuję jeszcze na AX-1000, ale w Boguszowie znacznie gorzej sobie radziła od "siatki" więc i tu się nie spodziewam niczego lepszego. Biały Kamień otaczają zewsząd góry i wszystkie nadajniki są kompletnie zasłonięte.

Awatar użytkownika
janopolo
Posty: 26
Rejestracja: 23 grudnia 2012, o 16:17
Odbiornik: LG
Instalacja antenowa: biquad w czaszy satelitarnej, własna konstrukcja
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śn.K. K.30,35, Chełm K.25 C.H.K.38,40,60

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: janopolo »

do Irokez, pisałem już w tym wątku, antena biquad zdaje egzamin (ul. Dubois)

Irokez
Posty: 3
Rejestracja: 27 kwietnia 2013, o 14:05
Odbiornik: TV Samsung
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: Irokez »

Ale co odbierasz i z jakiego nadajnika?
Bo chodzi mi o odbiór MUX2 najbardziej do kompletu z tym z Chełmca

Awatar użytkownika
janopolo
Posty: 26
Rejestracja: 23 grudnia 2012, o 16:17
Odbiornik: LG
Instalacja antenowa: biquad w czaszy satelitarnej, własna konstrukcja
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śn.K. K.30,35, Chełm K.25 C.H.K.38,40,60

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: janopolo »

Odbieram wszystko dostępne na Dolnym Śląsku, czyli MUX-1 i 2 ze Ślęży + to samo ze Śnieżnych Kotłów, odpowiednio na kanałach 64 i 58 oraz 48 i 37 plus oczywiście Chełmiec MUX-3 na kanale nr 25
siła sygnału na poziomie 45-50 % dla MUX 1 i 2,
dla MUX-3 z Chełmca 80-90 %
Jakość sygnału dla wszystkich kanałów na poziomie 98-100%
O czeskich kanałach nie piszę szczegółów bo jest tego mnóstwo
na kanałach nr; 40,60 i 61
antena bez wzmacniacza

predatoraf

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: predatoraf »

Witam, mieszkam w okolicy Wałbrzycha, nadajnik cyfrowej telewizji mam na Śnieżnych Kotłach (ok 70km ode mnie)
Babcia ma antenę kierunkową i dekoder wbudowany w telewizorze
Telewizor w ogóle nie znajduje:
TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Historia.

Ja mam kierunkową i dekoder Wiwa HD 95
Telewizor znajduje TVP1, TVP2, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Historia, ale zasięg i siła to 0
Reszta kanałów po 100%

Kolejny telewizor ma zwykłą antenę i dekoder Cabletech
Jest 1 i 2, która odbiera ale w ogóle nie można wyszukać:
TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Historia.
Reszta kanałów po 100%

Wszystkie anteny obok siebie skierowane w tym samym kierunku
I jak ja mam to rozumieć? :)

Awatar użytkownika
janopolo
Posty: 26
Rejestracja: 23 grudnia 2012, o 16:17
Odbiornik: LG
Instalacja antenowa: biquad w czaszy satelitarnej, własna konstrukcja
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śn.K. K.30,35, Chełm K.25 C.H.K.38,40,60

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: janopolo »

Kolego, ze Śnieżnych Kotłów możesz odbierać MUX-1 i MUX-2, kanały odpowiednio 48 i 37,
układ programów znajdziesz tutaj;
http://www.przelaczenie.eu/oferta-programowa
TVP-Historia, TVP-Kultura i TVP-Polonia nadawane jest na MUX-3 z nadajnika na Chełmcu,
kanał 25 i tu ich poszukaj.


Awatar użytkownika
janopolo
Posty: 26
Rejestracja: 23 grudnia 2012, o 16:17
Odbiornik: LG
Instalacja antenowa: biquad w czaszy satelitarnej, własna konstrukcja
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śn.K. K.30,35, Chełm K.25 C.H.K.38,40,60

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: janopolo »

boss_pl pisze:A inne MUXy będą z Chełmca?
Na pytanie, "czy będzie zamontowany doświetlacz dla MUX-1 i MUX-2 na Chełmcu",
dzisiaj Emitel odpowiedział, cytuję;

jeżeli nadawcy mux1 lub mux2 zdecydują sie na dodatkową emisję dla Wałbrzycha to takowa emisja zostanie ulokowana na Chełmcu.

pozdrawiamy emitel

piotrek111

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: piotrek111 »

nadawcy mux 1 i mux 2 to kto konkretnie? bo w sumie nie wiem. Rozumiem ze tvn i polsat? czyli do nich trzeba dzwonić i najlepiej żeby ktoś z ratusza też zadzwonił pismo wysłał?

ntcdvb

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: ntcdvb »

Konkretnie:
MUX1: Telewizja Polska S.A., Lemon Records Sp. z o.o., ESKA TV S.A., ATM Grupa S.A., STAVKA Sp. z o.o.
MUX2: Telewizja Polsat Sp. z o.o., Polskie Media S.A., Telewizja PULS Sp. z o.o., TVN S.A.

Zablokowany