DVB-T w rejonie Wałbrzycha

ntcdvb

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: ntcdvb »

Pewnie MUX3 nie wcześniej niż 22 kwietnia 2013 r.

cycu2205

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: cycu2205 »

Witam. Mam takie pytanko bo jestem w tym zielony. Kupiliśmy z kolegą anteny szerokopasmowe (takie siatkowe z zasilaczami) .Telewizory mamy również takie same(samsung plasma 3D 51' oczywiście z mpeg4) on mieszka na białym kamieniu na mijance i po skierowaniu na ślęże ma chyba 16 cyfrowych programów . Ja mieszkam na pl.Tuwima(Mickiewicza) anena na dachu dosyć wysoko i kręce we wszystkie strony i nic cyfrowego nie mogę złapać . Jedynie analogi z chełmca i Łapie niby 9tv 1radio i 26dane( tak pokazuje ) ale na każdym wyskakuje info że sygnał zakodowany lub kanał niedostępny. Czy w tym rejonie Wałbrzycha wogóle jest możliwość odbioru telewizji cyfrowej ? Jeśli tak to jaką muszę mieć antene i w którą stronę ją skierować?

ntcdvb

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: ntcdvb »

Zobacz na tych mapkach:
http://www.dvbtmap.eu/mapdistance.html; ... E1100CCF4E
Możesz zobaczyć profil terenu, napisz, jaki masz wzmacniacz, jakie częstotliwości (kanały) przeszukiwałeś?

cycu2205

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: cycu2205 »

Właśnie ja nie wiem wogóle o czym kolego do mnie piszesz. Mam po prostu taką antenę i telewizor jak napisałem wyżej, on ma identyczne i po prostu włączył wyszukiwanie automatyczne cyfr+analog. i mu wyszukało a ja tak robię i jest jak wyżej napisałem.Analogowe mam obraz igła więc kabel i antena są ok. Zresztą cyfrowe też coś znajduje ale wszystko pokodowane. Odległość jaka nas dzieli to 4 km. Ale w dzielnicy w drugą stronę (Rusinowa) inny koleś też łapie bez problemu na takiej samej zwykłej szerokopasmówce .

tolus
Posty: 292
Rejestracja: 2 marca 2009, o 17:33
Odbiornik: 32B350, 40H5500, 40KU6000
Instalacja antenowa: ATX 55 GOLD ALL-ANT / symetryzator - 570 m n.p.m, 29 m.n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: wszystkie w promieniu ok 100km...

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: tolus »

zmień w parametrach wyszukiwania z 7 Mhz na 8 Mhz ... i wyszuka... antena na zachód lub na wschod - jedyne słuszne kierunki - sprawdź czy pali sie lampa na zasilaczu...

cycu2205

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: cycu2205 »

Mam na 8 mhz , lampa się pali. kręciłem we wszystkie strony i lipa:-( Pewnie przeszkadza ten las na pagórku co oddziela pl.Tuwima od Nowego Miasta. Te polskie zakodowane złapało na kanale 36 a na kanale 40 kilka czeskich tv i radiowych ale klatkują niesamowicie

-- połączono

Chyba jednak nie mam szans w tym miejscu oglądać cyfrówki. Mógłbym kupić antenę najsilniejszą jaka jest(może ktoś doradzi) ale czy to coś da??Jak już pisałem mieszkam na pl.Tuwima dokładnie obok przedszkola "Jedyneczka" i tak: W stronę Golińska , Mieroszowa jestem przysłonięty gałęziami z drzew w odległości 300m. od mojego dachu, w stronę Nowego Miasta jestem przysłonięty lasem (nie takim gęstym ale jednak) który dodatkowo rośnie a wzniesieniu . Jedyną otwartą przestrzeń z dachu mam na chełmiec (Boguszów-Gorce) oraz na Wrocław. :?

_chris_

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: _chris_ »

@ cycu2205:
Kierunki na najbliższe nadajniki. Włącz sobie opcję 'Satelita' i poszukaj swojego domu :D

Nie wygląda to dobrze. Pomimo, że masz stosunkowo niewielkie odległości od nadajników, to jednak lokalizacja Wałbrzycha sprawia, że wygląda na to, że przynajmniej w części miasta są bardzo trudne warunki odbiorcze dla DVB-T, albo możliwy jest w ogóle brak odbioru.

Przykładowo:
mux-2 Ślęża
mux-1 Śnieżne Kotły
mux-1 Czarna Góra
Pola zielone - odbiór normalny;
Pola żółte: odbiór warunkowy;
Reszta: Brak odbioru.

Mapy są teoretyczne, ale widać, że w niektórych lokalizacjach ze STABILNYM odbiorem mogą być duże problemy, nie mówiąc, że gdzie niegdzie może w ogóle odbioru nie być.

Ale sprawdź na wszelki wypadek prawidłowość montażu kabla antenowego w antenie i przy wtyczce zasilacza antenowego, może napięcie nie dochodzi do wzmacniacza. Odetnij kabel z obu końców i załóż ponownie.

Sprawdź, czy twoi sąsiedzi odbierają DVB-T.

Szukaj na strojeniu ręcznym po kolei wszystkich mux-ów z pokazanych nadajników (przestawiając antenę na kolejne nadajniki). Może być tak, że złapiesz każdy mux z innego nadajnika.

cycu2205

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: cycu2205 »

Tzn. instalacja antenowa jest na pewno ok bo jak wyłącze zasilacz z gniazdka to analogi z chełmca robią się do bani a na włączonym są igła. Co prawda przewód jest łączony w jednym miejscu ale wątpię żeby to był powód. Kręciłem już we wszystkie strony i stroiłem ręcznie i automatycznie i łapie tylko to co napisałem wyżej :mrgreen: Sąsiadów pytałem to wszyscy jadà na kablówce a ja kablówki nie chcę bo po pierwsze wynajmuje to mieszkanie a po drugie więcej jestem w pracy jak w domu więc nie ma sensu płacić a prawie nie oglądać. To jest trochę dziwne bo u teściów w dzielnicy rusinowa to może 4km ode mnie w lini prostej wystarczyło że podłączyłem 2m kabla z wtyczką , na samym kablu nie łapało ale jak złapałem końcówkę i stałem przy oknie to ze Ślęży łapało i można było oglądać :lol: Cholera już sam nie wiem :(

Awatar użytkownika
SAT-COM
Posty: 409
Rejestracja: 8 lipca 2011, o 01:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Obecnie testowane ATX-91 VHF 5 elementowa + miernik DIGISAT PCM-1200
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dolnośl.+Czechy+Sachsen

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: SAT-COM »

Jesteś przysłonięty przez góry i raczej z tej lokalizacji nie odbierzesz Slęży ani Śnieżnych Kotłów.
Jedyne co możesz złapać to Czeskie muksy z Trutnova K40 ,K60 ,K61 ,oraz kodowany MUX 4 z Victorii.
Musisz poczekać na doświetlenie z Chełmca.

_chris_

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: _chris_ »

@ cycu2205: Jak popatrzyć na te teoretyczne mapy zasięgu to zobaczysz, że w zależności od lokalizacji w części Wałbrzycha pokazują one zasięgi (żółte i zielone kolory), a w części nic. Do tego dochodzą kompletnie nieprzewidywalne odbicia od gór, mogące dawać lokalnie odbiory.

Sumując, już na odległości kilkuset metrów odbiór może się pojawiać lub znikać.

Co by mieć 100% pewności powinieneś wypróbować jeszcze jakąś inną antenę, albo dać do swojej 'siatki' symetryzator, a na drugim końcu kabla zamiast wtyczki antenowej od zasilacza antenowego zwykłą wtyczkę. Bo wiesz, raz, że mogłeś trafić uszkodzony wzmacniacz, a dwa, że może jest przesterowanie na mux-ach. Obie rzeczy mało prawdopodobne, ale co szkodzi sprawdzić.

No i połazić po dachu, bo w takich przypadkach to trzeba znaleźć odbiór, a nie montować antenę tam, gdzie nam to wygodne...

Albo wezwać instalatora, żeby zrobił pomiary za parę groszy i będziesz miał pełną jasność.

piotrek111

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: piotrek111 »

Witam
Słuchajcie panowie. Wracam do mojego problemu z odbiorem przy ulicy Andersa w Wałbrzychu. Zakupiłem sobie dekoder polsatowski do odbioru ich kanałów nadawanych z victorii. Obecnie mam antenę siatkową ze wzmacniaczem na dachu budynku ustawioną w kierunku na Ulicę Żeromskiego - Wzgórze Giedymina. Odbieram tylko kanały zakodowane Polsatu k36. Jednak na kanale 38 mam słąby bo słaby ale jednak sygnał jakiegoś MUXA jest tam 7 programów a wśród nich TVP Info z Poznania. Z tego co się zorientowałem to chyba Kalisz? Moje pytanie jak to możliwe ze odbieram z tak daleka? A ni znaku Sleży? I pytanie najważniejsze. Proszę mi powiedzieć jaką antenę wybrać by mieć maksymalnie wysoką jakość sygnału. Dzięki z góry i pozdrawiam.
Piotrek
Ostatnio zmieniony 15 listopada 2012, o 14:22 przez piotrek111, łącznie zmieniany 1 raz.

Matteo87

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: Matteo87 »

Kalisz Mikstat MUX1

piotrek111

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: piotrek111 »

właśnie Kalisz - dzięki, Podpowiedz mi Mateo czy taka antena da radę i będzie znacząco lepsza niż siatkowa którą mam obecnie
Antena
TRI DIGIT LNA177 z zasilaczem

ntcdvb

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: ntcdvb »

Jeśli łapiesz odbicie MUX1 z Mikstatu a nic nie piszesz o MUX2 na k.44 to antena, którą podajesz może nie polepszyć odbioru MUX1 z Mikstatu (Kalisz).
A może zacząć od zmiany przedwzmacniacza w obecnej antenie?
Jeśli masz taką możliwość to polecam sprawdzenie kilku anten.
Nie ma anten uniwersalnych i idealnych, bardzo dużo zależy od indywidualnych możliwości odbioru.

tolus
Posty: 292
Rejestracja: 2 marca 2009, o 17:33
Odbiornik: 32B350, 40H5500, 40KU6000
Instalacja antenowa: ATX 55 GOLD ALL-ANT / symetryzator - 570 m n.p.m, 29 m.n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: wszystkie w promieniu ok 100km...

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: tolus »

44 kanał jest zakłócany przez shit CP tzw MUX4 - u mnie jak antena ma polatyzacje H jest MUX2 Mikstat a jak V to z Wrocławia własnie MUX4... Raczej odbior na 44 mozna nazwać problematycznym... przed odpaleniem MUX4 wszystko bylo OK - Oba muxy z Mikstatu u mnie smigały cały czas... teraz MUX2 od 5-6 do 17-19 nie ma szans na odbiór - sila 55-65% a jakość w okolicach 10-30% - wieczorem dobija do 85% ...

boss_pl

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: boss_pl »

Witam,
ponieważ nie orientuję się kompletnie w tym temacie, proszę powiedzieć czy w tej sytuacji mam szansę na odbiór sygnału ze Ślęży? Rysunek wskazuje na to, że sygnał jest przesłonięty przez góry, ale tylko w niewielkim stopniu.
Chodzi o ulicę Andersa w pobliżu stadionu.

Obrazek

Awatar użytkownika
SAT-COM
Posty: 409
Rejestracja: 8 lipca 2011, o 01:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Obecnie testowane ATX-91 VHF 5 elementowa + miernik DIGISAT PCM-1200
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dolnośl.+Czechy+Sachsen

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: SAT-COM »

Jest bardzo duża szansa !
Wiele zależy też od lokalnych przeszkód które profil terenu nie uwzględnia.
Dodatkowo niskie temperatury i śnieg poprawiaj odbiór.
A na wiosnę może ruszyć Chełmiec.

boss_pl

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: boss_pl »

Czyli jeśli mi się nie spieszy, to warto poczekać na uruchomienie Chełmca (jego na pewno nic mi nie przesłania) i wtedy będę mógł kupić słabszą (tańszą) antenę i nie będę musiał martwić się o warunki atmosferyczne?
Tylko czy Chełmiec ruszy na pewno i po prostu nie znamy jeszcze daty, czy może nie jest pewne czy w ogóle ruszy?

ntcdvb

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: ntcdvb »

Nadajnik Wałbrzych/Chełmiec ma skoordynowaną częstotliwość k.25 pod MUX3-TVP, teraz zależy od nadawcy TVP czy zdecyduje się na nadawanie z tego obiektu.
MUX1 i MUX2 nie są podawane na tym nadajniku.

Awatar użytkownika
janopolo
Posty: 26
Rejestracja: 23 grudnia 2012, o 16:17
Odbiornik: LG
Instalacja antenowa: biquad w czaszy satelitarnej, własna konstrukcja
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śn.K. K.30,35, Chełm K.25 C.H.K.38,40,60

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: janopolo »

Witam! W rejonie ulicy Dubois odbieram MUX-1,kanał 48 i MUX-2,kanał 37 ze Śnieżnych Kotłów i kilka MUX-ów czeskich, antenka własnej konstrukcji ze wzmacniaczem, zamontowana na elewacji budynku, siła sygnału 69-70% jakość 100%. Trójgarb zasłania Jelenią Górę ale sygnał dociera, antenka na wysokości ok. 20 m n.p.t. Mam też sygnał na kanałach 64 i 58 ze Ślęży ale jakość jest gorsza i siła sygnału niestabilna. Życzę dobrego odbioru. :)

Zablokowany