DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: Jarosław Bałuka »

MUX2 jest, a MUX3 będzie tak jak jest na naszych stronach, które przytoczyłeś.

fido104

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: fido104 »

Panie Jarosławie, Tommy pytał o moc nadajnika.
Emitel podaje 10 kW a UKE 20 kW.
Jaka jest prawdziwa moc?

witeczeks

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: witeczeks »

fido104 pisze:Panie Jarosławie, Tommy pytał o moc nadajnika.
Emitel podaje 10 kW a UKE 20 kW.
Jaka jest prawdziwa moc?
No jest to dość istotne pytanie o faktyczną moc nadajnika (10 czy 20kW), gdyż pozytywnie zaskoczył mnie zasięg tego nadajnika w porównaniu do innego znacznie mocniejszego!
Za pomocą tunera USB Pinaccle 340e podłączonego do anteny siatkowej (bez wzmacniacza - tylko symetryzator) ustawionej na parapecie okna na I piętrze odbieram we wsi Zgoda (między Braniewem a Gronowem) Mux2 z siłą 65% i jakością 100% (odległość od nadajnika to 34km).
Za pomocą tego samego tunera i tej samej anteny nie udało mi się za to załapać sygnału Mux2 z Chwaszczyna 100kW (Gdańsk) we wsi Gołuń na Kaszubach (odległość od nadajnika 57km). Odległość co prawda prawie 2 razy większa, ale moc 5 lub 10 razy większa...

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: Jarosław Bałuka »

Moc jest taka jak podajemy na naszej stronie tu: http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... ania-mux-2 czyli 10kW.
Niestety nie jest tak, że jeśli moc jest x razy większa to i zasięg jest x razy większy.
Oczywiście duży wpływ ma ukształtowanie terenu jak i sama lokalizacja nadajnika.

witeczeks

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: witeczeks »

Jarosław Bałuka pisze:Moc jest taka jak podajemy na naszej stronie tu: http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... ania-mux-2 czyli 10kW.
Niestety nie jest tak, że jeśli moc jest x razy większa to i zasięg jest x razy większy.
Oczywiście duży wpływ ma ukształtowanie terenu jak i sama lokalizacja nadajnika.
OK znam zasadę, że należy podnieść moc nadajnika do kwadratu, aby zwiększyć jego zasięg dwukrotnie, więc jeśli Elbląg nadaje z mocą 10kW na odległość 34km, to podnosząc tę moc do kwadratu (czyli 100kW) teoretycznie bezproblemowo powinno zwiększyć się zasięg do 68km...??
więc tym bardziej zastanawia fakt braku zasięgu w Gołuniu z nadajnika z Gdańska zwłaszcza, że profil terenu również przemawia za tą lokalizacją w porównaniu Jagodnik - Zgoda (za stroną http://www.dvbtmap.eu). Dodatkowo sama wysokość obiektów nadawczych również przemawia za Gdańskiem (Chwaszczyno - wys. n.p.m.: 187 m, wys. obiektu: 305 m, a Jagodnik to tylko wys. n.p.m.: 158 m, wys. obiektu: 105 m), więc nie chce mi się wierzyć że instalacja antenowa DVB-T w Chwaszczynie jest zainstalowana poniżej 76m obiektu? a na Jagodniku jest na samym czubku...

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: Jarosław Bałuka »

witeczeks pisze: OK znam zasadę, że należy podnieść moc nadajnika do kwadratu, aby zwiększyć jego zasięg dwukrotnie, więc jeśli Elbląg nadaje z mocą 10kW na odległość 34km, to podnosząc tę moc do kwadratu (czyli 100kW) teoretycznie bezproblemowo powinno zwiększyć się zasięg do 68km...??
Przyznaję się nie stosowaliśmy w firmie nigdy zasady podnoszenia mocy nadajnika do kwadratu celem dwukrotnego zwiększenia zasięgu, za to 10kW do kwadratu nijak nie wychodzi mi 100kW :)

PS. 10 000 W x 10 000 W = 100 000 000 W = 100MW (czyt: megawatów) ;)

witeczeks

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: witeczeks »

Jarosław Bałuka pisze:
witeczeks pisze: OK znam zasadę, że należy podnieść moc nadajnika do kwadratu, aby zwiększyć jego zasięg dwukrotnie, więc jeśli Elbląg nadaje z mocą 10kW na odległość 34km, to podnosząc tę moc do kwadratu (czyli 100kW) teoretycznie bezproblemowo powinno zwiększyć się zasięg do 68km...??
Przyznaję się nie stosowaliśmy w firmie nigdy zasady podnoszenia mocy nadajnika do kwadratu celem dwukrotnego zwiększenia zasięgu, za to 10kW do kwadratu nijak nie wychodzi mi 100kW :)

PS. 10 000 W x 10 000 W = 100 000 000 W = 100MW (czyt: megawatów) ;)
OK mój błąd... (nie właściwe jednostki podniosłem do kwadratu - w kW jakość tak ładnie wychodziło :oops: )

ale i tak nadal interesuje mnie "Wasza zasada" zwiększania zasięgu przy pomocy zwiększania mocy (skoro to nie kwadrat)...
inaczej zadając pytanie... jeśli nadajnik ma moc 10kW i zasięg 34km, to według Was jaką moc powinien mieć nadajnik aby zapewnić zasięg na 68km...?? (pomijamy profil terenu i inne czynniki - jedyny wyznacznik odległość)

P.S. oczywiście nie oczekuję odpowiedzi co do W (wata)...

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: Jarosław Bałuka »

witeczeks pisze:

ale i tak nadal interesuje mnie "Wasza zasada" zwiększania zasięgu przy pomocy zwiększania mocy (skoro to nie kwadrat)...
inaczej zadając pytanie... jeśli nadajnik ma moc 10kW i zasięg 34km, to według Was jaką moc powinien mieć nadajnik aby zapewnić zasięg na 68km...?? (pomijamy profil terenu i inne czynniki - jedyny wyznacznik odległość)

P.S. oczywiście nie oczekuję odpowiedzi co do W (wata)...
Nie projektujemy tego używając jakiś przeliczników lecz specjalistycznego oprogramowania, uwzględniającego topologię terenu, szczegółowe parametry anteny (nawet z uwzględnieniem wpływu masztu), propagacji i jeszcze wielu czynników, o których tu nie wspomnę bo pewnie wszystkich nie znam. Jest od tego u nas specjalny zespół specjalistów.

Ale póki co EOT, wracamy do tematu wątku.

use

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: use »

Mogę prosić kolegów o pomoc w doborze anteny :)

Przeczytałem sporo postów, jedni instalują po 3 anteny tak aby odbierać sygnał z 3 nadajników, inni odbierają na jednej antenie.

Mieszkam w Elbląg i teraz jaką antenę kupić.
Najbliższy nadajnik mam w Jagodniku.
Czy jest sens ustawiania kilku anten na inne nadajniki?

Moje położenie:
54(stopni)08'55.42"N i 19(stopni)24'47.84"E

Mieszkam w bloku na 2 piętrze i bezpośrednio przed sobą mam blok.

Dodaję jeszcze mapkę z kierunkiem na Jagodnik
http://www.fotoszok.pl/upload/2fb8e516.jpg

mikerr
Posty: 22
Rejestracja: 20 sierpnia 2011, o 21:03
Odbiornik: DVBT: różne telewizory, DAB+: Grundig Cosmopolit 4 WEB DAB+
Instalacja antenowa: Barczak 9-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jagodnik

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: mikerr »

Z jagodnika bedzie 'lecial' docelowo MUX1, MUX2 i MUX3. Teraz leci tylko MUX2 ale od 27. pazdziernika 'wejdzie' MUX3 - czyli juz konkretne programy. Wg mnie nie ma sensu bawic sie w druga antene aby odbierac sygnal z ilawy/kisielic tym bardziej, ze z jagodnika sygnal bedzie emitowany niedlugo i lepszej mocy/jakosci.

Jesli chodzi o typ anteny to na 95% bedzie dzialac na tej, ktora masz w tej chwili - nie musisz nic zmieniac.

use

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: use »

Jesli chodzi o typ anteny to na 95% bedzie dzialac na tej, ktora masz w tej chwili - nie musisz nic zmieniac.
Mówisz o antenie zbiorczej montowanej na dachu bloku?
Ostatnio próbowałem się wpiąć, ale mam chyba coś z gniazdkami od naziemnej bo żądnego sygnału nie miałem, tylko wtedy szukałem jeszcze analogu :)

mikerr
Posty: 22
Rejestracja: 20 sierpnia 2011, o 21:03
Odbiornik: DVBT: różne telewizory, DAB+: Grundig Cosmopolit 4 WEB DAB+
Instalacja antenowa: Barczak 9-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jagodnik

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: mikerr »

Dopoki nie sprawdzisz sygnalu przyjmij, ze mowie o jakiejkolwiek antenie...

use

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: use »

Okazało się, że sygnał jest, tylko z moim gniazdem antenowym jest coś nie tak.
Gniazdo wyciągnąłem i podłączyłem się pod sam kabel w ścianie od anteny zbiorczej.

Znalazło mi 14 programów, Jagodnik nadaje tylko MUX2, więc te pozostałe z jakiego mogą być nadajnika?

Moje stare gniazdo to GP-2/11, rozumiem, że to przelotowe?
Pytanie, czy pomoże wymiana gniazda na końcowe?

mikerr
Posty: 22
Rejestracja: 20 sierpnia 2011, o 21:03
Odbiornik: DVBT: różne telewizory, DAB+: Grundig Cosmopolit 4 WEB DAB+
Instalacja antenowa: Barczak 9-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jagodnik

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: mikerr »

Pozostale pewnie sciagnelo Ci z Kisielic albo Chwaszczyna. Jakie sa programy? Jesli z MUX3 to zobacz czy jest TVP Info Olsztyn (-> Kisielice), czy TVP Info Gdansk (-> Chwaszczyno).

Co do pytania o gniazdo to nie bardzo rozumiem w czym ma pomoc, skoro jak sam stwierdziles, dziala. Stare jest walniete pewnie. A czy zastosujesz przelotowe czy koncowe to juz pytanie jakie masz wymagania 'domowe'.

use

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: use »

skoro jak sam stwierdziles, dziala.

działało :)

Sygnał wieczorem już zanikał, jak zaraz po podłączeniu miałem sygnał 100% tak teraz jest między 1 a 10 :(

Dlatego zastanawiam się czy to kwestia mojego połączenia i czy wymiana gniazdka to poprawi.
Od razu pytam jeśli gniazdo, to jakie powinienem kupić?

Co do programów to mam TVP Info Gdansk.

mikerr
Posty: 22
Rejestracja: 20 sierpnia 2011, o 21:03
Odbiornik: DVBT: różne telewizory, DAB+: Grundig Cosmopolit 4 WEB DAB+
Instalacja antenowa: Barczak 9-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jagodnik

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: mikerr »

Na temat gniazda sie nie wypowiadam, bo nie znam sytuacji. Jesli bylo przelotowe to takie najlepiej wstawic bo sie pozniej okaze, ze w innym pokoju nie ma sygnalu...

Co do konkretnego modelu tez sie nie chce wypowiadac -- jesl mieszkasz w jakims bloku skontaktuj sie z administracja i przedstaw sytuacje.

Poza tym chyba na http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2076649.html dyskusja jest 'zywsza', i masz do niej wieksze zaufanie -- takie odnosze wrazenie.

Awatar użytkownika
Gdańsk
Posty: 44
Rejestracja: 18 października 2010, o 15:11
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Gdańsk / Chwaszczyno

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: Gdańsk »

use pisze:
Co do programów to mam TVP Info Gdansk.
Masz na pewno TVP Info Gdańsk jak i Olsztyn bo nadają oby dwa w MUX-3.
CHWASZCZYNO c-48
IŁAWA/KISIELICE c-46

MATRIXorg

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: MATRIXorg »

Witam,

Czy nadajnik działa nadal? Jeszcze niedawno tv odbierał MUX2, ostatnio widziałem były jakieś konserwacje na nim http://emi.emitel.pl/EMITEL/przeglad_serwisowan.aspx, a teraz już nic nie obieram.
Według spisu http://radiopolska.pl/wykaz/polskadv.php - ma oznaczenie K, czyli:
K - wspis w wykazie KRRiT, stacja nie nadaje

mikerr
Posty: 22
Rejestracja: 20 sierpnia 2011, o 21:03
Odbiornik: DVBT: różne telewizory, DAB+: Grundig Cosmopolit 4 WEB DAB+
Instalacja antenowa: Barczak 9-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jagodnik

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: mikerr »

Dziala. Ogladam codziennie.
Swoja droga -- jesli ktos wie kiedy bedzie nadawal MUX3 prosze o info. Wiem, ze wg harmonogramu do 27.10 ale moze szybciej sie uda?

DVBManiak

Re: DVB-T z RTON ELBLĄG JAGODNIK

Post autor: DVBManiak »

Może się uda, może nie. W każdym razie nie będzie już więcej wcześniejszego harmonogramu. Prawdopodobnie ruszy tydzień/kilka dni przed 27 X.

Zablokowany