DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: K63 »

Coś źle szukasz:
RTCN Siedlce / Łosice
2016-05-11 (środa) przerwa konserwacyjna 8:15 - 14:00
http://emi.emitel.pl/plan_www/

Awatar użytkownika
czajnik23
Posty: 50
Rejestracja: 30 listopada 2011, o 19:57
Miejscowość: Łosice
Odbiornik: LG 55SM8600
Instalacja antenowa: Antena typu kółko do Junosta na balkonie. Radio DUAL DAB 4
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chotycze

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: czajnik23 »

Dnia 25.10.2016 została uruchomiona regularna emisja Mux8 z Chotycz . Kanał 9 częstotliwość 205.5Mhz pol V.

Ciepan
Posty: 2
Rejestracja: 30 października 2016, o 19:43
Odbiornik: Samsung UE40ES6100
Instalacja antenowa: Antena Yagi 19-elementowa zewnętrzna wysokość ok 8m.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Siedlce / Łosice

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: Ciepan »

Witam
Od dłuższego czasu mam problemy z odbiorem MUX3
kanał 36 siła sygnału 22, jakość 93
kanał 43 siła sygnału 22, jakość skacze 78 lub 100
natomiast
kanał 52 siła sygnału skacze od 0 do 10, jakość od 0 do nawet 20
Antena typu YAGi 19 elementowa z symetryzatorem zewnętrzna na wysokości ok 8m, kabel wymieniony (biały). Założyłem także filtr lte bez efektu.
Przy dobrych warunkach - tutaj też nie wiem kiedy to nastąpi bo jak nie pada i świeci słońce też potrafią występować problemy - siła sygnału może urosnąć nawet do 28 a jakość do 63, a także złapię kanał 56 chyba z Chruszczewki.
Wcześniej miałem antenę siatkową ze wzmacniaczem na której były podobne problemy.
I tutaj moja prośba. Podpowiem mi jakaś dobra dusza co zrobić aby uzyskać stabilne parametry na MUX 3 tak aby nie pakować się w kolejne niepotrzebne koszty?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: poxipol »

Jesteś w zasięgu trzech nadajników
Siedlce
Ryki
Lublin Piaski
Najbliższy Siedlce
MUX-1 K 36 20kW
MUX-2 K 43 50kW
MUX-3 K 52 100kW wersja lubelska
MUX-3 K 56 50kW wersja warszawska
Teoretyczne najlepsze wskazanie powinieneś uzyskać na K 52.
Wychodząc z założenia że każde ogniwo w instalacji jest sprawne,a antena poprawnie zamontowana powinno wszystko hulać.
Jednakże K 52 jest ewidentnie zakłócany w zależności od propagacji.
Według moich przypuszczeń, może na to mieć wpływ negatywne oddziaływanie nadajnika Ryki K 52.Może to być też również LTE,a zamontowany filtr ? nie daje rady.
W takich sytuacjach nieraz dobre rezultaty daje niewielkie skręcenie anteny,zmiana jej usytuowania,osłabienie konkretnego kanału.
Można tez zastosować antenę o węższym kącie promieniowania,co powoduje również przyrost zysku energetycznego.
Alternatywą może być również odbiór z nadajnika Lublin Piaski

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: belzebiusz »

Taka mała korekta: wersja warszawska MUX-3 nadaje z mocą 40 kW, a nie 50 kW. ;)

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: wiertolot »

czemu MUX-3 BIAŁYSTOK z tego nadajnika nie ma i radia Białystok? Kiedyś było tam TVP3 Białystok oraz zasięgiem ten nadajnik obejmuje całą południową sporą część woj.podlaskiego, cały powiat Siemiatycze i część powiat Bielsk Podlaski i powiat Hajnówka i czy będzie to kiedyś i od czego to zależy? :?:

zgodzę jest MUX-3 LUBLIN, bo część woj. lubelskiego też obejmuje, tak samo MUX-3 WARSZAWA, bo obejmuje część woj.mazowieckiego, ale czemu nie ma MUX-3 BIAŁYSTOK nie rozumiem, tak samo radio Białystok, czemu by tego tam nie dodać i skierować na północ i północny wschód od tego nadajnika? :?:
Zwłaszcza, że te nadajniki doświetlające w Makarki i Mielnik nad Bugiem nic nie warte i nadają tylko odpowiednio pierwszy dla same Siemiatycze, drugi tylko i wyłącznie na sam Mielnik, a poza tym brak jest.................... :oops:

zbychgej
Posty: 34
Rejestracja: 1 stycznia 2017, o 09:02
Odbiornik: TV z wbudowany tuner DVB-T;
Instalacja antenowa: Antena UHF HD NEW + VHF 4-elementowa,symetryzatory, zwrotnica;
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łosice

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: zbychgej »

mi też jak wiatr zaczyna wiać tnie mi wszystko z tego nadajnika, nie ma wiatru jest dobrze,
lekki wiatr już zacięcia, dziś Nowy Rok tnie i to MUX-3,MUX-8 nie odbiera sygnał 10%,
wczoraj w sylwestra wiatru nie było ok i w miarę, dziś wiatr po oglądaniu wszystkiego, przycina wszystko........ :?

szymon9904
Posty: 123
Rejestracja: 23 lipca 2015, o 14:36
Miejscowość: Żary
Odbiornik: T2: FTE T220 Max, Samsung UE40K5672 | DAB: Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: FTE Diamond (pasywnie) - ok. 17 m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śnieżne Kotły / Wichów / Liberec / Lobau

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: szymon9904 »

Cześć @zbychgej, a może raczej @wiertolot :)

Z tego co mi wiadomo, to nie można mieć tu multikont :)

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: poxipol »

Właśnie dostałem radosnego SMS z Brześcia ( Białoruś ) od młodych chłopaków pracujących w Krakowie.
Sprawa dotyczy odbioru polskich MUX-ów z Siedlce-Łosice.

Najpierw była antena Televes HD Boss - tragedia
Potem siatka ze wzm.odbiór zdecydowanie lepszy,ale niestabilny.
Poradziłem zastosować antenę profesjonalną ATV 27/36-55
Z uwagi na braki w sprzedaży wykonali ją własnoręcznie z profili aluminiowych,koszt ok 30zł
Jak się wyrazili " odbiór super,bez żadnych wzmacniaczy na wszystkich możliwych kanałach "
Pozostaje jeszcze pewnie zrobić antenę do odbioru VHF ?

Przy okazji
RADOSNYCH WESOŁYCH ŚWIĄT I MOKREGO DYNGUSA

Ciepan
Posty: 2
Rejestracja: 30 października 2016, o 19:43
Odbiornik: Samsung UE40ES6100
Instalacja antenowa: Antena Yagi 19-elementowa zewnętrzna wysokość ok 8m.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Siedlce / Łosice

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: Ciepan »

Czy to świąteczny prezent?
Otóż dzisiaj pojawiły się kanały z mux-8 gdzie do tej pory ich nie było. Odbiór antena typ yagi, zmieniły się jakieś parametry czy też coś innego?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: poxipol »

Tego typu przypadki są bardzo częste.Jeżeli nie posiadamy odpowiedniej instalacji odbiór może być niestabilny.Przekłada się to na zmienną propagację,tropo,pojawiające się zakłócenia.
Jeżeli mamy tego typu problemy,sprostać może jedynie odpowiednia antena o odpowiednich parametrach, stosowna do swoich warunków odbioru.

zbychgej
Posty: 34
Rejestracja: 1 stycznia 2017, o 09:02
Odbiornik: TV z wbudowany tuner DVB-T;
Instalacja antenowa: Antena UHF HD NEW + VHF 4-elementowa,symetryzatory, zwrotnica;
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łosice

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: zbychgej »

Dziś dałem antenę metr wyżej, regulowałem wszystko od nowa jak zwykle i znikł mi Polsat i MUX-2, potem pojawił, ale sygnały pospadały o połowę, dałem antenę tak samo jak było, dziwne to samo, też pospadało wszystko, teraz odbiera, nie wiem jak jutro rano, bo dziś nie było wcale, ale przy byle wiaterku zrywa, prostokąty robią wyskakują, tak dzieje z nadajnika ŁOSICE, woj. mazowieckie, gdzie jest nadawany 50 kW i 30 km na północny-wschód za rzeką Bug od niego, w ogóle mam problemy ze wszystkimi MUX, od bodajże 5 lat chodzę kręcę i nic nie da uregulować poprawnie ustawić niczego, na różnych antenach, byle wiatr zrywa wszystko, tereny leśne, co dzień trzeba chodzić kręcić inaczej anteny ustawiać i jak coś ustawi na parę godzin, bo potem tnie zrywa lub znika w ogóle, góra na jeden dzień.......................przez tereny mocno zalesione nic nie dochodzi, sygnały są słabe, pourywane na terenach przygranicznych, jednego dnia odbiera poprawnie, drugiego może nie odbierać, w zależności od pogody, wiatru szczególnie, sygnały za czubkami drzew nie dochodzą, jak ruszają na wietrze, zwrotnice zaniżają sygnały jeszcze jak ktoś używa, nic nie da poprawnie połączyć, bo któryś MUX znika, odbiera jak powieje, dochodzą inne zakłócenia silników indukcyjnych, pił, kosiarek, motorów, internetu , GSM,UMTS , zakładów przemysłowych, szok.
Jeszcze z tym MUX-2 problemów nie miałem, w miarę stabilny był, tylko ten jeden ze wszystkich, bo z resztą problemy są cały czas, ale z tym pierwszy raz............................dziwne........teraz na razie siła sygnału jego 80%, jakość sygnału 80% na wzmacniaczu, stabilnie w miarę, w dzień do 50 % to pospadało jak wiało i mniej i cięło jak grom........szok!!!!!
Jakość sygnału jego znikała...........i nadal jest marna.................skacze to wszystko.
Od trzech dni tak dzieje coś z ŁOSICE, woj.mazowieckie...........z tym MUX-2 nie tak..........bo wieje to wiem nic nie odbiera mi poprawnie na żadnych antenach z tych ŁOSICE, wszystko sieczka i tnie, a to nie wieje i pospadało na jedynym MUX, co poprawnie odbierał i w miarę z tego nadajnika było i dało w miarę poprawnie odbierać i antenę na to ustawić na ten MUX-2, bez atrakcji. Bo na północny-wschód i za Bug oni nic nie dają lub marnie i urywają na woj. podlaskie.

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Problem z MUX-8 z RTCN Łosice.

Post autor: wiertolot »

Mam problem z Mux-8 z RTCN Łosice nadającego tam słabiutko 10 kW około 30 km. od tego nadajnika na półncny-wschód, bory tucholskie, kręcę anteną VHF Telemor T-urbo-TV i nie ma wcale sygnału, bez wzmacniacza siła sygnału 30%, jakości sygnału brak, wkręciłem w nią wzmacniacz 20 dB i dalej poprawy brak, siła sygnału poprawiała na 80%, a jakości brak nadal sygnału. Kiedyś mi na tym odbierało, może ktoś wie co się stało? :(

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: Problem z MUX-8 z RTCN Łosice.

Post autor: Rzeszowiak »

Według Radiopolska.pl na tym obiekcie jest konserwacja do 25 grudnia https://radiopolska.pl/wykaz/obiekt/109
Może ktoś to potwierdzić?

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Problem z MUX-8 z RTCN Łosice.

Post autor: Krosnoludek »


wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: Problem z MUX-8 z RTCN Łosice.

Post autor: wiertolot »

Dipol pionowy długi owalny i 4 pionowe długie druty w tej antenie VHF Telmor T-Turbo ustawione bokiem dipolem w kierunku RTCN Łosice i nic nie ma.............to może konserwują. A może ktoś wie kiedy dokładnie włączą to bym sprawdził czy odbiera dobrze, bo jestem około 30 km. od tego nadajnika na północny-wschód i na razie nic nie ma lub nie dochodzi mi.............. :roll:
DAB+ montowali i uruchamiali na tym nadajniku to może coś z tym związane. DAB+ odbiera mi ok z tego nadajnika, a MUX-8 brak, a kiedyś był i było ok, a teraz nic nie ma. Na wzmacniaczu, ale kiedyś coś mi z niego łapało,przy dobrych warunkach atmosferycznych i terenowych w dobrą aurę, a teraz tylko siła sygnału 80%, jakości sygnału brak.

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Problem z MUX-1 z RTCN Łosice.

Post autor: wiertolot »

Nie dochodzi, wczoraj się trochę chwilowo poprawiło, ale te 20 kW z tego nadajnika to za mało na niego nie da anten wyregulować na wzmacniaczu w porównaniu do MUX-2 50 kW i MUX-3 Lublin 100 kW. Podobnie marnie dochodzi i tnie MUX-3 Warszawa 40 kW. To jest tylko 30 km. od tego nadajnika trudne warunki, tereny mocno zalesione, bory tucholskie.
Podobne problemy mam z MUX-3 Białystok z SLR Makarki z 1,5 kW i Radio Białystok 10 kW, pierwsze dochodzi tylko przy dobrej aurze 32 km. na Wschód w woj.podlaskim od Makarki, Radio Białystok jedynie szum i pierdzi. Lepszy odbiór mam MUX-2 i MUX-3 Lublin. Lepiej, żeby ten MUX-3 Białystok i Radio Białystok zrobili w Łosice jak jest tam MUX-3 Lublin, a to nie ma poprawny odbiór w woj.podlaskie południowa część, szczególnie w części wschodniej i przy granicy z Białorusią to nie dochodzi wcale, bo te nadajniki są bardziej za zachód, a przy granicy z Białorusią są też sygnały tłumione, a zaczną tłumić to nic nie odbiera lub nie dochodzi marne moce nadawcze.


Śnieg stopniał na gałęzie, dworze i drzewka może temu ten odbiór troszkę poprawił, bo 5 dni zrywało i nie dochodziło nic i mimo wszystko ten MUX-1 20 kW w porównaniu do innych MUX z tego nadajnika jest za słabo nadawany i tnie cały czas,5 raza mniej jak MUX-3 Lublin 100 kW, mniej jak radio FM, a teraz DAB+, jak było zrobione na początku tak zostało, nie podwyższane i nie dochodzi teraz przy byle większej zmianie warunków atmosferycznych( liście na drzewach, wiatr, śnieg), nawet 30 km. nie dolatuje przy terenie mocno zalesionym na najmocniejszym wzmacniaczu i jak to ma poprawnie ludziom odbierać i jak mają ustawić?

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: Kamilx »

Po pierwsze MUX1, MUX2 i MUX3 RTCN Siedlce / Łosice nadaje dookólnie - nie ma wytłumień w kierunku Białorusi. MUX8 nigdy w kierunku Białorusi nie będzie szedł z pełną mocą - pasmo VHF jest dosyć wąskie i często te same częstotliwości są wykorzystywane w bliskich odległościach.

Co do multipleksów w paśmie UHF, to poczekaj na wejście DVB-T2 i refarming - zostaną przydzielone nowe częstotliwości. Nowe częstotliwości DVB-T2, które będą obowiązywać od 27 czerwca 2022 r. :
MUX1 - k.43, 50 kW ERP dookólnie;
MUX2 - k. 39, 50 kW ERP dookólnie;
MUX3 Lublin - k. 33, 50 kW ERP dookólnie;
MUX3 Warszawa - k. 31, 50 kW ERP kierunkowo (wytłumienia w kierunku południowo-wschodnim)
Źródło: odpowiedź na maila od UKE.(koordynacja).

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: wiertolot »

@Kamilx,
Ja się obawiam, że jak wejdzie te DVB-T2 to mi w ogóle nie doleci do borów tucholskich 30 km. od tego nadajnika na północny-wschód.
Ale jak nie będą tłumić w kierunku wschodnim jak piszesz, dadzą po równo wszystkie te MUX po 50 kW to może dojdzie, choć mogliby dać po 60 kW wszelki wypadek. A co z MUX-8 ? Wyłączą go? Już mogliby go wyłączyć lub przenieść na UHF na kanał dajmy 31 lub 33 i nawet tam go puścić z te 10 kW zamiast się męczyć z tym VHF. :cry:

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: wiertolot »

Może ktoś napisać, czy działa MUX-8 z tego nadajnika, czy nadal trwają prace konserwacyjne? Bo mi nadal on nie odbiera. DAB+ mi działa, a ten MUX-8 nie................. :?:

Zablokowany