DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: VAHANARA »

@wiertolot:
nie wiem, czy tam coś jest robione na obiekcie przy tym mux-8, ale z twojego opisu wynika, że to może być jakiś problem z instalacją, a nie z nadajnikiem. Przy takich odległościach i w miarę korzystnym profilu terenu to odbiór powinien być.
wiertolot pisze: 16 grudnia 2020, o 06:03 Dipol pionowy długi owalny i 4 pionowe długie druty w tej antenie VHF Telmor T-Turbo ustawione bokiem dipolem w kierunku RTCN Łosice
O co tu chodzi?

Gdzie ta antena jest zamontowana i jak w ogóle wygląda twoja instalacja antenowa?

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: wiertolot »

Napewno będzie odbiór tego MUX-8 przy nadawaniu tego 10 kW 30 km. od tego nadajnika, gdzie dodatkowo tłumią to w kierunku wschodnim i jeszcze w borach tucholskich i Puszczy Mielnickiej, tereny mocno zalesione.
Instalacja jaka: sama antena typowa do odbioru MUX-8: VHF Telmor T-turbo ze wkręconym w nią dodatkowa dla wzmocnienia wzmacniaczem 20 db, kupiona za 150 zet, więc tania nie jest i za słaba też i co DAB+ na niej śmiga z tego nadajnika, a MUX-8 nie, nie nadają po prostu chyba tego w kierunku północno-wschodnim 30 km. od tego nadajnika, brak odbioru, słaba moc nadawcza, może anteny na tym nadajniku Łosice przekręcone na zachód od tego MUX-8 i do mnie nie idzie z taka moc mniejszą od nadawana FM i DAB+. Siła sygnału jest tylko 80%, jakości sygnału brak 0% na niej. Gdzie zamontowana na dachu wysoko i nic nie odbiera. Kręcenie nic nie daje zdejmuje to wywalam. Powinni natychmiast ten MUX-8 wyłączyć i zrobić to na UHF tam przenieść. :x

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: wiertolot »

@VAHANARA,
MUX-1 mi nie dochodzi z tego nadajnika z 20 kW i non stop tnie, prostokąty,piksle na najmocniejszych wzmacniaczach. MUX-2 i MUX-3 Lublin tylko w miarę i to jak nie wieje, nie ma liści na drzewach i nie ma śniegu, lodu na gałęziach drzew w otoczeniu. Czyli te dwa mam dobrze tylko przy granicy z Białorusią przy dobrych warunkach atmosferycznych, reszta nie dochodzi. Tak porobione takie moce nadawcze różnorodne na tym nadajniku od 100 kW do 10 kW i tak tłumione w kierunku wschodnim. :roll:

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: VAHANARA »

Ja już wiem, choć trudno uznać info z emitela za pełne - jakiś niedosyt jednak czuje.

I dalej uważam swoje w ogólności. Ale już się wyłączam.

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: wiertolot »

Wie ktoś i może odpisać co tam się stało z tym MUX-8 na RTCN Łosice, nie odbiera i czemu przerwa konserwacyjna, aż do 2021-11-09, tak pisze... :?: Czy anteny rezerwowe, awaryjne są załączone?

bo w borach tucholskich nie odbiera......komuś jeszcze proszę o info.

bo nie wiem czy z anteną po dachu łazić i kręcić anteną, czy nie ma to sensu, nie można nawet uzyskać szczegółowej informacji.


/od Admina: połączono kilka wypowidzi w jeden post

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: wiertolot »

bo nie wiem czy z anteną po dachu łazić i kręcić anteną, czy nie ma to sensu, nie można nawet uzyskać szczegółowej informacji. :roll:

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: Kamilx »

Błagam, nie pisz kilka postów pod rząd. Jest taka opcja na forum jak edycja postu. Odpowiem na kilka pytań, ale błagam nie spamuj.
Ja się obawiam, że jak wejdzie te DVB-T2 to mi w ogóle nie doleci do borów tucholskich 30 km. od tego nadajnika na północny-wschód.
Ale jak nie będą tłumić w kierunku wschodnim jak piszesz, dadzą po równo wszystkie te MUX po 50 kW to może dojdzie, choć mogliby dać po 60 kW wszelki wypadek. A co z MUX-8 ? Wyłączą go? Już mogliby go wyłączyć lub przenieść na UHF na kanał dajmy 31 lub 33 i nawet tam go puścić z te 10 kW zamiast się męczyć z tym VHF.
Jeżeli konfiguracja multipleksów DVB-T2 będzie taka sama jak w obecnym testowym MUX5, to nie będzie pogorszenia odbiorów, a zasięg będzie porównywalny z DVB-T. Oczywiście poda warunkiem, że będzie taka sama konfiguracja. Wtedy do odbioru będzie potrzebny minimalny próg sygnału na poziomie 48dB, obecnie jest to w przypadku emisji w SFN - 51 dB, bez SFN-48 dB.
Żadnych wszelkich wypadków nie będzie - przy granicy trzeba spełniać określone wymogi dotyczących mocy wraz ze zgodą państw sąsiadujących. To nie jest takie proste, że ot tak zwiększmy sobie moc. Oczywiście można dokonać zmiany parametrów, ale przy zabraniu pasma 700 MHz, to teraz nie będzie takie proste.
Co do MUX8, to Emitel podejmie decyzje, kiedy nastąpi przejście na DVB-T2. O przejściu na UHF na razie nawet nie myśl - decyzja rezerwacyjna obowiązuje do 2032 r. 10 kW ERP rozchodzi się w VHF o ok. 3 razy bardziej niż te same 10 kW ERP w paśmie UHF.
Czyli te dwa mam dobrze tylko przy granicy z Białorusią przy dobrych warunkach atmosferycznych, reszta nie dochodzi. Tak porobione takie moce nadawcze różnorodne na tym nadajniku od 100 kW do 10 kW i tak tłumione w kierunku wschodnim.
Gdzie widzisz wytłumienia na wschód w emisji MUX1, MUX2 i MUX3? Bo ja nie widzę. Sprawdź wykaz UKE -> https://bip.uke.gov.pl/download/gfx/bip ... 12-04.xlsx
nie można nawet uzyskać szczegółowej informacji. :roll:
Pytania co do przerwy konserwacyjnej MUX8 zadaj najlepiej na infolinię Emitela -> 12 627 32 80 lub multiplex@emitel.pl, bo wątpie, że tu dostaniesz odpowiedź.

Ostatni raz odpowiedziałem na nurtujące Cię pytania.

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: wiertolot »

Kamilx pisze: 16 grudnia 2020, o 20:55 Po pierwsze MUX1, MUX2 i MUX3 RTCN Siedlce / Łosice nadaje dookólnie - nie ma wytłumień w kierunku Białorusi. MUX8 nigdy w kierunku Białorusi nie będzie szedł z pełną mocą - pasmo VHF jest dosyć wąskie i często te same częstotliwości są wykorzystywane w bliskich odległościach.
wiadomo czemu mi nie dochodzi ten MUX-8, za mocno go tłumicie w kierunku wschodnim, tłumicie, marna moc nadawcza 10 kW, NIEDOCHODZI, TYLE. Bo dziwne DAB+ działa mi na antenie VHF tej samej, a MUX-8 nie, DAB+ ma dwa raza taka moc nadawcza, a MUX-8 połowe niższa ta moc, telewizja(obraz i dźwięk) i nie dochodzi, tereny mocno zalesione, więc jak ten MUX-8 ma lepiej rozchodzić i jak to się ma do stanu faktycznego? I to nie jest kierunek Białoruś tylko południe woj.podlaskiego przy granicy nie ma odbioru tego. :cry:

------------

Siedlce na Błoniu te z mają MUX-8 na nadajnik, Czyże, dalej na północ mają nadajnik, a tu zostawione bez. To gdzie ten RTCN Łosice ma nadawać w kosmos? Wiadomo, ze przy granicy położony i musi nadawać na tereny przygraniczne, a nie je pomijać i urywać, tłumić sygnały.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Wytłumienia wynikają z koordynacji międzynarodowych. Zgodnie z umowami międzynarodowymi należy ograniczać moc w kierunku granic by unikać zakłóceń nadajników w innych krajach.

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: wiertolot »

Rozumiem wytłumić, ale równo do granicy wytłumić, a nawet trochę za granicę, a nie tak, żeby do 20 km. od granicy białoruskiej na terenie Polski ludziom nic nie odbierało lub nie dochodziło, a tak widać jest tłumiony u mnie widać MUX-8, nie wiem MUX-1, bo tnie cały czas,że nie odbiera wcale. Poza tym tereny przygraniczne przeważnie mocno zalesione, puszcza i ten sygnał sam się tłumi przed granicą na lesie i nie dochodzi już poprawny i taki jaki powinien być. Łukaszenko na Białorusi nic nie tłumi, protestują mu w Mińsku i Brześciu, tylko u nas nie wiadomo czemu tłumią. UE, teraz przy tych protestach zaleca wręcz nie tłumienie tego sygnału jak i zarówno internetu też. Radio FM białoruskie dochodzi mi przy granicy znakomicie, nic nie jest tłumione, natomiast tv białoruska nie dochodzi jak polska, bo mam za dużą ścianę lasu w stronę wschodnią granicy i to i tak nie dojdzie, bo na tym lesie tłumi, natomiast u nas jest tłumione nie wiadomo czemu i za mocno dodatkowo, żeby jeszcze ktoś jeździł to sprawdzał, czy dochodzi ludziom, a to utą, wytłumią, a potem kogoś to interesuje, czy odbiera komuś czy nic nie dochodzi, czy idą prostokąty, każdy to w tyłku ma. i się męcz bez odbioru lub z niepopranym, bo jest urwane lub wytłumione za wcześnie lub za dużo. A dodajmy jeszcze i tak marne sygnały,moce nadawcze, za małe niektórych MUX i jeszcze dodatkowo to tłumić. :roll:
Te najmocniej nadające powinni trochę stłumić, żeby za daleko nie szło, ale nie te najsłabiej nadające, a najlepiej, żeby wcale nie tłumili, bo to nie ma sensu, bo ludziom i tak to nie odbiera i nie dochodzi jak powinno na terenach przygranicznych. Jak pisałem tereny mocno zalesione.(Puszcza dajmy białowieska, mielnicka i.t.p)


Przydałby nowy,mocny nadajnik RTCN dajmy w miejscowości Nurzec-Stacja lub Milejczyce lub gdzieś w gminie Mielnik nad Bugiem, na południu woj. podlaskiego, w pół drogi z RTCN Łosice do RTCN Krynice(Białystok), bardziej na tych terenach zalesionych, bo z tego RTCN Łosice i doświetlających SLR Makarki, w Mielnik dla sam Mielnik nic nie dochodzi, Czyże też nie dochodzi doświetlające nic. Objął by on wtedy Bielsk Podlaski, Siemiatycze, Hajnówkę, całe te powiaty, częściowo Janów Podlaski i część powiatu Biała Podlaska.

Tu gmina Mielnik nad Bugiem 17-307, północna część, powiat Siemiatycze, woj.podlaskie,
ten DAB+znika głos z tego nadajnika co kilka sekund, tnie nie da tego słuchać, czkawka idzie, wiać zaczęło,tu nic poprawnie nie odbiera z tego nadajnika.
Takie moce nadawcze z tego nadajnika podwali, że mi nic poprawnie nie dochodzi.
Dochodzi w zależności jak powieje....i tylko to co mocno nadaje.
Jedna stacja radiowa i jeden MUX-3 Lublin i to tnie jak wieje, a FM szumi.
Tu trzeba las zabierać od budynki i oddalać i pisać do tych Emitel i UKE niech to podnoszą te moce nadawcze, A TO ZANIŻONE I JAKA ROZBIEŻNOŚĆ POROBIONA!
Tylko odbiera MUX-3 Lublin woj.podlaskim odbiera sam, jeszcze jak nie wieje i RDC na FM i szumi..........................
Co to jest porobione? :roll:
No tak zmiana na nowsze technologie, DAB+, DVB-T2, z dwu-krotnie, trzy-krotnie niższym nadawaniem i nic nie dochodzi i nie będzie dochodzić.
Trzeba w takim wypadku robić więcej nadajników i gęściej, a nie jeden RTCN i jedno centrum radiowo-telewizyjne na 150 km. jak za komuny na starsze technologie i jak to ma poprawnie odbierać?


/połączono posty

DVB-T2
Posty: 171
Rejestracja: 14 listopada 2020, o 07:52
Miejscowość: Kielce
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kielce/Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: DVB-T2 »

wiertolot, można wiedzieć jaki jest cel Twojego spamowania od paru tygodni? Moce nie zostaną zmienione, podobnie nie zostaną zmienione wytłumienia, choćbyś to wkleił i z milion razy i napisał nawet do Prezydenta :)

Popraw instalację antenową, gdyż z innych Twoich wypowiedzi wnioskuję, że używasz po prostu sprzętu niedostosowanego do trudnych warunków w okolicy. Niestety z emisją naziemną zawsze będzie tak, że są obszary trudne do pokrycia mocnym sygnałem, tak samo jak w przypadku operatorów GSM/4G/5G itp. Znajdując się w takiej sytuacji nie można polegać na zwrotnicach za 10 zł, trójniczkach z Chin, wzmacniaczach 20 dB kupowanych i wkręcanych na wariata, tj. bez żadnych pomiarów i antenach w postaci origami z drutu (Telemor T-urbo-TV do VHF jest OK, ale do UHF jest co? Do radia FM jest co zainstalowane?) Fajnie by było, gdyby tak nie było, ale fizyka jest nieubłagana.

Najpierw: solidne anteny, w Twoim przypadku dwie osobne UHF, jedna VHF (T-urbo-TV może zostać), ewentualnie osobna dla DAB i radia FM. Zainstalowane na solidnych masztach, bo jeśli przy wietrze sygnał "lata", to mam wątpliwości, czy antena się nie buja, ustawiona na zbyt wysokim i zbyt cienkim mocowaniu. Pamiętam, że jeżdżąc po mniejszych miejscowościach do dziś widzę anteny na cienkich, długich rurkach, z czasów anten siatkowych. Przychodzi większy wiatr i tak zainstalowana antena robi za metronom :lol:

Następnie: https://www.telmor.pl/Katalog-produktow ... ozakresowy (koszt ~ 600 zł)

To musi zaprogramować instalator, bo trzeba do tego programator. Ale instalator w tym przypadku i tak konieczny, bo tu trzeba przyjechać z miernikiem, porobić pomiary, wyrównać sygnały.

Dla każdego toru jest osobne wzmocnienie. Wpina się osobno anteny na FM, DAB, VHF (w rozumieniu MUX8) oraz dwie osobne UHF dla odbioru z różnych kierunków, z czego jak rozumiem dla każdego wejścia można wybrać i wyregulować osobne do 3 kanałów. Każdy element można wysterować i wzmocnić osobno, adekwatnie do warunków w okolicy, czyli np. MUX3 mniej/wcale, a dla MUX1 więcej.

Do tego jeszcze solidne, nowe okablowanie, przewody wysokiej jakości, żeby po drodze nie urwać nawet 0,5 dB.

Im na trudniejsze warunki się trafia, tym bardziej trzeba się niestety postarać. Są miejsca, gdzie może wkręcenie w ciemno dopalacza 20 dB by załatwiło sprawę, ale nie tu. To było raczej jak strzał z procy do słonia. Niezbyt skuteczny.

Niestety - albo poprawisz instalację, albo nie będziesz odbierał i żadne pisanie nie pomoże, bo zwyczajnie nie można ani postawić nadajników co parę metrów, ani też nie można dopalić mocy, bo skończy się tym, że my dopalimy, to dopali Białoruś i na koniec dalej nie będziesz odbierał nic. Po to są ustalenia międzynarodowe, żeby do tego właśnie nie doszło. Innej ścieżki nie ma... oprócz przejścia na satelitę ;) Albo przeprowadzki :)

Jako że widzę z historii postów, że w sumie piszesz o tym samym od paru lat (bez efektów jak widać), to bez odbioru - podpowiedziałem wszystko co wiedziałem i nic więcej nie doradzę - dostałeś darmową poradę instalatorską. Albo skorzystasz, albo pozostanie narzekanie ;) W każdym razie niezależnie od kierunku - szczerze życzę powodzenia i rozwiązania problemów.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: DanielK »

Dodatkowo @wiertolot w profilu masz TV Panasonic. Powiem tak, że często przy pewnych modelach (nieokreślonych) trzeba naprawdę bardzo wyśrubować parametry sygnału z anteny aby ten TV dobrze odtworzył sygnały.
W tamtych okolicach nie jest tak źle, są dużo gorsze miejsca.
Instalator + miernik + dzień pracy (gdy są drzewa być może trzeba po prostu przenieść anteny w bardziej dogodne miejsce).
A jak nie to to zakup TV-SAT np. Telewizja na kartę i masz temat z głowy.
Jeśli chodzi o miejsca przy granicy z innymi państwami to zapewniam Cię, że coś o tym wiem i już nie raz ogarniało się komuś instalację w takich lokalizacjach.

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: wiertolot »

DanielK pisze: 26 grudnia 2020, o 09:53 Dodatkowo @wiertolot w profilu masz TV Panasonic. Powiem tak, że często przy pewnych modelach (nieokreślonych) trzeba naprawdę bardzo wyśrubować parametry sygnału z anteny aby ten TV dobrze odtworzył sygnały.
W tamtych okolicach nie jest tak źle, są dużo gorsze miejsca.
Instalator + miernik + dzień pracy (gdy są drzewa być może trzeba po prostu przenieść anteny w bardziej dogodne miejsce).
A jak nie to to zakup TV-SAT np. Telewizja na kartę i masz temat z głowy.
Jeśli chodzi o miejsca przy granicy z innymi państwami to zapewniam Cię, że coś o tym wiem i już nie raz ogarniało się komuś instalację w takich lokalizacjach.
Gadasz w drugiej lokalizacji też 30 km. od tego nadajnika RTCN Łosice na północ w Siemiatycze, miasto powiatowe,woj.podlaskie wszystko odbiera idealnie , ale brak tam większych terenów zalesionych przy tej lokalizacji i po drodze stamtąd do nadajnika też, nadajnik widzę z balkonu bloku, przez lornetkę całkiem dobrze, antena wysoko, trzecie piętro blok, antena z symetryzatorem, bez żadnych wzmacniaczy i jest ok odbiór bardzo dobry nawet przy największej wichurze, mocnych powiewach wiatru i to z MUX-8, MUX-3 Białystok, Radio Białystok,idealny i też na TV Panasonic z wbudowanym w niego tunerem DVB-T.
A na wiosce około 28 km na wschód od tej lokalizacji Siemiatycze do granicy ten sam sprzęt i przy granicy nic nie odbiera tylko jak pisałem MUX-3 Lublin i RDC na FM i to poprawnie jak nie wieje tylko i też tam jest około 30 km do RTCN Łosice ta sama odległość w linia prosta co z Siemiatycze do nadajnika, ale odbioru nie ma wcale lub jest nie poprawny i odbiera tylko to co napisałem. Ale tam na wiosce tereny mocno zalesione, Puszcza Mielnicka(bory tucholskie podlaskie), drzewa na budynkach rosną, tereny przygraniczne 10 km. lasu w stronę nadajnika, najróżniejsze najmocniejsze anteny i najmocniejszymi wzmacniaczami, cała piwnica nazbierałem tyle lat i odbiór nie ma, bo nic nie dochodzi tam i nic nie pomaga. Instalatorów było kilku popatrzyło na tą puszcze i uciekało od razu, albo na dzień, pół dnia coś tam złapali jak jeszcze nie wiało, a na drugi dzień odbiór kończył i trzeba było wzywać ponownie, nic nie pomogli...........lub robić męczyć z tym samemu i do tej pory mi tam nie działa poprawnie i nie ma odbiór.Przenoszenie anten nic nie daje, a MUX-3 Lublin i RDC lepiej odbiera w domu jak na dachu czy na dworze na tej i w tej puszczy, ale tylko to i jeszcze jak nie wieje. W tej lokalizacji co pisze na pewno nie ogarniesz, bo to tam nie dochodzi poprawnie i znika, co z tego jak instalacje zrobisz jak nie będzie działać poprawnie, marne moce nadawcze nie dochodzi to tam, las, puszcza tłumi zabiera sygnały i nic nie da poprawnie tam ustawić. A anteny i anten nie dam tam powyżej rosnących tam 15 metrowych i wyższych drzew dookoła w całym otoczeniu. :roll:
Drzew nadleśnictwo nie chce zabierać, inni właściciele też, co na ich terenie rośnie w moim pobliżu, otoczeniu i jest po odbiorze, dodaj 10 km. po linia dalej wysokiego lasu w stronę nadajnika, nadajników, marnie to nadają dodatkowo, jaka rozbieżność mocy nadawczych, tereny przygraniczne i jak to ma dochodzić tam? Pisałem na południu woj.podlaskiego powinien być zlokalizowany już dawno na wschód, północny-wschód od Siemiatycze nowy nadajnik, a nie na Zachód jak jest w Makarki lub Chruszczewka, bo na Wschód nic z ich dochodzi poprawnie. :roll:

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: wiertolot »

A UKE, Emitel podawali te moce nadawcze na tym RTCN Łosice na idealne warunki atmosferyczne, czy jak jest słonecznie, mroźnie, jak nie ma wiatru na dworze, bez opadów, na idealne warunki ukształtowania terenu czyli pola, tereny nie zalesione wcale, niezabudowane, nie górzyste, bez dolin rzek, tereny przygraniczne tłumione, urywane sygnały, sygnały tv słabsze od radia i mocy nadawczej i jak to ma dochodzić? :roll:
A to wszystko zabiera cały sygnał nawet do zera jak u mnie na wioska i nie ma tego odbioru.
A przy słabym sygnale i jak to nie dochodzi, wszelakie zakłócenia odbioru z otoczenia od razu to zakłócają podwójnie i ten odbiór poprawny i wcale kończy.

------------------

Dziś wieje znowu po odbiorze poprawnym wszystkiego, jeszcze ten sygnał jest zmienny dodatkowo w zależności od pory roku,
dajmy jak spadną liście jesienią, zimą, na wiosnę dopóki liście nie wzejdą ponownie, ten sygnał lepiej dochodzi, ale jest bardziej podany na wiatr, dajmy jak dziś wieje ten odbiór kończy lub jak zimą dowali dużo śniegu i ten śnieg, lód zalega długo na drzewach i gałęziach po drodze sygnału do nadajnika też ten odbiór jest utrudniony,
gorzej jest na wiosnę po wzejściu liści na drzewach, latem, jesienią póki nie spadną, wtedy stają się zaporą nie do przejścia sygnału tv, a jeszcze dajmy namoknięte i dodajmy do tego spory wiatr i nawałnice tego odbioru nie ma wcale. Prostokąty idą same, zrobią DVB-T2 nic nie będzie dochodzić lub same piksle jak będzie za niska moc nadawcza, w radio FM pierdzi, szumi teraz wszystko, w DAB+ jest czkawka lub nie odbiera wcale jak te moce nadawcze są podawane za niskie i słabe i na idealne warunki atmosferyczne, pogodowe i terenowe w zależności od pory roku. Bo te ukształtowanie terenu zmienia w zależności od pory roku i gdzie ten sygnał zimą dochodzi na wiosnę jak pisałem liście wyjdą może nie dochodzić. I dopóki potem nie spadną tego odbioru nie będzie przy takich nikłych i różnorodnych mocach nadawczych.

------------------

I drzewa jak są za blisko, za dużo ich za blisko anten cały czas powodują zakłócenia ruszając się na wietrze, jak jeszcze liście puszczą jest szok, tego odbioru nie ma wcale, ja są oddale od anten na odpowiednią odległość to jeszcze w miarę, ale jak dalej po drodze od anteny do nadajnika jest dalej za dużo wysokich drzew, ileś dajmy kilometrów, do tego dodajmy nikłe moce nadawcze, nic to nie daje tego odbioru nie ma dalej, tnie jak cięło lub nie ma poprawny odbiór i to nie dochodzi. Wzmacniacze antenowe wtedy nic nie pomagają, powodują wtedy jeszcze większe zakłócenia, wzmacniając również zakłócenia z ruszających się cały czas na wietrze pobliskich drzew.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: DanielK »

@wiertolot zgłoś problem w lokalnej Delegaturze UKE i zrobią pomiar w Twojej lokalizacji.
Dowiesz się gdzie leży problem.
W 99,99% przypadków wina jest po stronie instalacji odbiorczej.
Kontakt:
https://uke.gov.pl/kontakt/delegatury/

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: Krosnoludek »

Zgłoś tak jak koledzy wyżej radzą do UKE, przyjadą pomierzą i będziesz miał odpowiedź, czy jest szansa na odbiór u Ciebie czy nie ma. Jak nie, to wtedy pozostaje zakup telewizji satelitarnej i po kłopocie, po co sobie nerwy psuć na telewizję, jak co chwilę pojawiają się zakłucenia czy zaniki obrazu, a 20 złoty to nie majątek.

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: wiertolot »

Krosnoludek pisze: 27 grudnia 2020, o 16:40 Zgłoś tak jak koledzy wyżej radzą do UKE, przyjadą pomierzą i będziesz miał odpowiedź, czy jest szansa na odbiór u Ciebie czy nie ma. Jak nie, to wtedy pozostaje zakup telewizji satelitarnej i po kłopocie, po co sobie nerwy psuć na telewizję, jak co chwilę pojawiają się zakłucenia czy zaniki obrazu, a 20 złoty to nie majątek.
Nic te UKE nie da, do znajomego dwa razy przyjeżdżali, pomierzyli, maszt powyżej drzew lub na ich wysokość wysunęli i to samo dalej co było, odsyłają do nadawców czyli miedzy innymi do TVP, kolega mówił i Polskiego Radia, a Ci z powrotem do operatora Emitel i koło zamyka, tylko odbiera poprawnie MUX-3 Lublin, w porywach wiatru MUX-2 i tylko na maksymalnych wzmacniaczach, podobnie z radiem tylko RDC, teraz DAB+ troszkę łapie, ale na wiosnę liście puszczą czy nie zginie całkiem, już przy większych porywach wiatru na dworze znika i czkawka robi. Podobnie z usuwaniem za blisko zabudowań, miejscowości, wiosek za dużych za wysokich drzewek,choć na ich terenie stoi to wszystko, Nadleśnictwo odsyła do właścicieli, Urzędów Gmin, Wspólnot Mieszkaniowych, a ci z powrotem do Nadleśnictwa i znowu koło zamyka. Tak jest ze sprawami urzędowymi odsyłają jedni do drugich,w koło Macieju, a żeby ktoś coś zrobił konkretnie nie ma.
A odbioru jak nie było poprawnego nadal nie ma, dodatkowo pogarsza z nowymi technologiami, poprawia jedynie w dużych miastach powiatowych, wojewódzkich, a na wioskach i gminach, terenach zalesionych zanika całkiem ten odbiór. Podobnie z zasięgiem sieci komórkowych jest, w większych miastach robią 5G, a na wioskach nie ma żadnego zasięgu,nawet nie zadzwonisz nigdzie, a jak z jeden operator komórkowy jest to już dobrze. I nic to nie poprawia tylko ten zasięg i odbiór znika poza miastami. :roll:

-------
DanielK pisze: 27 grudnia 2020, o 13:19 @wiertolot zgłoś problem w lokalnej Delegaturze UKE i zrobią pomiar w Twojej lokalizacji.
Dowiesz się gdzie leży problem.
W 99,99% przypadków wina jest po stronie instalacji odbiorczej.
Kontakt:
https://uke.gov.pl/kontakt/delegatury/
Emitel nie chce tego podnosić, bo jak dali za uzgodnieniami na początku tak przeważnie zostaje ta różnorodność, nikłość mocy nadawczych i nie ma pieniędzy na to też i podnoszenie tego. Nadawcy też nie mają pieniędzy też nie chcą płacić Emitel za mocniejsze nadawanie. Nadleśnictwo nie chce zabierać lasu, żeby ten odbiór poprawić i powiększyć zasięg, ochrona środowiska i.t.p, potem trzeba znowu zalesiać i tylko usuwają, gdzie im opłaca największe, najładniejsze te drzewa, żeby zysk był i żeby to sprzedać, resztę zostawiają. Urząd Gminy to chrzani, bo tym nie zajmują, podobnie prywatni właściciele i Wspólnoty dajmy i Spółdzielnie Mieszkaniowe, też z nie mają na to pieniędzy, bo usunięcie tego je za drogo wyniesie i drożej jak koszt potem sprzedaży tego drzewa. Zostaje telewizja poprzez satelitę, radio poprzez internet i na tym trzeba chyba ten wątek zakończyć. Bo to nic z tego odbioru naziemnego na południu woj.podlakiego nie będzie, ani tv, ani radia. 8-)

/połączono posty

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: Krosnoludek »

To jak Wiesz, że nic z tym nie da się zrobić, to pozostaje Ci kupić telewizję satelitarną z abonamentem za 20 zł i będziesz miał spokój, po co sobie nerwy tym targasz?

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: wiertolot »

Zgadza się tylko satelita tv i radio też, które stacje są, reszta stacja radiowe przez internet. I na satelita znalazłem miejsce do odbioru(nie potrzebuje tylko miejsca do odbioru sygnału), a tej naziemnej tv nie da się ustawić ściana lasu, puszczy 10 km. nie do przejścia i nie do obejścia, do tego wysoka na 15 metry, może i wyżej i praktycznie rosnąca na budynki mieszkalne ruszająca i latająca na wszystkie strony przy byle powiewie wiatru we wszystkich kierunkach i kierunkach na dwa nadajniki w mojej okolicy i ten RTCN Łosice i ten SLR Makarki, które do tego marnie nadają z nikłymi i różnorodnymi mocami nadawczymi i jak to ma cokolwiek dojść i dochodzić poprawnie?........... :roll:

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: DanielK »

wiertolot pisze: 17 grudnia 2020, o 17:50 Wie ktoś i może odpisać co tam się stało z tym MUX-8 na RTCN Łosice, nie odbiera i czemu przerwa konserwacyjna, aż do 2021-11-09, tak pisze... :?: Czy anteny rezerwowe, awaryjne są załączone?
Jeszcze jedno, przecież odpowiedziałeś sobie sam. Jest konserwacja to i sygnał może być pogorszony.

Dlaczego długo? Może literówka, a może rzeczywiście. Dostosowanie obiektu do emisji DVB-T2 i ogólnie do refarmingu to proces bardzo złożony.

Zablokowany