Odbiór DVB-T w woj. zachodniopomorskim

aneks
Posty: 3
Rejestracja: 26 lutego 2018, o 08:00
Miejscowość: Międzyzdroje

Re: Odbiór DVB-T w woj. zachodniopomorskim

Post autor: aneks »

K63 pisze:Jakich anten używają sąsiedzi?
Także kierunkowe, wyglądają prawie identycznie jak mój model.
K63 pisze:Po pierwsze stosowanie wzmacniacza tak blisko nadajników to potencjalne źródło kłopotów, po drugie LNA-101 nie podejdzie to tego typu anteny. Jakie masz parametry sygnału na poszczególnych mux-ach?
To może tak, po sprawdzeniu jeszcze raz Mux-1 i 2 są odbierane prawidłowo. Brak tylko lub od czasu do czasu pojawi się coś z Mux-3.
Wygląda na to, że tylko pogadać z sąsiadem o rozdzielaczu...

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T w woj. zachodniopomorskim

Post autor: K63 »

Testowy Szczeciński Multipleks DVB-T MWE.
W czwartek, 4 lipca br. o godz. 16.00 firma MWE Networks na terenie Szczecina uruchomiła nowy multipleks DVB-T - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Aktualnie dostępne są na nim trzy kanały własne nadawcy Power TV, Nuta.TV i TVR, a w przyszłości testowo na nim udostępniony zostanie kanał Ultra TV 4K.
Multipleks został uruchomiony na kanale nr 39 w paśmie UHF, dzięki czemu odbiór sygnału możliwy jest na każdej antenie naziemnej i w każdym odbiorniku DVB-T. Antena dookólna została zamontowana na maszcie biurowca Pazim, który zlokalizowany jest w centralnej części Szczecina. - Początkowo sygnał będzie nadawany z obniżoną mocą, która zostanie wkrótce zwiększona do docelowych parametrów 1KW ERP - komentuje portalowi Wirtualnemedia.pl Michał Winnicki, właściciel MWE Networks.
Jak informuje nas Michał Winnicki, szczeciński multipleks będzie miał charakter eksperymentalny. - Ma zbadać możliwość uatrakcyjnienia naziemnej telewizji cyfrowej poprzez emisje lokalne oraz emisję programu w jakości 4K - mówi. Na początek w multipleksie MWE Networks pojawiły się trzy kanały własne nadawcy: muzyczne stacje Power TV i Nuta.TV oraz poświęcona stylowi życia telewizja TVR. W późniejszym czasie oferta zostanie rozszerzona o kolejne stacje telewizyjne. Testowo na tym MIX-ie ma zacząć nadawać także kanał Ultra TV 4K (stacja ta jak na razie znajduje się w ofercie sieci kablowych, m.in. Vectry). Firma Michał Winnicki Entertainment pozwolenie na uruchomienie nowego multipleksu otrzymała we wtorek, 2 lipca br. - Niezwłocznie po jego otrzymaniu przystąpiliśmy do montażu nadajnika - zdradza nam szef MWE Networks. - Nadawanie w naziemnej telewizji cyfrowej to ogromny prestiż i nobilitacja dla naszej firmy. Staraliśmy się o to od prawie 6 lat. Spełniło się właśnie jedno z moich największych marzeń - nasze własne kanały telewizyjne są dostępne w Szczecinie we wszystkich sieciach kablowych, platformach satelitarnych oraz w końcu także w naziemnej telewizji cyfrowej - zdradza portalowi Wirtualnemedia.pl Michał Winnicki.
Winnicki nie ujawnia jednak kosztów uruchomienia szczecińskiego multipleksu. - Mogę tylko zdradzić, że antenę i nadajnik kupiliśmy od dystrybutora na własność, co przełoży się na opłacalność w dłuższej perspektywie czasu - informuje nas. - Mamy długofalowe plany związane z DVB-T i DVB-T2 - dodaje. Projekt powstał we współpracy z UKE oraz KRRiT, a część techniczna wspierana jest przez spółkę MWE Teleport (będącą operatorem dolnośląskiego multipleksu DVB-T MUX L4) oraz jej podwykonawców. - Szczecin i okolice będą poligonem doświadczalnym do testów nowych modulacji i form transmisji w naziemnej telewizji cyfrowej. Połączone siły MWE Networks i MWE Teleport mają przetestować wydajność nowych kodeków, takich jak HEVC (h265) i AAC oraz ich kompatybilność z telewizorami i dekoderami - mówi Wirtualnemedia.pl Michał Winnicki. Promocja nowego multipleksu ma ruszyć we wrześniu. - Chcemy wtedy zorganizować dużą kampanię outdoorową, internetową i radiową. Do tego czasu będziemy mieli uruchomioną maksymalną moc nadawania, w pełni zmierzony zasięg, a ludzie wrócą z wakacji do domów i zasiądą przed telewizorami - informuje nas. - Taka sama kampania jest planowana dla MUX L4 na Dolnym Śląsku - zdradza.
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/m ... e-networks
Cytat przedstawiciela nadawcy z innego forum ...
Potwierdzamy (...) Na początek nadajemy 3 programy: Nuta.TV, Power TV i TVR. Wkrótce zwiększymy moc nadajnika, a tym samym zasięg powinien objąć dużą część województwa zachodniopomorskiego i może nawet lubuskiego.

mihau
Posty: 49
Rejestracja: 1 lutego 2015, o 15:42
Miejscowość: Gryfino
Odbiornik: Fte MAX T220 HD

Re: Odbiór DVB-T w woj. zachodniopomorskim

Post autor: mihau »

Choć zapowiedź zahaczenia zasięgiem o woj. lubuskie przy mocy 1 kW nawet pomimo modulacji QPSK i FEC 1/2 wydaje się niewiarygodna to jednak po sprawdzaniu profilu terenu w dvbtmap.eu dla wybranych miejscowości okazuje się nie takie nierealne. Np. we wsi Stare Dzieduszyce, w gminie Witnica , w powiecie gorzowskim wystarczy zawieszenie anteny na wysokości 5 metrów nad poziomem terenu by na prosta na profilu terenu bez uwzględnienia krzywizny ziemi nie przecinała żadnego wzniesienia. Ponadto w Google Street View zauważyłem anteny siatkowe skierowane najprawdopodobniej na RTCN Szczecin *Kołowo*, a to tylko 3 stopnie różnicy w azymucie względem tej miejscowości.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T w woj. zachodniopomorskim

Post autor: K63 »

Obrazek
Emitel pisze:W nocy z 29 na 30 marca br. (z niedzieli na poniedziałek) dojdzie do zmiany częstotliwości nadawania programów telewizji naziemnej w ramach Multipleksu 1 oraz 4. Zmiany dotyczą wyłącznie obszarów Białogardu i Koszalina.

Zmiana częstotliwości nadawania programów dotyczyć będzie wyłącznie emisji multipleksu pierwszego (MUX-1) oraz multipleksu czwartego (MUX-4) w województwie zachodniopomorskim. Przełączenie nastąpi w nocy z 29 na 30 marca w godzinach 0:00-5:00. Konieczność zmiany częstotliwości nadawania wynika z prowadzonego w Polsce projektu refarmingu pasma 700 MHz. Sygnał zostanie przeniesiony odpowiednio z kanału 45 na 21 (MUX-1) oraz z kanału 40 na 28 (MUX-4).
(...)
W zasięgu emisji MUX-1 z obiektu nadawczego Emitel „RTCN Białogard/Sławoborze” znajdują się gminy: Barwice, Będzino, Białogard, Biesiekierz, Bobolice, Brojce, Brzeźno, Czaplinek, Dobra, Drawsko Pomorskie, Dygowo, Golczewo, Gościno, Gryfice, Grzmiąca, Ińsko, Kamień Pomorski, Karlino, Karnice, Kołobrzeg, Koszalin, Łobez, Manowo, Maszewo, Mielno, Nowogard, Ostrowice, Płoty, Połczyn-Zdrój, Przybiernów, Rąbino, Radowo Małe, Resko, Rewal, Ryman, Siemył, Sławoborze, Świdwin, Świerzno, Świeszyno, Trzebiatów, Tychowo, Ustronie Morskie, Węgorzyno i Złocieniec.
https://www.emitel.pl/aktualnosci/zmian ... pomorskim/

Lukamisza
Posty: 1
Rejestracja: 7 kwietnia 2020, o 09:34
Miejscowość: Kołobrzeg

Re: Odbiór DVB-T w woj. zachodniopomorskim

Post autor: Lukamisza »

Witam.
Mam problem z odbiorem kanałów z MUX-1 od czasu zmiany częstotliwości. Żadnego kanału nie chce mi znaleźć. Mieszkam w bloku w Kołobrzegu i mam antenę zbiorczą. Ktoś wie w czym może być problem? Za wszelką pomoc będę wdzięczny.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Odbiór DVB-T w woj. zachodniopomorskim

Post autor: DanielK »

@Lukamisza - zapytaj sąsiadów, czy też ma kłopot. Jeśli tak, to trzeba przestroić wzmacniacz / filtr na instalacji zbiorczej.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Odbiór DVB-T w woj. zachodniopomorskim

Post autor: dvbtowiec »

W antenie zbiorczej nie masz wzmacniacza na całe pasmo UHF, tylko najwyraźniej wzmacniacz kanałowy, lub filtry są nałożone na konkretne kanały.

Trzeba interweniować u zarządcy budynku, lub firmy która opiekuje się instalacją.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Odbiór DVB-T w woj. zachodniopomorskim

Post autor: Max van Org »

Zmiana kanałów w Dani 16. czerwca br.:
viewtopic.php?p=236707#p236707

Radol
Posty: 64
Rejestracja: 10 kwietnia 2012, o 22:51
Odbiornik: DVB-T MANTA
Instalacja antenowa: Antena siatkowa bez wzmacniacza umieszczona na dachu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo

Re: Odbiór DVB-T w woj. zachodniopomorskim

Post autor: Radol »

Mam problem - antena Emmerson ANTV-254 nie odbiera w ogóle MUX-8
http://www.emmerson.com.pl/antv-254
Prawdę mówiąc mam też na maszcie niżej zamontowaną o wiele mniejszą (jakąś starą) zwykłą siatkę i więcej odbiera niż ta nowa :lol:
Problem jednak że ANTV-254 ma służyć do odbioru w TV na parterze.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Odbiór DVB-T w woj. zachodniopomorskim

Post autor: dvbtowiec »

Antena jest do odbioru z pasma UHF, kanały 21-69, co jest wyraźnie napisane w specyfikacji technicznej.
Odbiór MUX8 na tej antenie to marketingowy bełkot. Ta konkretna posiada wzmacniacz, pytanie jakie pasmo wzmacnia ten wzmacniacz, bo jeśli została wg specyfikacji stworzona na pasmo UHF, to na mój nos nie posiada wbudowanego wzmacniacza szerokopasmowego, a tylko na pasmo UHF, zatem nie ma prawa odbierać MUX8.
Oczywiście w niektórych miejscach gdzie sygnał MUX8 jest silny można odbierać na antenie na pasmo UHF z symetryzatorem lub wzmacniaczem szerokopasmowym także kanały z pasma VHF, ale ta antena nie jest przeznaczona na pasmo VHF, zatem nie dziw się że nie odbiera.

Z tego co widzę, MUX8 w Twojej lokalizacji jest w polaryzacji poziomej. Wyrzuć zatem wzmacniacz i na jego miejsce wstaw szerokopasmowy symetryzator. Może uda się dzięki temu odebrać MUX8 o ile znajdujesz się w dobrej lokalizacji do jego odbioru.
Ostatnio zmieniony 6 lipca 2020, o 22:38 przez dvbtowiec, łącznie zmieniany 1 raz.

Radol
Posty: 64
Rejestracja: 10 kwietnia 2012, o 22:51
Odbiornik: DVB-T MANTA
Instalacja antenowa: Antena siatkowa bez wzmacniacza umieszczona na dachu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo

Re: Odbiór DVB-T w woj. zachodniopomorskim

Post autor: Radol »

Ok - dzięki.
To nie ja kupowałem i nie dla mnie - tak myślałem że się pospieszyli i nie dokładnie zorientowali co kupić :lol:

FanNaziemnej4K
Posty: 8
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 08:52
Miejscowość: Gryfino

Re: Odbiór DVB-T w woj. zachodniopomorskim

Post autor: FanNaziemnej4K »

Właśnie pojawił się MUX-5 z Kołowa, kanał 37.

Radol
Posty: 64
Rejestracja: 10 kwietnia 2012, o 22:51
Odbiornik: DVB-T MANTA
Instalacja antenowa: Antena siatkowa bez wzmacniacza umieszczona na dachu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo

Re: Odbiór DVB-T w woj. zachodniopomorskim

Post autor: Radol »

Czy to jest testowy MUX juz z kanałami w nowym kodowaniu DVB-T2 ?
Zastanawia mnie, bo nie byłem pewny czy mój tani telewizor Mi TV 4S to odbierze a jednak po przeskanowaniu tego kanału mam np. TVP Dokument i TVP Polonia HD czy TVP ROZRYWKA (SD) i mi pokazuje przy tych kanałach że jest kodowanie HEVC i dźwięk EAC-3 i mam znaczek Dolby Audio.

Polaris
Posty: 2
Rejestracja: 12 sierpnia 2022, o 23:53
Miejscowość: Dziwnówek

Re: Odbiór DVB-T w woj. zachodniopomorskim

Post autor: Polaris »

Witam
Poszukuje odpowiedzi.
Mam problem na sowim ośrodku z sygnałem dvbt. Jestem z miejscowości Dziwnówek w tym roku założyłem nową instalacje z bardzo dobra antena specyfikację podam w następnym poście.
Problem polega na tym że jak jest piękna pogoda i wiatr z północy to zanika sygnał lub jest in bardzo słaby problem głównie występuje na programach tvn i polstan, rządowa telewizja działa. Goście się skarżą a ja nie wiem już co mam robić. Antena skierowana jest na międzyzdroje. Kiedy pogoda jest średnia lub brzydka problemu nie ma.

Polaris
Posty: 2
Rejestracja: 12 sierpnia 2022, o 23:53
Miejscowość: Dziwnówek

Re: Odbiór DVB-T w woj. zachodniopomorskim

Post autor: Polaris »

Witam
Poszukuje odpowiedzi.
Mam problem na sowim ośrodku z sygnałem dvbt. Jestem z miejscowości Dziwnówek w tym roku założyłem nową instalacje z bardzo dobra antena specyfikację podam w następnym poście.
Problem polega na tym że jak jest piękna pogoda i wiatr z północy to zanika sygnał lub jest in bardzo słaby problem głównie występuje na programach tvn i polstan, rządowa telewizja działa. Goście się skarżą a ja nie wiem już co mam robić. Antena skierowana jest na międzyzdroje. Kiedy pogoda jest średnia lub brzydka problemu nie ma.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Odbiór DVB-T w woj. zachodniopomorskim

Post autor: VAHANARA »

Polaris pisze: 15 sierpnia 2022, o 14:01 Problem polega na tym że jak jest piękna pogoda i wiatr z północy to zanika sygnał lub jest in bardzo słaby problem głównie występuje na programach tvn i polstan, rządowa telewizja działa. Goście się skarżą a ja nie wiem już co mam robić. Antena skierowana jest na międzyzdroje. Kiedy pogoda jest średnia lub brzydka problemu nie ma.
Nad morzem bywają takie klimaty, bo propagacje w sąsiedztwie dużego obszaru wodnego bywają nieprzewidywalne - zarówno z odbieranego nadajnika, jak i z innych nadajników, zakłócających odbierane kanały, w tym i zagranicznych z bardzo daleka, u Ciebie choćby z Niemiec czy Szwecji.

Zdalnie ciężka sprawa, żeby coś konkretnie wspomóc przy tego typu sprawach, ale może rozrysuj i daj zdjęcia, jak wygląda twoja instalacja antenowa od anteny do rozdziału na pokoje.

Do tego przydałyby się wskazania poziomów i jakości dla wszystkich odbieranych mux-ów Z telewizora / dekodera podpiętego bezpośrednio pod antenę, przed rozdziałami na pokoje. W ostateczności z odbiornika z któregoś z pokoi, najlepiej tam, gdzie bywa najgorzej. Pomiary dobrze by było mieć i dla takiej sobie pogody (kiedy jest odbiór), jak i dla tej b. dobrej, kiedy nie ma odbioru.

Jest różnica dzień / noc przy takiej samej pogodzie?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T w woj. zachodniopomorskim

Post autor: K63 »

VAHANARA pisze: 15 sierpnia 2022, o 17:29 Nad morzem bywają takie klimaty, bo propagacje w sąsiedztwie dużego obszaru wodnego bywają nieprzewidywalne - zarówno z odbieranego nadajnika, jak i z innych nadajników, zakłócających odbierane kanały, w tym i zagranicznych z bardzo daleka, u Ciebie choćby z Niemiec czy Szwecji.
Obrazek

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Odbiór DVB-T w woj. zachodniopomorskim

Post autor: VAHANARA »

K63 pisze: 15 sierpnia 2022, o 18:00 Obrazek
O, dzięki. Teraz już wiem, jak się jeden z tych efektów nazywa fachowo.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Odbiór DVB-T w woj. zachodniopomorskim

Post autor: DanielK »

Jednak jeśli się rozchodzi Dziwnówek @Polaris do nadajnika jest prosto przez ląd i dobre anteny nie powinny zbytnio zbierać Szwecji czy Danii.

Niedawno byłem w tamtej okolicy, montowałem anteny no i nie było łatwo, ale czy słońce czy deszcz po prostu działa i jest stabilnie.

Każdy przypadek jest oczywiście indywidualny, jednak z obserwacji instalacji antenowych nad morzem mogę wywnioskować, że często niestety to jest przerost formy nad treścią (np. antena z wbudowanym wzmacniaczem zamiast mocno kierunkowa ale pasywna).

Swoją drogą, ośrodkom wypoczynkowym zawsze proponuję uzupełnienie oferty DVB-T/T2 poprzez dodanie programów z TV-SAT, np. polskich muzycznych i zagranicznych np. niemieckich. W ostateczności można z SAT do DVB-T puścić też podstawowe kanały polskie, ale nie wydaje mi się aby w Dziwnówku była taka konieczność.

Zablokowany