Zwrotnica antenowa

_chris_

Re: Zwrotnica antenowa

Post autor: _chris_ »

@ watchman:
A mógłbyś podać jaki poziom oraz jakość sygnału pokazuje odbiornik na mux-1, który odbierasz?

Ja, patrząc po zdjęciu, zacząłbym na początek od sprawdzenia kabli antenowych, a zwłaszcza tego od anteny na Śrem, czy nie ma jakiejś przerwy w żyle środkowej lub ekranie. Potem odciąłbym kabel od anteny na Śrem i podłączył go ponownie do symetryzatora. Następnie podłączyłbym tę antenę bezpośrednio do odbiornika usuwając sumator i wtyczkę antenową separatora napięcia od zasilacza sieciowego. Założyć normalną wtyczkę antenową i jeszcze raz założyć (po wcześniejszym odcięciu) wszystkie pozostałe złącza.

Sprawdzić odbiór Śremu, jeśli będzie ustawić bardzo precyzyjnie antenę na MAX jakości odbieranych mux-ów.

Następnie podobną procedurę przeprowadzić z anteną na mux-4.

I dopiero po tych próbach próbowałbym łączenia (sumowania) anten i dodawanie wzmacniacza.

Moje uwagi:
  • Kabel antenowy powinien być w takim przypadku bardzo dobrej jakości, o dużym współczynniku ekranowania (powiedzmy co najmniej 95dB)
  • Kabel antenowy powinien być przymocowany do masztu, zachowując odpowiednie promienie gięć kabla.
  • Sumator powinien być jak najbliżej anten, na początek kable od obu anten powinny być równej długości.
  • Czasami właściwe połączenie anten wymaga nie tylko korekcji ich ustawień, ale również skracania jednego z kabli połączeniowych. Trzeba to robić powoli, odcinkami po 1cm.
  • Jeśli byłby wymagany wzmacniacz, użyłbym czegoś innego - FTe, AMS, Terra...
  • Jako separator lepiej jest używać osprzętu w rodzaju AZS-03 AMS. Do tego zasilacz "buła" wtykiem jack 3,5mm. Lub gotowy zasilacz z wbudowanym separatorem, przykładowo AL-105 Alcada.
  • Stosujesz jako sumator rozgałęźnik SAT z przenoszeniem napięcia. Możliwe, że sprzęt jest OK, ale masz niepotrzebną stratę sygnału na układach przenoszenia zasilania. Lepiej jest użyć standardowego rozgałęźnika (np. R-2 Signala) lub specjalizowanego sumatora masztowego,np. AMS-a.

watchman

Re: Zwrotnica antenowa

Post autor: watchman »

Czytając to co mi radzisz odechciało mi się robić cokolwiek hehe, co zauważyłem, że jak kręcę tą anteną na Karolin i ustawiam je w taki sposób:

Obrazek

i obie w polaryzacji poziomej to łapię wszystkie trzy MUXy ze Śremu z dużą jakością sygnału, lecz wtedy kiepsko odbieram MUX 4 z Karolina, a gdy ustawię tę antenę na Karolin pod kątem ok 90 stopni w stosunku do tej na Śrem (tak jak na zdjęciu) i zrobię ją w polaryzacji pionowej, to tak jakby one się zagłuszały lub też jak są ustawione tak jak na rysunku to tak jakby ich sygnał się sumował i wzmacniał, nie znam się za bardzo na tym, pewnie sumować i zagłuszać sygnał się nie może, ale tak to dla laika wygląda.

Od anten do sumatora idą kable białe, a od sumatora do telewizora idzie kabel czarny z drutem miedzianym i miedzianą folią ekranującą i siatką, ale parametrów jego nie znam, sumator znajduje się ok 1.5 metra poniżej tej niżej położonej anteny, kabel od sumatora do telewizora ma ok 10 metrów długości, ten wzmacniacz założyłem w sumie jedynie z ciekawości, czy cokolwiek da jego obecność, wzmocnił mi jedynie siłę sygnału z 7/10 na 9/10, a jakości sygnału w ogóle nie poprawił.

Jakość MUXu 1 w takim usytuowaniu anten jak na zdjęciu nieco skacze w przedziale 6-8/10, a MUX 4 mam 9/10... tyle okiem laika, może to coś pomoże....

_chris_

Re: Zwrotnica antenowa

Post autor: _chris_ »

watchman pisze:i obie w polaryzacji poziomej to łapię wszystkie trzy MUXy ze Śremu z dużą jakością sygnału,
Czyli obie w polaryzacji poziomej, ale ustawione w przeciwległych kierunkach (180°), bo ze zdjęcia wynika, że kąt pomiędzy nadajnikami jest ~90°)?

Zaczyna mi to wyglądać zupełnie tak, jakby antena skierowana na Śrem w ogóle nie odbierała Śremu....

watchman

Re: Zwrotnica antenowa

Post autor: watchman »

Dziś korzystając z ładnej pogody, wszedłem na dach. Wzmacniacz przelotowy (DPM WD 22), który dotychczas miałem podłączony tuż przed wejściem antenowym do telewizora, podłączyłem bezpośrednio za sumatorem na kablu schodzącym do telewizora (wyżej go umieścić nie mogę, bo mam dwie anteny, które jak się okazało wymagają wzmacniacza). Antenę skierowaną na Śrem przekierowałem dość znacznie w lewą stronę. Teraz z dobrą jakością sygnału łapię MUX 1 i z jakością w graniach 50% MUX 3, gdy antenę przekieruję nieco w prawo (w stosunku do jej aktualnego położenia) to w miejsce MUXu 3, znajduje mi MUX 2, ale z jakością sygnału w granicach 30-40% (brak obrazu i dźwięku). W każdym razie równocześnie nie mogę wyszukać wszystkich MUXów nadawanych ze Śremu. Po odłączeniu z gniazdka zasilacza (ZOLAN ZS 12/100) jakość sygnału drastycznie spada i da się oglądać jedynie MUX 4 z anteny skierowanej na Karolin, ale i jego jakość sygnału spada do ok 50% z 90-100% jakie mam z podłączonym zasilaczem.

Tak, przy antenach ustawionych w przeciwległych kierunkach (180°) w polaryzacji poziomej sygnał był na tyle silny, że w dobrej jakości wyszukiwało mi równocześnie wszystkie MUXy nadawane ze Śremu, no ale wtedy nie łapałem MUXu 4 z Karolina.

Macie może jeszcze jakiś pomysł?

_chris_

Re: Zwrotnica antenowa

Post autor: _chris_ »

@ watchman: dziwne to co opisujesz, ale różnie bywa...

Jak napisałem, wyrzucić wszystko i podłączyć antenę na Śrem do odbiornika, bez wzmacniacza i sumatora. Patrząc na fotkę to należałoby również podłączyć jeszcze raz kabel antenowy do symetryzatora (wyjścia) tej anteny. A najlepiej byłoby dać nowy odcinek kabla antenowego, bo nie wiadomo, co takiemu "dyndającemu swobodnie" mogło się zrobić...

Pierwsza sprawa to uzyskać odbiór na pojedynczej antenie na Śrem. Dopiero potem dołączać tę drugą.

Niezależnie od wszystkiego - stosowałbym inny wzmacniacz.

Opisz, czy ta antena na Śrem ma jakieś przeszkody na kierunku Śremu i gdzie ty w ogóle mieszkasz - miejscowość, dom jednorodzinny, blokowisko...?
watchman pisze: Po odłączeniu z gniazdka zasilacza (ZOLAN ZS 12/100) jakość sygnału drastycznie spada i da się oglądać jedynie MUX 4 z anteny skierowanej na Karolin, ale i jego jakość sygnału spada do ok 50% z 90-100% jakie mam z podłączonym zasilaczem.
Odłączając zasilacz antenowy od sieci fundujesz sobie tłumik w instalacji antenowej zamiast wzmacniacza.

Odłącza się zasilacz antenowy od sieci, wymontowuje się wzmacniacz, przewody antenowe łączy się beczką (złącze FF-FF)

Inna rzecz, jeśli dalej odbierałeś cokolwiek to albo Polsat sieje potwornie mocno u ciebie, albo użyte kable antenowe i założenie złącz pozostawiają dużo do życzenia
.

watchman

Re: Zwrotnica antenowa

Post autor: watchman »

Ja się prawie w ogóle nie znam na instalacjach antenowych, wiedza jaką mi przekazujesz jest dla mnie bardzo cenna i dzięki niej się sporo uczę. Ja kanały nadawane naziemnie ściągam też za pomocą anteny satelitarnej, więc jak mam wzywać instalatora i może wymieniać całą instalację to, to mi się najzwyczajniej w świecie nie opłaca, więc póki co próbuję dojść przyczyn we własnym zakresie, głównie zależy mi na tym MUXie 4, bo na nim mam kanały sportowe Polsatu, których na platformie, jaką posiadam nie ma. Mieszkam na osiedlu domków jednorodzinnych, jakieś 1.5 km od pasa startowego Portu Lotniczego Ławica, ale nie jest on na linii sygnału ze Śremu, najbliższe dwa maszty gsm mam jakieś 2 km od domu i też nie są one w linii sygnału. Przy aktualnych warunkach atmosferycznych rewizja całej instalacji antenowej jest dla mnie problemem, bo anteny wiszą na maszcie długości jakichś 5 metrów i ten maszt musiałbym zdemontować, aby dostać się do tej anteny na Śrem, a dostęp do masztu mam jedynie z dachu, a wiesz jak się masztem 5 metrowym manewruje na dachu, gdy maszt ten nie jest osadzony w jego mocowaniach do ściany hehe, sposobu z beczką już próbowałem w tygodniu, kabel dochodzący do sumatora od anteny na Śrem połączyłem beczką i eFkami z kablem odchodzącym od sumatora do telewizora, obchodząc ten sumator i poprawy nie zauważyłem, kabel "dyndał" jedynie na czas moich zeszłotygodniowych testów, normalnie spięty jest na swojej długości do sumatora trzema opaskami zaciskowymi, sumator mam jakieś 2 metry pod tą anteną skierowana na Karolin.

Tak myślę, że skoro sygnał z 2 MUXów dochodzi do telewizora, to raczej nie jest to wina kabla odchodzącego od sumatora do telewizora, skoro ten sygnał z anteny skierowanej na Karolin jest w miarę ok, to znaczy, że sumator też spełnia swoje zadanie i wtyki zarobione są prawidłowo, problem wydaje mi się jest gdzieś po stronie anteny skierowanej na Śrem lub kabla odchodzącego od niej do sumatora i ewentualnie jego zarobienia przy wejściu do sumatora.

Faktycznie, po odłączeniu zasilacza, sygnału z MUXu 4 również w ogóle nie ma, poprzednio nieściśle napisałem, po zdemontowaniu wzmacniacza sygnał dający obraz i dźwięk łapię jedynie z MUXu 4.

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Zwrotnica antenowa

Post autor: plecho1 »

Kup w jakimś sklepie z antenami najtańszą siatkę z symetryzatorem z możliwością wymiany w razie jakby nie działała. Nie zapłacisz więcej jak 50zł. Podłącz ją bezpośrednio do przewodu idącego do telewizora a następnie zawieś na takiej wysokości jak zdołasz i wypróbuj co odbierzesz. Możesz też podłączyć się poprzez ten wzmacniacz który masz. Jeśli będzie ok, to tak zostawisz a jeśli to nie spełni Twoich oczekiwań, to antenę oddasz do sklepu.

_chris_

Re: Zwrotnica antenowa

Post autor: _chris_ »

@ watchman:
zdecydowanie wygląda to na problem na odcinku antena na Śrem - wejście sumatora. Może być uszkodzenie symetryzatora w antenie, może któreś ze złącz - podłączeń jest niewłaściwie zrobione, może stało się coś z kablem antenowym (pęknięcie żyły środkowej, przerwa na ekranie)...

Nic nie poradzisz - tak czy inaczej czeka cię praca przy antenie na Śrem. Musi być na start prawidłowy odbiór na antenie ze Śremu, potem to samo na antenie dla mux-4, a dopiero na końcu się łączy (i powinno to być w tym układzie anten bez większych problemów).

watchman

Re: Zwrotnica antenowa

Post autor: watchman »

No właśnie, spodziewałem się, że problem będzie leżał po stronie mojej starej zwrotnicy analogowej, z tego też moja prośba o pomoc w tym temacie. Myślałem, że wymienię zwrotnicę na sumator za 20-30 zł i po problemie.

Jest to możliwe, że problem może leżeć po stronie źle zarobionej wtyczki lub uszkodzonego kabla, skoro jakość i siłę sygnału MUXu 1 na telewizorze wskazuje mi 10/10, a na dekoderze T HD 1000 od Cyfrowego Polsatu jakość sygnału wskazuje mi na około 70%? Ja skłaniałbym się ku opcji, że coś jest nie halo z symetryzatorem w tej antenie lub sama antena jest za słaba, bo inaczej nie uzyskiwałbym chyba dobrego sygnału z MUXu 1.

_chris_

Re: Zwrotnica antenowa

Post autor: _chris_ »

watchman pisze: Ja skłaniałbym się ku opcji, że coś jest nie halo z symetryzatorem w tej antenie lub sama antena jest za słaba, bo inaczej nie uzyskiwałbym chyba dobrego sygnału z MUXu 1.
To raczej będzie kwestia dużej siły sygnału i niskiego kanału mux-1 (k23). Mix-2 to co prawda wysoka moc, ale także wysoki kanał (k39), zaś mux-3 to niska moc i kanał pośrodku (k28) - więcej http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.asp ... t=DODR_W1B. Jeśli więc coś się będzie działo z instalacją, to niskie kanały jeszcze jakoś przechodzą, ale czym wyżej tym gorzej.
Wyglądam jakby coś zwierało sygnały na wysokich częstotliwościach...
watchman pisze:Jest to możliwe, że problem może leżeć po stronie źle zarobionej wtyczki lub uszkodzonego kabla, skoro jakość i siłę sygnału MUXu 1 na telewizorze wskazuje mi 10/10, a na dekoderze T HD 1000 od Cyfrowego Polsatu jakość sygnału wskazuje mi na około 70%?
Wskazania poszczególnych sprzętów mają się w ogólności do siebie nijak i nie ma żadnego sensu ich porównywać. Można tylko przyjąć mniejsze wskazanie za bazę oznaczającą, że sygnału jest przy mało albo ma za małą jakość.
watchman pisze:Myślałem, że wymienię zwrotnicę na sumator za 20-30 zł i po problemie.
I od tego trzeba było zacząć pisanie, że było źle, a po wymianie dalej było źle...

watchman

Re: Zwrotnica antenowa

Post autor: watchman »

No od tego rozpocząłem swój wywód na poprzedniej stronie hehe, chciałem wykorzystać antenę po analogu, z której ściągałem TVN z Piątkowa, do ściągnięcia MUXu 4, a że stara zwrotnica była kanałowa to myślałem, że wycina mi poszczególne kanały telewizji cyfrowej i z tego powstał pomysł zastosowania sumatora z dwoma pełnymi pasmami UHF, a z dalszych działań wynika, ze to nie w tym problem jest chyba...

Co do sygnału podawanego przez sprzęt, to po prostu myślałem, ze to zależy od czułości głowicy w nim wbudowanej i bardziej czuła głowica poda wyższą wartość sygnału.

mc-fit
Posty: 123
Rejestracja: 24 października 2010, o 19:03

Re: Zwrotnica antenowa

Post autor: mc-fit »

tu w czeskim sklepie mozna tanio zwrotnice pasmowa kupic na zamowienie
http://www.ivo-pt.cz/pozemni-vysilani-d ... 87.000.htm

Awatar użytkownika
Posener
Posty: 1
Rejestracja: 25 marca 2013, o 19:29
Odbiornik: arivaT50, T60, TvToshiba+mpeg4, TV Technika+mpeg4
Instalacja antenowa: Fracarro BLU220f Te'cq 1 x 6,Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem

Re: Zwrotnica antenowa

Post autor: Posener »

Jeżeli dobrze zrozumiałem używasz dekodera T-HD 1000 Polsatu. Zwróć uwagę ,że w/w sprzęt ma dwa gniazda antenowe . Spróbuj antenę do odbioru MUXa 4 poprostu podłączyć do gniazda nr2.-> może tak się Tobie uda. Trzymam kciuki

Zablokowany