Odbiór DVB-T w północnej części województwa

jaro520
Posty: 3
Rejestracja: 14 grudnia 2016, o 09:45
Odbiornik: TV Panasonic: TX-50X60E, TX-32AS500E, TX-40C320E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna Dipol 44/21-60 Tri Digit DVB-T UHF,
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków Chorągwica

MUX8 Proszowice

Post autor: jaro520 »

Witam forumowiczów.
Mam pytanie czy ktoś z miejscowości Proszowice odbiera pakiet MUX8?
Na swoim przykładzie opiszę jak to wygląda. Przed Mux8 instalacja wyglądała następująco:
Antena telewizyjna Dipol 44/21-60 Tri Digit DVB-T UHF,
Antena satelitarna 90cm aluminiowa CORAB COR-900 SAE,
Konwerter satelitarny QUATRO 0,1 dB Golden Media,
Całość wpięta w Multiswitch Terra MSR504 i wysłana do gniazd abonenckich.
TV naziemna odbiór z RTCN Kraków Chorągwica. Sygnał MUX1i2 siła 80% jakość 100%, Mux3 siła 75% jakość 100%. Wszystko ok ale włączają Mux8. Uzupełniam instalacje o antenę telewizyjno-radiową DIPOL-4/5-12 i antenę radiowa Dipol 1RUZ B (radio słabo odbierało) oraz zwrotnicę antenową ZA-204Ms FM/6-12/21-60/75... Mux8 siła sygnału 47% jakość 30% - obraz pikseluje. Anteny tv naziemnej na jednym maszcie skierowane bezpośrednio na nadajnik. Pytanie czy coś jeszcze mogę zrobić aby poprawić jakość tego sygnału? Mutiswitch ma swój wzmacniacz TV naziemnej zatem czy mogę zastosować wzmacniacz zewnętrzny na pasmo VHF, może jakiś filtr?
Proszę o podpowiedź i informacje od mieszkańców Proszowic i okolic jak u Nich z odbiorem Mux8.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: MUX8 Proszowice

Post autor: poxipol »

W Proszowicach nie ma większych problemów z odbiorem pasma VHF.
W dużo miejscach jest nawet widoczność wzrokowa z Chorągwicą.
Nawet dalej jest poprawny odbiór.
Kwestia wyboru odpowiedniej anteny do tego odbioru.
Antena Dipola 4/-5-12/ jest anteną uniwersalną szerokopasmową o niezbyt dobrych parametrach.
Największe wzmocnienie ma w górnym paśmie VHF.
Montaż jej w polaryzacji pionowej bez wysięgnika powoduje spadek stosunku promieniowania głównego do wstecznego poniżej wartości krytycznej 12 dB

Np.w Klimontowie antenka Dipola ,nawet na wysięgniku miała kiepskie parametry odbioru i została zastąpiona wąskopasmową ATZ-5 z reflektorem kątowym bez konieczności wysięgnika.i wzmacniacza.

Stosujesz instalację RTV-SAT opartą na wzmacniaczu.
W górnym paśmie VHF masz na pewno ze względu na tą antenę większy poziom sygnału radia cyfrowego,a stosowany przez ciebie wzmacniacz może pogarszać odbiór 7 K ( kwestia wyrównania poziomów sygnałów,względnie zastosowanie filtra pasmowo-przepustowego na konkretny kanał )

Jako ciekawostka .
W pasywnej instalacji RTV-SAT z czterema gniazdami RTV-SAT, po wprowadzeniu VHF poprawny odbiór nie uległ zmianie.

Przede wszystkim trzeba patrzeć na parametry anteny,a nie na to że jest dedykowana do odbioru MUX-8

.

jaro520
Posty: 3
Rejestracja: 14 grudnia 2016, o 09:45
Odbiornik: TV Panasonic: TX-50X60E, TX-32AS500E, TX-40C320E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna Dipol 44/21-60 Tri Digit DVB-T UHF,
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków Chorągwica

Re: MUX8 Proszowice

Post autor: jaro520 »

Dziękuję za odpowiedź. Powiem szczerze zaskoczyła mnie informacja na temat anteny...Nie jestem specjalistą, osobiście w celu jej zakupu udałem się do producenta, przedstawilem dane dotyczace miejsca zamieszkania i polecono mi właśnie tą.
Po przeczytaniu odpowiedzi na mój post skontaktowałem się z producentem anteny opisałem swoją sytuację. Producent zarzeka sie że na niej powinieniem mieć odbór sygnalu na poziomie "satysfakcjonującym" czyli zapewniającym poprawny odbiór...No coż zwrot raczej nie wchodzi w grę bo jest możliwy tylko w oryginalnym opakowaniu....
Dobra antena nie jest zła a szerokopasmówka jest po to aby nie dodawać co chwilę kolejnej na inne kanały. No cóż jak się pogoda poprawi poświęcę kilka godzin aby możliwie jak najmocniejszy sygnal na niej odebrać. Jeżeli mi sie nie uda to zmienię na tą polecaną przez "poxipola".
Wstawiam fotografię masztu z antenami - mile widziane kolejne opinie i wskazówki jak najlepiej wyłapać sygnał z Mux8.
poxipol dziekuję.
Obrazek

Awatar użytkownika
Acid
Posty: 308
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 17:54
Odbiornik: Philips PUS8303 / Sharp HI3422E
Instalacja antenowa: Dipol-16/21-60 / Dipol-4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: MUX8 Proszowice

Post autor: Acid »

Zainstaluj ją na wysięgniku, jakość powinna się poprawić. Nie mam jak wkleić zdjęcia więc podejrzyj na linku http://telewizja-cyfrowa.com/wp-content/uploads/2016/11

jaro520
Posty: 3
Rejestracja: 14 grudnia 2016, o 09:45
Odbiornik: TV Panasonic: TX-50X60E, TX-32AS500E, TX-40C320E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna Dipol 44/21-60 Tri Digit DVB-T UHF,
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków Chorągwica

Re: MUX8 Proszowice

Post autor: jaro520 »

Acid niestety nie mogę otworzyć Twojego linka....a chętnie obejrzę ten wysięgnik....
Obrazek

Awatar użytkownika
Acid
Posty: 308
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 17:54
Odbiornik: Philips PUS8303 / Sharp HI3422E
Instalacja antenowa: Dipol-16/21-60 / Dipol-4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: MUX8 Proszowice

Post autor: Acid »

Faktycznie, na tej stronie forum jest post z prawidłowym montażem http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?t=6758&start=960 Postaraj się również zrobić większy odstęp między antenami na maszcie.

Zablokowany