Odbiór DVB-T w północnej części województwa

domagalag

Znaczne pogorszenie odbioru z RTCN Kosztowy

Post autor: domagalag »

Gdy wszedł odbiór DVB-T z Katowice / Kosztowy sygnał u mnie był w skali 90 do 100%
Ostatnio sygnał się pogorszył i odbiór bynajmniej w dzień jest niemożliwy, natomiast w nocy sygnał sięga nie wyżej niż 10% jakości sygnału. Czy Państwo też zaobserwowali spadek jakości sygnału w ostatnim czasie z Katowic/Kosztowy.?

Mieszkam 70 km od nadajnika w gminie Wolbrom, nawet wymieniłem zasilacz antenowy ale to nie dało rezultatu. Mam antenę ATX-91 ze wzmacniaczem na całe pasmo UHF. Nie wiem co się stało z dobrym odbiorem, który dotychczas miałem bez problemu. Czy to może być coś z moca nadajnika lub jakimiś naprawami?

Ukształtowanie terenu nie pozwala mi na odbiór z innych regionów tj. Skrzyczne czy Chorągwica.

paweln

Re: DVB-T MIECHOW

Post autor: paweln »

Powód skasowania posta:
"Jeśli się nie zgadzasz z Zasadami Korzystania z Forum, nie wypowiadaj się na tym forum."
Ostatnio zmieniony 2 listopada 2011, o 09:53 przez paweln, łącznie zmieniany 1 raz.

zbysio80

Ksiąąż Wielki

Post autor: zbysio80 »

Mam pytanie dla tych kto sie na tym zna MUX3 jest nadawany tylko do 20km?? ja mieszkam około 65 od chorągwicy i nie odbieram nic oprócz MUX2 ale sygnał mam 100% nie wiecie panie i panowie kiedy możliwe jest oglądanie MUX3 i 1 w moich :P okolicach

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Ksiąąż Wielki

Post autor: kupon »

zbysio80 pisze:Mam pytanie dla tych kto sie na tym zna MUX3 jest nadawany tylko do 20km?? ja mieszkam około 65 od chorągwicy i nie odbieram nic oprócz MUX2 ale sygnał mam 100% nie wiecie panie i panowie kiedy możliwe jest oglądanie MUX3 i 1 w moich :P okolicach
http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... ania-mux-1

http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... ania-mux-2

http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... ania-mux-3

Awatar użytkownika
kasia
Posty: 276
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Ksiąąż Wielki

Post autor: kasia »

zbysio80 pisze:Mam pytanie dla tych kto sie na tym zna MUX3 jest nadawany tylko do 20km?? ja mieszkam około 65 od chorągwicy i nie odbieram nic oprócz MUX2 ale sygnał mam 100% nie wiecie panie i panowie kiedy możliwe jest oglądanie MUX3 i 1 w moich :P okolicach
zbysiu80 - tu masz zasięg Chorągwicy

http://emi.emitel.pl/pliki/MUX3_RTCN_Kr ... agiwca.jpg

Te Twoje 65 od Chorągwicy to w którą stronę - północ, południe, wschód, zachód?
Może z innego nadajnika odbierzesz: Katowice - Kosztowy, Wisła - Skrzyczne.

zbysio80

pytanie o MUX 3

Post autor: zbysio80 »

dzień dobry mowa jest o starym telewizorze typu samsung antena siatkowa decoder WIWA 50HD odbiór 100% sprawdzane na dwóch tv i dwóch antenach miejscowość Książ Wielki odległość jakieś 60km od Chorągwicy albo nawet 65. Do Krakowa jest 50km do wlotu to dalej trza jakoś policzyć powiedzmy że jest 65 do CFhorągwicy i także około 65 do Św Krzyża do Kielc.Moje pytanie kiedy będzie wprowadzony MUX3 i czy do nas doleci sygnał bo z tego co wyczytuje a nie są to wiarygodne info to piszą że tylko do 20KM sygnał dojdzie niewiem co powiedzieć i jak zadać pytani9e tylko powie3m po prostu kiedy doleci do Ksiża sygnał nadmieniam że jest to północna część województwa małopolskiego

Matteo87

Re: pytanie o MUX 3

Post autor: Matteo87 »


zbysio80

Re: DVB-T Odbiór w północnej części województwa

Post autor: zbysio80 »

czy jest osoba w Książu Wielkim co posiada odbiór cyfrowy z Krakowa ja mam tylko MUX2 a jak ktoś ma coś więcej to podaje nr tel może z okolic ja bym podjechał i zorientował sie co jest mi potrzebne do modernizacji mojego odbioru tel 880000424.Piszą że mux 3 jest włączony tylko że moje urządzenie nie łapie nic innego i tu mam problem może ktoż bardziej doświadczony w tym zagadnieniu cos poradzi 65km do Krakowa i 65 do Kielc na trasie E7 powiedzmy że tak po środku tych miejscowości

tomekogg

Re: DVB-T Odbiór w północnej części województwa

Post autor: tomekogg »

Czy ktoś z Wolbromia bądź okolic odbiera katowicki MUX-3 na kanale 51?
Podobno w Czechach sie ten kanał zwolnił i niektórzy na forum Wisła-Skrzyczne donieśli o pojawieniu się sygnału z Katowic dzisiejszego dnia.

Nardis
Posty: 150
Rejestracja: 17 lutego 2011, o 01:30
Odbiornik: Hyundai DVB4H 632 PVR
Instalacja antenowa: ATX DIPOL VENA o długości 4m +
wzmacniacz SWA9701 + 130m kabla TRISET
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Chorągw,Gubałówka,Wręczyca

Re: DVB-T Odbiór w północnej części województwa

Post autor: Nardis »

tomekogg pisze:Czy ktoś z Wolbromia bądź okolic odbiera katowicki MUX-3 na kanale 51?
Podobno w Czechach sie ten kanał zwolnił i niektórzy na forum Wisła-Skrzyczne donieśli o pojawieniu się sygnału z Katowic dzisiejszego dnia.
W Wolbromiu może być problem, bo tam zawsze słabe były Kosztowy w analogu.

rysole56
Posty: 43
Rejestracja: 11 września 2011, o 12:31
Odbiornik: Samsung 37;
LG 22
Instalacja antenowa: Trdigit Dipol +Siatka zmodernizowana + SWA 6000
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wisła- Kosztowy-Chorąwica

Re: DVB-T Odbiór w północnej części województwa

Post autor: rysole56 »

Potwierdzam kolego nardis,złapać muxa -3 na k.51 z Kosztów u nas narazie przy wpływie Pradziada, , b.małej mocy jest o nas na końcu powiatu olkuskiego bardzo bardzo trudno, ja tylko jeden raz przy silnym tropo złapałem na moim trigicie (nowa antena) z płytką swa 6000.Teraz nie mam wogóle sygnału TVP z NTC ale sygnały analogowe z kier. Katowice i Kraków mam niezłe.
Spróbuję jeszcze zdobyć taki sam wzmacniacz jaki masz w Twojej Yagi.

Nardis
Posty: 150
Rejestracja: 17 lutego 2011, o 01:30
Odbiornik: Hyundai DVB4H 632 PVR
Instalacja antenowa: ATX DIPOL VENA o długości 4m +
wzmacniacz SWA9701 + 130m kabla TRISET
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Chorągw,Gubałówka,Wręczyca

Re: DVB-T Odbiór w północnej części województwa

Post autor: Nardis »

rysole56 pisze:Potwierdzam kolego nardis,złapać muxa -3 na k.51 z Kosztów u nas narazie przy wpływie Pradziada, , b.małej mocy jest o nas na końcu powiatu olkuskiego bardzo bardzo trudno...Spróbuję jeszcze zdobyć taki sam wzmacniacz jaki masz w Twojej Yagi.

W Suchej te 70m górki z lasami zasłaniają widok na nadajnik i macie tam wg moich obliczeń tłumienie rzędu 15-18[db] na V zakresie UHF. Żeby przeskoczyć to tłumienie trzeba użyć ATX-107 (16,5db zysku) lub nawet takiego jak ja - ATX wydłużonego do 4m (21db zysku) z dobrym wzmacniaczem i niskotłumiennym kablem Triset H113... Twoja antena raczej nie da rady - sprawdzone.

pozdrawiam,

rysole56
Posty: 43
Rejestracja: 11 września 2011, o 12:31
Odbiornik: Samsung 37;
LG 22
Instalacja antenowa: Trdigit Dipol +Siatka zmodernizowana + SWA 6000
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wisła- Kosztowy-Chorąwica

Re: DVB-T Odbiór w północnej części województwa

Post autor: rysole56 »

Szanowny kolego ziomalu z pow. olkuskiego, wróciłem właśnie wczoraj wieczorem z podróży i mam trochę czasu na posty w spr. DVB -T , zgadzam się w pełni z twoją tezą o mojej sytuacji.Widzę że doskonale orientujesz się w radiokomunikacji,potrafisz mi to dobrze teoretycznie wszystko poprzeć teoretycznymi argumentami z obliczeń.Ale co sądzisz o możliwości odbioru k.38 z Wisły (erp-1,25) nie z silnego tropo ale normalnie, lecz na k.62 (erp chyba teraz nie w pełni 10 kw), a u mnie na tridigicie z niezłym wzmacniaczem swa 6000 zawsze cisza. Owszem skaner tunera trochę sie zatrzymuje, ale nic nie przechwytuje.Ja myślę ze coś nie tak z tą stacją, lub tak dobrze wytłumiony w wyniku prób jest mój kierunek.
Czeskich muxów na k 48-51-54 w ogóle nie mam. Nie jestem nimi tak bardzo zainteresowany a w ogóle to i tak mam nieźle bo w analogu na lcd samsungu łapia to co chcę, reszta to dobry mux 2 z Mysłowic i TNK/FTA z sat.)
Proszę cie o kolejne twoje spostrzeżenie, tak ogólnie to aktualnie liczę tylko na wiosnę na silny sygnał na k. 25-55 z muxem 1.
Pzdr,

Nardis
Posty: 150
Rejestracja: 17 lutego 2011, o 01:30
Odbiornik: Hyundai DVB4H 632 PVR
Instalacja antenowa: ATX DIPOL VENA o długości 4m +
wzmacniacz SWA9701 + 130m kabla TRISET
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Chorągw,Gubałówka,Wręczyca

Re: DVB-T Odbiór w północnej części województwa

Post autor: Nardis »

rysole56 pisze:...co sądzisz o możliwości odbioru k.38 z Wisły (erp-1,25) nie z silnego tropo ale normalnie, lecz na k.62 (erp chyba teraz nie w pełni 10 kw), a u mnie na tridigicie z niezłym wzmacniaczem swa 6000 zawsze cisza. Owszem skaner tunera trochę sie zatrzymuje, ale nic nie przechwytuje.Ja myślę ze coś nie tak z tą stacją, lub tak dobrze wytłumiony w wyniku prób jest mój kierunek.
Czeskich muxów na k 48-51-54 w ogóle nie mam. Nie jestem nimi tak bardzo zainteresowany a w ogóle to i tak mam nieźle bo w analogu na lcd samsungu łapia to co chcę, reszta to dobry mux 2 z Mysłowic i TNK/FTA z sat.)
Proszę cie o kolejne twoje spostrzeżenie, tak ogólnie to aktualnie liczę tylko na wiosnę na silny sygnał na k. 25-55 z muxem 1.
Pzdr,

Witaj,

Sprawa z odbiorem ze Skrzycznego jest oczywista - masz bardzo wytłumiony sygnał przez górki (o wysokości takiej jak z kierunku Kosztów), znajdujące się na południe od Jangrota o wysokości 470m.n.p.m. oraz na wschód od wsi Zawada i Gorenice (moje tereny :) ), gdzie są górki o wysokości 450m.n.p.m. Twoje położenie jest niżej, bo ok. 382m.n.p.m. więc jesteś zasłonięty tymi górami które przewyższają cię o wysokość ok. 85m na tym kierunku, nie licząc 10-20m wysokości drzew i lasów, które porastają te okolice. Dodatkowo nadajnik jest słaby i trochę celowo wytłumiony.
Takie przeszkody terenowe w pobliżu miejsca odbioru wnoszą tłumienie od 12 do 20 [db]. Mimo to da się to przeskoczyć dobrą anteną i/lub dużą wysokością masztu. Przykładowo gdyby ATXa-107 zamocować u ciebie 12-20m nad ziemią lub wyżej to z pewnością pojawiłby się dostateczny do odbioru sygnał ze Skrzycznego. U mnie jest taka sama sytuacja - przysłaniają mi kierunek zachodni i południowy góry o wysokości przewyższającej moją antenę o 50-80m z lasem 15-20m. Nie miałem w ogóle sygnału ze Skrzycznego oraz z Czech więc dźwignąłem antenę o 20m do góry i sygnały się pojawiły i to nawet silne. Już przy 10m wysokości masztu pojawił się sygnał ze Skrzycznego ale był trochę za słaby do odbioru. Po wydłużeniu anteny ATX z 2m do 4m i zastosowaniu dobrego wzmacniacza odbiór nadajników nawet z odległości 200km nie jest problemem i to wtedy, gdy są przeszkody terenowe takie jak wyżej opisałem (lub takie jak u ciebie). U mnie są jeszcze gorsze warunki do odbioru sygnału z Krakowa bo góry na tym kierunku przewyższają moją antenę o 80m a mimo to udało mi się tak zestroić antenę że odbieram dostatecznie 3-go MUXa z 48k z Chorągwicy o mocy 2kW i także 2-Muxa na 64k - tu bez problemów. A u nas nawet analogi są zaśnieżone i w okolicy Olkusza nikt Chorągwicy nie odbiera przy takich słabych sygnałach jakie serwuje EMITEL. A kto przyjdzie do mnie, ten się dziwi, że u mnie Kraków chodzi :).
Czeskie muxy także powinno się u ciebie odebrać z LH na 37k i z Pradeda na 36k, a i ze Słowackimi też nie powinieneś mieć większych problemów przy odpowiedniej antenie i tunerze. A dodam że od tunera bardzo dużo zależy. Ja kilka miesięcy podmieniałem różne tunery żeby dobrać najlepszy, więc coś o tym wiem. Dobry tuner jest w stanie odebrać słaby sygnał nawet wtedy jak "zły" tuner tego sygnału nie widzi.

pozdrawiam,

rysole56
Posty: 43
Rejestracja: 11 września 2011, o 12:31
Odbiornik: Samsung 37;
LG 22
Instalacja antenowa: Trdigit Dipol +Siatka zmodernizowana + SWA 6000
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wisła- Kosztowy-Chorąwica

Re: DVB-T Odbiór w północnej części województwa

Post autor: rysole56 »

Dziękuję ci Sz. Kolego serdecznie za bardzo obszerne wyjaśnienie.Wszystko dobrze zrozumiałem i w pełni się z tobą zgadzam z tobą.Dziś jeszcze pracowałem nad kierunkowością Mysłowice-Skrzyczne, na Tridigicie i innej super rozbudowanej siatce (obie na tych samych płytkach swa 6000, które mają podobno ok 35 dB wzm. ) I co b.ciekawe na tej siatce efekty są ciut lepsze od anteny dedykowanej pod DVB-T.Znalazłem kierunek w którym chyba niewiele brakuje aby tuner telewizora przy skanowaniu złapał k.51 z Kosztów,bo dość długo zatrzymał się na nim.Z Wisłą dam sobie spokój. A po skanowaniu zrobiłem test diagnostyczny i z menu tv i wyszło : mam zero błędów i max poziom siły sygnału (92%) na tym kierunku.Może tylko jeszcze spróbować twój (SWA 9701) wzmacniacz?. Z internetu dowiaduję się ze daje on min. 40 dB. Czy może uda mi się go w którymś z olkuskich sklepów zdobyć?
Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki.

Nardis
Posty: 150
Rejestracja: 17 lutego 2011, o 01:30
Odbiornik: Hyundai DVB4H 632 PVR
Instalacja antenowa: ATX DIPOL VENA o długości 4m +
wzmacniacz SWA9701 + 130m kabla TRISET
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Chorągw,Gubałówka,Wręczyca

Re: DVB-T Odbiór w północnej części województwa

Post autor: Nardis »

rysole56 pisze:...Może tylko jeszcze spróbować twój (SWA 9701) wzmacniacz?. Z internetu dowiaduję się ze daje on min. 40 dB. Czy może uda mi się go w którymś z olkuskich sklepów zdobyć?
Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki.
Tak ten wzmacniacz jest bardzo dobry i uzyskuje się 40[db] wzmocnienia i bardzo niskie szumy F<1db. Porównywałem go z innymi i jestem pod wrażeniem jego parametrów. Z siatką może jednak łapać i wzmacniać sygnały z telefonów komórkowych co robi przycięcia obrazu cyfrowego. Lepiej dać antenę typu kierunkowego, polecam ATX. A robiłem próby porównawcze pomiędzy siatką a antenami ATX na 54k i 64k i jest tak, że na siatce uzyskiwałem 22% siły sygnału i oczywiście brak odbioru podczas, gdy na ATX uzyskiwałem 80% siły i dobry odbiór DVB-t. ATXa trzeba tylko precyzyjnie wstrzelić w kierunek, gdzie idzie sygnał z nadajnika.
Wzmacniacz kupiłem w internecie od ANPRELA. W Olkuszu w "Elektronie" może nie być.

pozdrawiam,

tomekogg

Re: DVB-T Odbiór w północnej części województwa

Post autor: tomekogg »

Niech panowie ziomale z powiatu olkuskiego bądź gminy wolbrom powiedzą jak wygląda teraz odbiór MUX-3 ze skrzycznego?
Albowiem od dziś kanał ten sieje z mocą 25 kW (!)

Nardis
Posty: 150
Rejestracja: 17 lutego 2011, o 01:30
Odbiornik: Hyundai DVB4H 632 PVR
Instalacja antenowa: ATX DIPOL VENA o długości 4m +
wzmacniacz SWA9701 + 130m kabla TRISET
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Chorągw,Gubałówka,Wręczyca

Re: DVB-T Odbiór w północnej części województwa

Post autor: Nardis »

tomekogg pisze:Niech panowie ziomale z powiatu olkuskiego bądź gminy wolbrom powiedzą jak wygląda teraz odbiór MUX-3 ze skrzycznego?
Albowiem od dziś kanał ten sieje z mocą 25 kW (!)
U mnie odbiór doskonały MUXa3. Mam antenę ustawioną pomiędzy Kosztowy a Skrzyczne i idą dwa MUXy z Kosztów i tylko brak MUX2 ze Skrzycznego przy tym ustawieniu anteny. Oczywiście idą też Czeskie multipleksy z Ostrawy na 37,48 i na 54 kanale przy tym ustawieniu.
MUX2 na 38k ze Skrzycznego idzie tylko po precyzyjnym ustawieniu anteny ATX na nadajnik. A jestem przysłonięty 70m górą od strony Skrzycznego.

tomekogg

Re: DVB-T Odbiór w północnej części województwa

Post autor: tomekogg »

Fajnie, to niech jeszcze się wypowie Pan z Suchej na ten temat.
Ja przebywam w Krakowie i nie mam jak zweryfikować odbioru.

rysole56
Posty: 43
Rejestracja: 11 września 2011, o 12:31
Odbiornik: Samsung 37;
LG 22
Instalacja antenowa: Trdigit Dipol +Siatka zmodernizowana + SWA 6000
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wisła- Kosztowy-Chorąwica

Re: DVB-T Odbiór w północnej części województwa

Post autor: rysole56 »

Tomku u mnie od dzisiaj jest aktualnie super, spójrz na mój post na wątku Skrzyczne, chciałbym abyśmy się może spotkali gdy wrócisz . Jeśli masz dostęp do mego profilu na forum, to drogą przez mail podaj bliższe namiary (tel,ew. adres);
Podyskutujemy bardziej szczegółowo.
Pozdrawiam

Zablokowany