Odbiór DVB-T we wschodniej części województwa

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T we wschodniej części województwa

Post autor: K63 »

No i 23 lipca przybędzie nam na k.34 doświetlenie mux-3 na Maślanej Górze k. Gorlic http://cyfryzacja.gov.pl/Parametry,emis ... ,1482.html. Posunięcie wydaje się trochę mało zrozumiałe, skoro po jednej stronie Maślanej Góry mamy nadajnik główny w Gorlicach, a po drugiej gapfiller na Górze Kamiennej (k.50). Panie Jarku, proszę nam wyjaśnić - po co ? Czy chodzi o doświetlenie jakiś konkretnych miejsc, czy są to przygotowania do przejęcia przez Maślaną G. funkcji nadajnika głównego (zamiast komina EC w Gorlicach)?

Awatar użytkownika
manguscik
Posty: 82
Rejestracja: 24 czerwca 2009, o 22:57
Odbiornik: LG 47LK950S, Philips 42PFL5405,karta TV USB NANO MT4161
Instalacja antenowa: AWS-1033 SilverLine /FM/BIII/2*UHF/33dB DIPOL 44/21-69 Tri Digit, Antena VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice, Rzeszów SG, Tarnów, Kielce

Re: Odbiór DVB-T we wschodniej części województwa

Post autor: manguscik »

K63 masz racje z tym nadajnikiem na Gorlice Maślana Góra dla mnie to doświetlenie jest dość dziwne bo nie wiem co on ma doświetlać przy tak bardzo małej mocy. A zmiana obiektu z Komina EC Gorlice na Maślaną Górę to raczej nie możliwe bo z tego co wiem jest tam problem z doprowadzeniem sygnału do nadajnika brak światłowodów a inwestycja basz kosztowna.Więc raczej jego jedyna funkcja to doświetlenie. Ale niech wypowie się Pan Jarek i nam to wyjaśni jak ma cel doświetlenia jak po obu stron góry są już nadajniki.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Odbiór DVB-T we wschodniej części województwa

Post autor: Jarosław Bałuka »

Tak, nie ma planów przenoszenia emisji z EC.
Zakładam, że uruchomienie doświetlenia w k.34 jest konieczne wobec wymogu kontraktowego zapewnienia odpowiedniego poziomu sygnału MUX3. Ciekawe, chyba pierwszy raz spotykam się z opinią, że dodatkowy nadajnik nie jest potrzebny. Zawsze wszyscy chcą więcej nadajników niż mniej :)

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T we wschodniej części województwa

Post autor: K63 »

Panie Jarku, o ile się orientuję to akurat z mux-3 w naszej okolicy chyba jest najmniejszy problem. No ale jak mus , to mus. Mimo wszystko szkoda takiej lokalizacji na gapfiller o tak małej mocy.

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: Odbiór DVB-T we wschodniej części województwa

Post autor: kroczek12 »

Wielka szkoda że nadajnik na Maślanej Górze nie będzie pełnił funkcji bardziej wiodącej a wiec takiej gdzie trafią pozostałe muxy i będą większe moce nadawcze. Emitel, chodź nie jest właścicielem obiektu może przecież poczynić działania które będą zmierzać do właśnie wykonania takiej operacji przeniesienia. Kwestia, to tylko dogadanie się. Trochę to kuriozalne że nie ma tam emisji głównej tylko z kominka bo tak się tu wyrażę który jest niewiele dalej i około 470 metrów niżej (!!!).

A co do doświetlenia, czy ono jest potrzebne czy nie. Otóż jest potrzebne bo są doliny i przełęcza gdzie brakuje tego sygnału ze stacji głównych (Przehyba, komin EC) jak i ze stacji doświetlającej np. z góry Kamiennej.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T we wschodniej części województwa

Post autor: K63 »

Pełny wykaz cyfrowych stacji doświetlających wraz z informacją o terminie ich uruchomienia
http://www.uke.gov.pl/files/?id_plik=13434
No i co do Maślanej Góry wyjaśniło się, że emisja będzie w kierunku północno-wschodnim. A już myślałem, ze sygnał skierowany zostanie bardziej na wschód, bo wiem że np. w okolicach Wysowej z odbiorem cyfrówki nie jest zbyt ciekawie.
Gapfiller Gorlice / Maślana jest jedynym źródłem sygnału telewizji cyfrowej dla miejscowości Gródek.

Awatar użytkownika
Robertus
Posty: 205
Rejestracja: 12 maja 2012, o 13:43

Re: Odbiór DVB-T we wschodniej części województwa

Post autor: Robertus »

Gródek to chyba jest na południowy-zachód od Maślanej Góry?
Można się więc spodziewać maksimum promieniowania w azymucie leżącym pomiędzy 220 a 260 stopni.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T we wschodniej części województwa

Post autor: K63 »

No właśnie, Gródek jest na płd.- zach. od Maślanej, a większość miejscowości wymienionych w tabeli 2a leży na północ i płn.-wsch. od nadajnika (Ropa leży nawet na południe). Być może masz rację, że najmocniejszy sygnał pójdzie na Gródek, bo
miejscowości wymienione w Tabeli 2a znajdują się w zasięgu stacji Gorlice / komin EC włączonej w IV etapie

Awatar użytkownika
Robertus
Posty: 205
Rejestracja: 12 maja 2012, o 13:43

Re: Odbiór DVB-T we wschodniej części województwa

Post autor: Robertus »

Rzeczywiście większość miejscowości wymienionych w tabeli 2a leży na północny-wschód od Maślanej Góry. Wyjątkami są: Ropa i Gródek. Może jednak masz rację i maksimum promieniowania będzie w kierunku północno-wschodnim, podobnie jak miało to miejsce w przypadku emisji analogowej programu TVP2 z tego obiektu. Miejscowości leżące na tym kierunku są w dalszej odległości od Maślanej Góry niż Gródek, leżący niemal u podnóża Maślanej Góry. Nasze wątpliwości rozwieje dopiero wykaz pozwoleń UKE. Pozostaje czekać.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T we wschodniej części województwa

Post autor: K63 »

No i mamy jasność odnośnie emisji z Maślanej G. Nadajnik ma charakterystykę dookólną. Pomimo że widzę go z domu, to dzisiaj nie zauważyłem wpływu tej nowej emisji na dotychczasowy odbiór mux-3. Nie jest ani gorzej, ani lepiej. Po prostu jest OK.

Awatar użytkownika
Robertus
Posty: 205
Rejestracja: 12 maja 2012, o 13:43

Re: Odbiór DVB-T we wschodniej części województwa

Post autor: Robertus »

Jak sie okazało, została zmieniona antena z dotychczasowej kierunkowej (panel EAP402) na dookólną (Omni OM-1) z zachowaniem wysokości zawieszenia anteny.
Pewną wyjątkowością stacji Gorlice/Maślana Góra jest to, że ma obecnie najmniejszą moc promieniowania (ERP) pośród wszystkich gapfillerów,
t.j. 5W.

johnybravo0

DVB-T Gmina Łososina Dolna

Post autor: johnybravo0 »

Witam mam takie pytanie czy ktoś wie jak ustawić dokładnie antene w którym kierunkużeby miała najlepszy sygnał w miejscowości Tęgoborze Gmina Łososina Dolna powiat nowosądecki

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T we wschodniej części województwa

Post autor: K63 »

W zależności w którym rejonie mieszkasz, sygnał może być osiągalny z innego nadajnika. W pierwszej kolejności ustaw antenę na Kraków lub na Tarnów. Są także miejsca gdzie dociera sygnał z Przehyby lub Gorlic. Wszystko zależy od miejsca i lokalnych warunków odbioru.
Montowałem jedną antenę w Łososinie (przy drodze do Michalczowej) i w miejscu gdzie teoretycznie powinien być sygnał z Przehyby, to go nie było, a był z Chorągwicy.

Mateusz1988
Posty: 18
Rejestracja: 3 listopada 2015, o 15:35
Odbiornik: T-HD210
Instalacja antenowa: Kierunkowa+LNA 177
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów/Gora Św Marcina

Re: Co dalej z MUX4 od marca 2016 r.

Post autor: Mateusz1988 »

Witam,
Mam pytanie
Z jaka moce nadaje mux 4 z Tarnowa? i jaka polaryzacja ?
Chodzi o to ze teraz odbieram ten mux ale sa problemu zawieszanie/zacinanie obrazu a zaraz brak sygnalu.
Jesli wierzyc odbiornikowi sile sygnalu mam ok 70~80% a jakosc okolo 70%.
Antena to kierunkowa yaga bodajze 11 elementowa plus wzmacniacz LNA-177
Rano i wieczorem mam straszne problemy z odbiorem w dzien w miare choc lubi przyciac pozostale mux odbieram bez problemu.
Moze cos doradzicie?

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: Co dalej z MUX4 od marca 2016 r.

Post autor: Kamilx »

Tarnów / g. Św. Marcina, 4 kW ERP, polaryzacja pozioma (H)
Tarnów / Lichwin, 4 kW ERP, polaryzacja pozioma (H).

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Co dalej z MUX4 od marca 2016 r.

Post autor: K63 »

Mateusz1988 pisze:Antena to kierunkowa yaga bodajze 11 elementowa plus wzmacniacz LNA-177
Moze cos doradzicie?
Stosowanie bardzo mocnego wzmacniacza do słabej anteny to nie najlepsze rozwiązanie.
Sugeruję wymianę anteny na taką o większym zysku, np. Dipol 19/21-60 i to w wersji pasywnej. W razie potrzeby można zastosować wzmacniacz, ale raczej coś słabszego niż LNA-177. Przed paroma dniami udało mi się odebrać bardzo dobrej jakości sygnał mux-4 z Tarnowa na pasywnej Dipol 19/21-60 ok. 55 km od nadajnika.

Mateusz1988
Posty: 18
Rejestracja: 3 listopada 2015, o 15:35
Odbiornik: T-HD210
Instalacja antenowa: Kierunkowa+LNA 177
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów/Gora Św Marcina

Re: Co dalej z MUX4 od marca 2016 r.

Post autor: Mateusz1988 »

Problem w tym ze mam 4 pietrowe bloki przed soba... Sila sygnalu mux 1 2 i 3 z tarnowa 100%
Mux 4 ok 80% jakosc okolo 70% ale potrafi zgubic sygnal i nwm czy to wina wzmacniacza czy anteny gdyz potrafi odbierac normalnie a potem ginie calkiem sygnal... Na symetratorze sile mialem moze okolo 20% wiec nie ma mowy na tej antenie bym nie musial miec wzmacniacza.
A wiecie moze czy w Kielcach zmienili i czy nadajnik dalej jest na targowej?
Co do 4KW to troche malo stad moze sygnal mi ginac szkoda ze nie 10KW zostawili wtedy by jeszcze lepiej bylo na szczescie pol H co cieszy i ulatwia odbior, Wczesniej na kanale 55 wgl nie moglem zlapac sygnalu mimo iz mialem antene w pol V.
PS
Szczerze mowiac moja antena jest identyczna jak na tym linku :-) wiec to 19 elementowa, moja pomylka
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 6 listopada 2015, o 15:32 przez Jarosław Bałuka, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Proszę o stosowanie zasad polskiej pisowni

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: Co dalej z MUX4 od marca 2016 r.

Post autor: Domel28 »

Mateusz1988 pisze: A wiecie moze czy w Kielcach zmienili i czy nadajnik dalej jest na targowej?
Z Targowej nidy nie nadawał MUX-4. Nadawany jest z komina EC na k.40, pol. V.

Mateusz1988
Posty: 18
Rejestracja: 3 listopada 2015, o 15:35
Odbiornik: T-HD210
Instalacja antenowa: Kierunkowa+LNA 177
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów/Gora Św Marcina

Re: Co dalej z MUX4 od marca 2016 r.

Post autor: Mateusz1988 »

Szkoda ze nie przeniesli na Św Krzyz tego nadajnika mysle ze przy mocy 4KW i pol H Zasiegiem objelo by spora czesc woj świetokrzyskiego
Ostatnio zmieniony 6 listopada 2015, o 15:32 przez Jarosław Bałuka, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Proszę o stosowanie zasad polskiej pisowni

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: Co dalej z MUX4 od marca 2016 r.

Post autor: Domel28 »

U mnie 40km od kielc odbiór tego MUX-a jest bezproblemowy.

Zablokowany