Kampania informacyjna o cyfryzacji

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
damians1

Re: Artykuł o DVB-T

Post autor: damians1 »

Pani Jolanta kompletnie nic nie wie o NTC.
Po pierwsze TVP Sport nie nadaje obecnie. Po drugie te ceny sprzętu wyssane z palca, chyba pani Jolanta weszła do pierwszego lepszego sklepu i spytala sie o ceny, ą ze to nie był najtańszy sklep to potem takie ceny w artykule
Nie widziałem aby ktoś biedny miał w tej chwili "kineskopy" 29 czy 32 cale. sko0ro do tej pory wystarczał 21/22" kineskop to i LCD tez powinien starczyć. W tej chwili 19" LCD z MPEG4 i DVD kosztuje w biedronce niecałe 700zł. Za 2 lata taki sprzęt będzie jeszcze tańszy zapewne dużo poniżej 500zł a STB w granicach 100-150zł

Awatar użytkownika
rppmedia
Posty: 124
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sharp 32DH65E
Dual 500
Clint H1
Instalacja antenowa: Telmor Digit Activa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec

Re: Artykuł o DVB-T

Post autor: rppmedia »

Najnowszy raport firmy KPMG dotyczący DVB-T
http://biznes.onet.pl/kpmg-w-2012-r-z-n ... news-detal

Nie wygląda to różowo.

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: Artykuł o DVB-T

Post autor: Kpc21 »

Ale ten artykuł jest zrobiony porządnie. Nie ma tutaj żadnych bzdur, napisany jest konkretnie. A to, że wyłączenie analogu się opóźni, jest wiadome tak naprawdę od czasu, kiedy nie został uruchomiony MUX1.

DVB-T

Re: Artykuł o DVB-T

Post autor: DVB-T »

http://finanse.wp.pl/kat,104130,title,D ... caid=1b454
Tym razem profesjonalnie, na głównej WP.PL

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Radio Szczecin o DVB-T (pn., 29.11.2010, 22:05 h)

Post autor: Max van Org »

Tematem audycji Trącić myszką na antenie Radia Szczecin będzie dzisiaj (29. listopad 2010) o godzinie 22:05 cyfrowa telewizja DVB-T. Audycja trwa dwie godziny a słuchacze mogą kontaktować się ze studiem przez telefon i czat. Więcej na stronie audycji http://www.myszka.org. Radio Szczecin można słuchać na UKFie i w internecie na stronie http://www.radio.szczecin.pl Przepraszam za reklamę, ale może komuś pomoże, kto ma problemy z odbiorem.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Jak niektórzy zauważyli (dzięki za zwrócenie uwagi) ruszyła nowa, oficjalna strona na temat cyfryzacji. Strona prowadzona jest przez Ministerstwo infrastruktury i zawiera podstawowe informacje na temat cyfryzacji, w tym także mapy zasięgu z podziałem na gminy.

Storna znajduje się pod adresem:
http://cyfryzacja.gov.pl/

juter

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: juter »

No tak, piękna kampania i piękne błędy. Przykładowo - Kujawsko - Pomorskie - dla mojej gminy start mux3 podawany jest na 27.10.2011, niestety jak ktoś trochę w tym "siedzi" to wie, że tego dnia zostanie uruchomiony mux3 w Bydgoszczy z "imponującą" mocą 0,5kW, co starczy na pokrycie zasięgiem tylko Miasta. Jeżeli chodzi o Trzeciewiec to nie jest znana data uruchomienia mux3.
Całe szczęście, że ten mux świetnie odbieram z Kisielic, więc start z Trzeciewca niespecjalnie mnie interesuje. Swoją drogą mam zwykłą antenkę za 50zł ze wzmacniaczem (nie siatkę) i tv Sony Bravia, w dodatku mieszkam w najniższym punkcie całej ulicy i mam najniższy dom, prawdopodobnie w mojej gminie (nie mówiąc już o tych położonych bliżej Kisielic) już dziś można odbierać MUX3. Jakby chcieli zrobić te mapy profesjonalnie mogliby wzorować się np. na: http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html
Ostatnio zmieniony 6 stycznia 2011, o 23:18 przez juter, łącznie zmieniany 3 razy.

wiwany
Posty: 56
Rejestracja: 21 grudnia 2008, o 22:04

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: wiwany »

A ja ze swej strony dorzucę, że w tej wyszukiwarce gmin stan administracyjny jakby z roku około 2002. Od tego czasu kilka gmin zmieniło przynależność wojewódzką, inne zmieniły nazwy. Powstała też jedna nowa gmina....

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: Puma »

Mocno się zdziwiłem że będę w zasięgu MUX III już 2011.10.27... jak koledzy napisali wyżej, nadajnik w Bydgoszczy odejmuje zasięgiem TYLKO miasto Bydgoszcz.

Ta strona to jest dezinformacja a nie informacja.

Wysłałem przez formularz na stronie, taki tekst:
Ośmielę się zwrócić uwagę że woj. Pomorskie gmina i miasto Chojnice nie będzie w zasięgu MUX III w terminie 2011.10.27 a dopiero po wyłączeniu nadawania analogowego. MUX III w okresie przejściowym ma bardzo ograniczony zasięg i w tym terminie zostanie uruchomiony nadajnik w Bydgoszczy o mocy 0,5kW co pozwoli tylko na odbiór w samym mieście (Bydgoszczy). Proszę poprawić te dane aby nie wprowadzać w błąd czytelników którzy nie mają pojęcia o wdrażaniu NTC w Polsce.

_chris_

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: _chris_ »

Kilka cytatów (http://cyfryzacja.gov.pl/Odbior,indywidualny,16.html) - podkreślenia moje:
Czy mam dobrą antenę

(...) Jeżeli dotychczasowa analogowa telewizja odbierana jest przy pomocy aktualnie posiadanej anteny bez zakłóceń nie będzie potrzeby wymiany takich anten. Odbiór telewizji cyfrowej nie wymaga instalowania nowych anten odbiorczych, ponieważ sygnał jest nadawany w tym samym paśmie co dotychczasowa telewizja analogowa i może być odbierany przy użyciu dotychczasowej instalacji antenowej.
Specyfika sygnału telewizji DVB-T pozwala na odbiór programów przy użyciu mniejszych i bardziej przenośnych anten. W pobliżu stacji nadawczych odbiór powinien być możliwy przy użyciu najprostszych anten teleskopowych nawet wewnątrz budynków.
W większości przypadków nie trzeba będzie instalować nowej anteny, gdyż sygnał z istniejącej anteny UHF powinien być odpowiedniej jakości. Jak to sprawdzić? Jeżeli będzie źle to wtedy nowa instalacja
W przypadku konieczności instalowania/naprawy anteny zewnętrznej pamiętaj, aby nie robić tego samemu a zgłosić się do instalatora.
i jeszcze to (http://cyfryzacja.gov.pl/FAQ,5.html):
Multipleks może być rozumiany jako pojedynczy sygnał telewizji cyfrowej zajmujący dotychczasowe pasmo pojedynczego kanału telewizji analogowej, w którym umieszczonych jest do 7 kanałów cyfrowych. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu odpowiedniej kompresji i sposobu modulacji sygnału.
no comments...

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: Kpc21 »

No i podają termin wyłączenia TV analogowej (oraz zegar z odliczaniem), którego dotrzymanie jest bardzo mało prawdopodobne.

Jak dla mnie najlepsza pod tym względem są strony UKE oraz Emitela.

Chociaż strona Emitela również nie jest pozbawiona błędów:
Czy to prawda, że DVB-T można odbierać w komputerze?
Tak. Umożliwiają to tunery DVB-T, które mogą być albo wbudowane, lub w postaci urządzeń USB.
Konieczne jest jednak, aby taki tuner był zgodny ze standardem MPEG-4.
Ponadto niezbędna jest właściwa moc sygnału nadawania, dlatego zaleca się, aby w pomieszczeniach lub miejscach o słabym sygnale do tunerów podłączać anteny zewnętrzne.
Nie jest to prawda, bo w przypadku tunerów komputerowych za dekodowanie MPEG-4 odpowiada oprogramowanie.

juter

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: juter »

Kpc21 pisze:No i podają termin wyłączenia TV analogowej (oraz zegar z odliczaniem), którego dotrzymanie jest bardzo mało prawdopodobne.

Jak dla mnie najlepsza pod tym względem są strony UKE oraz Emitela.

Chociaż strona Emitela również nie jest pozbawiona błędów:
Czy to prawda, że DVB-T można odbierać w komputerze?
Tak. Umożliwiają to tunery DVB-T, które mogą być albo wbudowane, lub w postaci urządzeń USB.
Konieczne jest jednak, aby taki tuner był zgodny ze standardem MPEG-4.
Ponadto niezbędna jest właściwa moc sygnału nadawania, dlatego zaleca się, aby w pomieszczeniach lub miejscach o słabym sygnale do tunerów podłączać anteny zewnętrzne.
Nie jest to prawda, bo w przypadku tunerów komputerowych za dekodowanie MPEG-4 odpowiada oprogramowanie.
To jest prawda, gdyż wyraźnie napisane jest, że tuner ma być zgodny z MPEG4, a nie, że ma być w niego wyposażony. Jeśli coś nie jest z czymś zgodne to poprostu nie działa.

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: igorlan »

Strona nie działa, czyżby dokonywano jakiś zmian?

w.p.

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: w.p. »

Dziwne - na onet.pl non stop robione są zmiany i jakoś ani razu nie miałem "Could not locate remote server"

Swoją drogą to może zabiła ich popularność strony - jeśli weszło z tysiąc osób na raz to mógł się zawiesić komputer u Pani Zosi :)

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: Drekan »

igorlan pisze:Strona nie działa, czyżby dokonywano jakiś zmian?
I dokładnie tak wygląda w Polsce wprowadzanie NTC. :lol:

Czyżby tylko do powstania tej jednej strony internetowej, ograniczyła się cała obiecywana od dawna Kampania Informacyjna o NTC? :?:

romanodepalma

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: romanodepalma »

Bo to są testy strony :lol: ( Jaka NTC, taka informacja)

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Zamiast listy złośliwości podejdźmy do tematu konstruktywnie.
Zróbmy listę poprawek i uzupełnień, a ja przekażę to odpowiednim osobom w MI.

Pamiętajmy, że strona jest przeznaczona dla osób nie zorientowanych w tematyce przejścia na nadawanie cyfrowe i nie koniecznie mających wykształcenie techniczne. Ma być prosta i zrozumiała stąd wiele uproszczeń w tekście.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: Puma »

JaroslawMroczkowski pisze:Zamiast listy złośliwości podejdźmy do tematu konstruktywnie.
Zróbmy listę poprawek i uzupełnień, a ja przekażę to odpowiednim osobom w MI.
Dla mnie najbardziej rażącym błędem jest podany zasięg MUX III, jest to ewidentne wprowadzanie w błąd osób korzystająch z tej strony. Bezwarunkowo należy podać bardzo ograniczony zasięg MUX III do czasu wyłączenia nadawania analogowego.

Na pochwalę można zaliczyć ostrzeżenie przed naciągaczami i oszustami.

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: Tom345 »

Chyba, że ten rażący błąd to rzeczywiście jakieś zmiany w planach, o których nie wiemy ;)

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: Puma »

Tom345 pisze:Chyba, że ten rażący błąd to rzeczywiście jakieś zmiany w planach, o których nie wiemy ;)
Oby tak było :)
Jeśli np. MUX III uzyska częstotliwości na okres przejściowy te przeznaczone na MUX I to dane zasięgu pewnie będą poprawne ;)

Zablokowany