Antena 40km od nadajnika

widex

ok. 45/50 km od nadajnika Iława/Kisielice

Post autor: widex »

Witam,
Posiadam obecnie telewizor LG 32LD465. Mam podłączoną starą antenę siatkową, bez symetryzatora, bez wzmacniacza. Antena skierowana jest w stronę RTON Iława/Kisielice. Obecnie nadawany jest tam MUX3 z mocą 50 kW, a za miesiąc MUX2 z mocą 100kW. Nie mam możliwości odbioru Płock Rachocin, jest po drugiej stronie budynku. Instalacja anteny na dachu nie jest opłacalna (30m kabla). Planuję zakup porządnej i taniej anteny.
Myślę o: http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1911.htm
Jest z symetryzatorem i wydaje się w porządku.
Obecnie MUX3 odbieram na:
Siła sygnału: 26-32% (waha się)
Jakość sygnału: 100%

Dziękuję za pomoc
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: ok. 45/50 km od nadajnika Iława/Kisielice

Post autor: blockbuster »

To w jaki sposób masz połączony kabel z anteną jeżeli nie masz ani symetryzatora ani wzmacniacza?

widex

Re: ok. 45/50 km od nadajnika Iława/Kisielice

Post autor: widex »

Rdzeń kabla na nakrętkę od anteny,a masa z na drugiej (w koszyczku, gdzie jest miejsce na symetryzator). To jest instalacja prowizoryczna, na razie - do czasu kupna normalnej anteny.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: ok. 45/50 km od nadajnika Iława/Kisielice

Post autor: blockbuster »

To w tej chwili za antenę robi u ciebie kabel ;)
Wstaw do tej siatki symetryzator i powinno smigać.
Symetryzator kosztuje parę złotych więc dużego ryzyka nie poniesiesz.

widex

Re: ok. 45/50 km od nadajnika Iława/Kisielice

Post autor: widex »

Ta antena nie powisi długo. Chciałem dowiedzieć się, jaką ją zastąpić. Obecnie wisi przy oknie i psuje walory estetyczne okna (tak zostało to ocenione przez domowników). Kupno symetryzatora (wiem, ze to 5 zł) + dużą ilość kabla antenowego = nowa antena + przesyłka. U mnie w miejscowości nie chcą sprowadzić symetryzatora - nie wiedzą co to jest/uważają, że nie ma. Stary został wydany rodzinie.

Dołączam screen z dvbtmap.eu:
Obrazek
Brodnica leży w zagłębieniu, w stronę Kisielic sygnał musi pokonać górkę.

P.S. Zapewne wystarczy nawet mniejsza. Osoba z Grudziądza (33 km) zastosowała antenę własnej roboty: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=30521#p30521
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: ok. 45/50 km od nadajnika Iława/Kisielice

Post autor: blockbuster »

Wg. mnie ta antenka z symetryzatorem do której podałeś linka powinna spokojnie wystarczyć.
Wieczorem przeważnie udziela się na tym forum kolega _chris_ który ma dużo większą wiedzę ode mnie i pewnie udzieli Ci dokładniejszych wskazówek.

wachcio

Re: ok. 45/50 km od nadajnika Iława/Kisielice

Post autor: wachcio »

Kolego nie wiem jakie masz warunki lokalne w Brodnicy ale ja w Rypinie odbieram Rachocin dosłownie na wszystkim z lepszym lub gorszym skutkiem. Nawet na antenach własnej roboty. Jednak z czystym sumieniem mogę Ci polecić antenę http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A8740.htm mała, solidnie wykonana i tańsza od Twojej propozycji. Odbierałem nią bez problemu Iławę choć do mnie to już 70 km. W tej chwili ten sam nadajnik odbieram na http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A4011.htm lecz nieraz zdarzają się zacięcia. Na tym samym ustawieniu odbieram cały czas Rachocin (30 km z tyłu anteny). Anteny podłączałem za pomocą kabla Triset113 o długości ok. 4 metrów do TV Samsunga. Dla pewności możesz się zastanowić nad mocniejszą http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A8740.htm
Pamiętaj, że sygnał cyfrowy trochę inaczej się zachowuje niż analog i na jednej antenie bez problemów możesz odbierać Iławę i Rachocin z odbicia nie pogarszając żadnego z odbiorów.

brzeg

Wybór anteny,lepszy sygnał, 41 km od nadajnika

Post autor: brzeg »

Dzień dobry
mam taką prośbę że by mi ktoś poradził jak mogę poprawić sygnał i jakość, jaką kupić antenę. Posiadam siatkę(nie wiem jaki wzmacniacz), teren mam bardzo dobry, w okolicy żadnych bloków czy drzew, antena jest 6 m wysoko zawieszona na dachu. Znajduję się 41 km od nadajnika(Skrzyczne). Na razie rozmyślam o zakupie ATX-91.Zaznaczam że przeczytałem wszystkie posty na tym forum i nie tylko więc proszę o poradę kto się dobrze na tym zna.


Obrazek

_Martin_

Re: Wybór anteny,lepszy sygnał, 41 km od nadajnika

Post autor: _Martin_ »

brzeg pisze:Dzień dobry
mam taką prośbę że by mi ktoś poradził jak mogę poprawić sygnał i jakość, jaką kupić antenę. Posiadam siatkę(nie wiem jaki wzmacniacz), teren mam bardzo dobry, w okolicy żadnych bloków czy drzew, antena jest 6 m wysoko zawieszona na dachu. Znajduję się 41 km od nadajnika(Skrzyczne). Na razie rozmyślam o zakupie ATX-91.Zaznaczam że przeczytałem wszystkie posty na tym forum i nie tylko więc proszę o poradę kto się dobrze na tym zna.


Obrazek

Jakie masz poziomy sygnałów i czy odbiór jest stabilny?

Jak odbieraja kanaly w analogu?

Lepiej popracuj nad ustawieniem starej anteny, sprawdz kable, wzmacniacz, zasilacz.

Na ta odleglosc nie potrzebujesz lepszej anteny.

brzeg

Re: Wybór anteny,lepszy sygnał, 41 km od nadajnika

Post autor: brzeg »

Jakie masz poziomy sygnałów i czy odbiór jest stabilny?

Mux 2(1,25 KW) mi się kratkuje(sygnał - 45, Jakość - 20 , mux3(10 KW)(testowy) bez problemu odbieram(Sygnał- 85, Jakość-100)


Jak odbieraja kanaly w analogu?

TVP 1 - rewelacyjny
TVP 2 - przekrywa się czeski program
Polsat - rewelacyjny
TVP info - jest najgorszy efekt jakby padał śnieg

Ogólnie bardzo dobrze


Lepiej popracuj nad ustawieniem starej anteny, sprawdz kable, wzmacniacz, zasilacz.

Tym myślałeś że mam nakierować antenę co stopnia na nadajnik ? -Jeśli tak to antena jest(według dvbmap.eu) nakierowana dobrze.

Z kablami to nie wiem co zrobić wymienić na lepsze kable czy jak.

Z wzmacniaczem i zasilaczem jestem zupełnie zielony.

Według ciebie co mam zrobić/wymienić/kupić ? dzięki za odpowiedź

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Wybór anteny,lepszy sygnał, 41 km od nadajnika

Post autor: blockbuster »

A sprawdzałeś czy k38 czasami coś nie zakłóca. Mieszkasz blisko czeskich nadajników, które nadają na sąsiednich kanał k37 i k39. Sprawdź w analogu k38 i zobacz czy jest tam czysty "śnieg" czy są jakieś zakłócenia.

brzeg

Re: Wybór anteny,lepszy sygnał, 41 km od nadajnika

Post autor: brzeg »

Na 38k (analog) nie jest żadnych zakłóceń jest tylko "śnieg".

_Martin_

Re: Wybór anteny,lepszy sygnał, 41 km od nadajnika

Post autor: _Martin_ »

brzeg pisze:Jakie masz poziomy sygnałów i czy odbiór jest stabilny?

Mux 2(1,25 KW) mi się kratkuje(sygnał - 45, Jakość - 20 , mux3(10 KW)(testowy) bez problemu odbieram(Sygnał- 85, Jakość-100)


Jak odbieraja kanaly w analogu?

TVP 1 - rewelacyjny
TVP 2 - przekrywa się czeski program
Polsat - rewelacyjny
TVP info - jest najgorszy efekt jakby padał śnieg

Ogólnie bardzo dobrze


Lepiej popracuj nad ustawieniem starej anteny, sprawdz kable, wzmacniacz, zasilacz.

Tym myślałeś że mam nakierować antenę co stopnia na nadajnik ? -Jeśli tak to antena jest(według dvbmap.eu) nakierowana dobrze.

Z kablami to nie wiem co zrobić wymienić na lepsze kable czy jak.

Z wzmacniaczem i zasilaczem jestem zupełnie zielony.

Według ciebie co mam zrobić/wymienić/kupić ? dzięki za odpowiedź

To powiem Ci że jak mux 3 tak dobrze Ci działa to raczej ten nadajnik muxa 2 jest za słaby. Możesz zainwestować w inna antene, ale pytanie czy Ci sie to opłaca, bo 31 lipca uruchomia w twojej okolicy kilka nadajników wiekszej mocy i wtedy na pewno odbierzesz.

http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... mux-2-2397

brzeg

Re: Wybór anteny,lepszy sygnał, 41 km od nadajnika

Post autor: brzeg »

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i mam jeszcze jedno pytanie a gdybym przed rozgałęźnik podłączył filtr a zaraz za tym drugi wzmacniacz(najprawdopodobniej 12 db). Jest możliwe takie podłączenie czy się poprawi odbiór albo raczej szumy i obraz się pogorszy ?

_chris_

Re: Wybór anteny,lepszy sygnał, 41 km od nadajnika

Post autor: _chris_ »

brzeg pisze:Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i mam jeszcze jedno pytanie a gdybym przed rozgałęźnik podłączył filtr a zaraz za tym drugi wzmacniacz(najprawdopodobniej 12 db). Jest możliwe takie podłączenie czy się poprawi odbiór albo raczej szumy i obraz się pogorszy ?
zależy jaki masz poziom odbieranego sygnału i jaki jest jego S/N. Jeśli odbierany poziom jest poniżej czułości odbiornika, ale na S/N sygnału jest jeszcze jakiś zapas, to dodanie drugiego wzmacniacza pomoże. Ale jeśli poziom sygnału jest powyżej czułości odbiornika, a S/N jest już poniżej progu odbioru (13...20dB w zależności od odbiornika i okoliczności) - to przysłowiowa kaplica.

Ale, jeśli dokonujesz prób odbioru na rozdzielanym sygnale, to wypada na początek połączyć bezpośrednio antenę z jednym z odbiorników i wtedy próbować uzyskać stabilny odbiór. A dopiero następnie kombinować nad rozdziałem.

I zanim zaczniesz od wymiany anteny - zastanów się nad wymianą kabla antenowego na nowy (powłoka zewnętrzna z PE w kolorze czarnym do zastosowań zewnętrznych), o średnicy żyły środkowej >=1mm. I do tego starannie założyć dopasowane złącza F. Zwykle skutek jest rewelacyjny.

_Martin_

Re: Wybór anteny,lepszy sygnał, 41 km od nadajnika

Post autor: _Martin_ »

_chris_ pisze:
brzeg pisze:Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i mam jeszcze jedno pytanie a gdybym przed rozgałęźnik podłączył filtr a zaraz za tym drugi wzmacniacz(najprawdopodobniej 12 db). Jest możliwe takie podłączenie czy się poprawi odbiór albo raczej szumy i obraz się pogorszy ?
zależy jaki masz poziom odbieranego sygnału i jaki jest jego S/N. Jeśli odbierany poziom jest poniżej czułości odbiornika, ale na S/N sygnału jest jeszcze jakiś zapas, to dodanie drugiego wzmacniacza pomoże. Ale jeśli poziom sygnału jest powyżej czułości odbiornika, a S/N jest już poniżej progu odbioru (13...20dB w zależności od odbiornika i okoliczności) - to przysłowiowa kaplica.

Ale, jeśli dokonujesz prób odbioru na rozdzielanym sygnale, to wypada na początek połączyć bezpośrednio antenę z jednym z odbiorników i wtedy próbować uzyskać stabilny odbiór. A dopiero następnie kombinować nad rozdziałem.

I zanim zaczniesz od wymiany anteny - zastanów się nad wymianą kabla antenowego na nowy (powłoka zewnętrzna z PE w kolorze czarnym do zastosowań zewnętrznych), o średnicy żyły środkowej >=1mm. I do tego starannie założyć dopasowane złącza F. Zwykle skutek jest rewelacyjny.

Podczas, gdy poziomy mux 3 (sila/jakosc)85/100%, a mux 2 45/ 20% wynikają tylko i wyłacznie z różnicy mocy nadajników 10kw vs 1,25kw.

Wina na pewno nie leży po stronie instalacji antenowej.

_chris_

Re: Wybór anteny,lepszy sygnał, 41 km od nadajnika

Post autor: _chris_ »

_Martin_ pisze:Podczas, gdy poziomy mux 3 (sila/jakosc)85/100%, a mux 2 45/ 20% wynikają tylko i wyłacznie z różnicy mocy nadajników 10kw vs 1,25kw.

Wina na pewno nie leży po stronie instalacji antenowej.
Leży.

brzeg

Re: Wybór anteny,lepszy sygnał, 41 km od nadajnika

Post autor: brzeg »

_chris_ pisze:
_Martin_ pisze:Podczas, gdy poziomy mux 3 (sila/jakosc)85/100%, a mux 2 45/ 20% wynikają tylko i wyłacznie z różnicy mocy nadajników 10kw vs 1,25kw.

Wina na pewno nie leży po stronie instalacji antenowej.
Leży.
Czy wystarczyło by wymienić wzmacniacz ?

_Martin_

Re: Wybór anteny,lepszy sygnał, 41 km od nadajnika

Post autor: _Martin_ »

_chris_ pisze:
_Martin_ pisze:Podczas, gdy poziomy mux 3 (sila/jakosc)85/100%, a mux 2 45/ 20% wynikają tylko i wyłacznie z różnicy mocy nadajników 10kw vs 1,25kw.

Wina na pewno nie leży po stronie instalacji antenowej.
Leży.


85 % /100% to zły wynik przy 41 km i 10 kw nadajniku?
brzeg pisze: Czy wystarczyło by wymienić wzmacniacz ?
Jak chcesz to posluchaj kolegi i wymien kabel, itp, ale moim zdaniem to Ci duzo nie da. Lepiej poczekac do lipca.

widex

Re: ok. 45/50 km od nadajnika Iława/Kisielice

Post autor: widex »

Zakupiłem tą antenę, co w temacie. Siła: 35%, Jakość: 100%.
MUX2 ma nadwać z Kisielic dwa razy mocniej. Zobaczymy.

Zablokowany